www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

need help


Sebi Jack

Recommended Posts

am si io o problema..

am o placa de sunet sound blaster audigy..nu e cine stie ce

si nuendo 2(aproape identic cu cubase)

si nu reusesc sa inregistrez calumea peste un backing track..apare un delay cam de 0.5 secunde intre ce inregistrez io si ce e pe backing track...mi s-a zis ca am placa de sunet slaba cu latenta mare. da stiu pe unii care au placa asemanatoare si inregistreaza fara probleme cu soundforge parca. e o chestie de soft sau o setare a placii de sunet...sau poate chiar de memorie..ca io am memoria cam incarcata. ( memoria pcului)

 

pls help cine se pricepe si are timp sa ma lamureasca este rugat sa faca asta.

 

PS am incercat sa sincronizez cele doua canale dupa ce am tras si nu am reusit oricat m-am chinuit.

Link to comment
Share on other sites

Nici eu nu am inteles problema lui prea bine ... banuiesc ca este vorba de o inregistrare audio si nu midi ... oricum ar fi ... chiar daca apare latenta de obicei aceasta este relativ aceeasi pe tot parcursul inregistrarii .. daca nu poti sincroniza dupa aceea inseamna ca este o setare aiurea a softului folosit ... daca tot zici asio zic si eu Cubase ... poate ai uitat snap On/Off activ ... este un patratel albastru care trebuie debifat pe bara de meniu .. mai poti incerca sa inchizi explorer-ul din Ctrl/Alt/Del din tabul Processes ... ca sa mai eliberezi din resurse .. vino cu amanunte.

Link to comment
Share on other sites

mai sincer nu ma pricep prea bine la inregistrari si programe de genu asta..io bag chitara prin efecte si dupa aia direct in line in. nu prea stiu ce e asio. daca inregistrez o fraza muzicala si dupa aia incerc sa cant un solo sau ceva nu se suprapun...in timpul inregistrarii io le aud in acelasi timp..dar dupa aia e un delay intre prima inregistrare si a doua..de exemplu..backingu track de la all along the watchtower...ii dau import in nuendo si dupa aia incerc sa trag solo peste...si in timp ce inregistrez se aude ok..dar cand ascult dupa chitara mea se aude mai tarziu...am i making any sense? nu stiu ce sa mai zic.

Link to comment
Share on other sites

Din cate am inteles, s-ar putea sa fie din cauza ca tu faci playback intr-un sample rate (44.1khz de ex) si inregistrarea intr-un alt sample rate (22.1khz de ex).

 

Ca soft iti pot recomanda Audacity. Sau gratuitul si foarte bunul Kristal Audio Engine.

 

Cat despre ASIO si etc, cauta un pic pe forum ca vei gasi destule. Sau Google.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.