www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Probleme De Incepatoare


Guest MaraS
 Share

Recommended Posts

Am o chitara clasica Delson Granada.Am luat-o de la Carrefour Brasov cu 220 RON.Am primit si o husa gratis.

Iau cursuri de chitara o ora pe saptamana,dar simt nevoia sa invat mai mult.Momentan,trebuie sa exerseat nu e fratele meu acasa,pentru ca asta e un cadou de Craciun venit mai repede.

Am urmatoarele intrebari:

Pot sa-i pun corzi de metal chitarii?

Imi puteti da niste melodii pentru incepatori?

 

Mara. :)

Link to comment
Share on other sites

Am o chitara clasica Delson

http://www.mistergooddeal.com/v2/V2_produi...extract_Musique

Am luat-o de la Carrefour Brasov cu 220 RON.Am primit si o husa gratis.

Iau cursuri de chitara o ora pe saptamana,dar simt nevoia sa invat mai mult.Momentan,trebuie sa exerseat nu e fratele meu acasa,pentru ca asta e un cadou de Craciun venit mai repede.

Am urmatoarele intrebari:

Pot sa-i pun corzi de metal chitarii?

Imi puteti da niste melodii pentru incepatori?

 

Mara. :)

Link to comment
Share on other sites

Am o chitara clasica Delson

http://www.mistergooddeal.com/v2/V2_produi...extract_Musique

Am luat-o de la Carrefour Brasov cu 220 RON.Am primit si o husa gratis.

Iau cursuri de chitara o ora pe saptamana,dar simt nevoia sa invat mai mult.Momentan,trebuie sa exerseat nu e fratele meu acasa,pentru ca asta e un cadou de Craciun venit mai repede.

Am urmatoarele intrebari:

Pot sa-i pun corzi de metal chitarii?

Imi puteti da niste melodii pentru incepatori?

 

Mara. :)

Mara, NNNUUU!!! PUNE corzi de metal pe clasica. Ea saraca este construita putin diferit, ca sa rezoneze in anumit fel, din lemn diferit, si cu BRACING DIFERIT, asa ca stai cu corzile de nylon, please! Altfel mergi la un mare risc... :)

Succes cu lectiile si exercitiul!

:)

Link to comment
Share on other sites

Guest Wierdguy

poti sa`i pui corzi de metal. problema e ca nu`i bine sa`i pui. faptul ca nu are neck cu thruss rod(aia`i o teava in interiorul gatului chitarii care tine neck`ul tensionat si il ajuta sa nu se strambe din cauza corzilor) o sa faca neck`ul sa se strambe si sa`i pice dintii, si bridge`ul o sa se faca praf.

Link to comment
Share on other sites

poti sa`i pui corzi de metal. problema e ca nu`i bine sa`i pui. faptul ca nu are neck cu thruss rod(aia`i o teava in interiorul gatului chitarii care tine neck`ul tensionat si il ajuta sa nu se strambe din cauza corzilor) o sa faca neck`ul sa se strambe si sa`i pice dintii, si bridge`ul o sa se faca praf.

 

tinere ,termenul de teava presupune ca tija aceea este goala interior si evident o tija nu poate fi ,prin definitie ,goala inauntru:P si care sunt dintii?

Link to comment
Share on other sites

Guest Wierdguy
tinere ,termenul de teava presupune ca tija aceea este goala interior si evident o tija nu poate fi ,prin definitie ,goala inauntru:P si care sunt dintii?

 

tinere?!

 

anyway: dintii sunt freturile:). Tija, teava...conteaza ca e ceva acolo, adica, in cazul ei, ca nu e ceva acolo.

Link to comment
Share on other sites

Guest chitaristul_innascut

am un prieten care si-a pus corzi de otel (inafara de coarda a6a) pe o clasica si nu s-a intamplat nimic nu s-a indoit gatul de sa-i sara dintii cum zicea Wierdguy :)

poate k acea chitara e facuta de Hora in moldova :)

Link to comment
Share on other sites

...cred ca a prins ideea :(

mai bine sariti in ajutor cu sfaturi de prime melodii pe care le poate canta un incepator.

 

 

 

 

am un prieten care si-a pus corzi de otel (inafara de coarda a6a) pe o clasica si nu s-a intamplat nimic nu s-a indoit gatul de sa-i sara dintii cum zicea Wierdguy :)

poate k acea chitara e facuta de Hora in moldova :)

 

 

acum depinde si de grosimea corzilor (poate erau 0.008 - ...) si mai conteaza si cat le`a tinut ca pana la urma nu degeaba nu se recomanda corzile de acustica sau de electrica pe clasica :)

 

bafta !

Link to comment
Share on other sites

Guest Wierdguy

copii mosului, io corzi de metal am pe clasica, dar sunt de 08, d`aia n`are chitara mea nimic, Daca puneam corzi mai groase, se ducea naibii.(asa zice lumea).

Link to comment
Share on other sites

am un prieten care si-a pus corzi de otel (inafara de coarda a6a) pe o clasica si nu s-a intamplat nimic nu s-a indoit gatul de sa-i sara dintii cum zicea Wierdguy :(

poate k acea chitara e facuta de Hora in moldova :)

:) Intr-adevar, nu gitul ar fi in pericol, ci top-ul chitarei, din cauza ca lipseste "ranforsarea" (bracing-ul) care ii confera suficienta rezistenta cit sa nu crape sub tensiunea corzilor, in timp ce il lasa totusi sa vibreze liber (si asigura si ca bridge-ul nu o ia din loc)... Daca bagi minutza prin soundhole si simti ce se afla pe acolo, vei observa ca situatia e cam subtirica, lol... La chitarele acustice vei remarca niste "coaste" de lemn -- modelul meu favorit e "Quintad bracing" (folosit de Ovation), care are nu mai putin de 5 (CINCI!) coaste.

Ai putea sa folosesti pina la urma si corzi de electrica, dar ar trebui sa fie (cum a mai zis cineva) light gauge, de .008 ... eu am facut asa mai de mult cu o chitara clasica, si am si acordat cu un semiton mai jos!! ca sa fiu sigur ca e tensiunea cit mai mica, dar "stiam" deja sa cint -- la tine ca incepatoare ar fi mai greu, caci cu un acordaj jos si corzi subtiri (si in functie de actiune, care presupun ca e mai putin decit ideala, adica probabil ca e inalta), aproape sigur o sa falseze, in special la acorduri in pozitii mai inalte, si/sau cu barre, unde involuntar vei "intinde coarda", rezultind in pitch mai inalt. Ca sa nu mai vorbim ca cordarul care si asa imi inchipui ca e dubios, (ca la majoritatea acusticelor), nu te va ajuta de loc, neputind fi ajustat. .........in fine, nu ai ce pierde, in principiu poti incerca cu niste corzi subtiri (sunetul va fi si el in consecinta, bineinteles, adica nu va avea prea multa carne...)

Succes! :)

Link to comment
Share on other sites

Am o chitara clasica Delson Granada.Am luat-o de la Carrefour Brasov cu 220 RON.Am primit si o husa gratis.

Iau cursuri de chitara o ora pe saptamana,dar simt nevoia sa invat mai mult.Momentan,trebuie sa exerseat nu e fratele meu acasa,pentru ca asta e un cadou de Craciun venit mai repede.

Am urmatoarele intrebari:

Pot sa-i pun corzi de metal chitarii?

Imi puteti da niste melodii pentru incepatori?

 

Mara. :)

 

Nu e bine sã pui corzi de metal la o chitarã clasicã... Nu de mult timp a trebuit sã repar o chitarã clasicã al cãrui grif s-a dezlipit de la loc tocmai din aceastã cauzã (corzi de metal pe chitarã clasicã...). Din câte am înțeles corzile de metal afecteazã nu numai griful ci ºi cheițele chitãrii clasice.

 

Nu ºtiu ce melodii sã-ți recomand... (ºi eu sunt începãtor...) Oricum, sã fie simple, sã le ºtii cânta mai întâi vocal... :)

 

Spor la învãțat! Happy guitaring! :)

Edited by Ghita B
Link to comment
Share on other sites

Vai,da' cum ati mai raspuns!

Eu nu vreau sa risc,merg cu corzile asa pana cand strang bani de o acustica(la anu' si la multi ani).

Mi-a mai ramas numai problema cu melodiile...

Aaa,si mi-ati putea da si mie un mod de a acorda chitara mai pe intelesul meu (am 11 ani).Am vazut pe forum,dar n-am prea inteles,si n-am nici diapazon sau alte chestii...

Si tabulaturi cu cat mai multe acorduri,ca sunt niste copii la noi in clasa de chitara...Plang ca ii dor degetele si nu putem sa mergem mai departe pana nu se linistesc... :)

 

Mara. :)

Link to comment
Share on other sites

Þi-am rãspuns ºi eu... ºi când am vãzut cã sunt 10 replici am venit sã citesc... ªi... am rãmas uimit sã vãd cã lipseºte ce am scris. Am cãutat ºi am gãsit explicația: Erau DOUÃ topicuri cu acelaºi titlu... :)

 

Rãspunsul meu îl gãseºti aici... http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=18594

 

Data viitoare sã ai grijã cu topicurile astea... ªi eu când am venit pe forum mi-a venit sã scriu mai multe topicuri pe acelaºi subiect cu gândul cã voi primi mai multe replici... ºi am primit... :))

Link to comment
Share on other sites

Guest Anca Pavel

Mara, lasa corzile care au fost din fabricatie. Daca vrei sa sune chitara mai "metalic", cumpara-ti o chitara western acustica, care are corzi de metal de la bun inceput. Nu e bine sa faci modificari radicale la o chitara, nu e bine sa o vopsesti, pentru ca se schimba rezonanta chitarei sau sa schimbi corzile de nylon, cu metalice, pentru ca chitara aceea nu va mai fi chitara, nu va mai suna bine deloc. Take care...

Link to comment
Share on other sites

Eu n-am facut doua topicuri!

Poti verifica ca linkul pe cae mi l-ai dat e exact la fel...

Cat despre reply-ul tau,nu e asta:

Nu e bine sã pui corzi de metal la o chitarã clasicã... Nu de mult timp a trebuit sã repar o chitarã clasicã al cãrui grif s-a dezlipit de la loc tocmai din aceastã cauzã (corzi de metal pe chitarã clasicã...). Din câte am înțeles corzile de metal afecteazã nu numai griful ci ºi cheițele chitãrii clasice.

 

Nu e bine sã pui corzi de metal la o chitarã clasicã... Nu de mult timp a trebuit sã repar o chitarã clasicã al cãrui grif s-a dezlipit de la loc tocmai din aceastã cauzã (corzi de metal pe chitarã clasicã...). Din câte am înțeles corzile de metal afecteazã nu numai griful ci ºi cheițele chitãrii clasice.

 

Nu ºtiu ce melodii sã-ți recomand... (ºi eu sunt începãtor...) Oricum, sã fie simple, sã le ºtii cânta mai întâi vocal... :)

 

Spor la învãțat! Happy guitaring! :)

Edited by MaraS
Link to comment
Share on other sites

Guest Wierdguy
Mara, lasa corzile care au fost din fabricatie.

 

Mara, NU LASA CORZILE CARE AU FOST DIN FABRICATIE. Chitara poti sa o folosesti si dupa ce crapa primu set de corzi, nu`i necesar ca o arunci la gunoi, ceea ce conteaza este sa schimbi corzile de fiecare data cand acestea ruginesc, pentru ca`si pierd din sunet.

Link to comment
Share on other sites

Mara, NU LASA CORZILE CARE AU FOST DIN FABRICATIE. Chitara poti sa o folosesti si dupa ce crapa primu set de corzi, nu`i necesar ca o arunci la gunoi, ceea ce conteaza este sa schimbi corzile de fiecare data cand acestea ruginesc, pentru ca`si pierd din sunet.

Mara intrebase daca poate sa puna corzi de metal pe chitara ei clasica. Anca si restul lumii i-au spus sa lase corzi de nylon, despre asta era vorba in propozitie. Nah acuma fara suparare, dar fii si tu atent.

Si eu sunt de parere ca pe chitara clasica, din motive spuse si respuse pe forumul RGC, trebuie lasate corzi de nylon. Acuma ca ai sansa sa nu bulesti chitara daca ii pui corzi subtiri de metal, eventual acordate mai jos, e alta poveste, dar eu unul nu m-as risca la asa ceva.

Edited by ambrozie
Link to comment
Share on other sites

Ok,Ok las asa corzile.Dar,va rog sa-mi dati si:

 

Mi-a mai ramas numai problema cu melodiile...

Aaa,si mi-ati putea da si mie un mod de a acorda chitara mai pe intelesul meu (am 11 ani).Am vazut pe forum,dar n-am prea inteles,si n-am nici diapazon sau alte chestii...

Si tabulaturi cu cat mai multe acorduri,ca sunt niste copii la noi in clasa de chitara...Plang ca ii dor degetele si nu putem sa mergem mai departe pana nu se linistesc... :)

 

Mara. :)

Link to comment
Share on other sites

Aaa,si mi-ati putea da si mie un mod de a acorda chitara mai pe intelesul meu (am 11 ani).Am vazut pe forum,dar n-am prea inteles,si n-am nici diapazon sau alte chestii...

1.PC cu microfon.

2.APtuner de aici.

3.Acordatul chitarii cu ajutorul APTuner, ori fiecare coarda separat urmarind APTuner; sau doar E-ul gros, si apoi in functie de E celelalte corzi (cu E la tasta 5 = A, etc).

Link to comment
Share on other sites

Am cantat prima mea melodie:Bambi-Doi ochi caprui!

E o melodie usoara, daca intereseaza pe cineva,tab-ul de pe care am invatat e aici.

 

Mara. :)

Foarte frumos, felicitari. Spor la treaba in continuare si incearca sa inveti de pe acum chitara + voce. Eu nu mai sunt chiar la inceput si totusi nu pot face simultan deloc. Sarbatori fericite in continuare!

Link to comment
Share on other sites

Guest chitaristul_innascut
Foarte frumos, felicitari. Spor la treaba in continuare si incearca sa inveti de pe acum chitara + voce. Eu nu mai sunt chiar la inceput si totusi nu pot face simultan deloc. Sarbatori fericite in continuare!

 

:) e chiar greu sa fii atent si la riff si si la voce (exeptand melodiile care au aceasi succesiune de note/acorduri k vocea)

 

uite un nume de program FX BOX poate incerci cu asta si reusesti ceva ... se gaseste foarte fain pe www.torrentpond.com (de acolo se downloadeaza cu torrenturi... dak nu stii cum se face mai bine ai ruga o persoana care stie cum e cu torrenturile ... ce stiu eu vre-un vecin sau ma rog :) )

Link to comment
Share on other sites

:) e chiar greu sa fii atent si la riff si si la voce (exeptand melodiile care au aceasi succesiune de note/acorduri k vocea)

 

Daca ar fi greu, nu cred ca ar fi chiar atat de multi si multe care pot face simultan chitara si voce. Eu desi ma descurc oarecum la chitara, greu fac corect amandoua si doar la ceva cantecele banale rau.

 

p.s.

nu mai da linkuri catre torenti

 

Edited by ambrozie
Link to comment
Share on other sites

Guest chitaristul_innascut
Daca ar fi greu, nu cred ca ar fi chiar atat de multi si multe care pot face simultan chitara si voce. Eu desi ma descurc oarecum la chitara, greu fac corect amandoua si doar la ceva cantecele banale rau.

 

p.s.

nu mai da linkuri catre torenti

 

ma refeream pt inceput ... adik dak stii bine la chitara atunci iti va fi mai usor sa canti simultam si cu vocea ...

 

p.s. : am inteles

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

fakebuyer@Problema e ca eu am o chinezarie delson,hora e muuuult mai buna.Nu ma risc!

 

Am invatat la cantece de nu mai stiu eu de ele,dar din cand in cand mai bazzaie de ma inebuneste!

Ceva solutii?

Aaa,si am nevoie de pana la chitara clasica,daca da ce fel de pana si ce grosime?

 

Multumesc pentru rabdarea acordata,

Mara.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.