www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Tremolo Dezacoreaza G


Guest alpha void
 Share

Recommended Posts

Guest alpha void

Salutari, din nou! :)

Well... am un Ibanez GSA60 cu o micamare problema...

Cand dau te tremolo, G-ul aproape ca se face G#.

Doar si numai G-ul face asta, restul raman acordate perfect.

Nu e asta singurul set de c...oarde de pe chitara asta, pe toate a facut la fel.

De curand mi-am pus un set mai gros (Ernie Ball... o sa revin eu cu marimea, nu sunt acasa acum) si am observat ca tremolo-ul statea ridicat, nu era complet asezat pe corpul chitarii, era tras de corzi spre stanga.

Cand am cumparat chitara am primit si un arc in plus... Bun: am desfacut in spate, l-am atasat (acum am 3 arcuri in total care tin trag de bridge) si tremolo-ul s-a asezat cum trebuie (acum parca sa fie tras spre dreapta prea tare).

Am dat jos G-ul, m-am uitat la pragus, pare ok (m-a indrumat intr-o zi domnu' Google spre un forum (strain) unde un tip avea aceeasi problema, si de acolo am inteles ca ar trebui sa unga cu ceva pragusul sau sa dea cu un varf de creion pe el). Am incercat si asta: problema persista.

Mentionez ca:

G acordat bine + Tremolo = aproape G#

aproape G# + bend G = G acordat bine

Deci totul se repara cu un bend pe G, as zice ca nu e de la cheita... posibil ca G-ul sa ramana undeva in bridge (agatat in santul respectiv) si nu mai revine la normal.

 

Astept sfaturi.

 

Multumesc! :)

Link to comment
Share on other sites

salutare!

 

problema este la pragus. in primul rand, canalul pentru coarda G trebuie foarte purin largit (atentie! doar largit, nu si adancit...). pentru treaba asta, daca nu ai sculele potrivite, du-te la un lutier care stie ce face.

 

apoi, trebuie sa dai in toate locasurile de coarda de pe pragus cu putina solutie grafitata. daca nu ai asa ceva, ia un creion cu varf foarte moale si rade cu o lama putin din varf deasupra fiecarui locas de coarda.

 

sigur, trebuie sa verifici si calusul corzii G de pe vibrator - el trebuie sa fie perfect neted pe toata suprafata peste care se suprapune coarda.

 

 

succes!

Link to comment
Share on other sites

Guest alpha void

Multumesc tuturor pentru raspusurile rapide.

O sa vad ce ii mai fac, cred ca am un chainsaw prin boxa pentru asta.

 

O sa revin daca rezolv :)

 

LE:

@ karpi

decalibrezi santurile pragusului

Asta consta in? :)

Edited by alpha void
Link to comment
Share on other sites

daca insisti se poate "plimba"coarda de aiurea si apoi o sa falseze dar daca faci dupa cum zis karpi si incerci sa observi bine forma pragusului la o coarda buna apoi la aia cu problema poate vei constata vreo neconformitate. poate.

desi...pana la schimbarea pragusului merita incercata hartia abraziva fina de tot (nu stiu valori) ca poate se netezeste ...

bafta!

Link to comment
Share on other sites

Multumesc tuturor pentru raspusurile rapide.

O sa vad ce ii mai fac, cred ca am un chainsaw prin boxa pentru asta.

 

O sa revin daca rezolv :)

 

LE:

@ karpi

 

Asta consta in? :)

ce ti-a scris si @mibu , adancesti coarda "coboara" si o sa "bazaie" coarda atinge de taste

 

pui hartie abraziva pe o lama cat mai subtire ( chiar jumate de lama de ras ) pliezi dublu si dai de cateva ori usor.

 

O idee ar fi sa pui pasta de dinti in canal si cu un carton mai tare ( sa zicem de la ceva pachet de tzigari) sa freci usor ,este bine sa usuci inainte pasta sa devine mai tare sa nu fie prea umeda .Asa nu risti sa adancesti si slefuiesti frumos.Pe cat se poate nu adancesti numai slefuiesti sa alunece coarda.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest alpha void

OK, in primul rand va multumesc pentru raspunsuri :)

In al doilea rand... am pus.... paste termoconductoare (da, din acea care se pune intre cooleru de procesor si procesor) pe pragus in dreptul corzii G: aceeasi problema..

O sa ma incerc cate ceva inainte sa tre la hartia abraziva

Link to comment
Share on other sites

Cate ture are coarda in jurul axului de la cheia de acordaj?

Trebuie sa aiba maxim 2-3 ture si o bucla (nod) la inceput. Cauta pe-aici topicul "cum ne acordam chitara" etc... si vei gasi procedeul.

 

Coarda G (sol) are prea putine sanse sa agate pentru ca nu este matisata.

Link to comment
Share on other sites

Guest alpha void
De unde ai luat chitara? De la noi? Daca da, vino cu ea la magazin!

 

Am luat-o de la Senia. Sunt sanse, totusi, sa vin cu ea la dvs. pentru un setup complet (griff, taste, etc.) contra cost?

 

 

Cate ture are coarda in jurul axului de la cheia de acordaj?

Trebuie sa aiba maxim 2-3 ture si o bucla (nod) la inceput. Cauta pe-aici topicul "cum ne acordam chitara" etc... si vei gasi procedeul.

 

Coarda G (sol) are prea putine sanse sa agate pentru ca nu este matisata.

 

La inceput avea 3.5 ture + cat s-a mai invartit ca sa se acordeze.

Dupa am scos-o si pur si simplu am bagat-o perfect intinsa (0 ture) si am acordat-o, acum avand mult mai putine.

Rezultatul e acelasi.

 

Mentionez ca instrumentul nu se dezacordeaza aproape deloc daca nu este folosit tremolo-ul.

Link to comment
Share on other sites

Guest MCMUSIC

1. Senia nu este dealer autorizat Ibanez. Se pare ca a adus aceasta chitara cu "geanta", probabil de la Thomann.

2. Daca ti-a luat banii, trebuie sa iti asigure si asistenta.

Link to comment
Share on other sites

Am luat-o de la Senia. Sunt sanse, totusi, sa vin cu ea la dvs. pentru un setup complet (griff, taste, etc.) contra cost?

 

 

 

 

La inceput avea 3.5 ture + cat s-a mai invartit ca sa se acordeze.

Dupa am scos-o si pur si simplu am bagat-o perfect intinsa (0 ture) si am acordat-o, acum avand mult mai putine.

Rezultatul e acelasi.

 

Mentionez ca instrumentul nu se dezacordeaza aproape deloc daca nu este folosit tremolo-ul.

aceeasi problema o aveam si eu cu grxu meu..cred ca e acelasi tremolo.zic o aveam pt ca acum nu mai folosesc tremolo decat f f fin...1/4 ton..daca incarc sa fac un bend sau un dive de un semiton dezacordeaza.am incercat si cu un arc in plus ..si fara..si cu diferite tipuri de corzi..si cu creion pilit...cam tot ce s-a zis..degeaba.concluzia:fara menghina chitara mea va dezacorda mereu cand dau in tremolo:)sper sa nu fie si cazul tau..

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.