www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Televizoare Lcd


Burb
 Share

Recommended Posts

Principalul avantaj la LCD mi se pare faptul ca nu obosesti uitandu-te la el, sau oricum, obosesti mult mai putin. Iar comparativ cu plasma imi place mai mult cum se vede(are definitie mai buna, nu 'topeste' contururile). Ca si calitate a semnalului, da, la noi e de doi lei. UPC-ul au zis ca baga setup boxes si gata, se rezolva. Calitatea semnalului din setup box e inferioara celui de pe teava. Deci sunt practic inutile. Solutia pe care o vad eu e satelitul, sau DVDurile. Sincer prefer sa dau 5-6 lei sa inchiriez un dvd cu un film bun, o data pe saptamana, decat sa ma uit la toate rerun-urile de pe post.

Link to comment
Share on other sites

faza cu plasmele este ca au aceeasti tehnologie de ani buni si nu s-au facut inovatii serioase in domeniu. si nici nu se vor mai face tocmai din motivele enumarate de ceilalti mai sus. viitorul este al lcd-ului.

mie imi place bravia de la sony. samsung face niste telefoane mobile foarte bune, dar tatal televizoarelor ramane tot sony.

Link to comment
Share on other sites

:) Sã-l foloseºti sãnãtos ºi bucuros! Sã nu te laºi de chitarã... Presupun cã va avea ºi telecomandã... aºa cã e bine sã o foloseºti... Controleazã-l tu pe el ºi nu te lãsa manipulat.

 

Când vei vedea la ºtiri ºi altceva în afarã de atentate, divorțuri, Elodia, casa lui cutare, prãbuºiri de avioane, grevã în cutare loc, cutremur de pãmânt, bãtaie la ºcoalã, tsunami ºi tornadã, spargeri de bãnci, furt de maºini, cel mai bogat om, cea mai frumoasã femeie, omul copac, fetița pãianjen, doamna Omida... poate va fi ceva interesant care meritã pus ºi pe aici la cafenea...

 

Numai bine! :)

 

Ghita...e clar, dupa simptome esti adventist. Sa-ti fie de bine. Dar cu noi cred ca e bine sa vb de chitari si lucruri frumoase in opinia majoritatii. La faza cu misionarismul eu unul am alergie.. Mi se trage de la Iehovisti cred ca. Am alergat acu vre-o 12 ani pe vre-o doi prin gara prin Cluj...Asa se intampla cand unii nu inteleg si devin insistenti.

Link to comment
Share on other sites

Guest Chiperion

Cand a hi sa te hotarasti matale, uita-te si pe ce zic niste cunoscatori straineji. Care-i mai misto, sau tot asa, tinand cont si de ce s-a zis in legatura cu d-lui semnalul pe meleagurile noastre. Dupa care, intrucat si Chiperiul te sfatuieste sa mergi pe LCD, din cate ecrane a mai vazut si dansu' la viata lui, apai vezi aici mai tot ce tre' sa iei in considerare cand alegi o atare scula. No, spor!

 

[off-topic]Grupul fugaritorilor de misionari saluta Zapp Sharefree; am facut-o si io cu doi mormonei si as fi facut si mai urat daca erau ortodocsi de-ai mei. Ce naiba, ai zice ca de candu-s aiestea pre lume s-a-nteles ca nu place multora sa li se bage pe nas de-aiestea. Nene Ghita, canti mistocel; ada-ti aminte ca esti intai om si dup-aia crestin, macar cat oi fi pe RGC, si-o sa fie totu' kosher.[/off-topic]

Link to comment
Share on other sites

hai ca suntei simpatici .... pai si ia ziceti SED dasta se gaseste pe undeva? ...si vroiam sa stiu diferente intre modele ..gen alea de la sony ( care e dif intre seria P si S ..etc)

 

p.s. bah vreau sa imi iau si o consola de jocuri ..ca au scos astia guitar hero 3 si call of duty 4 ...si sunt mortale :)... si un gibson bun nu e 1000eur...asa de info general

 

plus ca nu avem magazin care sa accepte card avantaje :) ( magazin de muzica )

Link to comment
Share on other sites

hai ca suntei simpatici .... pai si ia ziceti SED dasta se gaseste pe undeva? ...si vroiam sa stiu diferente intre modele ..gen alea de la sony ( care e dif intre seria P si S ..etc)

 

p.s. bah vreau sa imi iau si o consola de jocuri ..ca au scos astia guitar hero 3 si call of duty 4 ...si sunt mortale :)... si un gibson bun nu e 1000eur...asa de info general

 

plus ca nu avem magazin care sa accepte card avantaje :) ( magazin de muzica )

 

 

Cum am specificat nu cred ca prea repede o sa se intoarca industria la tuburi catodice , DAR , unele fabricile de CRT ce nu s-au mopdernizat ani de-a randul cred ca se baga puternic pe piata .Totu-i in functie de intelegerea dintre bisnitari din domeniu. S-ar putea sa nu apara numai versiuni cu pretul enorm si in asa fel nu va periclita piata LCD care a stat pe tusa vre-o 12 ani buni .LCD a stat pe tusa tot din intelegerile dintre bisnitari , aveau interesul sa fabrice CRT . Banuiesc ca acestia cu CRT mai au interese si bani investiti in CRT nu vor renunta chiar asa usor.

 

Problema e ca toate au parti negative si prea putine pozitive .

 

Tot ecranele cu LED -uri o sa fie cele mai avantajoase din toate punctele de vedere .

Link to comment
Share on other sites

Cum am specificat nu cred ca prea repede o sa se intoarca industria la tuburi catodice , DAR , unele fabricile de CRT ce nu s-au mopdernizat ani de-a randul cred ca se baga puternic pe piata .Totu-i in functie de intelegerea dintre bisnitari din domeniu. S-ar putea sa nu apara numai versiuni cu pretul enorm si in asa fel nu va periclita piata LCD care a stat pe tusa vre-o 12 ani buni .LCD a stat pe tusa tot din intelegerile dintre bisnitari , aveau interesul sa fabrice CRT . Banuiesc ca acestia cu CRT mai au interese si bani investiti in CRT nu vor renunta chiar asa usor.

 

Problema e ca toate au parti negative si prea putine pozitive .

 

Tot ecranele cu LED -uri o sa fie cele mai avantajoase din toate punctele de vedere .

 

De acord cu tine, dar omul zicea ca vrea un tv ACUM, nu cand or fi bune si ieftine alea cu LED. In momentul asta, eu zic ca sunt mai bune cele LCD.

Link to comment
Share on other sites

De acord cu tine, dar omul zicea ca vrea un tv ACUM, nu cand or fi bune si ieftine alea cu LED. In momentul asta, eu zic ca sunt mai bune cele LCD.

Atentie !! LCD tip vechi si intre TFT este un pic de diferenta , si baieti vand in veselie LCD la preturi de a-ti vine sa le dai in freza !! Si ptr confuzie toate le denumesc numai LCD . Efectiv au retras toata reclama ce p vedeam inca acum 8 luni cu TFT , n-am mai vazut nbici o reclama ..numa cu LCD !! hehe.Si am umblat aproape prin toate magazinele .saptamana viitoare mai merg la cateva din acestea mari unde nu am ajuns

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Guest DoomShadow

Fain de voi ca aveti spatiu in casa pentru asa ceva eu stau la camin si ma gandesc ce amp de chitara sa imi iau ca sa incapa si ala pe undeva :)) ... cele mai bune televizoare (parerea mea) sunt Samsung ... sunt extraordinare ... sau Sony ... si alea sunt ok ... dar nu se compara cu Samsung. Si mi-as lua un system calumea 7.1 ... aici Sony rullz :) ... pff ... calumea :)

Link to comment
Share on other sites

Atentie !! LCD tip vechi si intre TFT este un pic de diferenta , si baieti vand in veselie LCD la preturi de a-ti vine sa le dai in freza !! Si ptr confuzie toate le denumesc numai LCD . Efectiv au retras toata reclama ce p vedeam inca acum 8 luni cu TFT , n-am mai vazut nbici o reclama ..numa cu LCD !! hehe.Si am umblat aproape prin toate magazinele .saptamana viitoare mai merg la cateva din acestea mari unde nu am ajuns

 

 

La preturile actuale, merita sa-si cumpere.Cand ma gandesc ca, exact acum un an, am dat cam 5.800 ron pe doua lcd-uri care acum fac cam 3.500......

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.