www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Fender Stratocaster, Serie Mexic, Dar... Made In Usa?!?


bolo30
 Share

Recommended Posts

As avea nevoie de cateva pareri (si am vazut ca sunt destui cunoscatori f buni pe forum) despre o chitara pe care am pus ochii. Este un Fender Stratocaster, 21 de taste, mapple neck, rosewood griff, tortoise shell pickguard gri, chitara e bej-galbui cu picatele negre. Suna foarte bine, feelingul e fain, electronica pare ok...

Problema este ca pe headstock (care este negru, lucios, cum am mai vazut la Squire-uri) apare serial numberul MN1....... , dar e scris si MADE IN U.S.A., imediat sub insigna Fender Stratocaster. Pe spatele headstockului apare un F, forma rotunjita. Alt detaliu, probabil nesemnificativ, pe placuta din cupru de la bolt-on neck e scris California, si apare iarasi F-ul rotunjit de pe spatele headstock-ului.

M-am uitat foarte atent, nu sunt urme de manareala, headsotckul negru e lacuit, perfect, fara semnele unei interventii. Din pacate nu am poze, dar o sa pun cand o sa ajung sa fac.

 

Conform informatiilor de pe net, MN1... inseamna made in Mexic, 1991-1992. E ceva ce-mi scapa?

Mentionez ca pretul chitarei e undeva pe la 5-600 de euro, second.

 

Merci!

Link to comment
Share on other sites

relativ ontopic... cand spui de picatele ... te referi la un finish polka dot... sau cum?

 

nu-s bilinoace mari si clare de tip polka dot, arata ca niste stropi negri, pestriti, impregnatati in fundalul care e bej-galbui... n-am vazut pe site vreuna la fel...

 

pt pixy: gatul este cel care spune si una si alta: acolo apare si seria, si textul made in usa... corpul... cine stie?!?

Link to comment
Share on other sites

idem. o fi china sau romania. da daca ai posibilitatea desfa-o si 100% iti dai seama. scoti tot...gat, pickguard...daca nu gasesti informatii gen data, numele culorii corpului etc (de exemplu eu pe pickguard am gasit stampilta o data si semnatura, probabil atunci au fost montate dozele si restul...)

sau pe spate in cavitatea cu arcurile tre sa fie trecut codul (prescurtarea culorii)...de exemplu "nat" de la natural e la mine...la fel si in spatiul unde se pune doza de neck.

eu cred insa ca e facatura...sincer nu am auzit sa se incurce americanii. daca e made in usa e made in usa, daca nu, spune clar.

Link to comment
Share on other sites

As avea nevoie de cateva pareri (si am vazut ca sunt destui cunoscatori f buni pe forum) despre o chitara pe care am pus ochii. Este un Fender Stratocaster, 21 de taste, mapple neck, rosewood griff, tortoise shell pickguard gri, chitara e bej-galbui cu picatele negre. Suna foarte bine, feelingul e fain, electronica pare ok...

Problema este ca pe headstock (care este negru, lucios, cum am mai vazut la Squire-uri) apare serial numberul MN1....... , dar e scris si MADE IN U.S.A., imediat sub insigna Fender Stratocaster. Pe spatele headstockului apare un F, forma rotunjita. Alt detaliu, probabil nesemnificativ, pe placuta din cupru de la bolt-on neck e scris California, si apare iarasi F-ul rotunjit de pe spatele headstock-ului.

M-am uitat foarte atent, nu sunt urme de manareala, headsotckul negru e lacuit, perfect, fara semnele unei interventii. Din pacate nu am poze, dar o sa pun cand o sa ajung sa fac.

 

Conform informatiilor de pe net, MN1... inseamna made in Mexic, 1991-1992. E ceva ce-mi scapa?

Mentionez ca pretul chitarei e undeva pe la 5-600 de euro, second.

 

Merci!

 

Se pare ca este o facatura. Chiar mexicana sa fi fost are prea multe cifre.

Nu stiu cum ai putea vedea semne de manareala daca operatiunea a facut-o unul cu buna stiinta si cu mana usoara.

Seriile cu headstock negru au fost foarte rare si limitate, insa seria ar trebui sa respecte regulile.

Cel mai probabil este un neck de Squier. Daca ne pui niste poze ne dam seama imediat.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Guest Nostradanus

Am eu o chitara care corespunde perfect descrierii tale, mai putin culoarea. Seria e MN1131787, headstock-ul e negru, exact cum ai descris. Suna naprasnic. Are o muscatura in ton cum nu am vazut decat la sora ei mai batrana cumparata de 20 de ani in germa, iar griful e mai mult decat comod. Ce mi se pare ciudat e ca nu am gasit nici un tremolo bar care sa se potriveasca perfect, ori era la fix filetul, ori nu era suficient de lung bratul ca sa se infileteze cum trebuie ceea ce ma face sa trag concluzia ca cineva a facut-o din bucati. Si cam asa pare toata chitara.

Paradoxul e ca suna din alta poveste. Mai ales doza de neck e dureroasa rau...

post-9437-1229711963_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

As avea nevoie de cateva pareri (si am vazut ca sunt destui cunoscatori f buni pe forum) despre o chitara pe care am pus ochii. Este un Fender Stratocaster, 21 de taste, mapple neck, rosewood griff, tortoise shell pickguard gri, chitara e bej-galbui cu picatele negre. Suna foarte bine, feelingul e fain, electronica pare ok...

Problema este ca pe headstock (care este negru, lucios, cum am mai vazut la Squire-uri) apare serial numberul MN1....... , dar e scris si MADE IN U.S.A., imediat sub insigna Fender Stratocaster. Pe spatele headstockului apare un F, forma rotunjita. Alt detaliu, probabil nesemnificativ, pe placuta din cupru de la bolt-on neck e scris California, si apare iarasi F-ul rotunjit de pe spatele headstock-ului.

M-am uitat foarte atent, nu sunt urme de manareala, headsotckul negru e lacuit, perfect, fara semnele unei interventii. Din pacate nu am poze, dar o sa pun cand o sa ajung sa fac.

 

Conform informatiilor de pe net, MN1... inseamna made in Mexic, 1991-1992. E ceva ce-mi scapa?

Mentionez ca pretul chitarei e undeva pe la 5-600 de euro, second.

 

Merci!

are vreo legatura chitara asta cu Timisoara? Ca imi aduce aminte mult de o chitara lasata de Barar la Muzikia in consignatie...

Link to comment
Share on other sites

Nu-mi pare deloc a fi Fender, nu am mai vazut astfel de logo pe nici o chitara.

 

si eu sunt de aceeasi parere, mai ales ca forma headstock-ului e putin diferita de cea de fender (in partea de sus, imediat dupa nut spre dreapta e o curba prea adancita).

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.