www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Acordaj Ibanez Rgr320ex


Guest montecristo
 Share

Recommended Posts

Guest montecristo

bah...lamuriti-ma si pe mine...ca mai am un pic si arunc chitara pe geam...am un Ibanez RGR320EX...

e cu floating bridge...blabla...floydu' e paralel cu grifu' ... da' nu merge sa o acordez...am luat-o si de jos in sus...si de sus in jos...cand acordez o coarda...se lasa celelalte...am inteles ca e normal... da' pana la urma trebuie sa se acordeze.....nu?:) ... am stat o ora jumate cu ea... si nimic...tot se lasa...si nu pot sa o acordez perfect.

sunt cat de cat incepator..deci...aveti mila

Edited by montecristo
Link to comment
Share on other sites

patience is a virtue :) cred ca fiecare persoana care a avut chitara cu floyd s-a lovit de treaba asta cand a acordat prima data :)

 

de data asta tinere ai grait intelept :) asa e tb sa ii acorzi mai mult timp decat o ora jumate,dc tot nu o sa vrea sa stea acordata dupa trecerea timpului vezi ca poate are floydul ceva

Link to comment
Share on other sites

incearca asa:acordeaza corzile 2 cate 2:e3-e5(mi gros mi subtire)...apoi...la cu si...si la final...re si sol.

dupa care:acordeaza mi si la si strange DOAR menghina pt ele.la fel cu re si sol.in sfarsit si si mi.dupa ce ai strans cele 3 menghine se va dezacorda un pic...reglezi din fine tune..surubelele alea din bridge.

eu unu asa fac si dureaza maxim 15 min.

Edited by bolly
Link to comment
Share on other sites

Pana ce nu ajungi la inaltimea corecta acordeaza fiecare coarde mai sus , dupa ce tregi o alta coarde prima trasa mei sus va cobora .Cand vibratorul e paralel fata de corp teoretic esti in faza finala de acordaj .( acest lucru presupune ca arcurile sa fie tensionate corect ) Daca arcurile nu sunt tensionate corespunzator si la tuningul corect nu ai vobratorul in plan paralel fata de corp trebuie sa modifici corespunzator tensiunea arcurilor.Acest lucru poate sa apara s in cazul schimbarii ssetului de corzi , diferite seturi cu grosimi diferite vor tensiona sistemul in mod diferit.

 

Nu strangi menghina de la headstock numai dupa ce corzile noi s-au lasat si nu mai trebuie reglate "incontinu" .

 

Cand corzile s-au stabilizat strangi menghina , dar inaite reglezi suruburile de la finetuning pe o popzitie medie ( sa poti si urxa si cobora la nevoie).Dupa stabilizare un timp acordezi numai din finetuning.Dupa un timp ajungi cu suruburile de la corzie 1, 2, 3 complect insurubate.Atuncea slabesti menghina si dupa ce ai readus surubulk de "fin tuning" pe pozitie medie , acordezi din chei .Strangi mengina si corectezi din fin etuning acordajul.Dupa aceasta faza urmeza sa reglezi si octavele , sau pui corzi noi ,,si o iei de la inceput.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.