www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Frica


Cosu
 Share

Recommended Posts

Acum cateva luni am avut parte de una dintre cele mai cioudate senzatii simtite de mine vreodata. Eram intr-o camera relativ mica cu o chitara si un stack dat in spume (volumul la 10). Dupa cateva secunde de "cantat" mi s-a facut frica dar nu de ceva anume. Era o stare insistenta de frica si atat. Stiam ca nu se poate intampla nimic rau dar senzatia a persistat si a m-a bantuit inca vreo cateva ore dupa. Sunt eu ciudat sau e un fenomen cunoscut ce se petrece la volume mari ?

Link to comment
Share on other sites

Sa nu cumva sa fi avut un pic de febra, eu am avut o criza de paranoia odata cand aveam febra 40. Sau poate esti predispus la atacuri de panica, am cunostinte care patesc asa ceva si din cate mi-au povestit nu-i deloc frumos. Ma indoiesc ca are vreo legatura cu sculele.

Link to comment
Share on other sites

Cine stie care e originea acelei frici ? De multe ori se intampla conexiuni din astea ciudate in creier...probabil originea ei e cu totul in alta parte...faptul ca , cantai la volumul acela mare a fost factorul declansator...asta e ca si in fazele alea cand cineva care a fost batut in trecut cu un obiect, cand vede peste ani de zile acel obiect traieste senzatii extrem de intense de frica, desi constientul ii spune ca totul a fost in trecut si acum totul e bine...gandeste-te la posibilele tale temeri care ar putea fi declansate de faptul ca repetai la chitara...in definitiv, tu fiind admin la forumul asta toata ziua esti in "lumea chitarilor" chiar si daca virtual...pot exista o gramada de motive pe care creierul tau le percepe in subconstient ca temeri (ca tot site-ul asta o sa se duca de rapa dintr-o posibila greseala a ta, ca nu o sa ajungi niciodata nimic ca si chitarist, ca deranjezi vecinii din cauza volumului puternic si scazi in ochii lor din puct de vedere social, ca ai pierdut unele lucruri pe care le doreai sau chiar persoane pe care le iubeai din cauza chitarii, etc)...cine stie care e adevarul...sta acolo ascuns in subconstientul tau, poate trece, poate peste 10 ani iar o sa traiesti o senzatie din asta si iar o sa te intrebi de ce...gandeste-te la trecutul tau...

 

Stiu ca unii o sa faca misto de post-ul meu din cauza ca are asa un aer mai din sfera psihologiei...nu mai dau mare savant , nu sunt nici pe departe insa traind intr-o casa cu vreo 2000 de carti si o mama psiholog am citit ceva faze legate de chestia asta...oricum nu e nimic grav...mai mult ca sigur e din cauza stress-ului...incearca sa iti iei o mini vacanta :)

Link to comment
Share on other sites

Guest chitaristul_innascut

si eu am avut o astfel de experienta ciudata ... tot cu chitara ... nu mai cantasem de ceva timp la chitara ( am fost plecat la o scoala sportiva unde chiar daca vroiai ceva nu aveai timp de altceva decat antrenamente si scoala) si cand am ajuns acasa direct la chitara am mers am luat-o si am inceput sa cant ceva ... la un anumit moment am simtit o teama adica simteam k voi pierde ceva ... atunci ma tot gandeam la prieteni, rude si alti apropiati :) dar in ultimul timp am inceput sa ma gandesc la chitara si la pasiunea pt muzica... probabil asta era sa pierd sau nu stiu inca sunt in ceata cu problema asta...

Link to comment
Share on other sites

Da... Eu am avut aceasta experienta la un festival in care am stat treaz toata noaptea iar a doua zi dimineata aveam probe de sunet cu recital. Ca sa-mi revin am baut pe nemancate un redbull. Pe scena am cantat cu statia tare iar vibratiile din statie mi-au creat un tremur interior care probabil s-a amplificat datorita oboselii. Imi tremurau si mainile la un moment dat. Era o senzatie asemanatoare cu frica dar nu era tocmai frica. Organismul iti intra intr-o stare de somn fortat iar tu ca om auzi lucrurile amplificat si denaturat iar corpul iti raspunde altfel. Ai vazut ca daca adormi cu muzica data incet peste 1 ora ti se pare infernal de tare. Mie asta mi s-a intamplat si probabil asta ti s-a intamplat si tie.

Link to comment
Share on other sites

Guest deadlok

Este posibil sa fii un pic claustrofob. Faptul ca ai ramas inchis in camera, singur, ti-a dezgropat fobia asta de care nici nu stiai. Atacurile de panica sunt altceva; frica este intensa, dureaza cam 10 minute, si este insotita de toate semnele unei descarcari subite de catecholamine (adica de adrenalina si noradrenalina) - puls si respiratie accelerate, transpiratie, maini si picioare reci, agitatie. Nu cred ca asta a fost la tine.

Vezi ca oboseala poate de asemenea sa aiba niste efecte foarte ciudate asupra psihicului. Dormi mai mult vreo 2-3 zile, fereste-te de agitatie (baruri, munca intensa la job sau facultate) si vezi daca mai ai probleme.

Link to comment
Share on other sites

Guest radioman
fereste-te de agitatie (baruri, munca intensa la job sau facultate)

Cam naspa pentru oricine propunerea... :) dar sanatatea primeaza!

Link to comment
Share on other sites

Este posibil sa fii un pic claustrofob. Faptul ca ai ramas inchis in camera, singur, ti-a dezgropat fobia asta de care nici nu stiai. Atacurile de panica sunt altceva; frica este intensa, dureaza cam 10 minute, si este insotita de toate semnele unei descarcari subite de catecholamine (adica de adrenalina si noradrenalina) - puls si respiratie accelerate, transpiratie, maini si picioare reci, agitatie. Nu cred ca asta a fost la tine.

Vezi ca oboseala poate de asemenea sa aiba niste efecte foarte ciudate asupra psihicului. Dormi mai mult vreo 2-3 zile, fereste-te de agitatie (baruri, munca intensa la job sau facultate) si vezi daca mai ai probleme.

 

Da si eu cred ca asta e problema. Atacuri de panica am avut cam multe in anii trecuti si nu cred ca aveau legatura cu cantatul/ascul;tatul la volum mare. Pot sa va spun ca e foarte naspa ptr ca foarte greu iti poti controla mental chestia asta. Am remediat aproape complet problema facand mai multe tratamente cu magneziu B6 si calciu cu D3 (recomandat de doctori). La prima a fost cel mai nasol (panica asta fiind insotita de palpitatii;transpiratii,etc) :) ; am crezut ca am un atac de cord...Am facut vreo doua EKG-uri si 2 doctori au dat acelasi diagnostic: agitatie neurovegetativa.

Starea asta e provocata in primul rand de: stres, consum de alcool;cofeina;lipsa de somn (oboseala); alimentatie dezechilibrata,etc care duc la el;iminarea magneziului din organism. Am ramas cu gura cascata cand am citit prospectul la "magneziu B6" ptr ca simptomele enumerate acolo la deficitul de magneziu se regaseau la mine in prop. de 90%.

In ultima vreme (chiar si acum) iau cate un magne b6 pe zi ssi 3 vit calciu pe zi timp de aprox o luna si lucrurile stau mult mai bine.Cafea beau max. 2/zi; mai dorm "dupa masa"; nu mai pierd atatea nopti nedormite si drincuiesc mai putin.

In ce priveste cantatul la volume mari e si asta o problema si la mine se se manifesta cam in felul urmator: stare de lesin; voma;dezorientare si senzatia aia de simti ca'ti da sangele pe nas. Am ceva sechele si de acolo...Aud foarte slab cu urechea dreapta; da ma bazez in continuare pe stanga; iar cand mai cant stau cu amp'ul in stanga mea si am/avem grija la volume.

Imi pare rau ca nu am fost mai atent cu lucrurile astea da' acum nu prea mai am ce sa fac. :)

Sanatate la toata lumea! :)

Link to comment
Share on other sites

Guest costi iorga
Acum cateva luni am avut parte de una dintre cele mai cioudate senzatii simtite de mine vreodata. Eram intr-o camera relativ mica cu o chitara si un stack dat in spume (volumul la 10). Dupa cateva secunde de "cantat" mi s-a facut frica dar nu de ceva anume. Era o stare insistenta de frica si atat. Stiam ca nu se poate intampla nimic rau dar senzatia a persistat si a m-a bantuit inca vreo cateva ore dupa. Sunt eu ciudat sau e un fenomen cunoscut ce se petrece la volume mari ?

 

Poate ai avut ceva ce vibra pe la 8 Hz acolo (frecventa inaudibila dar care induce o stare de frica, daca e consumata la volume destul de mari). Nemtii au facut experimente de genl acesta, in WWII, cu niste oscilatoare de infrasunete si niste "goarne" suficient de puternice, dar au renuntat repede la ele, deoarece frecventele ii afectau pe toti, nu numai pe "dusman" (joasele se propaga circular, cu cat frecventa e mai inalta, cu atat e directionalitatea mai buna).

Link to comment
Share on other sites

Guest deadlok
Da si eu cred ca asta e problema. Atacuri de panica am avut cam multe in anii trecuti si nu cred ca aveau legatura cu cantatul/ascul;tatul la volum mare.

 

Si eu la fel, fara motive evidente; doi ani de zile m-am luptat cu atacurile de panica. S-a rezolvat cu 2 pastile de magneziu + B6 pe zi, alimentatie echilibrata, un stil de viata mai ordonat, evitarea stresului, mai multa odihna. Si acum iau magneziu, mai ales in perioade cu stres mai ridicat.

Edited by deadlok
Link to comment
Share on other sites

Acum cateva luni am avut parte de una dintre cele mai cioudate senzatii simtite de mine vreodata. Eram intr-o camera relativ mica cu o chitara si un stack dat in spume (volumul la 10). Dupa cateva secunde de "cantat" mi s-a facut frica dar nu de ceva anume. Era o stare insistenta de frica si atat. Stiam ca nu se poate intampla nimic rau dar senzatia a persistat si a m-a bantuit inca vreo cateva ore dupa. Sunt eu ciudat sau e un fenomen cunoscut ce se petrece la volume mari ?

 

claustrofobie acustica....lol , hehe , nu stiu cum se cheama dar are precis o denumire .

 

sa zicem ca o avea ceva cu infrasunetele putrernice , acestea duc la tot felul de stari si sunt foarte daunatoare.La putere mare apar si aceste aceste produse de infrasunete provenite din intermodulatii.

 

S-au tot facut studii , de ex cat de daunatoare este vibratia infrasonora al caruciorului de copii mici , sau cea a tramvaiului , sau al autobusului si ce stari genereza etc etc..

 

Si parca au facut si arme ptr inducerea unuor stari e inconfort si incapacitate de lupta si chiar gandire lucida....etc

 

asaceva trebuia sa fie, cred.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Acum cateva luni am avut parte de una dintre cele mai cioudate senzatii simtite de mine vreodata. Eram intr-o camera relativ mica cu o chitara si un stack dat in spume (volumul la 10). Dupa cateva secunde de "cantat" mi s-a facut frica dar nu de ceva anume. Era o stare insistenta de frica si atat. Stiam ca nu se poate intampla nimic rau dar senzatia a persistat si a m-a bantuit inca vreo cateva ore dupa. Sunt eu ciudat sau e un fenomen cunoscut ce se petrece la volume mari ?

 

Esti fumator?

Ai fumat cumva intr-un spatiu mic prea mult?

Mi s-a intamplat sa am un atac de panica de la oxigenul rarefiat din camera de mix (unde se fuma in disperare de pica aerul conditionat (care recircula nu SCHIMBA aerul !!!)

Link to comment
Share on other sites

Acum cateva luni am avut parte de una dintre cele mai cioudate senzatii simtite de mine vreodata. Eram intr-o camera relativ mica cu o chitara si un stack dat in spume (volumul la 10). Dupa cateva secunde de "cantat" mi s-a facut frica dar nu de ceva anume. Era o stare insistenta de frica si atat. Stiam ca nu se poate intampla nimic rau dar senzatia a persistat si a m-a bantuit inca vreo cateva ore dupa. Sunt eu ciudat sau e un fenomen cunoscut ce se petrece la volume mari ?

 

Mi-a luat-o Karpi inainte :)

 

Dar cam asa e. Infrasunetele, desi nu le poti auzi, iti afecteaza starea psihica.

Stii toate povestile alea cu case bantuite ?

De fapt e vorba de infrasunete.

Link to comment
Share on other sites

Pana la urma intrebarea ar fi alta.

Intamplarea a fost acum cateva luni.

 

De ce oare ti-ai amintit acum? Ce s-a mai intamplat recent? Nu cumva este panica celui care termina o etapa de viata si se pregateste sa paseasca in urmatoarea? Viitorul este incert?

 

Se rezolva cu vitamine. Dar este bine si sa vorbesti cu cat mai multi oameni: prieteni, familie, poate un psiholog (prieten). Bazeaza-te pe anturaj, asculta-le parerea, si te vei cunoaste mai bine. Bazeaza-te pe fortele tale: esti tanar, inteligent, sociabil, instruit si sanatos. Multumeste-te cu ce ai si incearca sa-ti depasesti conditia cu moderatie, nu te intinde mai mult decat iti este plapuma.

 

(sfaturi de om batran)

Link to comment
Share on other sites

Bai adevaru e ca si io am dobandit o fobie.De caini. Si in special de maidanezi. Mi se declanseaza instant si involuntar in momentul in care trebuie sa trec printr-o zona cu maidanezi. Aproape ca nu ma pot controla cateodata...chiar daca se dovedeste ulterior ca erau inofensivi. Desigur am fost muscat de vre-o 3 ori in tineretile adolescentine. Poate de acolo mi se trage. Ideea e ca as avea nevoie de ceva nu stiu, un Dog Chaser din ala sau cum se cheama in romaneste, cu un semnal care ce face cainele sa se indeparteze.

Am devenit cel mai mare dusman al maidanezilor...desi n-am omorat nici unul (inca). As face orice si bani as da numa' sa se curete Bucurestiul de potaile draqu'. Suntem de rasul lumii, in nici o capitala europeana civilizata n-am vazut maidanezi. La Bucuresti zici ca esti in Kabul sau mai stiu io ce dugheana asiatica....

 

Are cineva idee cu scap de fobia cu maidanezii?

Link to comment
Share on other sites

S-ar putea sa fie oarecum offtopic, dar acum 2 veri am patit o faza oarecum asemanatoare. Intr-o dimineata m-am trezit cu ideea ca e cineva in camera mea (si desigur nu era). Senzatia a persistat. Si ca sa fie totul complet, ai mei au plecat a doua zi la o nunta la niste rude si am ramas singur in casa vreo 4 zile (culmea e ca mie imi place mult sa stau singur, de obicei nu suport multa lume in jurul meu). Au fost cele mai tampite zile din viata mea, imi era frica sa deschid frigiderul, sa intru in alta camera din casa, de iesit din casa nici nu se putea pune problema. Am discutat cu un psiholog (pe messenger desigur) si mi-a confirmat ce banuiam - ca s-a declansat pe jumatate o amintire blocata (cel mai probabil ceva de care m-am speriat in copilarie). Pe vremea aia ma uitam la MASH si cu cateva zile inainte vazusem un episod in care Pierce patise ceva cam la fel, cand mirosul de apa statuta de pe uniforma unui soldat ranit ii adusese aminte de un var de-al lui mai mare care il aruncase in apa si aproape il omorase.

Nici pana in ziua de azi nu mi-am dat seama ce amintire blocata imi revenise mie, desi am o memorie buna si imi amintesc multe lucruri de cand eram foarte mic. Cert e ca a trecut destul de brusc si fara sa se adevereasca previziunile psihologului ("ai grija ca s-ar putea sa apara halucinatii vizuale si auditive"). :)

Ca sa nu ma mai lungesc, la Cosu probabil e tot aceeasi chestie (daca nu e valabila teoria cu frecventele joase) : in camera s-a declansat ceva din copilarie care ii dadea acelasi sentiment, chiar daca acum el era constient ca nu se poate intampla nimic rau. Un miros din camera, un riff de chitara cantat inconstient care i-a adus aminte de o piesa care l-a speriat cand era copil (multi dintre noi eram mici cand s-a lansat Black Hole Sun de exemplu), ma rog...

Link to comment
Share on other sites

Guest Wierdguy

that coffee does some freaky shit. Consumul excesiv de cafea produce o hiperexcitatie la nivel cerebral. Asta inseamna ca poate

Edited by Wierdguy
Link to comment
Share on other sites

Guest EPSYLON_CURSE

SPL mare => stress => frica, este determinata atat de infrasunete cat si de volume sonore mari, apare o senzatie de anxietate determinata de instinctul de autoaparare al corpului. Mecanismul bio-chimic este destul de complicat si necesita mult scris.

Link to comment
Share on other sites

Guest chitaristul_innascut
SPL mare => stress => frica, este determinata atat de infrasunete cat si de volume sonore mari, apare o senzatie de anxietate determinata de instinctul de autoaparare al corpului. Mecanismul bio-chimic este destul de complicat si necesita mult scris.

 

:) atunci cei de la metallica trebuiau sa moara de frica :) (niciodata nu va muri metallica)

 

e chiar aiurea sa canti undeva si sa fii bucuros iar dintr-o data sa te apuce o stare de frica sau de instabilitate psihica

 

partial off-topic: ar fi tare fain sa auzim la stiri ca manelistii s-au speriat de o chestie din asta incat sa nu mai cante :)

Edited by chitaristul_innascut
Link to comment
Share on other sites

Guest EPSYLON_CURSE

Nu e vorba numai de SPL ci de SPL mare in incinte mici (camera relativ mica cu stackul dat la 10 ) :)

Edited by EPSYLON_CURSE
Link to comment
Share on other sites

Guest Ender_Eugen

traume, sechele, faze imprimate in subconstient (l-am vazut pe unu pe strada cum batea un caine. ajungand acasa am inceput sa studiez si cantand eu fara sa imi dau seama am sarit pe pereti crezand ca am in spatele meu mare dulau... ). se intampla in fiecare zi sa vezi lucruri carora nu le dai atentie sau nici macar Tu nu le observi. subconstientul inregistreaza and here we are with the fear...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.