www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Proorocii


Guest DoomShadow
 Share

Recommended Posts

Guest DoomShadow

Singurele lucruri care nu le suport deloc la ortodoxi (nu ca asi avea ceva cu ei ... e parerea mea) sunt:

- Ca la Isus ii spun Iisus ... Dumnezeu i-a zis Isus ... se pune un idiot sa treaca peste cuvantul Lui Dumnezeu??? e ca si cum pe mine ma cheama Alex ... si se pune unu sa zica Aalex pt ca Alex inseamna nu stiu ce intr-o limba idioata :|

- Ca incalca 1 dintre porunci ... isi faci chip cioplit :| ... ei se roaga la toti "sfintii" ... si la maica Domnului ... maica Domnului nu te mantuieste ... Isus te mantuieste ... Maria a fost mama trupului pamantesc a Lui Isus ... Dumnezeu e Tatal lui Isus si a tuturor lucrurilor.

 

Stiu ca multi or sa se supere pe mine si o sa zica, ca sunt sectant si pagan ... dar nu ... respect ce scrie in biblie ... nu ce zice popa sa-i pup poala ca mi-se iarta pacatele ... inainte sa comentati ceva despre ce am scris ... cititi biblia macar odata ... cu atentie ... si spuneti daca nu am dreptate.

 

Am scris asta pentru Dimitriyus ... nu am nimica cu tine ... poate ca esti un om suuupperr calumea ... dar am facut o mica referire la ce ai zis tu

Ghita B : Se scrie Iisus pt noi ortodocsii.

 

Cat despre

deschizi inima catre Iisus si sa-L primesti in viata ta
... asta inseamna sa il iubesti pe Isus mai mult ca orice in viata ta ... deoarece El este singurul fiu al Lui Dumnezeu ... si El s-a omorat pt. TINE ... gandeste-te pentru o clipa ... cine pe acest pamant s-ar rastigni pentru tine??? poate in afara de parintii tai ... sa-L primesti in viata ta inseamna sa crezi ca El e mantuitorul care te poate salva pe tine ... inseamna sa te gandesti la El si sa iti para rau de fiecare pacat care il faci.

 

Voi cum l-ati acceptat? Ati spus : da, Iisus este domnul dumnezeu si este adevarul, lumina.....etc si deci trebuie sa fiu bun si sa-l iubesc si etc? Asta e etica, nu e CREDINTA, e bun simt, e respecatrea unei morale (din pacate morala omului neputincios, omului condamnat, omului mizer in credinta crestina). Si de a doua zi v-ati iluminat?

 

Nu ... nu am spus ... am simtit (cel putin eu), am recunoscut, am crezut in acest lucru ... ca El e Domnul ... odata ce esti dispus sa il accepti pe Isus ca Domn si Mantuitor in viata ta si accepti schimbarea ... trebuie sa o intreti ... sa citesti biblia ... sa te rogi ... sa postesti (aaa ... apropo de post ... la ortodoxi postul inseamna sa nu mananci carne ... :| nu inteleg care ii duma ... e ca si cum nu ai manca inghetata sau ... pff ... post inseamna sa sacrifici o zi "suferind" putin pentru Dumnezeu ... e unul din lucrurile care poti tu sa le faci pentru El ... un sacrificiu).

 

Gata ca ajungem la discutii rasiale deja :)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 132
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

 

Mai DoomShadow, hai ca esti sectant din ala rau si cu doctrina prinsa strans de cap. Fara suparare.

 

Daca erai din Bucuresti, te invitam asa la o bere, daca aveti voie sa beti, daca nu, la o apa plata sa-mi explici si mie cum e cu sectele astea si ce vor ele si ce fonduri au ele si ce sustineri, si ce doctrine si cum etc etc etc.

 

Poate e Ghita B din Bucuresti si imi onoreaza invitatia.

 

Mai oamenilor, credinta e aia ca mananci sau nu ceva, sa bei sau nu ceva? Sa ***** sau nu?

 

Si vezi ca ma cheama Dimitrie, apropo de sfinti :)

 

Nu sunt un credincios activ, departe de mine, dar...am o mare problema cu chestiile de mijloc.

Link to comment
Share on other sites

Guest DoomShadow

Beau in limita bunului simt ...

hai ca esti sectant din ala rau si cu doctrina prinsa strans de cap
... de ce?? ca fac ce spune biblia?? ...
Mai oamenilor, credinta e aia ca mananci sau nu ceva, sa bei sau nu ceva? Sa ***** sau nu?
... intelegi numa ce vrei tu ... clar :)

Vreau sa inchei discutia asta dar vreu sa te rog sa imi raspunzi la o singura intrebare ... voi ortodoxi care nu sunteti sectanti si indoctrinati dupa ce va luati??? care este sursa voastra???

Cred ca stiu deja raspunsul dar ... te las sa vad va d ce zici ...

 

Si vezi ca ma cheama Dimitrie, apropo de sfinti respect.gif
... cu ce te ajuta?? ce a facut sfantul al carui nume il porti??? a construit biserici si a ajutat saracii??? ... si Becali face asta ... poate il aud maine pe preasfintitul sfintitilor sau cum se zice la voi ca Becali e sfant :|

Nu am nimica cu ortodoxi ... tot crestini sunt ... aveti acelasi Dumnezeu ca si noi ...

 

P.S. Mi-ar face mare placere sa vorbesc cu tine la o bere sa iti explic ce inseamna sectant si pana una alta sa mai vb de chitari :)) ...

Link to comment
Share on other sites

P.S. Mi-ar face mare placere sa vorbesc cu tine la o bere sa iti explic ce inseamna sectant si pana una alta sa mai vb de chitari :() ...

 

Hai sa nu transformam discutia intr-una cu caracter propriu ca e forum public.

 

1. Repet ce am postat, dar nu ai luat in considerare. Sunt nascut, crescut, educat in religia ortodoxa, religie de care m-am indepartat considerabil din motive personale. Credinta e altceva. Nu iti pot raspunde la intrebare pt ca nu activez ca si credincios.

2. Pt mine bisericile sunt opere de arta, locuri cu istorie, de reculegere, de liniste s.a.m.d., atentie bisericile, nu cladiri pe care scrie piramida lui bachus, holul lui dionisos s.a.

3. Chestia cu sfantul era o gluma :)

4. Nu apar nici o idee religioasa ci contest legitimitatea variantelor deviante, de aceeasi radacina cu sursa, cu aceleasi principii de baza, doar cu alt nume, deci nule.

5. Deci nu putem bea impreuna B) (ca nu esti din Bucuresti :) )

 

Acum pun o intrebare asa ca tot veni vorba.

 

Cine sunt, frate tipii aia imbracati in costume si pare-se din usa cu ecusoane in piept de bat Bucurestiul (si nu numai)? :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Chiperion

Aia, nene Dimitrie, intrucat suntem oleaca de vecini si ne tot vedem, fac parte din Church of the Later-Day Saints, a propos de secte care baga faimoasa replica graff-uita pa destule ziduri capitaliste. Pa romaneste, sa cheama mormoni... si, cand am vazut titlul de ,,Watcher cutare'' pe o tidula dintr-aia, nu stiu, colour me crazy, da' m-a cam luat cu racori.

 

Sta careva sa lectureze niste etimologii si niste dogmatica ortodoxa?

Link to comment
Share on other sites

Sper ca acest topic sa nu degenereze in cine stie ce. Oameni buni, ca stiu ca majoritatea sunteti oameni cititi si educati. Atat credinta care e diferita ca termen si insemnatate de religie sunt chestiuni absolut PERSONALE. Nu va obliga nimeni sa credeti sau sa nu credeti si nici sa imbratisati o anumita religie sau alta. Libertatea religioasa si manifestarile aferente sunt garantate in Romania. Dar de aici si pana acolo in a zice ca o religie/credinta e mai "adevarata" decat alta e CEA MAI MARE PROSTIE. In momentul in care ati afirmat asta incalcati libertatile altui individ. Asa cum omul primitiv care-si desena o sageata/urs/lup/tigru/crocodil etc. pe grota in care locuia in speranta ca il ajuta lasati oamenii contemporani sa creada in ce doresc daca in interiorul lor simt nevoia de ajutor si pace sufleteasca. Aproape toate razboaiele au avut la baza neintelegerea si intoleranta fata de credinta celuilalt. De fapt ce vrem sa demonstram?

Sava Gotul este martir pentru crestini pentru ca fost ucis in timp ce "propovaduia crestinismul". Dar pentru urmasii dacilor din Dobrogea care l-au ucis nu era decat un INTRUS care dorea sa le schimbe sistemul de valori religioase. Unu care-ti intra in casa si incearca sa-ti spuna ce sa faci...violarea spatiului spiritual cu alte cuvinte. Si unii reactioneaza violent la asta fie ca sunt crestini, musulmani, taoisti, etc. Inchipuiti-va in ziua de azi reactia unui musulman convins in momentul in care un Martor a lui Jehova il abordeaza si devine insistent. Nici nu vreau sa ma gandesc.

Deci INAINTE SA FACEM CATALOGARI HAIDETI SA VEDEM AMBELE FETE ALE MONEDEI. Judecati omul dupa comportament si fapte, nu dupa credinta sa.

***

Sunt Biblia, Coranul, Mahayana, etc. altceva decat povestiri pline de invataminte? Habar n-am, personal. Dar daca pe unii ii ajuta sa creada ca sunt No. 1, cartea de capatai, cuvantul Domnului eu nu am nimic impotriva. Ele in sine, citite, sunt superbe si pline de invataminte si nu au cum face rau nimanui.

DAR, ca totdeauna exista unul, INTERPRETARILE dupa Biblie, Coran, Mahayana, etc. facute de o minte bolnava pot ucide. Cum deja au facut-o. Sfatul meu, tineti-va departe de habotnici si fanatici religiosi. Si mai ales nu deveniti voi asa ceva.

Daca vreti sa demonstrati ceva faceti-o in muzica, stiinta, cultura, etc. insa pastrati religia si credinta pentru voi, in intimitatea voastra.

Sper sa ajute ce am scris eu aici...cu placere beau bere cu orice credincios, necredincios, de orice religie sau orientare atata vreme cat nu incearca sa interfereze cu propriul MEU sistem spiritual.

Reflectie placuta!

Link to comment
Share on other sites

pe mine ma enerveaza habotnicia... ce conteaza frate cums e scrie??? scrisul nu e decat o reprezentatie pt ceva... nu e acel ceva... nu e decat un mijloc pt ca tu sa poti sa transmiti/receptionezi ceva. posi sa scrii si iiiisus ca tot la acelasi lucru te gandesti... si nu`mi spune tu mie ca asa a lasat D`zeu sa se scrie Isus si nu Iisus.... ca... pana mea... aia nu scriau cu caractere latine... si ebraica are alta morfologie si sintaxa decat latina... nu e decat o traducere diferita..

 

@ontz

nu am spus ca oamenii credincios sunt inferiori sau chestii de genul asta.. am vrut sa zic ca excesul de zel poate dauna grav sanatatii tale psihice... cred si eu in ceva.. nush daca se cheama Domine Deus, Allah, Budha, iisus, Isus sau altfel.. insa pt mine biblia nu e decat un colaj de povestiri.. si un set de reguli civice.

nu vad de ce trebuie sa urmez in continuare un ritual inradacinat in negura timpului de pe vremea cand omul era prost si necopt la minte.. sid ec e trebuie ca tot ceea ce provine sdin vremuri stravechi sa aibe o putere de legitimare atat de mare incat atatia oameni si citeasca si sa creada cuvant cu cuvant o simpla poveste ce la origini avea rol explicativ.

 

 

ma rog.. nu am vrut sa ofensez pe nimeni.. va rog sa ma scuzati daca am facut acest lucru

Link to comment
Share on other sites

whaaaaaaat ????????????????

get a life, peopleeeeeeeeeeee !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

 

nu exista om fara pacat, dati-o-n gura masii !!!!!!!!!!!!!!!

nu va mai canonitzi atat, tot la judecata aia ajungetzi si daca aveti unul sau "n" pacate

asa ca scutiti-ma... maturizati-va, ganditi cu CREIERUL vostru si nu al popii sau "predicatorului", filtrati, vedeti ca "credinta" e in suflet si..............mai vorbim

 

 

 

 

see you there

............or elsewhere....................

 

 

PS radeti, ragaiti, f**teti, basitzi, cantati la chitara, iubiti, injurati, plangetzi...........toate le-a lasat Dumnezeu.....ca nu stim ce-i bine si ce-i rau, de acord....vedem dupa :)

Edited by malex
Link to comment
Share on other sites

whaaaaaaat ????????????????

get a life, peopleeeeeeeeeeee !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

 

nu exista om fara pacat, dati-o-n gura masii !!!!!!!!!!!!!!!

nu va mai canonitzi atat, tot la judecata aia ajungetzi si daca aveti unul sau "n" pacate

asa ca scutiti-ma... maturizati-va, ganditi cu CREIERUL vostru si nu al popii sau "predicatorului", filtrati, vedeti ca "credinta" e in suflet si..............mai vorbim

 

 

 

 

see you there

............or elsewhere....................

 

 

PS radeti, ragaiti, f**teti, basitzi, cantati la chitara, iubiti, injurati, plangetzi...........toate le-a lasat Dumnezeu.....ca nu stim ce-i bine si ce-i rau, de acord....vedem dupa :)

+1 :)

Link to comment
Share on other sites

Guest DoomShadow
Cine sunt, frate tipii aia imbracati in costume si pare-se din usa cu ecusoane in piept de bat Bucurestiul (si nu numai)?

Aia probabil sunt martorii lui iehova ... au alta conceptie despre tot :|

nu exista om fara pacat, dati-o-n gura masii !!!!!!!!!!!!!!!

Nu ... nu exista om fara pacat ... dar trebuie sa iti para rau de pacatele care le faci.

 

Nu stiu cum sa spun dar imi pare rau ca am starnit toate certurile astea cu religia ... cand Dumnezeu l-a facut pe om nici nu exista religii ... important e ca orice religie ai sa crezi in Dumnezeu si sa respecti cartea sfanta ... religia s-a nascut din traditie .

Link to comment
Share on other sites

Singurele lucruri care nu le suport deloc la ortodoxi (nu ca asi avea ceva cu ei ... e parerea mea) sunt:

 

Iuuui! Nu mai scrie aºa ceva... Prin asta ridici un zid între tine ºi ei... ºi chiar dacã ce spui e adevãrat nu te vor asculta...

Trebuie sã vezi în fiecare om ceea ce poate sã devinã. Vorbeºte cu ceilalți ca ºi cum ar fi deja ceea ce doreºti ca ei sã fie... Adicã apreciazã-i! Sunt multe, chiar foarte multe suflete dornice sã facã binele ºi îl fac atât cât ºtiu... ºi Dumnezeu îi iubeºte... Când vor afla adevãrul normal cã îl vor crede, dar nu vor asculta niciodatã dacã au prejudecãți... Fiecare suflet e valoros!

 

Mai DoomShadow, hai ca esti sectant din ala rau si cu doctrina prinsa strans de cap. Fara suparare.

 

Poate e Ghita B din Bucuresti si imi onoreaza invitatia.

 

DoomShadow, reacția lui Dimitriyus e cât se poate de umanã... Ai zis: Nu-mi place la ortodocºi etc etc... ºi te-a perceput ca unul care vrei sã dãrâmi ceva ce alții s-au strãduit sã facã (chiar dacã nu ai vrut asta). Lucrarea unui creºtin este sã zideascã nu sã dãrâme ce au fãcut alții, chiar dacã nu au zidit prea bine... Nu trebuie sã te superi, nu o spun cu rãutate. :)

 

Mi-ar place sã discutãm, Dimitriyus... :) Sunt student la Oradea... La Bucureºti nu am fost niciodatã, încã... dar acum am un motiv în plus. Pânã atunci... putem trimite mesaje "dintr-o cuºcã în alta" dupã cum zicea cineva... :(

 

... de ce?? ca fac ce spune biblia?? ...

dupa ce va luati??? care este sursa voastra???

... cu ce te ajuta?? ce a facut sfantul al carui nume il porti??? a construit biserici si a ajutat saracii??? .

 

Ufff.... O sã zici, poate, cã am ceva cu tine... Ai pus mulți de semnul întrebãrii ceea ce mã face (cel puțin pe mine) sã cred cã te-ai iritat... Sper sã greºesc, dar dacã nu... nu e bine. Dacã cunoºti adevãrul trebuie sã înveți sã-l prezinți... ªi eu încerc sã învãț... Fiecare are cel puțin un model de la care învațã, poate chiar fãrã sã-ºi dea seama. Eu vreau sã învãț sã vorbesc ca Iisus, El e modelul meu.

 

(Pentru mine Isus = Iisus... Încã nu am vãzut dovada cã Isus (cu un singur "i") = mãgar (în ceva limbã)... Dacã o voi vedea voi crede... dar pânã atunci voi scrie cu 2 de "i"... dacã cel puțin o persoanã preferã asta, iar pentru mine e tot una)

 

Hai sa nu transformam discutia intr-una cu caracter propriu ca e forum public.

 

Acum pun o intrebare asa ca tot veni vorba.

 

Cine sunt, frate tipii aia imbracati in costume si pare-se din usa cu ecusoane in piept de bat Bucurestiul (si nu numai)? :)

 

Forum public. Ai dreptate!

 

Tipii în negru sunt mormoni... Ei nu cred în Biblie, ci au Cartea lui Mormon. Ce se poate învãța de la ei e sã nu ai nici o teamã atunci când îți exprimi opinia... Deocamdatã altceva nu pot învãța de la ei...

 

fac parte din Church of the Later-Day Saints

În românã cum sunt numiți membrii acestei confesiuni?

Link to comment
Share on other sites

Sper ca acest topic sa nu degenereze in cine stie ce.

 

Judecati omul dupa comportament si fapte, nu dupa credinta sa.

 

În mare parte îți dau dreptate. Nici eu nu vreau sã degenerãm discuția, mai ales cã e una cu caracter religios.

Nu trebuie sã judecãm omul dupã credința sa... ai dreptate aici. Sunt multe suflete dornice sã facã binele chiar ºi între pãgâni. Cred cã nu trebuie sã judecãm pe nimeni!

 

Iacov 4:12 "Unul singur este dãtãtorul ºi judecãtorul Legii: Acela care are putere sã mântuiascã ºi sã piardã. Dar tu cine eºti de judeci pe aproapele tãu?"

 

Dumnezeu este Judecãtorul. Judecata oamenilor nu e dreaptã de multe ori...

Link to comment
Share on other sites

Guest DoomShadow

Da intradevar ... asa e si am gresit ... probabil se datoreaza si faptului ca nu prea stiu sa ma exprim cu trebuie tot timpul :)

Link to comment
Share on other sites

pe mine ma enerveaza habotnicia...

 

insa pt mine biblia nu e decat un colaj de povestiri.. si un set de reguli civice.

 

nu vad de ce trebuie sa urmez in continuare un ritual inradacinat in negura timpului

 

Sunt mulți habotnici... Ei aºa cred cã trebuie sã fie... Eu unul nu vreau sã fiu habotnic. Cred cã o credințã trebuie sã fie inteligentã. Credința nu exclude logica ºi buna gândire.

 

Nu ºtiu cât la sutã ai citit din ea... dar te înțeleg.

 

Nu-ți vine sã crezi ceva în jurul cãruia se adunã de multe ori chestii evident nefolositoare: "ritual înrãdãcinat în negura timpului"... S-a ajuns aici din dorința de a avea numãr (adicã mulți membri în bisericã) neglijându-se calitatea (principiile simple învãțate de Iisus).

 

Dorindu-se numãr s-au sacrificat principii => ceva între creºtinism, pãgânism ºi iudaism (De la creºini s-a luat Evanghelia, de la pãgâni multe ritualuri, de la iudei habotnicie ºi ritualuri)...

Link to comment
Share on other sites

nu exista om fara pacat

 

tot la judecata aia ajungetzi si daca aveti unul sau "n" pacate

 

ganditi cu CREIERUL vostru si nu al popii sau "predicatorului", filtrati, vedeti ca "credinta" e in suflet

 

toate le-a lasat Dumnezeu.....ca nu stim ce-i bine si ce-i rau, de acord....vedem dupa :)

Eºti un om sãtul de creºtini cu numele. Te înțeleg. ªi eu sunt sãtul de sucuri cu aromã de fructe care conțin minim 3% concentrat de suc de fructe... :)

 

Romani 3:23 "Cãci toți au pãcãtuit, ºi Sunt lipsiți de slava lui Dumnezeu."

 

Trebuie sã gândim cu creierul nostru! Corect! Nu suntem plante! :)

 

Fiecare maºinã va ajunge cândva la verificarea tehnicã fie cã a intrat într-o groapã, fie cã a mers doar prin gropi...

Ai voie sã conduci pe unde vrei, cum vrei... Poliția nu te leagã de mâini... Cei de la drumuri le-au lãsat pe toate... Nu ºtii reguli de circulație, ce conteazã? Ce e bine... ce e rãu...? Vedem la destinație...

Link to comment
Share on other sites

Eºti un om sãtul de creºtini cu numele. Te înțeleg. ªi eu sunt sãtul de sucuri cu aromã de fructe care conțin minim 3% concentrat de suc de fructe... :)

 

Romani 3:23 "Cãci toți au pãcãtuit, ºi Sunt lipsiți de slava lui Dumnezeu."

 

Trebuie sã gândim cu creierul nostru! Corect! Nu suntem plante! :)

Io-s satul de toti aia care se calca in picioare la Mitropolie sa pupe niste moaste sau sa prinda o sticla de 2 l de aghiazma de Boboteaza. Dupa care se bat si se injura pentru doua sarmale sleite. Aia or avea creier???

 

Continuati, va rog...

Link to comment
Share on other sites

Da intradevar ... asa e si am gresit ... probabil se datoreaza si faptului ca nu prea stiu sa ma exprim cu trebuie tot timpul :)

 

Te apreciez cã studiezi ºi spui ce crezi... ªi eu uneori tind sã uit ceea ce e cel mai principal lucru... Nu trebuie sã uitãm cã toatã împãrãția lui Dumnezeu se bazeazã pe iubire ºi libertate. Dreptatea e o dovadã a iubirii. Ce ai zice dacã drumurile nu ar fi marcate corespunzãtor, dacã nu ar exista indicatoare? Eu aº da vina pe cei care se ocupã de asta...

 

Tot aºa e ºi cu Legea lui Dumnezeu. Liber nu eºti când furi, când minți, când fumezi, când foloseºti alcool... Liber eºti când alegi sã nu faci un anumit lucru pentru cã nu e bun... deºi ai putea oricând sã faci...

 

(Exemplu:

1. Fumezi... Vrei sã nu fumezi... Nu poți... Eºti liber?

2. Nu fumezi... Nu vrei sã fumezi... Poți... Vrei sã fumezi... ªi asta poți... dar nu o faci cã nu te ajutã cu nimic...

 

Nu vreau sã jignesc fumãtorii...)

 

Io-s satul de toti aia care se calca in picioare la Mitropolie sa pupe niste moaste sau sa prinda o sticla de 2 l de aghiazma de Boboteaza. Dupa care se bat si se injura pentru doua sarmale sleite. Aia or avea creier???

 

Continuati, va rog...

 

Hmmm... Gândeºti.

Toți oamenii au creier... dar... aºa sunt educați... poate dacã m-aº fi nãscut în altã familie aº fi la fel...

Lumea de azi e foarte asemãnãtoare cu cea din timpul lui Iisus. A fi credincios e înțeles de multe ori ca fiind în funcție de numãrul moºtelor care le-ai pupat (nu vreau sã-mi imaginez...), de numãrul rugãciunilor care le-ai recitat sau le-ai citit din carte, de numãrul lumânãrilor care le-ai aprins, etc... Aºa erau fariseii despre care citim în Biblie... κi numãrau zilele de post, îºi numãrau paºii care îi fãceau pânã la sinagogã...

 

dar uitau cã ura e pãcat!

 

Mã bucur cã administratorii încã mai au rãbdare cu topicul ãsta... Mulțumesc! :)

 

Mã bucur cã lumea gândeºte...

 

E demonstrat cã muzicienii au un creier mai mare decât nemuzicienii, poate asta o fi explicația... Zice cã între cele douã emisfere ale creierului existã ceva numit "corpus calosum"(nu ºtiu dacã am scris corect) care leagã cele douã emisfere ºi care e mai dezvoltat la cei care cântã... (cu biologia nu stau foarte bine... sper cã nu am introdus erori mari...)

 

Numai bine!

Link to comment
Share on other sites

Ghita, Doom Shadow, Malex, Iulian toti aveti dreptate si principii sanatoase de viata. Lucru care nu-mi place sa-l aud insa este acela de "eu sau noi ortocsii, catolicii, sectantii, etc suntem detinatorii adevarului absolut" si vrem sa ti-l prezentam. NU EXISTA ASA CEVA. Adevarul absolut doar pentru mine poate sa fie, io trebuie sa cred in el.

A cauta noi adepti carora sa le insufli "adevarul" TAU, elegant spus, nu are nici o legatura cu credinta ci mai degraba cu o religie anume a carei "putere" se bazeaza pe racolarea de noi "suflete ratacite". In ziua de azi puterea unei "biserici" este direct proportionala cu numarul si calitatea membrilor manipulabili, income-ul generat de acestia.

Faptul ca se fac averi uriase din vanzarea credintei este un lucru regretabil care mai devreme sau mai tarziu va indeparta oamenii de biserica. Vorba lui Eliade, Homo religiosus, este extrem de vulnerabil in fata impostorilor care-l poate manipula pana acolo incat ar ucide pentru acea religie.

Link to comment
Share on other sites

toti aveti dreptate si principii sanatoase de viata.

Nu pretind cã am dreptate... Ceea ce scriu e opinia mea ºi nu mi-ar place sã aud: "Cred asta pentru cã Ghițã a zis-o pe forum...". Ce pretind e cã Dumnezeu ne iubeºte. Celui cãruia vrea sã afle adevãrul El i-l va descoperi.

 

Lucru care nu-mi place sa-l aud insa este acela de "eu sau noi ortocsii, catolicii, sectantii, etc suntem detinatorii adevarului absolut" si vrem sa ti-l prezentam. NU EXISTA ASA CEVA. Adevarul absolut doar pentru mine poate sa fie, io trebuie sa cred in el.

De acord cu tine. A spune asta înseamnã mândrie. Mândria a fost pãcatul de la care s-a pornit tot rãul... Lucifer s-a mândrit cu poziția lui... a urmat înãlțarea de sine... A vrut sã fie ca Dumnezeu... Dupã care rãscoalã ºi urã.

 

A cauta noi adepti carora sa le insufli "adevarul" TAU, elegant spus, nu are nici o legatura cu credinta ci mai degraba cu o religie anume a carei "putere" se bazeaza pe racolarea de noi "suflete ratacite". In ziua de azi puterea unei "biserici" este direct proportionala cu numarul si calitatea membrilor manipulabili, income-ul generat de acestia.

Faptul ca se fac averi uriase din vanzarea credintei este un lucru regretabil care mai devreme sau mai tarziu va indeparta oamenii de biserica. Vorba lui Eliade, Homo religiosus, este extrem de vulnerabil in fata impostorilor care-l poate manipula pana acolo incat ar ucide pentru acea religie.

Aici s-a ajuns... Se cautã puterea în biserici... Satan ºi-a dorit acelaºi lucru: PUTERE!

Dar adevãrata putere e iubirea! Prin urã niciodatã nu se va ajunge la pace!

 

Uffff.... Am scris prea multe posturi... ºi dau impresia cã vreau sã-i învãț pe oameni...

Vã las!

 

Opinia mea cu privire la biserici, secte, etc: Nu studiați crezul unei biserici... Studiați Biblia ºi veți înțelege adevãrul. Cel care vrea sã deosebeascã bancnotele falsificate de cele adevãrate nu se ocupã cu studiul celor falsificate, ci studiazã modelul, originalul, dupã care poate sã vada care e ok, care nu...

Link to comment
Share on other sites

Eºti un om sãtul de creºtini cu numele. Te înțeleg. ªi eu sunt sãtul de sucuri cu aromã de fructe care conțin minim 3% concentrat de suc de fructe... :)

 

Romani 3:23 "Cãci toți au pãcãtuit, ºi Sunt lipsiți de slava lui Dumnezeu."

 

Trebuie sã gândim cu creierul nostru! Corect! Nu suntem plante! :)

 

Fiecare maºinã va ajunge cândva la verificarea tehnicã fie cã a intrat într-o groapã, fie cã a mers doar prin gropi...

Ai voie sã conduci pe unde vrei, cum vrei... Poliția nu te leagã de mâini... Cei de la drumuri le-au lãsat pe toate... Nu ºtii reguli de circulație, ce conteazã? Ce e bine... ce e rãu...? Vedem la destinație...

 

Mai Ghita B acuma fara suparare da cred ca o cam iei prin pruni cu ideile astea. Io nu zic ca nu au si parti bune ideologiile "voastre" bisericesti : sa nu furi,sa nu omori, sa nu fumez,i sa nu bei; droguri sa nu iei, :) , etc. Da atunci daca spui ca:

Romani 3:23 "Cãci toți au pãcãtuit, ºi Sunt lipsiți de slava lui Dumnezeu."; atunci ce se intampla cu voi astia evlaviosi care ati ales calea Domnului? Ati facut tot ce trebuie ca la carte si al de sus va baga in aceeasi oala cu noi astia mai cu bube'n cap? Pai e corect mai Ghita?

Sau pe parte al'lalta vi/veniti si spui/spuneti ca "Domnul ne vede si ne iarta" sau ceva de genu

Pai atunci ce ma impiedica pe mine sa fac toate porcariile posibile pana aproape sa dau coltu' si atunci sa ma caiesc cu adevarat si pac! ma iarta Doamne Doamne.Sa nu crezi ca's vreun Satana cand te'ntreb lucrurile astea; da's curios sa vad ce raspunsuri imi dai. Sau ce zici de copiii aia din lumea XX'a care mor de inanitie; sau aia de mor in spitale sau mai rau raman cu sechele din cauza unor boi de doctori (sper ca nu interpretati toti doctorii sunt boi).Aia ce vina au? Cu ce l'au suparat pe Dumnezeu? Acu' 2 sapt un prieten a murit fiindca a intrat un tir in el. Nu a avut nici o vina. El saracu' poate s'a scapat de viata asta de c**** da a lasat balta un baiat de vreo 8 ani; o sotie; o mama si un frate. Ti se pare normal?

Sper ca n'o sa'mi spui ceva de genu ca "asta e lucrarea lui Dumnezeu...,caile Domnului sunt nebanuite, etc"

Link to comment
Share on other sites

Fiecare maºinã va ajunge cândva la verificarea tehnicã fie cã a intrat într-o groapã, fie cã a mers doar prin gropi...

Ai voie sã conduci pe unde vrei, cum vrei... Poliția nu te leagã de mâini... Cei de la drumuri le-au lãsat pe toate... Nu ºtii reguli de circulație, ce conteazã? Ce e bine... ce e rãu...? Vedem la destinație...

tu nu (mai) ai carnet, nu?

 

 

 

facand pe orbul la continut, la Naiba, daca te bagi in analogii fa-o cum trebuie.

Link to comment
Share on other sites

Mai Ghita B acuma fara suparare da cred ca o cam iei prin pruni cu ideile astea.

:)

Ati facut tot ce trebuie ca la carte si al de sus va baga in aceeasi oala cu noi astia mai cu bube'n cap? Pai e corect mai Ghita?

Nu mã consider un om perfect. Nu sunt perfect, nu fac toate "ca la carte"! Ba de multe ori sunt mai vinovat pentru ceea ce fac pentru cã ºtiu cã e rãu... Dacã n-aº ºti...

ma iarta Doamne Doamne.

E ceea ce spun mulți oameni care se complac în pãcat... Nu asta e o viațã creºtinã. O oaie dacã intrã în noroi nu-i place ºi iese repede... un porc în noroi îi place... aici e diferența...

da's curios sa vad ce raspunsuri imi dai.

M-aº bucura sã te intereseze mai mult Cuvântul care vine de la Dumnezeu. Asta e o opinie, doar...

Sau ce zici de copiii aia din lumea XX'a care mor de inanitie; sau aia de mor in spitale sau mai rau raman cu sechele din cauza unor boi de doctori (sper ca nu interpretati toti doctorii sunt boi).Aia ce vina au? Cu ce l'au suparat pe Dumnezeu? Acu' 2 sapt un prieten a murit fiindca a intrat un tir in el. Nu a avut nici o vina. El saracu' poate s'a scapat de viata asta de c**** da a lasat balta un baiat de vreo 8 ani; o sotie; o mama si un frate. Ti se pare normal?

Eºti ca mine. Nu mai suporți lumea asta rea. S-a ajuns aici pentru cã Satan e rãu. ªi totuºi sunt mulți care pun situația pe seama lui Dumnezeu. Nu pun la îndoialã dreptatea divinã. Sunt sigur cã Dumnezeu îi va rãsplãti pe cei buni, iar copiii care mor în inocența lor mi-ar fi ruºine sã spun cã nu vor avea veºnicia pentru cã nu au ffost botezați... Cicã, "pãcatul strãmoºesc"...

Sper ca n'o sa'mi spui ceva de genu ca "asta e lucrarea lui Dumnezeu...,caile Domnului sunt nebanuite, etc"

Am avut ocazia sã aud ceva de genul ãsta la înmormântarea unui student... Popa a început o pildã în care spunea: "În grãdina unui grãdinar sunt multe flori... Unele sunt foarte frumoase... Grãdinarul merge în grãdinã ºi îºi alege câte o floare..." ªi grãdinarul era Dumnezeu... Dacã aºa ar fi El L-aº urî! (Nu am nimic cu popa, dar ce a spus nu mi-a plãcut).

 

tu nu (mai) ai carnet, nu?

 

 

 

facand pe orbul la continut, la Naiba, daca te bagi in analogii fa-o cum trebuie.

 

:) Acum fac ºcoala de ºoferi. Marți dau examenul...

Îmi vine sã fac multe analogii cu maºinile, asta e...

Recunosc cã nu mã pricep. Nu sunt o persoanã care sã ºtie sã explice bine, mã strãduiesc, dar de multe ori nu-mi iese.

Uit de multe ori cã e mai important ce se înțelege nu ce scriu sau gândesc...

Merci pentru sfat! Îmi plac oamenii care-mi spun ce greºesc.

Link to comment
Share on other sites

@ghita B: succes la examen, eu l-am picat de 2 ori :)

 

@doomshadow: daca in biblia mea numele lui Iisus ii cu 2 de i, care-i problema? oricum, de atata timp cine stie cu cati de i era? si asta oricum vine din traducerea greaca, in ebraica era ceva de genul "Unsul lui Dumnezeu", sau "Mielul lui Dumnezeu", sa fii sigur ca atat timp cat a fost cu noi pe pamant nu Ii spunea nimeni Isus cu un i, sau Iisus cu 2 i, ci majoritatea ii spuneau Invatatorule (rabi) si daca mai spun numele Lui de multe ori incep sa incalc porunca a 3-a..... Ideea nu este cati de i sunt in numele Lui, ci faptul ca El este Mantuitorul nostru si ca trebuie sa credem ca doar El ne poate salva! Nu sfintii, nu Maica Domnului (desi sunt crescut ortodox, am ales sa ma indepartez de partile negative ale acestei dogme, venerarea excesiva a Mariei fiind una dintre ele.... dar stati linistiti copii, ca la catolici, unii is OBSEDATI)

 

@everybody: nu va certati si nu ii considerati inferiori pe ceilalti din cauza parerilor lor (mai ales voi ereticilor :)... glumeam). Aici trebuie sa purtam o discutie civilizata, care sa ne ajute sa intelegem mai bine ce sa facem cu vietile noastre, si sa speram ca Dumnezeu este in randul nostru si ne da intelepciune si intelgere! Nu sa transformam poate cel mai important subiect (mantuirea sufletului) intr-un motiv de polemica si mahala :(

 

L.E.: si unii mai scoateti-va morcovii din...... ca nici unul nu-i mai breaz ca altul... remember: trufia este un MARE pacat! :)

Edited by OntZ
Link to comment
Share on other sites

:)

 

Nu mã consider un om perfect. Nu sunt perfect, nu fac toate "ca la carte"! Ba de multe ori sunt mai vinovat pentru ceea ce fac pentru cã ºtiu cã e rãu... Dacã n-aº ºti...

 

E ceea ce spun mulți oameni care se complac în pãcat... Nu asta e o viațã creºtinã. O oaie dacã intrã în noroi nu-i place ºi iese repede... un porc în noroi îi place... aici e diferența...

 

M-aº bucura sã te intereseze mai mult Cuvântul care vine de la Dumnezeu. Asta e o opinie, doar...

 

Eºti ca mine. Nu mai suporți lumea asta rea. S-a ajuns aici pentru cã Satan e rãu. ªi totuºi sunt mulți care pun situația pe seama lui Dumnezeu. Nu pun la îndoialã dreptatea divinã. Sunt sigur cã Dumnezeu îi va rãsplãti pe cei buni, iar copiii care mor în inocența lor mi-ar fi ruºine sã spun cã nu vor avea veºnicia pentru cã nu au ffost botezați... Cicã, "pãcatul strãmoºesc"...

 

Am avut ocazia sã aud ceva de genul ãsta la înmormântarea unui student... Popa a început o pildã în care spunea: "În grãdina unui grãdinar sunt multe flori... Unele sunt foarte frumoase... Grãdinarul merge în grãdinã ºi îºi alege câte o floare..." ªi grãdinarul era Dumnezeu... Dacã aºa ar fi El L-aº urî! (Nu am nimic cu popa, dar ce a spus nu mi-a plãcut).

 

 

 

:) Acum fac ºcoala de ºoferi. Marți dau examenul...

Îmi vine sã fac multe analogii cu maºinile, asta e...

Recunosc cã nu mã pricep. Nu sunt o persoanã care sã ºtie sã explice bine, mã strãduiesc, dar de multe ori nu-mi iese.

Uit de multe ori cã e mai important ce se înțelege nu ce scriu sau gândesc...

Merci pentru sfat! Îmi plac oamenii care-mi spun ce greºesc.

 

 

 

Nu e chiar asa : "Nu mai suporți lumea asta rea" .

Crede'ma ca am trecut de ceva vreme de varsta de "neanteles;revoltat;suparat pe lume,etc.

In lumea asta buna/rea cum o fi mai am inca familie,prieteni si trebuie sa merg/mergem mai departe fie ca aleg/alegem un drum sau altul.Ba chiar am si eu Dumnezeul meu; pe care nu l'am vazut da' m'a ajutat cand am avut nevoie mai mult; numai ca al meu nu prea corespunde cu cel prezentat in Biblie sau cel impus de biserici (oricare dintre ele)Fiecare are drumul lui in viata pe care sunt de acord ca si'l poate alege dar nu in totalitate.

 

"Nu mã consider un om perfect. Nu sunt perfect, nu fac toate "ca la carte"! Ba de multe ori sunt mai vinovat pentru ceea ce fac pentru cã ºtiu cã e rãu..."

Pai sa zicem ca tu sau eu si marea majoritate nu or fi perfecti; da' poate totusi in lumea asta mare mai exista oameni care cred neconditionat in Dumnezeul cel din Biblie; Biserici,etc si actioneaza in consecinta (toata viata urmeaza si fizic si mental toate directivele...;ii ajuta pe ceilalti, etc) atunci si ei intra in gasca pacatosilor prezentata de tine in citatul "toti sunteti pacatosi..." sau cum era...?

Iar daca nu exista astfel de oameni mi se pare mai subreda afirmatia; ptr ca Dumnezeu daca l'a creat pe om/oameni stia ca va fi imperfecta si tot a facut traba asta. Sau o sa'mi spui ca a intervenit satan si ia incurcat planurile? :)

Nu prea sunt multumit de raspunsurile tale; totusi vad ca nu crezi orbeste in ce spune un popa;ltul deci se pare ca nu esti indoctrinat si asta cred ca e cel mai bine. De ce e bine? Ai si tu si io si altii un creer pe care trebuie sa'l folosim la intrebari de genul: cine sunt?cine e? exista/nu exista? de ce exist/exista,etc nu cum spune Biblia (cred) " Crede si nu cerceta..."

Link to comment
Share on other sites

Pai sa zicem ca tu sau eu si marea majoritate nu or fi perfecti; da' poate totusi in lumea asta mare mai exista oameni care cred neconditionat in Dumnezeul cel din Biblie; Biserici,etc si actioneaza in consecinta (toata viata urmeaza si fizic si mental toate directivele...;ii ajuta pe ceilalti, etc) atunci si ei intra in gasca pacatosilor prezentata de tine in citatul "toti sunteti pacatosi..." sau cum era...?

Iar daca nu exista astfel de oameni mi se pare mai subreda afirmatia; ptr ca Dumnezeu daca l'a creat pe om/oameni stia ca va fi imperfecta si tot a facut traba asta. Sau o sa'mi spui ca a intervenit satan si ia incurcat planurile? :)

Satan a creat problema: pãcatul. Plata pãcatului este moartea. Iisus a adus soluția: sã nu moarã omul, ci sã moarã El în locul omului...

 

E ca ºi cum o barcã e gata sã se scufunde ºi toți din barcã ajung niºte nenorociți (toți), niºte oameni care fãrã ajutor din exterior vor muri, dar vine cineva sã-i salveze. Cei care acceptã ajutorul (în mod normal oricine ar accepta salvarea...) trebuie sã creadã cã salvatorul le vrea binele ºi cã poate sã-i scoatã de acolo, iar apoi sã asculte de salvator. Paradoxal în problema mântuirii când cerul întreg priveºte scena cu dorința de a-i vedea salvați pe oameni sunt oameni care preferã moartea.

 

Bineînțeles cã nu sunt toți "în aceeaºi oalã" (au fost inițial...)... Din întrebarea ta asta observ cã crezi: n-ar fi normal sã fie toți în aceeaºi categorie. Aºa ºi este. Sunt oameni care acceptã sã fie salvați ºi care nu acceptã (din diverse motive).

 

Nu prea sunt multumit de raspunsurile tale; totusi vad ca nu crezi orbeste in ce spune un popa;ltul deci se pare ca nu esti indoctrinat si asta cred ca e cel mai bine. De ce e bine? Ai si tu si io si altii un creer pe care trebuie sa'l folosim la intrebari de genul: cine sunt?cine e? exista/nu exista? de ce exist/exista,etc nu cum spune Biblia (cred) " Crede si nu cerceta..."

 

"Crede ºi nu cerceta." nu i-am vãzut sensul niciodatã... Aºa vor unii... Sã iei gata mestecat totul... sã nu gândeºti... Nu e ok aºa.

Link to comment
Share on other sites

Fratilor, care e diferenta intre Dumnezeu, Zeus, Bacchus, Neptul, Ares, Eors, Quetzalcoatl, Amon, Hathor, Thor, Odin si multi altii ca ei? Parerea mea ca niciuna. Nu e nici o diferenta in a te ruga la Dumnezeu sau la Thor in afara faptului ca Thor face parte dintr-un sistem politeist. Nu poate spune nimeni ca un sistem politeist este gresit si ca unul monoteist este mai bun si nici invers, si nici ca o credinta este mai dreapta decat alta. Nu e crestinismul mai bun decat budismul sau taoismul sau mahomedanismul. Toate sunt fiinte (posibil imaginare) a caror existenta nu a fost inca fizic demostrata. De aia ii spune si "credinta", ca practic fiecare crede ca exista sau nu o fiinta superioara.

Link to comment
Share on other sites

Nu e chiar asa. Daca la Dumnezeu te rogi ca sa ii ceri ceva sau ca sa ii multumesti sau pur si simplu ca sa ai constiinta impacata, in Budism e vorba de altceva. In primul rand Buddha era un om normal care a atins un alt stadiu al existentei imho, pe cand Dumnezeu este Creatorul, si nu se discuta niciodata despre originile lui. Din punctul asta de vedere crestinismul si budismul sunt diametral opuse, in crestinism credinta e pe primul loc pe cand in budism este cunoasterea.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.