www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Pareri


Guest Velvetman
 Share

Recommended Posts

si cheile trebuie montate dupa sirul lui Fibonacci , forma sa urmareasca melcul exponential...hehe...lol

 

nu ne bagam la rezonante , unde stationare , densitate material , amortizare, etc etc...

 

doar forma conteza , sa fie o chitara precum rochiile fantezie din colectia toamna-iarna ce nu va fi purtata niciodata..

 

Daca tot s-a apucat sa faca o chitara, ar putea macar sa faca o chestie ca lumea, cu simt de raspundere. Sigur ca ar fi simplu sa faca doar o chitara de showroom, dar eu zic ca merita sa-si dea silinta.

Link to comment
Share on other sites

Acum vad si eu thread-ul asta c-am fost izolat de lume. Avand in vedere ca mi-s absolvent de Bancila si eu si mai am cateva proiecte de luterie, incearca sa iei legatura cu mine daca vrei.

Acum problema e: esti inconjurat de chitaristi, dar stii cum "functioneaza" o chitara? Acustica, ergonomia si volumetria cu rol chiar decorativ trebuie sa se impace struna pentru a da nastere unui produs gen LP sau Strat.

Link to comment
Share on other sites

Guest costi iorga
velvetman> ai aruncat pisica si apoi ai fugit in lume cu banii de iaurt.

uite> mai insipira-te

post-5381-1196581230_thumb.jpg

 

Aia de sus seamana putin cu chitara aia pe care canta TAFKAP (sau Prince sau cum i-o mai fi spunand acum... :) )

Link to comment
Share on other sites

Guest doftorul

My 2 cents :

 

Ca sa dibui acustica potrivita pentru un asa proiect e nevoie de prea mult tweaking la body ca sa nu te deranjeze la un moment dat compromisurile estetice pe care ar trebui sa le faci, insa odata ce produsul finit va trebui "cantat" de un instrumentist, nu vad de ce nu ai incerca un approach Variax. Fa o chitara, dar pune-i doze MIDI si ataca un synth. Ar fi sanse multe sa atragi atentia lui Roland de exemplu sau poate alta pravalie "interesabila" de un asemenea proiect. Inainte de flamingul de rigoare, poate merita un pic studiata treaba, cel putin iti va permite abordari dintre cele mai futuriste dpdv al designului.

 

Ai intrebat la un moment dat de ergonomia care uneori deranjeaza, pe mine ma enerveaza ca in afara de Jackson-urile Soloist nu prea mi se potriveste pe foale alt corp, cel putin nici unul din cele pe care le-am incercat :)

 

Spor maxim la proiect !

 

 

P.S. .. ca sa faci treaba si mai creata ai putea chiar sa pui capace de doza si sa ascunzi in ele niste microfoane eventual, ori o doza piezo si sa preiei semnalul via VST poate intr-un Guitar Rig, ar fi si asta o idee de instrument functional si care sa scoata niste tonalitati interesante :)

Link to comment
Share on other sites

desenele am incercat sa fie originale, nu am gasit forme identice cu astea pana acum. (e clar ca influente exista)

cu electronica variax sau cu piezo, lemnul si forma nu mai au atat de mare importanta. exista foarte multe implementari de electronica variax pe net, am vazut puse inclusiv pe prs santana sau pe parker nitefly

Link to comment
Share on other sites

"Ergonomie deranjanta" e contradictie in termeni, cum ar trebui sa fie si "design deranjant", dar asta e alta poveste.

Eu zic sa lasam dozele hexafonice pentru progresisti cu prea mult timp liber si sa mergem pe directia "form follows function". Considerentele ergonomice singure pot determina o geometrie cel putin interesanta si un ton asemenea, vezi V, ML, Warlock.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
post-1203-1197530588_thumb.jpgpost-1203-1197530619_thumb.jpg[attach

ment=28284:DEVIL_front.jpg]post-1203-1197530687_thumb.jpgpost-1203-1197530698_thumb.jpgpost-1203-1197530729_thumb.jpgpost-1203-1197530791_thumb.jpg

 

 

Orice idee idioata sau geniala e permisa...ce ai mai facut cu acest proiect?

Offtopic: In sfarsit o imagine care sa demonstreze ca expresia: "Chitara ta arata ca o p***!" e inspirata din realiatate. :)

Ontopic: Fiind un proiect pentru sectia de design industrial, trebuie sa fie functional si eventual capabil sa ajunga in productia de serie, nu doar o simpla fantezie fara nici o aplicatie practica (concept, daca vreti). Cel putin asa stiu eu...

Edited by Preda
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Guest Velvetman

da stiu..initial asa am vrut...dar nu prea am avut mult timp la dispozitie(am facut chitara intr-o saptamana) si metoda pickguardului mi s-a parut mai simpla pt a reusi sa fac legaturile.oricum...la vara fac alt corp dintr-un lemn mai bun(asta e stejar)

Edited by Velvetman
Link to comment
Share on other sites

Guest Velvetman

nuj ce sa zic in legatura cu bc rich'ul...chiar nu m-am gandit nici o secunda la bc rich...cand am facut corpul m-am gandit la pozitiile in care se poate canta...iar pe aceasta chitara se poate face si studiu pe scaun, fara a avea probleme cu pozitia chitarii..se poate face si showoff gen ...stai in picioare pui piciorul pe un monitor, ridici chitara pe picior si faci solo...

da..se cunoaste ca e facuta in graba. a crapat vopseaua pt k i-am accelerat procesul de uscare si n-am mai stat sa o finisez calumea k nu mai aveam timp.am ras-o toata si apoi am mai dat rapid inca o data.in poze e vopseaua originala

post-3827-1212045305_thumb.jpg

post-3827-1212045384_thumb.jpg

post-3827-1212045416_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Guest Velvetman

da...griful are tija...nu e homemade...l-am cumparat de la grosmann...de fapt tot ce e pe ea e de la grosmann pai putin corpul si poturile..care si alea tre sa le schimb..el nu vinde si poturi din ce mi-a zis ..desi pe site apar.butoanele alea is najpa rau...aveam butoane tot de la grosmann, dar nu se potriveau cu poturile.

cu putin mai mult timp ar fi iesit ok, dar am mai pierdut o saptamana din cauza unui tamplar care mi-a stricat o bucata de lemn, asa k m-am apucat sa fac eu corpu.

iar initial corpul am vrut sa fie din plexiglass umplut cu lichid. m-ar fi costat gravatul prea mult, asa ca astept pan la vara ca-si cumpara taikmiu un router si vad eu din ce fac corpul, plexi sau lemn.

Link to comment
Share on other sites

e de admirat, oricum,a fost un proiect destul de curajos.

Felicitari,din partea mea! :)

pe mine ma bucura initiativele de genul asta pt ca mai vad oameni pasionati si nu "golani cu chitara" cum spune cristi gram.

:) si te asteptam cu o chitara "custom"

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.