www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

laptop


Guest om__bun
 Share

Recommended Posts

Guest om__bun

salve..anuntul meu nu este cu legatura directa asupra muzicii....este vorba despre laptopuri......am vazut ca au aparut procesoare intel din clasa m care au o frecventa mai mica..de pana in 2 gh dar au cache-ul de 2 mb...am inteles ca ar fi echivalente cu un desktop obisnuit care ar avea frecventa dubla (adica produsul dintre frecv procesor de la laptop si 2 de la valoarea 2mb cache)...este adevarat?..daca nu..care e diferenta de ex intre un proc de 2,8ghz cu 1mb si altul de 1.6 cu 2mb?..care ar fi mai bun?.....aveti idee daca intel centrino este bun?..am inteles ca ar fi cu consum mai mic...va multumesc mult....

Link to comment
Share on other sites

Pentium M=Centrino(cel putin cele despre care vorbesti tu). Consum mai mic. Centrino <=1,5Ghz au cache L2 de 1MB; Centrino >=1,6 cache L2 2MB.

Cat despre echivalenta cu un procesor normal, nu stiu ce sa zic. Exista tot felul de "formule" nici una relevanta zic eu. Personal am un Centrino 1,5. L-as putea compara cu un P4 2,2~2,4Ghz.

Acum de depinde de tine ce vrei: putere de calcul sau mobilitate.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Macul are un mare si lat defect : e scump de iti cade parul

 

 

da, asa e.. e super scump comparativ cu un pc.si mai e dupa aia si beleaua cu toate programele care nu sunt compatibile cu macu. pe de alta parte, daca vrei sa faci grafica te-ai scos! nu mai conteaza cat de scump e (ma rog, nu chiar, dar intelegi tu)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.