www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cum Se Canta Acordurile?!?


Guest Fade2black`
 Share

Recommended Posts

Guest Fade2black`

Stiu ca o sa pun o intrebare de noob da am 11 ani si's incepator. Deci as vrea sa aflu cum se canta acordurile :) . Am incercat sa invat unele colinde dar, ceea ce era in fisierul care imi arata cum trebuia sa sune era total diferit de ce cantam eu :) . As vrea sa stiu in special de cate ori se canta un acord. Dupa silabe? sau.....altfel? Daca poate cineva sa ma ajute il/o rog sa o faca. Multumesc anticipat! :)

Link to comment
Share on other sites

Guest chitaristul_innascut

1. intrebare pt un incepator mai mare k mine:P : te-ai gandit sa mergi la un profesor sau la cineva care stie cat de cat cum sta treaba cu acordurile? ...

 

2. ai putea sa zici de unde esti k sa vada lumea cu ce te poate ajuta

 

3. vezi k mai sunt tutoriale (lectii) video pe forum facute de 'nea Toni :) poate te descurci asa dar cel mai bine e sa te uiti prin imprejurimi de un profesor k ala iti poate arata de nu poti digera :)) ...

Link to comment
Share on other sites

Stiu ca o sa pun o intrebare de noob da am 11 ani si's incepator. Deci as vrea sa aflu cum se canta acordurile :) . Am incercat sa invat unele colinde dar, ceea ce era in fisierul care imi arata cum trebuia sa sune era total diferit de ce cantam eu :) . As vrea sa stiu in special de cate ori se canta un acord. Dupa silabe? sau.....altfel? Daca poate cineva sa ma ajute il/o rog sa o faca. Multumesc anticipat! :)

 

pune o imagine cu tab-ul si atuncea se vor gasi colegi sa a-ti explice sau sa-ti si inregistreze ca sa auzi cum suna .

 

de obicei intr-o masura ( intre doua bare ) sunt 4 timpi daca la inceput este notat 4/4 ( colinde cred ca sunt in 4/4).Acest lucru inseamna "tragi " de patru ori pe o masura acordul .[4/4 ].../zdrang ,zdrang , zdrang, zdrang/ .

 

de ex "C" si intre doua bare vrticale ,delimitatoare ale masuri, se poate nota cu bare oblice de cate ori faci "zdrang" I / / / / I ...etc

 

cauta pe net metoda de chitara sau in general de muzica si citeste despre masuri ,timpi , gama majora , si minora , arpegii si acorduri .

 

Se mai face muzica la scoala ta? intreba proful de muzica ,sau invatatorul .

Link to comment
Share on other sites

Guest Fade2black`

De exemplu as vrea sa invat o colinda, sa o cant de craciun:

 

G

Dom, dom, sã-nãlțãm

Dom, dom, sã-nãlțãm

 

G D D7

Am plecat sã colindãm

G D G

Dom, dom, sã-nãlțãm

D7 G

Când boierii nu-s acasã

D G

Dom, dom, sã-nãlțãm

 

Au plecat la vânãtoare

Sã vâneze cãprioare

Cãprioare n-au vânat

ªi-au vânat un iepuraº

Sã facã din pielea lui

Veºmânt frumos domnului

 

(sursa: www.tabulaturi.ro)

 

Karpi ti'as fi recunoscator daca mi'ai face o inregistrare sau macar sa imi dai id de messenger sa mai vb. Merci mult oricum!

Si apropo, o sa incer sa cb cu profu' de muzica (directoru') sa vad daca ma poate ajuta

Edited by Fade2black`
Link to comment
Share on other sites

Am fost pe acolo, dar ar fi o mica problema. Sunt stangaci, am incercat sa cant si invers, dar nu pot :):)

 

si ai chitara de stanga? dc esti incepator nu poti canta nicicum :) .dc nu ai dat deja banii pe o chitara left-hand iti sugerez sa incepi sa studiezi pe una d dreptaci, pt simplul motiv k sunt mai multe si poti oricand sa imprumuti/schimbi mult mai usor

Link to comment
Share on other sites

si ai chitara de stanga? dc esti incepator nu poti canta nicicum :) .dc nu ai dat deja banii pe o chitara left-hand iti sugerez sa incepi sa studiezi pe una d dreptaci, pt simplul motiv k sunt mai multe si poti oricand sa imprumuti/schimbi mult mai usor

 

si de unde ai tras tu concluzia asta?daca cineva ti-ar sugera sa canti cu stanga ca e mai cool ai face-o?

Link to comment
Share on other sites

Guest Fade2black`

M'am gandit totusi sa schimb locul corzilor (E cu E subtire, A cu B si D cu G). Ar fi o problema? M'ar ajuta sa cant acordurile mai bine? :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Mircea19

daca esti dreptaci sau stangaci nu conteaza :) important e sa ai coarda cea mai groasa sus si cea mai subtire jos,, :)

 

adica cum privesti tu chitara de sus tre sa vezi EADGBE...

 

in toate metodele care-ti prezinta pozitii de acorduri vei gasii o notatie rasturnata ebgdae .. si freturile vor fii de la stanga la dreapta :) tu trebuie daca esti stangaci sa le vizualizezi invers :(

daca ai trecut de aceasta mica problema B) poti invata sa-ti acordezi instrumentul ;) si in felu acesta acordurile tale vor suna asa cum trebuie:) ca sa te prinzi cum tre sa canti anumite piese incearca sa asculti originalul pt a prinde bataia pe corzi:)

 

cam atat pot sa-ti spun asa in fuga :1st:

 

 

spor la cantat

Link to comment
Share on other sites

deci: dc esti dreptaci iti iei chitara de dreapta iar de esti stangaci ...ce a mai ramas :). bun. va iesi cam incomoda combinatia cu schimbatul corzilor: corzile sunt "ghidate" de acei suporti pragusi si cum s`or mai numi ei si sunt de dimensiuni diferite (nu e prea generala regula asta, eu am vazut si cu toate canalele identice) deci in concluzie iti vei modifica ceva parametri si este pozibil ca la corzile mai subtiri sa obtii fara sa vrei un fret buzz care nu este de dorit mai ales incepatorilor :)

 

iti urez bafta multa si...nu privi instrumentul un impediment sau nu da vina pe el cand nu iti prea iese. ai mult de munca dar se merita !!

Edited by hades
Link to comment
Share on other sites

Guest Fade2black`

am schimbat locul corzilor, dar tot mai e o problema :) . Coarda D face un bazait ciudat (chiar si libera). Ce pot face sa sune normal?

Link to comment
Share on other sites

Guest Fade2black`

Face urat pe toate treptele, dar am putina hartie la pragus, tot asa face, dar mai putin. Coarda nu e veche, nu s-a oxidat inca.

Link to comment
Share on other sites

Te rog sa ma asculti si sa schimbi pentru inceput coarda. O coarda veche nu inseamna una oxidata, ea poate avea mici lovituri (de la taste) din cauza carora sa se auda sunetul acela neplacut. Crede-ma ca nu te invat prostii, oricine care are idee despre reparatii ti-ar recomanda in primul rand asta.

Hartia aia chiar nu are ce cauta acolo, iti omoara tot sunetul. Si da, pragusul trebuie neaparat schimbat "pe stanga", adica iti trebuie un pragus pentru o chitara lefthand.

 

Daca avem problema asta si dupa ce schimbi coarda, putem cauta alte solutii!

Link to comment
Share on other sites

Guest chitaristul_innascut

stie 'nea Toni bine ceea ce-ti zice :) ... se poate sa se fi rupt firul ala in care e infasurata coarda ... si mie mi se intampla de multe ori si trebuia sa schimb corzile... si dak esti stangaci nu-i mare lucru ... cand te uiti la un video sau la cineva atunci cand canta la chitara si e dreptaci tu trebui sa gandesti invers

 

adica: cand un dreptaci tine acordul F (Fa) atunci degetul aratator de la mana stanga ii este pe prima tasta si daca tu esti stangaci atunci degetul aratator de la mana dreapta trebui sa fie pe prima tasta ...

 

dak nu ti se pare usor atunci spune-ne k facem noi cumva sa intelegi :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Fade2black`

Alta problema. Sunt din Zalau, nu din Bucuresti. Hades, macar spune'mi cum se schimba si o sa incerc sa il schimb eu, daca fac rost de unu lefthand :) .

Edited by Fade2black`
Link to comment
Share on other sites

Guest chitaristul_innascut
Alta problema. Sunt din Zalau, nu din Bucuresti. Hades, macar spune'mi cum se schimba si o sa incerc sa il schimb eu, daca fac rost de unu lefthand :) .

 

incearca sa-l pui invers adica ... il dezlipesti de acolo si il rotesti ...daca nu e facut simetric atunci indreapta partea care e oblica...

 

si totusi daca ai un tata care stie sa faca cate putin din toate lucrurile atunci ai face bine sa-l rogi pe el sa faca lucrul asta :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest stangaciu

Daca nu ai rezolvat inca cu acordurile, pot sa-ti fac poze cu principalele acorduri vazute din perspectiva unui stangaci(si eu sunt stangaci). Poate te ajuta

Link to comment
Share on other sites

Guest chitaristul_innascut
Daca nu ai rezolvat inca cu acordurile, pot sa-ti fac poze cu principalele acorduri vazute din perspectiva unui stangaci(si eu sunt stangaci). Poate te ajuta

 

ar fi util dak ai face ceva clipuri in care sa explici si sa arati cum se tin acordurile din perspectiva unui stangaci ...

o sa fii un mini 'Nea Toni pt stangaci :)

 

( :) pt 'nea Toni :) )

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.