www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Evolutie?


Gix
 Share

Recommended Posts

Guest fluffyone

Era anuntata la gibson de muuuuulta vreme. Doar browse-uiti pe site. Mi se pare foarta faina ideea. Nu e tocmai "rock" dar are potential imens.

Link to comment
Share on other sites

OK, m-am uitat si pe site la www.gibsondigital.com. Informatii cam putine.

Avantaje ar fi ca:

- in modul "clasic" poate trimite semnalul de la dozele clasice la BoB fara zgomot parazit. Dar de acolo...

- in modul "digital" ai o doza care separa corzile si cica prinde vibratia verticala (de parca alea clasice nu?!).

Poti astfel sa bagi fiecare coarda pe un canal separat.

 

Dar pana la urma iesirea din BoB e tot analogica. Asa ca ramane digital doar transportul. Nu stiu daca e mare fâs.

Ma gandeam ca e ceva mai deosebit (poate chiar MIDI guitar) dar m-am pacalit.

 

... ca tot veni vorba, aveti idee daca se exista un mod anume de a transforma semnalul analogic din chitara in semnale MIDI - fara doze speciale? Si daca ar fi si o solutie 100% soft ar fi si mai meserias!

Ca sa fiu mai explicit, stiu ca acele chitari MIDI sau adaptoare MIDI includ si o doza speciala de separare a corzilor ca sa nu se buluceasca interpretorul din semnal analogic in MIDI in cazul acordurilor. Dar io in nemernicia mea ca tot nu prea ma pricep la acorduri nu ma intereseaza separatia asta, asa ca n-o fi posibil si fara chestii speciale si scumpe? Am vazut ca unele pitch-shiftere merg ca lumea chiar si pe niste acorduri simple, deci n-o fi chiar imposibil. Imi dau eu cu parerea si zic ca trebe sa fie ceva cutiute care fac asta, asa ca ma duc mai departe si zic de ce n-ar fi si solutii soft? Poate chiar real-time, ca tot stau procesoarele astea de ghiga degeaba...

Ia sa vedem cine stie cel mai bine si ne lamureste!

 

nu am fost atent..dar din ce presupun eu...are o doza speciala care ia semnalul de la fiecare coarda care apoi e transformat in midi de un midi converter (cutia aia despre care se vorbea)

 

acest lucru e posibil cam cu orice chitara..

Asa am crezut si eu, dar nu e nici o bucata de MIDI acolo.

Era si mai misto daca:

- bagai chitara in reteaua ta direct, fara BoB, si

- aveai un driver special de audio in computer de receptionai direct semnalele in PC!

Ee?

Link to comment
Share on other sites

dozele clasice se bazeaza pe faptul ca se modifica mediul si acest lucru influenteaza fluxul magnetic si creaza tenisune autoindusa generand oscilatii (am cam dat gherle pe aici...stiu ca are legatura cu electromagnetismul si principiul pe care functioneaza dozele (sau microfonul, sau boxele...principiul autoinductiei) si de aici diferenta)

 

dozele care separa corzile iau fiecare oscilatie (in fluxul magnetic) si o transforma din intensitate si tensiune in volum si inaltime...exact precum o nota midi...cel putin asta am inteles tu din ce mi-ai zis (nu am citit inca articolul de la gibson)

 

Asa am crezut si eu, dar nu e nici o bucata de MIDI acolo.

Era si mai misto daca:

- bagai chitara in reteaua ta direct, fara BoB, si

- aveai un driver special de audio in computer de receptionai direct semnalele in PC!

Ee?

 

poi asta faci prin portul firewire....si exista programe care receptioneaza semnale audio si le separa in note midi (nu sunt prea performante..but still)

Edited by dyster skog
Link to comment
Share on other sites

 

Am o intrebare... trec peste faptul ca aia nu e kitara ci un fel de jucarie cam scumpa...

Ce se intampla daca se rup corzile ? Mai gasim asa ceva sau putem s-o punem in cutie si s-o tinem "ca la muzeu" ? No ofense... :)

Edited by Catalin S.
Link to comment
Share on other sites

Am revenit cu impresii despre acele programe. Sunt chiar mai slabe decat am banuit.

Iata ce am gasit pana acum:

- Intelliscore

- Digital Ear

- Widi

- Neuratron AudioTune

- si altele mai simplute, unele chiar gratis

Desi la unele chiar scrie "real-time" si "control your MIDI instrument without purchasing expensive MIDI interfaces" nu am gasit nici unul care sa fie utilizabil.

Plus de asta, toate trial-urile sunt puternic limitate, de genul cateva secunde de conversie apoi stop. Situatia e cam asa: incepi sa canti, dupa vreo 3 secunde incepe sa banuiasca ce vrei sa faci, apoi incearca sa tina pasul cu tine si brusc se opreste... Apesi OK, mai incerci o data, apoi te plictisesti.

 

Majoritatea sunt pozitionate ca fiind destinate invatarii notelor, adica te pui si lalaiesti in microfon si dupa aia iti spune chipurile ce note ai cantat.

Pana si preturile, undeva intre 30-80$, iti spun ca nu fac mare lucru.

Am remarcat la cateva niste setari interesante, cum ar fi ca te intreaba ce fel de instrument canti, polifonia maxima, iar Widi are si o interfata VST.

Cel mai bun mi s-a parut AudioTune, dar care nu pare a avea optiune real-time, desi face conversia chiar in timp ce inregistreaza.

Dupa ce m-am uitat la "system requirements" si am vazut ca mai la toate scria PII sau PIII m-am lamurit: nu ai ce vorbi de algoritmi performanti sau latente mici pana nu folosesc si ei instructiuni SSE, SSE2 sau ce s-o mai fi inventat.

Concluzia finala: programe jucarii, fara utilizare profesionala. Eu cred insa ca se poate face mai mult daca se implementeaza ca lumea algoritmii.

Edited by Gix
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.