www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce Reprezinta Numerele De Serial No De La Fender Stratocaster?


apocalipsa
 Share

Recommended Posts

la mijlocul anilor '70 s-a trecut la un tip de serial no. in care sa se identifice direct anul fabricatiei. pana atunci serial no. se identifica cu aproximatie din cataloage. revenind la serial no. direct identificabile ca an (pt. chitarele fabricate in usa), pe voluta peghead-ului chitarei, sub logo-ul fender s-a trecut serial no. care incepe cu o litera care indica deceniul iar prima cifra din nr.-ul care urmeaza, reprezinta anul din deceniu. de ex.: S=seventies, E=eighties, N=nineties, Z=incepand din anul 2000. astfel: Z1.... inseamna ca anul fabricatiei este 2001. restul cifrelor din numarul respectiv nu sunt importante pt. cumparatori si de aceea nici nu le este comunicata semnificatia. conform cataloagelor fender sau diverselor publicatii (printre care as aminti "Guitar Identification" a lui R.A. Duchosoir), editiile limitate sau speciale au alte litere de identificare, seriile vintage au un V in fata nr.-ului si acesta este gravat pe placuta de prindere a suruburilor dintre gat si corp, iar custon shop-urile, pe langa serial no. mai au o emblema pe spatele pegheadului pe care scrie "custom shop".

chitarele fender se identifica insa, atat dupa caracteristicile tehnice, cat si dupa acest serial no. nu exista posibilitatea de a face diferenta, de ex., intre un american series si un deluxe american american series, doar dupa serial no., ci este necesar in a fi coroborate o serie intreaga de caracteristici tehnice la care se adauga tipul de finisaj, culoarea, etc.

n-am facut, in acest post, decat sa prezint succint, cateva amanunte semnificative, privitoare la intrebarile puse de tine, subiectul fiind mult mai stufos si necesitand o experienta indelungata, pt. cei care vor sa se specializeze in acest domeniu. numai de bine. :)

Edited by StratMan
Link to comment
Share on other sites

@danzefirelli: daca ai sa cauti pe google la titlul "fender guitar identification", ai sa gasesti mult mai multe amanunte. fac totodata o rectificare: in postul meu anterior este vorba despre american standard si deluxe american si nu de american series si de deluxe american series (acestea din urma aparand dupa 2000 iar deluxe american series sunt notate cu DZ la serial no). :)

Edited by StratMan
Link to comment
Share on other sites

tocmai ca nu gasesc...:)

 

ce inseamna fiecare numar in parte si cum iti poti da seama de chitara din ce serie de chitari e: std, cutom, artist, special edition, etc?

http://www.google.ro/search?hl=ro&q=fe...eries&meta=

 

cauta pe aici

 

ar trebui sa fie si descriere si poze tot ce vrei daca nu gasesti in pagina aceasta de Google mai baga si tu in Google , tot felu de keywords cu orice ordine , amestecate si vezi care da cel mai bun rezultat .

 

Apoi poti cauta eficient cu optiunea "imagini"

 

http://images.google.ro/images?svnum=10&am...+serial+numbers

 

fender , identification, serial number, guide , list .....etc ce-ri mai vine-n minte in legatura cu tema , si cum am scris mai sus poti sa le schimbi ordinea , Google da alte pagini daca schimbi .

Link to comment
Share on other sites

stratman 10x. stiam parte din ce spui tu acolo, inclusiv toata povestea. m-am linistit ca cei 6 digiti dupa z2 nu reprezinta nimik. ura. :)

 

iar asta e un highway one nu??? il tradeaza lipsa logoului de la imbinarea neck-body si cele 2 guiding strings... si este versiunea din 2002 dinainte sa apara upgradeul cu large 70's shape headstock... si vopsea putina ca sa iasa tonul afara... la cat evaluatzi chitara asta?

post-633-1193071884_thumb.jpg

post-633-1193071975_thumb.jpg

post-633-1193072030_thumb.jpg

post-633-1193072093_thumb.jpg

post-633-1193072490_thumb.jpg

post-633-1193072709_thumb.jpg

Edited by danzefirelli
Link to comment
Share on other sites

stratman 10x. stiam parte din ce spui tu acolo, inclusiv toata povestea. m-am linistit ca cei 6 digiti dupa z2 nu reprezinta nimik. ura. :) iar asta e un highway one nu??? il tradeaza lipsa logoului de la imbinarea neck-body si cele 2 guiding strings... si este versiunea din 2002 dinainte sa apara upgradeul cu large 70's shape headstock... si vopsea putina ca sa iasa tonul afara... la cat evaluatzi chitara asta?
Pare mexicana standard...totusi are 22 de taste si scrie Made in USA...mda, o fi trecut vreun mexican granita, ca de la Ensenada la Corona is doar vreo 40 de km si i-a pus stampila de usa. :) Lasand gluma, chitara ta e highway fara indoiala. M-am uitat pe net, si intr-adevar, asa se faceau inainte. No,acum depinde si cum suna. Probabil ca la vreo 16-20 milioane ai putea sa o dai. Probabil... :)
nu cred ca e highwayhighway nu a aparut in 2003?si a fost si in varianta maple neck?desi il cam tradeaza bridge-ul, dar nu stiu...
Ba e...in 2002 era la mare vanzare. Si a fost si in varianta cu maple. :( Edited by AddRien
Link to comment
Share on other sites

Pare mexicana standard...totusi are 22 de taste si scrie Made in USA...mda, o fi trecut vreun mexican granita, ca de la Ensenada la Corona is doar vreo 40 de km si i-a pus stampila de usa. :) Lasand gluma, chitara ta e highway fara indoiala. M-am uitat pe net, si intr-adevar, asa se faceau inainte. No,acum depinde si cum suna. Probabil ca la vreo 16-20 milioane ai putea sa o dai. Probabil... :) Ba e...in 2002 era la mare vanzare. Si a fost si in varianta cu maple. :)

Si a fost si in varianta cu maple ......!!!

 

ai paltinul cum se cheama ?

 

vinde-o daca primesti bani cat e noua .

 

probleme de observat mai sunt ,multe...

 

Din cate bucati e corpul ? din ce parte a lemnului , la fel si la gat conteaxa si din ce parte este debitat lemnul , ce nervuri are si ce directie , in ce plan sunt nervurile ?.

 

Corpul cum interior , ce cavitate are ptr doze , ce doze are , alnico dau sunetul de strat .

 

Ce calitate au componentele din metal , cheile sunt din metal in totalitate ? din ce fel de metal .

 

etc ,,,cum a spus si @stratman sunt foarte multe de inspectat asa doar superficial.

 

Eu nu am masurat nici un StrAT dar aM vazut studii ptr tonul de Strat , si verifica gatul , rzonanta , si la corp la fel. Din ce lemn este corpul?

cu cat este mai dens lemnul tonul devine mai deschis .Lemnul mai usor este si mai sensibil la lovituri si se ceterioreaza aspectul daca nu ingrijesti chitara , in schimb ai sutain si pe corzile groase si tonul este foarte cald.

Are sutain pe corzile groase sau macar pe cele subtiri , ce sutain are peste octava? .............

 

Idea este ca daca nu stii exact ce chitara este trebuie vanduta pana-i noua si frumoasa .Daca este una buna o tii si ai grije de ea .

Si ai nporoc cu ea si s-o porti sanatos .

 

Pe de alta parte nu se intreaba in public pe un forum asemene lucruri,nu mai poti s-o vinzi la un pret rezonabil daca se arunca cateva idei sincere si fara rautate doar ca sa-ti raspunda fiecare ce crede sau stie. Si un cunoscator o va cumpara sub pret.

A

Link to comment
Share on other sites

@danzefirelli: in cazul de fata, chitara ta se poate usor identifica ca fiind un stratocaster highway one din prima editie, cu peghead-ul mic (asa cum ai spus si tu, de altfel). s-a fabricat atat in varianta "maple/one piece neck", cat si in varianta "rosewood fingerboard". este usor de identificat dupa finisajul gen "satin", subtire, de pe gat, precum si dupa vopseaua, data tot in strat subtire, de pe corp, care lasa sa se intrevada fibra lemnoasa. mai sunt si alte elemente care o fac deosebita de alte produse stratocaster, cum ar fi: in primul rand logo-ul de pe peghead este de tip "spagetti" si nu de tip "transition logo", ca la cele mexicane. in al doilea rand, desi chitara este "made in usa", hardweare-ul este mexican si se poate identifica usor acest lucru, la saddles-uri, care au adancimea santului prin care patrunde coarda, vizibil, mai mare decat la cele americane. o alta deosebire fata de cele mexicane si asemanare cu american std. este existenta a 22 de taste de tip "medium jumbo", si nu 21, de tip "vintage", ca la cele mexicane.

ca evaluare, fiind second hand, preturile oscileaza undeva, sub 650E, mai mult sau mai putin, in functie de stare si de "conditii" :)

numai de bine. :)

Link to comment
Share on other sites

ca evaluare, fiind second hand, preturile oscileaza undeva, sub 650E, mai mult sau mai putin, in functie de stare si de "conditii" :)

numai de bine. :)

 

chitara este ca si noua. crezi ca un 650E ar fi un pret ok nu? si mai e o kestie... ei spun ca are alnico III... aveti idee cum arata vizual alnico 3 daca deschizi pickguardul? adik care e diferentza vizuala nu ca sunet intre alnico 3 si sa zicem dozele ceramice de pe un strat mexican std. sau intre alnico 3 si alte doze. daca aveti niste poze m-ar ajuta f mult...

Edited by danzefirelli
Link to comment
Share on other sites

chitara este ca si noua. crezi ca un 650E ar fi un pret ok nu?

daca tot m-ai provocat, pot sa-ti spun ca nu este ca si noua. in fotografia nr. 4 (randul de sus, de la stanga la dreapta), precum si in fotografia nr.5 (prima din randul al doilea), se observa niste zgarieturi, destul de pronuntate, ale vopselei de pe corp. si asta doar la o evaluare superficiala a fotografiilor postate de tine. desigur, asta nu e un lucru care sa afecteze sunetul chitarei sau "playabilitatea" ei (am probat o multime de chitare ca a ta si toate erau ok, cu un raport calitate/pret foarte bun). tot ca experienta, iti pot spune ca am un prieten care si-a cumparat una absolut noua, necantata si cu toate accesoriile, la pretul asta. dar tu, ceri cat consideri tu, eu dandu-ti doar un pret de referinta aparent, pt. o marfa sh. de acest tip. :)

Edited by StratMan
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.