www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Pedala Cu Reverb


Guest mishu13
 Share

Recommended Posts

Salutare lume :)

 

Cu efectele nu sunt prea bine pus la punct, so am cateva intrebari. Exista o pedalca care sa bage si distorse si reverb in acelasi timp? Daca da, unde as putea sa o gasesc si cam la ce pret?

 

Multumesc anticipat :))

Link to comment
Share on other sites

Guest mishu13

Aha...Faza e ca pe mine in principal ma intereseaza doar aceste doua efecte (simultan). Cu celelalte efecte nu am prea lucrat. Si m-am gandit ca daca ar exista o asemenea pedala nu ar avea rost sa-mi iau un procesor.

Link to comment
Share on other sites

Exista o pedala de la Boss, FDR-1, care cica emuleaza un amp Fender Deluxe Reverb '65. Are si control de gain, si reverb, si tremolo.

Numai ca-s niste probleme:

1. - de obicei o simulare e destul de departe de realitate

2. - reverb-ul si tremolo-ul e foarte posibil sa nu aiba calitatea pe care o doresti

3. - not for metalheads

4. - e scumpa rau

Link to comment
Share on other sites

Salutare lume :)

 

Cu efectele nu sunt prea bine pus la punct, so am cateva intrebari. Exista o pedalca care sa bage si distorse si reverb in acelasi timp? Daca da, unde as putea sa o gasesc si cam la ce pret?

 

Multumesc anticipat :))

Uita-te si pe la firma Danelectro: ei fac un numar de pedale cu functie dubla (de obicei "distors" + altceva, de exemplu eu am dist.+octava), poate fac si dist. cu reverb.......... In caz ca nu au chiar ce vrei tu, tine cont ca la ei sunt destul de ieftine incit poti sa-ti iei separat un dist. (si AI de unde alege) si un reverb (stiu sigur ca fac reverb, desi uit cum se numeste).

Link to comment
Share on other sites

Guest mishu13

Intr-adevar eleganta :))

Dar ma gandeam ca poate scap mai ieftin :)

Daca sunt ieftine produsele de la firma sus mentionata poate "ma bag" la un distorse :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Morgan
Vezi Marshall AVT 20,50,100 are si dist,si referb si tizi recomand. :)

Sau ori care alt amp cu acestea incluse :)

 

P.S. Daca vrei pedale ieftine..incearca Behringer sunt bunicele dar nu recomand pe termen lung :)

 

danelectro-s chiar mai ieftine

Link to comment
Share on other sites

Guest Morgan
Si mai bune, in general.

Si ME-50 de la Boss are distors (11 pedale Boss simulate excelent + inca 11 tipuri de overdrive/dist.) si reverb, plus delay, flanger, tremolo etc. E destul de scump, pe la 250 EUR, totusi.

 

il gasesti mai ieftin SH, cred ca pe la 500 roni intr-un caz fericit

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.