www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Satriani ... ?


Guest Ever-East Band
 Share

Recommended Posts

Guest Ever-East Band

Salut tuturor.

 

Am nevoie de ajutorul vostru .... :)

Iata pe foarte scurt despre ce este vorba: - trebuie sa prezint undeva, un material audio cu o inregistrare solo chitara. Nu este vorba despre un post de chitarist sau un test extrem de dur; ci doar o demonstratie ca trupa are si aceasta calitate - instrumental (solo chitara).

Am inregistrat "Always with you, always with me" - Joe Satriani - deoarece imi place extraordinar piesa.

V-o prezint acum voua, prietenilor de pe forum.

Stiu ca se putea mai bine .... ca am "agatat-o" de cateva ori ...

 

Asi avea nevoie de comentariile voastre sincere despre aceasta inregistrare, inainte de a o prezenta.

Distrugeti-ma !!!!!!!!

 

Va multumesc

Always_S_v1.mp3

Link to comment
Share on other sites

acorda mai multa atentie dinamicii piesei.piesele lui satch sunt...in general...piese ''de feeling''...pe langa unele pasaje mai pretentioase din punct de vedere tehnic.notele le-ai scos bine...sunt chitaristi mari care o canta mult mai slab din punctu asta de vedere..insa nu transmiti:(

incearca sa asculti mai atent...observand dinamica pe pasaje...suisuri si coborasuri.obtii asta din tonul folosit si felul in care ataci corzile(sunt convins ca stii asta).tu ai folosit acelasi ton peste tot...si ai cantat mecanic....cel putin asa mi s-a parut mie(nu ca as fi in masura sa-mi dau cu parerea).

asculta piesa mai atent..din punct de vedere tehnic esti pregatit..numa de bine :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Ever-East Band
acorda mai multa atentie dinamicii piesei.piesele lui satch sunt...in general...piese ''de feeling''...pe langa unele pasaje mai pretentioase din punct de vedere tehnic.notele le-ai scos bine...sunt chitaristi mari care o canta mult mai slab din punctu asta de vedere..insa nu transmiti:(

incearca sa asculti mai atent...observand dinamica pe pasaje...suisuri si coborasuri.obtii asta din tonul folosit si felul in care ataci corzile(sunt convins ca stii asta).tu ai folosit acelasi ton peste tot...si ai cantat mecanic....cel putin asa mi s-a parut mie(nu ca as fi in masura sa-mi dau cu parerea).

asculta piesa mai atent..din punct de vedere tehnic esti pregatit..numa de bine :)

 

 

Salut Bolly.

Iti multumesc frumos pentru comentariu. Eu sunt convins ca esti in masura sa-ti dai cu parerea si am sa tin cont de tot ce mi-ai spus - simt ca imi foloseste tot ce mi-ai spus.

Iti multumesc inca o data.

Marius

Link to comment
Share on other sites

Guest arosulescu

salut !

 

canti pe doza de neck? ( la inceput ) daca nu, atunci fa ceva sa se simta trecerea de pe o doza pe cealalta ( neck bridge ... nu simt diferenta asta deloc)

 

daca faci trecerea corect ( de doze vorbesc) atunci e o mare problema cu tonu .. sau procesoru pe care il folosesti...

 

in rest e ok ( ai cumva o chitara cu bridge fix? daca ai floyd ... nuanteaza umpic si cu el ... ca e pacat )

Edited by arosulescu
Link to comment
Share on other sites

Guest Ever-East Band

Va multumesc tuturor.

Imi este de folos tot ce mi-ati scris si cumva se dovedeste faptul ca ideea de a ma verifica cu voi este mai buna decat orice altceva. Deja mi s-a conturat un nou mod de abordare a piesei numai din comentariile voastre. Eu m-am apucat de treaba ...... orice noi comentarii sunt binevenite; sper sa reusesc cat de curand sa postez o noua inregistrare a piesei, apeland din nou la bunavointa voastra.

Va multumesc inca o data.

Cu stima si prietenie,

Marius

Link to comment
Share on other sites

Guest costi iorga

Ciao Marius si felicitari!

 

Cateva mici comentarii:

Posibilitatile tale tehnice sunt peste medie, urechea pare buna (in cazul in care nu ai cantat dupa partitura sau tab ci dupa susnumitul organ)

Incearca sa faci vibrato-ul mai amplu.

Daca asculti bine, vei auzi ca sunt ici-colo niste ghost notes si niste apoggiaturi pe care le-ai omis (asta in cazul in care vrei sa canti 1 la 1 bineinteles)

Foloseste dinamica piesei, "intra" in piesa. Chitara aia trebuie sa planga! Da-i niste suflet.

Keep on rockin' !

 

Costi

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

...nu au mai zis altii...:)

ce mi se pare mie .... unele note le ataci prea direct ...iar pe original parca (nu mai tin minte bine) sunt "atacate" prin slide...in rest este bine...parerea mea...

 

btw. poti sa te inspiri...si eventual autocorectezi vizionand un clip cu satriani.

 

eu cam asa fac (at cand am timp)...urmaresc chiar si pozitia pe grif...sau modul cum prinde un acord sau ...etc...iti dai tu seama.

 

 

numai bine...si spor la cantat

Link to comment
Share on other sites

frumos cantat , balansul este important aici mai ai de lucrat .Depinde de cate piese ai invatat pana acuma si cate stiluri.

 

@bolly e pe acolo cu comentariul doar ca trebuie sa ai experienta ca sa observi diferente intre stiluri intre maniere de cantat .

 

Tonul este incis ca si la Satriani dar eset lipsit de personalitate , cred ca reverbul prea bogat a stricat tonul in mare masura.

 

Cum tii pana , cum ciupesti si cum estompezi ? si cum scoti diferite armonice cu pana ? Am imopresia ca tii pana prea moale si nu diferentiezi lovitura si elasticitatea .Cateodata aud ceva armonice dar parca nu sunt controlate...

Plus tonul sa-l mai cizelezi sa aiba un spectru mai larg.

 

Piesa este cantata bine , de mai bine esete loc intotdeauna.

Ca sa inveti sa canti in diferite maniere studiaza Hendrix,Leslie West,Hank Marvin si vei invata trei maniere principale de cantat la chitara electrica , Maniera ta semana mai mult cu cea ptr chitara acustica .

 

Mai sunt si altele dar ptr asta trebuie sa treci prin cateva faze .

 

Incearca fara sa strici piesa s-o canti ca tine , nu vei putea niciodata sa fii Satriani , cum nici el nu va putea sa fie ca tine.

 

Ptr Studiu inveti exersezi tot ce se poate dar cand "canti " sa fi tu .Si nu uita tonul se face din mana si automat va suna ca tine .

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.