www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Digitech Rp 80 Vs Zoom 505 Ii


Guest Macaret
 Share

Recommended Posts

Am nevoie de un raspuns ... care e mai cum digitech rp 80 sau zoom 505 ii ... am auzit rp80 pe youtube si suna cam de rahat ... da poate stiti voi mai bine ... ms

Link to comment
Share on other sites

Cam sec :) , pai e problema de bani asa ca ... mai astept cred.

 

ia-ti un zoom g2 ! suna mai putin sintetic decat multe alte procesoare chiar de 2-3 ori mai scumpe si se incadreaza in categoria de pret ale celor de mai sus. uita de pedala care ti-o ofera rp80 sau 505 II.. probabil ca vrei s-o folosesti la wah. nici un wah de pe procesor nu suna ca o pedala de wah, o sa vezi asta mai tarziu iar pt altceva nu prea o sa o folosesti, chiar daca la inceput ii vezi multe aplicatii :)

 

daca totusi nu ai de unde alege decat dintre cele 2, alege rp-ul..

Link to comment
Share on other sites

:) No shit !? :) Ca de exemplu?

 

no shit.. decat gfx8 (evident si cele precedente din aceeasi serie), rp200, korg1500. eu mai degraba as canta pe unul d-asta decat pe un gt-6 sau vre-un pod, dar aici e gustul meu. dar fata de modelele prezentate mai sus se simte diferenta pt ca g2 si toate dintre modele noi sunt pe 24 biti pe cand modelele deja renumite sunt pe 16, 18 sau 20 biti. nu m-am mai interesat sa vad daca companiile au scos modelele "vechi" in variante pe 24 biti. pana si vox tonelab-ul este pe 20 biti.. dar asta nu il face sa sune mai prost decat g2 :) asta ar fi tare :(

g2-ul dat in zero la corectii, fara nici un efect (deci in cazul asta treci doar prin convertoarele A/D si D/A) suna mai aproape de cazul in care canti doar cu chitara fara procesor.. deci convertoarele isi fac treaba mai bine, si nu mai pierzi din frecvente si in unele cazuri si din volum (cu pot-ul de volum pus in pozitia in care scria in carte ca e pe zero).

 

probabil ca nu o sa fii de acord cu mine, asa ca iti zic de acum (ca sa nu ma indemni sa le incerc pe toate si pe urma sa ma pronunt) ca am cantat pe toate modelele numite mai sus plus ca de cateva ori am avut ocazia sa le compar "face-to-face" cu aceleasi scule.. asta e concluzia la care am ajuns eu B)

spor !

Link to comment
Share on other sites

toate proacele suna sintetic (inafara de g7.1-ul meu care are lampa :) na tzapa :) )

 

 

un singur cuvant pentru tine: tonelabs

 

si discutia a devenit offtopic rau

Link to comment
Share on other sites

no shit.. decat gfx8 (evident si cele precedente din aceeasi serie), rp200, korg1500. eu mai degraba as canta pe unul d-asta decat pe un gt-6 sau vre-un pod, dar aici e gustul meu. dar fata de modelele prezentate mai sus se simte diferenta pt ca g2 si toate dintre modele noi sunt pe 24 biti pe cand modelele deja renumite sunt pe 16, 18 sau 20 biti. nu m-am mai interesat sa vad daca companiile au scos modelele "vechi" in variante pe 24 biti. pana si vox tonelab-ul este pe 20 biti.. dar asta nu il face sa sune mai prost decat g2 :) asta ar fi tare :)

g2-ul dat in zero la corectii, fara nici un efect (deci in cazul asta treci doar prin convertoarele A/D si D/A) suna mai aproape de cazul in care canti doar cu chitara fara procesor.. deci convertoarele isi fac treaba mai bine, si nu mai pierzi din frecvente si in unele cazuri si din volum (cu pot-ul de volum pus in pozitia in care scria in carte ca e pe zero).

 

probabil ca nu o sa fii de acord cu mine, asa ca iti zic de acum (ca sa nu ma indemni sa le incerc pe toate si pe urma sa ma pronunt) ca am cantat pe toate modelele numite mai sus plus ca de cateva ori am avut ocazia sa le compar "face-to-face" cu aceleasi scule.. asta e concluzia la care am ajuns eu :(

spor !

 

Cu korg'u si rp200 as zice c'ai nimerit'o da oricum nu-s de 2,3x mai scumpe. Fata de gfx8 m-as mai gandi... :)

Link to comment
Share on other sites

Cu korg'u si rp200 as zice c'ai nimerit'o da oricum nu-s de 2,3x mai scumpe. Fata de gfx8 m-as mai gandi... :)

 

da.. bine cu 2,3 ori mai scumpe e cam exagerat, dar oricum luand de referinta un pret de mana a 2-a nu e o exagerare mare :) ..

cu gfx8-ul.. am unul d-asta acasa de mai mult timp :) si m-a dezamagit foarte tare.. chiar daca il foloseste cargo si poate e foarte apreciat de unii, mie nu imi place deloc, as folosi un g2 in locul lui anytime. la gfx8 ma refeream atunci cand am spus ca ei zic in carte ca master volum tre sa fie la 12 pt volum unitar (ce intra, aia iese) si asa iti ia din volum :( , trebuie sa-l tii aproape de ora 2 pt volum unitar. plus ca pe bypass volumul asta are efect, ceea ce nu mi se pare corect, cum ar fi ca la o pedala sa se intample acelasi lucru ? ar mai cumpara-o cineva ?

 

eh, in fine, o sa vand gfx-ul in curand ca se pune praful pe el degeaba, nu l-am mai folosit nici acasa de vreo 7 luni B) ..

Link to comment
Share on other sites

Aveam de ales numai intre alea doua ... pt ca aveam f putini bani. Este vorba de primul meu procesor si nu am nici experienta in cantat ... am ales zoom-ul ... il astept maine si sper sa fiu cat de cat multmit. Pe viitor o sa imi cumpar pedale daca o sa am nevoie ...

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu daca se poate numi capcana ... poate doar ca traiesc in romania si nu am sanse mari sa fac o facultate si sa si lucrez ca sa imi permit scule profesioniste... in capcana asta am intrat de mult. Deocamdata risc pentru ca am citit in mai multe locuri ca nu sunt chiar atat de proaste incat sa dramatizezi.

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu daca se poate numi capcana ... poate doar ca traiesc in romania si nu am sanse mari sa fac o facultate si sa si lucrez ca sa imi permit scule profesioniste... in capcana asta am intrat de mult. Deocamdata risc pentru ca am citit in mai multe locuri ca nu sunt chiar atat de proaste incat sa dramatizezi.

 

mai, nu trebuia sa te iei dupa faptul ca ti s-a recomandat G2.. 505, si toate sculele zoom vechi nu au nici o legatura cu ce au scos ei acum.. diferenta intre ce scoteau ei atunci si alte scule din aceeasi categorie este destul de mare. uite, eu am cantat la o cantare, din lipsa de altceva (long story..) pe un rp50 si nu s-a prins nimeni ca am folosit o jucarie din plastic pe care dadusem 1 mil juma.. si in alte cazuri am cantat pe POD (iar in lipsa de altceva) si solistul nu s-a sfiit sa ma boscorodeasca pt "tonul divin" ce-l aveam :)

poate ai facut asta si din cauza faptului ca nu s-a pronuntat multa lume mai ferm pt rp in fav lui 505.. oricum bafta ! nu e sfarsitul lumii :) oricum asta e mersul.. iti iei o scula, te saturi de ea, o vinzi si mai pui bani si iti iei alta mai buna.. incet incet faci scule bune :)

Link to comment
Share on other sites

adevaru e ca poti scoate din orice procesor un sunet bun daca stii sa canti si sa il folosesti dar, ca sa citez un amic, ai nevoie de facultate ca sa folosesti unele procesoare. Consider 505II ca fiind unul din aceste procesoare la care te chinui foarte mult ca sa scoti un ton cat de cat decent.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.