www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce fel de pene folositi?


Guest Baumwolle
 Share

Ce pana?  

113 members have voted

  1. 1. Ce pana?

    • 0.16mm(Thin)
      2
    • Thin-Medium
      4
    • 0.46mm(Medium)
      13
    • Medium-Heavy
      28
    • 1.00mm(Heavy)
      30
    • 1.16mm(Extra Heavy)
      14
    • >1.16mm(Outrageous ^_^ )
      22


Recommended Posts

  • Replies 149
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Io deobicei folosesc Planet Waves medium, is mai bune ca Fender :), mai demult foloseam thin da cu alea nu prea ai control destul da acordurile clean merg fain.

 

Cu medium potzi face orice de la acorduri la solistici mai rapide.

 

Mai nou mi-am luat ceva pene Dunlop Big Stubby de 1mm ( o costat 40 mii bucata :) ) is foarte bune la melodiile unde ai solistici rapide shi multe note singure, pe acorduri ii mai inceata shi partea cea mai najpa ii ca se roade foarte tare cand o tragi cu latu pe corzi(nush cum ii zice la procedeu :) ) iar dupaia se blocheaza in corzi.

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

La Proel au pene Dunlop "simple".Eu caut Tortex.Si btw, 1,5RON nu mai sunt de mult.Acum sunt 2RON.Traim in Romania, mai tre' sa scoata si vanzatoarea aia o paine, nu? :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Sheriff

Cauta la Guitarissimo, pe Eminescu, acolo am gasit Tortex; nu aveau Delrin ultima oara cand am fost, dar asta era asta vara...

Link to comment
Share on other sites

Guest fluffyone

Mi-am luat tortex de la muzica de sus in stanga. Aveau intr-o vreme la 15 mii. Nici nu aparusera leii grei pe atunci ce e drept.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Jim Dunlop USA - Stubby Big 2.0 mm :)

Pe o chitara electrica B)

 

Mi se pare mai ushor :)

Pentru "zdranganit" (ce termen :)) folosesc o Planet Waves de 0.61 mm :(

 

 

P.S:. Caut un loc de unde sa-mi iau pene mai ... de calitate...Ori online ori din Cluj... Daca shtiti un loc dati-mi un PM... MC in avans

P.S.2: Sau daka vinde unu dintre voi nu neaparat un shop ;)

Edited by Cos
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

:) Interesanta discutia. De cand eram pustan cant cu ce-mi pica in mana, capace de cutii Tic-tac, cartela de telefon, carte de credit expirata samd. Le tai cu foarfeca sub forma "fender" ;)

Oricum, de vre-o 5 ani incoace pun mana pe chitara foarte rar, si atunci, la cat de prost cant, nu mai conteaza :) Sunt eternul incepator :o

 

 

P.S. Imi aduc aminte acum vre-o luna la o bauta, venisera si 2 prieteni cu chitari acustice...unul se lauda cu pana lui Fender ca o are de nu stiu-cand si nu se toceste.Dupa ce am ascultat de m-am tampit Ripe,haiduci si refugii Diene ,alte alea, m-am simtit provocat la ceva amintiri din Metallica,Priest . Dupa o piesa pana lui era zdrente, desi il averizasem dinainte ca nu rezista :( Deh, daca vrei sa canti metal la acustica trebuie sa dai tare sa sune a ceva ;)

 

 

:) Am aflat ulterior din discutiile de pe aici de pe sait cum ca as fi un " Shredder" Tare expresia. Cu urmatoarea ocazie le zic vecinilor ca de fapt nu incerc sa-i ucid , ci invat o procedura stiintifica numita "shredding" B) Ce pana mea !

Edited by Axa cu Scame
Link to comment
Share on other sites

dunlop big stubby de 3mm! suna cel mai bine din toata seria de dunlop-uri (atat pentru rock cat si pentru jazz sau orice altceva). le-am incercat pe toate si astea-mi plac cel mai mult.

 

sigur, aici e o problema de adaptare perfecta intre tehnica mainii stangi si formatul/materialul penei. trebuie sa fie un "perfect fit".

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Am folosit TOATE penele posibile si imposibile.

 

Asa cum nevasta-mea isi cumpara blugi (cam 2 perechi pe SAPTAMANA, dar ma rog sunt banii ei - noi avem banii separat, rezulta ca nu ne certam din cauza banilor, cei casatoriti cred ca cunosc asta de undeva) ATI UITAT CUM A INCEPUT FRAZA? DA CAPO! eu imi cumpar pene.

 

Ele sunt jucariile mele preferate, sunt asa de mici, colorate si pufoase...

 

O sa fac poze cu ele, am o colectie intreaga.

 

Pe vremuri ma impingeam pe la concerte sa prind cate una de la meseriasi.

 

De la Malmsteen am prins 6 INTR-UN CONCERT. Daca eu, in randul 2, am prins 6, atunci cate a aruncat el, faceti socoteala. A, am reusit sa-l enervez pe Malmsteen la concertu' ala...Poate va povestesc odata cum...Stiu sa enervez populatia daca ma opintesc, asta am observat deja.

 

Despre pene, da...

Momentan folosesc D'Andrea PRO Plec de 1,5mm, pe o chitara mai am Dunlop Jazz III, la fel de groase.

Am avut ocazia sa-l cunosc pe Jürgen Rath (era vecin cu mine), care avea firma Rath Amp, poate ati auzit de ea. Mai ales the technic freaks. Acum a vandut-o si face numai custom. El mi-a facut si o boxa. Pe langa ampificatoare facea si pene. Ei, mi-a dat si mie un pumn (de pene). Erau facute dintr-um material special, secret, facut de el intr-o oala in bucatarie si turnat in niste forme.

Asa ceva n-ati mai vazut....Cantau singure la propriu...Period.

Mai am vreo 2.

 

Unul dintre clientii lui, la pene, era Ritchie Blackmore, care LE PLATEA, dar ssssssst, nu stiti de la mine asta.

 

Daca va mira de ce scriu la ora asta sa stiti ca stau in studio si astept o "vedeta" ca sa trag niste track-uri.

Bine ca am laptop si sunt platit cu ora DE CAND INTRU IN STUDIO.

 

Noapte Buna Friends!!!

Link to comment
Share on other sites

dunlop big stubby de 3mm! suna cel mai bine din toata seria de dunlop-uri (atat pentru rock cat si pentru jazz sau orice altceva). le-am incercat pe toate si astea-mi plac cel mai mult.

 

sigur, aici e o problema de adaptare perfecta intre tehnica mainii stangi si formatul/materialul penei. trebuie sa fie un "perfect fit".

 

Serios ca tu canti pe chitara cu Big Stubby??? Am si eu una pe acasa si eram convins ca sunt pt bass fiind asa groase. :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.