www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Doze Noi... La Anu


OntZ
 Share

Recommended Posts

Vezi ca mai exista si EMG89 care de fapt e facuta din doua SA-uri. SA-urile sunt niste singlecoiluri care suna chiar bine.

Parca George a avut o doza d-dasta (daca nu gresesc si nu imi da iar teapa memoria).

Sunt cam penibili aia de la EMG. Dimarzio si SD au pe site sampleuri sa vada tot romanu curios cam cum suna. Pe astia ii doare in spate.

Topicul asta e semi-inutil pentru ca nu rezolva o problema concreta si o curiozitate de-a ta perversa. Fac pariu ca la momentul tz cand o sa ai banu jos o sa mai apara un topic similar...

 

 

ca tot se discuta aici despre chestii ipotetice intreb si eu ceva:

 

la emg-urile astea nu s-a gasit nici un destept sa faca o cutiuta externa pentru baterie ? Ceva care sa se poata prinde de chitara cu o menghina sau ceva de genul asta. am vazut doze midi (de la roland parca) ce se prindeau cu un sistem de genul astsa. Ma gandesc ca asa s-ar evita problema cu locul de baterie ...

Link to comment
Share on other sites

Topicul asta e semi-inutil pentru ca nu rezolva o problema concreta si o curiozitate de-a ta perversa. Fac pariu ca la momentul tz cand o sa ai banu jos o sa mai apara un topic similar...

 

nu stiu de ce curiozitatea mea e perversa :), dar te asigur ca nu o sa mai fac un topic cand voi avea banii, si daca fac, nu ma supar, poti sa-mi dai warn sau ban sau whatever :)

Link to comment
Share on other sites

nu cred ca trebuie sa dai gauri suplimentare pt baterie in cazul EMG. Eu nu am dat. Am montat 89/SA/SA. Suna superb SA'urile.

 

ps. daca vrei blues, te sfatuiesc sa-ti iei S. Nu EMG 60 cum zic unii p'aici.

 

 

pe Kramer? Si unde ai pus bateria? app nu pot avea emg in bridge si doza pasiva in neck? (poate e o intrebare stupida, si va rog sa nu va mai certati) :)

Link to comment
Share on other sites

exact. se gaseste un loc nu'i problema. e complicat sa ai pe aceeasi chitara activa cu pasiva. din cate tin minte nu merge decat intrerupt adica comutezi pe rand. scria si pe site la EMG la FAQ's exact cum se face. insa nu as recomanda.

 

LE: ce prostie am scris... uite aici explicatiile

 

EMG official site:

 

Can I mix EMG's with passive pickups?

It is possible to mix EMG's with passive pickups. There are three possible wiring configurations; one is better than the other two.

 

Use the high impedance (250K-500K) volume and tone controls. The problem is that the high impedance controls act more like a switch to the EMG's. The passive pickups, however, will work fine. If you have a guitar with two pickups and two volume pots, with a three-way switch, there is another alternative. Use the 25K pots for the EMG, and the 250K pots for the passive pickup. This way you can use one or the other with no adverse affects, but with the switch in the middle position the passive pickup will have reduced gain and response.

 

Use the low-impedance (25K) volume and tone controls provided with the EMG's. The problem here is that the passive pickups will suffer a reduction in gain and loss of high-frequency response.

 

This is the best alternative. Install an EMG-PA-2 on the passive pickups. There are two benefits to doing this. With the trimpot on the PA-2, you can adjust the gain of the passive pickups to match the EMG's. The PA-2 acts as an impedance matching device so you can use the low-impedance EMG controls (25K) without affecting the tone of the passive pickups. You will also be able to use other EMG accessory circuits such as the SPC, RPC, EXB, EXG, etc. For this application, we recommend ordering the PA-2 without the switch for easy installation on the inside of a guitar.

Edited by Radu i
Link to comment
Share on other sites

da bre, nu-mi place emg-urili, ie bine? suna plat, uniform, fara personalitate. nah. ca orishice doza activa - o pui pe matura sau pe gibson, suna LA FEL.

 

[total offtopic comentul urmator]

 

ma scuzati ca ma bag si io in seama dar am remarcat afirmatia asta si doar vreu sa subscriu :). singura doza activa care mi-a placut am auzit-o pe o chitara BLADE.. dar bine acele chitari au un switch care trec dozele de la pasiv la activ, pastrand tonul chitarei, doar infoind-o un pic.. carramba am aobservat din posturi ca are un blade, nu stiu daca si cu acel switch, dar cred ca a incercat si poate confirma :) bine mai suna chitarile alea, iar preturile cam la jumate din cat ar trebui sa fie !!

 

PS: hai sus cu cearta ! de ce v-ati domolit?

 

[ontopic] sh-2-ul (jazz) s-ar putea sa-ti satisfaca dorinta perversa in neck :)

Link to comment
Share on other sites

cred ca pana la urma o sa merg pe asta pt bridge si cam atat, ca doza din neck suna chiar foarte ok: http://www.thomann.de/thoiw7_artikel-176986.html . Descrierea contine calitatile de care as avea nevoie.... now if i could just get some faster fingers......

 

Poti incerca si SD JB in bridge si 59 in neck. 59 suna foarte bine pt blues si clean, din JB-ul un pic umblat din distors si EQ poti face un ton ok de metale. Am cantat pe un schecter care avea JB + Jazz de la SD si iarasi suna foarte bine cam pt orice stil de muzica. Pentru neck imi place foarte mult si PAF PRO de la DiMarzio, eventual cu un Steve's Special in bridge ai un setup destul de versatil, PAF Pro merge bine la solo si la clean, Steve merge la riffuri si la chestii mai suparate.

Link to comment
Share on other sites

nu-mi place JB-ul... are prea multe inalte pt mine... custom tb11 pare exact ce-mi trebe... oricum crek imi iau numa aia in bridge, ca in neck suna bine si stock

 

Cred ca ar fi bine sa o asculti inainte pe o chitara asemanatoare cu a ta. Am prieteni care au fost deceptionati de cum suna dozele SD pentru ca una scriau ei pe site si alta suna pe chitara lor. TB11 pare mai degraba o doza de shred decat de cantat metale. O sa iti sune rotund, nu o sa fie prea agresiv tonul, nu o sa fie bine conturat. Pe ce chitara le montezi?

Edited by Blackthorn
Link to comment
Share on other sites

jackson js30.... am spus si la inceput ca VREAU ton ROTUND si CALD, ca nu cant NUMAI metale

 

Sincer pe tonuri rotunde si calde mi se par mai reusite DiMarzio. Poate te uiti si la un PAF Pro sau Fred pentru un ton cald si rotund sau Breed pentru un sunet putin mai puternic. Bafta!

Link to comment
Share on other sites

diferenta intre doze de aceiasi tip este minima .

 

eu de exemplu am problema ca toate dozele humbucker au output prea mare si supramoduleaza intrarile .

 

Asa ca musai sa le folosesc splitate .

 

Un tip de doza nu rezolva mai nimic .La un anume volum ascultat in difuzor sau vcasti ai un ton, schimbi volumul si se schimba tonul .

 

Sunt zile cand acelasi ton care cu o zi inaite mi-se parea extraordinar suna ca nuca-n perete.Si habar nu am de ce , cred ca este o saturatie "auditiva".Iau alta chitara cu alte doze si alt timbru si ton si ....pierd ore intregi negasind un ton ca lumea .Dupa vre-o 3 -4 ore pierdute iarasi gasesc bun primul ton care nu mi-a placut.

 

Sau nu cant o vreme pe o chitara ca nu-mi place tonul , apoi la alta piesa in alta zi mi-se pare cela mai fantastic ton.

 

Plus , background-ul influenteaza nevoia de schimbare a tonului chitarei , ce pare super fara sa-l auzi tras pe un BT.Inregistrezi si incepe dezamagirea nu mai suna cu BT -ul , si incepi sa filtrezi si sa icerci sa salvezi inregistrarea.Si de multe ori a doua zi tragi alta varianta , poate cu un ton mai bun.

 

Ce se aude pe discuri este munca de studio ,chitara suna departe de cum a fost inregistrata !! Tonurile super si minunate de obicei apar numai pe pasaje scurte , sau chiar doar pe cativa timpi si "coafate" cu tot felul de efevte ambientale !!!.

 

La inregistrari de concert numai la Pink Floyd am auzit sunet foarte apropiat de soundul din studio respectiv CD-ul in vanzare.Dar cine-si permite ,ca si Pink Floyd . sa angajeze inca doua trupe care asigura sunetul perfect ,plus instalatia fantastica cu posiblitati fantastice.

 

Ptr blues este buna orice doza , oricum live intr-un club tonul depinde de statie , de marimea clubului de volumul la care canti.Totu-i un compromis niciodata nu ai tonul ideal doar ceva apropiat .Si ma gandesc doar la sunetul de pe scena , ce ajunge la spectator depinde de sonorizator.

 

Singura problrma mare si serioasa este si ramane dinamica chitara+doza+efect+statie+difuzor .Raspunsul dinamic al instalatiei ,Babeste : sa nu-ti haleasca tonurile , sa raspunda la panatie corespunzator , sa se auda clar sa se poata interpreta usor fara efort suplimentar ,Cum te atingi de coarda sa sune , si sa sune oriunde pe grif orice sunet tare clar si bine .daca nu ai raspuns dinam bun nu mai poti nuanta interpretarea.

 

Asa ca doza pentru o chitara nu-i precis ca estwe OK pentru alta chitara .S-ar putea ca sa nu redea chiar armonicele importante ale unei chitare .Si te trezesti cu cea mai laudata doza ca nu suna pe chitara ta.

 

Ideal ar fi sa ai bani muuuulti , sa cumperi din toate dozele cate una si sa tot incerci care este mai buna pentru care chitara.

Dar n-o sa mai ai timp sa canti de atatea experimentari.

Link to comment
Share on other sites

La inregistrari de concert numai la Pink Floyd am auzit sunet foarte apropiat de soundul din studio respectiv CD-ul in vanzare.Dar cine-si permite ,ca si Pink Floyd . sa angajeze inca doua trupe care asigura sunetul perfect ,plus instalatia fantastica cu posiblitati fantastice.

 

 

sa stii ca ai dreptate! PinK FloYd kicks ass!!!

 

Sunt zile cand acelasi ton care cu o zi inaite mi-se parea extraordinar suna ca nuca-n perete.Si habar nu am de ce , cred ca este o saturatie "auditiva".Iau alta chitara cu alte doze si alt timbru si ton si ....pierd ore intregi negasind un ton ca lumea .Dupa vre-o 3 -4 ore pierdute iarasi gasesc bun primul ton care nu mi-a placut.

 

mi s-a intamplat de multe ori :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

hmm...... daca sa zicem imi iau o doza di-marzio super 3 pt bridge, ranane crv2 in neck...

 

sa zicem ca vreau sa splitez super 3 (ca zice ca se poate)

 

atunci.... ii pun poti push-pull la volum? ala se instaleaza ca un poti normal si are aceleasi contacte, right? deci cum aveam ala vechi, asa ar fi si asta numa ca trag de el ca sa splitez?

 

si inca o intrebare: chestia asta merge la toate dozele duble cu 4 fire sau numa la alea fitz cum ar fi super3?

Link to comment
Share on other sites

Hmm la ce zicea cosu cu cutiuta de baterie... soloistu meu are asa ceva din fabrica :) E chiar foarte laborios sa te apuci sa construiesti asa ceva dand gauri in body-ul chitarii

 

Pot sa iti zic ca am avut Dimebucker pana acu cateva luni pe un jackson si avea medii aproape prea mari pentru gustul meu. Pentru crunch totusi este mai fericita alegerea unei doze pasive SD. Am auzit ca sh 4 e destul de tare pe segmentu care il vroiai tu.

 

Pentru astia care se iau de emg 81/85: sunt doze foarte bune. Din nou dreptate lui cosu pentru faza cu site-ul. Daca nu ai multa rabdare sa gasesti sample-uri cuiva , degeaba. Oricum suna extraordinar de bine , in fond sunt folosite de atata vreme de o multime de artisti de mare calibru. Iti trebuie si scule pe masura ca sa le scoti in evidenta , parerea mea.

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle
hmm...... daca sa zicem imi iau o doza di-marzio super 3 pt bridge, ranane crv2 in neck...

 

sa zicem ca vreau sa splitez super 3 (ca zice ca se poate)

 

atunci.... ii pun poti push-pull la volum? ala se instaleaza ca un poti normal si are aceleasi contacte, right? deci cum aveam ala vechi, asa ar fi si asta numa ca trag de el ca sa splitez?

 

si inca o intrebare: chestia asta merge la toate dozele duble cu 4 fire sau numa la alea fitz cum ar fi super3?

 

Se gasesc multe scheme pentru coil-split, tot ce trebuie sa faci este sa cauti. Google este prietenul tau.

 

In principiu, orice humbucker cu 4 fire poate face coil-split.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
intrebare: se pot gasi doze dimarzio in romania? nu de alta da n-am chef sa dau 30E la thomann pe transport.....

 

Da tu nu dai pe la "mica publicitate"? Sau iti trtebuie musai garantie la doze? :) De curand mi'am procurat o buc dimarzio dp161 (steve special) si's in tratative ptr un dp165 (breed) tot de acolo...

Link to comment
Share on other sites

Vezi ca mai exista si EMG89 care de fapt e facuta din doua SA-uri. SA-urile sunt niste singlecoiluri care suna chiar bine.

Parca George a avut o doza d-dasta (daca nu gresesc si nu imi da iar teapa memoria).

Sunt cam penibili aia de la EMG. Dimarzio si SD au pe site sampleuri sa vada tot romanu curios cam cum suna. Pe astia ii doare in spate.

Topicul asta e semi-inutil pentru ca nu rezolva o problema concreta si o curiozitate de-a ta perversa. Fac pariu ca la momentul tz cand o sa ai banu jos o sa mai apara un topic similar...

 

 

ca tot se discuta aici despre chestii ipotetice intreb si eu ceva:

 

la emg-urile astea nu s-a gasit nici un destept sa faca o cutiuta externa pentru baterie ? Ceva care sa se poata prinde de chitara cu o menghina sau ceva de genul asta. am vazut doze midi (de la roland parca) ce se prindeau cu un sistem de genul astsa. Ma gandesc ca asa s-ar evita problema cu locul de baterie ...

 

Pe un site de electronica am vazut ca daca un user nou deschide un topic nou pe o tema ce are deja un topic deschis , i -se atrage atentia sa citeasca mai intai prin forum se inchide topicul ,si in trei zile se stergechiar daca a citit sau nu atentionarea.

In asa fel gasesti toate intrebarile si raspunsurile ,in legatura cu o tema ,in acelasi loc. .

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.