www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Melodii cantate de noi


Stefan
 Share

Recommended Posts

Guest Sheriff
ba sheriffule esti periculos rau :)

uite m-am mai jucat si eu cu chitara.. si era si microfonul aprins la pc si s-a inregistrat:) mai dau pe langa casute... nu am stat mult sa record am lasat cum a iesit

Nu vreau sa impresionez pe nimeni... dar am inteles ca aici este vorba de o comunitate de chitaristi..dupa cum spune si numele siteului.. unde mai scap de manele si ar trebui sa ma simt bine alaturi de cei ce au aceeasi preocupare ca si mine.

Ms manu pt interventie, ai vorbit ca un adevarat artist.

11146[/snapback]

Mersi frumos pt apreciere :)

Imediat ce se termina sesiunea (si poate imi aduce Cearny dozele *ahem ahem*) o sa incerc sa inregistrez ceva mai serios...

Intre timp, spor la treaba celor care se inscriu in concursul RGC. (io nu-s in restrictia de varsta, si oricum nu cred ca as avea sanse)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1.1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Guest Raskolnikov
Hai ca mai pun si eu o improvizatie pe piesa lui Andy Timmons, Cry For You. Este 100% improvizatie si am urmarit nu neaparat o anume linie melodica cat sa iasa o chitara expresiva prin sunet. Deci... for your consideration only... practice session no. 2.

 

thx

11192[/snapback]

 

Un singur lucru: cred ca ai castiga mult in expresivitate daca ai folosi vibrato pentru notele cu durata mai lunga. Dupa parerea mea vibrato este tehnica cea mai importanta pentru chitara. Toti marii chitaristi o folosesc din plin si o au la indemana. Nu-i insir acum pe toti. Vezi de exemplu B.B. King: un solo din 3, 4 note - dar cu un vibrato-ul ce il face sa fie extraordinar. In rest piesa mi-a placut.

Link to comment
Share on other sites

Ca sa o iau de unde am ramas sper ....

Malmsteen mai ai de lucru ce-i drept dar la cata experienta sustii ca ai este f. bine. Incearca sa rezolvi problema cu inregistratul folosind un program ceva gen Cool Edit.

 

Sheriff Bravo mi-a placut f. mult ... te mai astept-am cu piese.... poate si cu ceva negativ pe spate.

 

Cred ca urmeaza felix la care ma-ntreb ce o sa se intample cand nu o sa mai improvizeze doar. Atunci sa vezi ... Cry For You.

Link to comment
Share on other sites

Guest Sheriff

Multzumesc frumos Michel. Am sa incerc sa ma mai joc cu setarile si poate fac si eu rost de un program de inregistrare mai rasarit deca sound-recorderul windowsului :), ca sa pot sa incerc sa pun si chestii mai complexe.

Link to comment
Share on other sites

Guest DeathWarden

nu am mai postat de mult la rubrica asta. pana sa postez vreau sa ii felicit pe felix, pe sherrif si pe malmsteen, pt stadiul in care au ajuns, si keep going guys, ROCK ON :) acum, am facut si eu o improv pe hotel california, problema e k nu am indraznit sa inregistrez cu distors, pt suna efectu ca drq :) si am facut clean direct pe melodia originala, deoarece nu am gasit backing track... oricum sper sa va placa...

 

Hotel_california_improvizatzie_varza.mp3

Link to comment
Share on other sites

... deoarece nu am gasit backing track...

 

Hotel_california_improvizatzie_varza.mp3

11260[/snapback]

 

Vad ca nu vrea nimeni sa te ajute asa ca m-am pus in genunchi ca baiatu' din avatar si am trecut prin clapa un fisier midi gasit pe net care sper sa-ti fie de folos.

E facut pe genunchi (cum spune-am) asa ca sa nu te astepti la nush' ce calitate mai ales la chitarile alea reci, dar cum spune-ai si tu ... sper sa va placa ...

Link to comment
Share on other sites

Guest DeathWarden

ms michel suna bine dar nu e toata... sunt doar 10 sec. oricum, mia dat felix una doar cu bas tobe si clapa si o sa fac eu restu. adik si kitara ritm. ms oricum. dak vrei, potzi sa postezi si aia a ta k poate o sa imi foloseasca la ceva. :) ms

Link to comment
Share on other sites

Horia, suna nice aia, dar, se aude cam naspa, dupe cum zice si Moisoiu :). Presupun ca e trasa acasa, pe o placa de sunet normala.

Michel2233.... nu inteleg ce faci tu in melodia aia ... se aud pe fundal.. niste "zgarieturi"... nu-mi dau seama ce instrument e.

11526[/snapback]

 

Scuze dar nu stiu la ce piesa te referi ... am postat multe piese ... cam 12 ...

Link to comment
Share on other sites

Moisoiu ... hai multumesc mult ptr. laude ... esti dragut ca de obicei. Referitor la piesa care ai postat-o (sper ca nu se cheama "pffff ... mi s-a rupt mi-ul subire!!!") sustin ca de obicei ca se gasesc acolo pasaje interesante, ce nu inteleg este de ce nu te hotaresti sa faci si tu o piesa cap coada, ca potential ai ... si idei!

 

Horia ... bine ai venit! Sper sa postezi mai multe piese sau improvizatii (de dimineata asa...) Suna bine si probabil ar suna si mai bine daca nu ai lasa piesa in stadiul de improvizatie.

 

Revin ... sper ca HIHI se refera la "Hotel California" la care am explicat cu cateva posturi inainte ca am bagat un fisier midi luat de pe internet prin clapa si am postat-o pentru cei care doreau un "negativ" la piesa asta. Nu am stat sa schimb tonuri sau note acolo, sunt de acord ca numai a chitara nu suna zgarietura aia.

Link to comment
Share on other sites

Revin ... sper ca HIHI se refera la "Hotel California" la care am explicat cu cateva posturi inainte ca am bagat un fisier midi luat de pe internet prin clapa si am postat-o pentru cei care doreau un "negativ" la piesa asta. Nu am stat sa schimb tonuri sau note acolo, sunt de acord ca numai a chitara nu suna zgarietura aia.

11539[/snapback]

aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa.... gata.. am inteles. Nu pricepusem care era rolul tau in melodia aia :)

Poate ar trebui deschis un nou topic "backing tracks" :)

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.