www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Eu Si Thomann


SIC
 Share

Recommended Posts

Cand am facut review la B.C.Rich-ul care l-am cumparat de pe thomann am spus ca placa care acopera partea electronica si suruburile care prind placa sunt zgariate,asa ca leam trimis un email cu o poza sa vada si ei ce mio trimis.A doua zi am primit un email de la ei in care au spus ca(fara sa isi ceara scuze) ca imi dau 20 de euro inapoi si asa au si facut.

Sunt singurul care ii sa intamplat asta?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 61
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Guest arosulescu

eu am patit alta ... am rupt un tremolo bar de la un floyd rose pro edge ...( dracu sa-l ia cum s-o chema ) ... in contextul in care era in garantie, si singurul lor raspuns a fost cam asa : " nu imi imaginez cum ai putut face asa ceva " e... iote ca am putut ( cretinii )

Link to comment
Share on other sites

Guest costi iorga

Se pare ca acum se vede cum reuseste Thomann sa-si mentina preturile, care ce-i drept, sunt destul de mici: facand economie la service si chiar la garantie.

Parerea mea e ca au impresia ca Romania e departe si ca nu pot fi stransi de coaie, in caz de neonorare sau nerespectare. Plus ca, poate ne considera un fel de cetateni UE de gradul al doile (sau al treilea?) care nu prea au habar ce li se cuvine...

Sunt sigur ca exista "ac de cojocul" lor.

Link to comment
Share on other sites

Guest anghelescu
Cand am facut review la B.C.Rich-ul care l-am cumparat de pe thomann am spus ca placa care acopera partea electronica si suruburile care prind placa sunt zgariate,asa ca leam trimis un email cu o poza sa vada si ei ce mio trimis.A doua zi am primit un email de la ei in care au spus ca(fara sa isi ceara scuze) ca imi dau 20 de euro inapoi si asa au si facut.

Sunt singurul care ii sa intamplat asta?

frate...20 de E ca e zgariat capacelu ala..care oricum o sa se faca ca dreq daca o sa canti in picioare cu chitara... si suruburile...alea chiar nu conteaza...

 

si daca o luam altfel..pana la urma de unde stiu ei ca nu vrei sa le dai tzeapa....ca ai zgariat tu aia si vrei sa scoti niste bani.parerea mea ca au fost destul de generosi

Edited by anghelescu
Link to comment
Share on other sites

Super generosi.

 

Si sa nu uitam ca aceleasi preturi sunt in magazin unde poti sa incerci 1000 de chitari cu manuta ta si sa vezi orice problema.

Si tu ce crezi ca va face cu alea 1000 de chitare probate acolo? Eu zic ca le trimite in Romania ( sau aiurea ), la comanda online sau prin fel si fel de intermediari, singuri denumindu-se reprezentanti! Tu ce parere ai?

Edited by Calin
Link to comment
Share on other sites

Si tu ce crezi ca va face cu alea 1000 de chitare probate acolo? Eu zic ca le trimite in Romania ( sau aiurea ), la comanda online sau prin fel si fel de intermediari, singuri denumindu-se reprezentanti! Tu ce parere ai?

Abia astept un raspuns de genul:

le da foc trimestrial! :)

Edited by Calin
Link to comment
Share on other sites

frate...20 de E ca e zgariat capacelu ala..care oricum o sa se faca ca dreq daca o sa canti in picioare cu chitara... si suruburile...alea chiar nu conteaza...

 

si daca o luam altfel..pana la urma de unde stiu ei ca nu vrei sa le dai tzeapa....ca ai zgariat tu aia si vrei sa scoti niste bani.parerea mea ca au fost destul de generosi

Tu de ce nu ai fost generos sa cumperi Marshall-ul din Ro? Oricum, aveai 10-15% reducere, poate nu stiai!

Cateodata, ma intreb: era mai bine sa fac ca Thomann, adica sa imi fac un depozit la Campulung-Muscel ( acolo fiind sediul social ), sa astept clientii acolo sau sa vand online? Sigur aveam preturi mai mici decat la Thomann, poate cu 20-30% insa ma intreb daca voi gaseati Campulung-ul! :)

Germania da mai bine!

Link to comment
Share on other sites

Tu de ce nu ai fost generos sa cumperi Marshall-ul din Ro? Oricum, aveai 10-15% reducere, poate nu stiai!

Cateodata, ma intreb: era mai bine sa fac ca Thomann, adica sa imi fac un depozit la Campulung-Muscel ( acolo fiind sediul social ), sa astept clientii acolo sau sa vand online? Sigur aveam preturi mai mici decat la Thomann, poate cu 20-30% insa ma intreb daca voi gaseati Campulung-ul! :)

Germania da mai bine!

 

sa inteleg ca daca vreau sa imi iau un marshall de la voi imi dati aceasta reducere de 15%?

Link to comment
Share on other sites

sa inteleg ca daca vreau sa imi iau un marshall de la voi imi dati aceasta reducere de 15%?

Pentru sculele profesionale, e de discutat. Sigur ca exista reduceri!

Link to comment
Share on other sites

In jur de 10 Septembrie primim urmatorul import de la Marshall ( adica cinstit ), inclusiv modelul dorit de tine ).

Partea faina ( sau naspa ) e ca trebuie sa dai o proba, sa vedem daca meriti acest amp... :)

Link to comment
Share on other sites

In jur de 10 Septembrie primim urmatorul import de la Marshall ( adica cinstit ), inclusiv modelul dorit de tine ).

Partea faina ( sau naspa ) e ca trebuie sa dai o proba, sa vedem daca meriti acest amp... :)

 

Calin, spune ca e gluma faza cu proba, ca altfel te mai ia cineva in serios! :)

Link to comment
Share on other sites

Calin, spune ca e gluma faza cu proba, ca altfel te mai ia cineva in serios! :)

Am eu in vedere vreo doi, trei pe care abia astept sa-i pun la o proba! RGC-isti! Pana la urma, fratilor, trebuie sa meritati Marshall-ul, indiferent de cati bani sau fitze aveti! Nu Marshall-ul va canta, ci voi trebuie sa-l faceti sa cante! Vezi RARESH!

Edited by Calin
Link to comment
Share on other sites

hahaha. nici o problema. vb cu cei de la cj daca mai sunt interesat :)

Nici o problema, Vom face o comisie de evaluare, compusa astfel: Totu Rares, Cristi Gram, Adi Manolovici, etc. Asta e! Daca meriti, meriti! :)

E o gluma, dragul meu, vb lui Stratman...

Edited by Calin
Link to comment
Share on other sites

Revin la topic: pana la urma ce se intampla cu cele 1000 chitare din showroom? Se vor vinde la pret redus? Le ia Thomann acasa? Se vor livra in EUROPA? Merg romanii in padure, la Thomann, le cumpara la reducere si le vand ca si "sigilate"? Cine sunt clientii? VOI!

Edited by Calin
Link to comment
Share on other sites

repet. hahaha :)

Mai repeta! Hai sa vedem cum canti "hahaha" in masura 4/4! Asteptam partitura! Te rog, da raspunsul, altfel te vei duce la sectiune vacari, alfel zis lasa-te! Daca nu trimiti un raspuns nu meriti nici macar Behringer!

Link to comment
Share on other sites

Revin la topic: pana la urma ce se intampla cu cele 1000 chitare din showroom? Se vor vinde la pret redus? Le ia Thomann acasa? Se vor livra in EUROPA? Merg romanii in padure, la Thomann, le cumpara la reducere si le vand ca si "sigilate"? Cine sunt clientii? VOI!

 

Caline, parerea mea ca orice magazin care se respecta trebuie sa aiba cate o chitara din fiecare sortiment pus la vanzare pe post de TESTER. Poate chiar un agreement cu producatorul. Si daca e asa, poate sa vina orice gagauta sa o mai zgarie putin sa-i rupa o coarda sau sa stea 6 ore in cabina de proba. Daca ii place ii dau una noua. In acest fel eviti discutiile de gen "magazinul ala e de ***" ca nu te lasa sa probezi ca lumea sculele sau ca vanzatorii stau cu ochii pe tine ca pe butelie ca trebuie sa o vanda si pe aia pe care o probeaza 20 de insi pe zi. Sigur are Thomann o politica cu aceste "testere" din magazin. Sunt ferm convins ca le da la reducere sau SH si comerciantii de la noi le dau mai departe la pret intreg. Iti garantez ca si-a comandat frate-meu care locuieste in Spania (de ani buni) o chitara de 1000 de euro de la thomann on-line, i-a venit in 3 zile cu DHL, noua-nouta, arata si suna impecabil. Iar banii i-a tras din cont la o luna dupa livrare, pe langa ca l-a sunat de vre-o 2 ori sa se asigure ca totul a ajuns bine si e multumit. Asta zic si eu tranzactie cand iti vine scula impecabila acasa si ai si client care. NU stiu daca e politica diferita intre Spania si Romania, gen ca una trimite acolo si alta aici insa sunt ferm convins ca tot ce ni se intampla nasol e numai si numai din vina noastra ca romani. La starea asta contribuim si noi ca si clienti si voi ca si comercianti. Cand se va schimba mentalitatea sunt ferm convins ca vom avea toti de castigat.

Link to comment
Share on other sites

Nu mi-am comandat de pe thomann chitara pt k sincer mi-e "frica" (a se citi exista sansa) ca o sa ajunga busita, zgariata, sau cu vreun defect de care thomann se pot scuza (pe buna sau nu dreptate) si apoi eu sa ma aleg cu o chitara cu defecte (pt un pret mai mic ce-i drept)...parca nu merita bataia de cap (desigur exista sansa k totul sa decurga perfect, sa ajunga la timp si intacta, dar e romania...nimik nu a decurs perfect pt mine aici).

Totusi, mi-am cumparat de pe thomann diverse maruntzisuri, accesorii, consumabile, samd de aproape 300 de euro (multe corzi,standuri,huse,capo-uri,care-kit, solutii de curatzat, vreo 2 tunere, cheitze, cabluri, si alte chestii marunte sau nu care nu imi vin acum in minte) si tin sa mentionez k au ajuns ok...erau in ditamai cutia de carton plina pe jumatate cu un fel de folie cu bule de aer, dar pe steroizi (fiecare bula avea cca 300 cc)...nimik nu a parut lovit sau zgariat...but then again, nu era nimik sensibil, si fiecare era ambalata si indivudual in cutia ei originala... nu stiu cum ajunge o chitara aici...cert e ca din romania vine cu posta romana...si poposeste la posta in depozit pana vii tu sa ti-o ridici (la mine a stat 5 zile cu toate k m-am dus in acceasi zi cand mi-a venit instiintzarea acasa...lazy mailman!) deci sunt destule momente cand chitara poate patzi ceva, chiar dc ea pleaca perfecta de acolo...e pacat ca in romania inca preturile ne depasesc posibilitatile de cumparare (salarii mici, preturi mari oricum), pacat ca stocurile sunt precare, pacat k nu poti proba cu adevarat ceva....adik sunt convins k dc te duci si zici k vrei sa cumperi chitara aia si ai banii in mana esti lasat sa o incerci...dar dim moment ce o cumperi oricum...jumatate din rostul probei(sa iti formezi o idee de cum suna aia, dc ti se potriveste, dc e cu adevarat ce vrei) se pierde...trebuie sa fii absolut sigur cand intrii intr-un magazin ca vrei sa cumperi respectiva scula...mai greu...sincer de la magazinele de la noi am luat chestii de <50ron(un cablu, 2 mi-uri subtziri, si un nut de plastic pt acustica) cu toate k le-am colindat pe toate un an de zile inainte sa imi comand ceva de la nemti...si da aveam bani in buzunar...dar pur si simplu nu ai ce cumpara de la noi...nu stiu care sunt chelutilelile si profiturile magazinelor de specialitate din ro...si dc isi permit sa tina un stoc si sa aibe si preturi reduse...dar pana astea 2 nu or sa se indeplineasca sunt destul de convins ca nimeni nu o sa cumpere mare lucru si comertul cu instrumente o sa ramana doar o incercare in zadar...

Link to comment
Share on other sites

Am fost anul trecut la Thomann cu Thomaselli :) si am stat juma de zi sa incercam statii,evident fara sa cumparam vreuna (am cumparat alte alea de vreo 3 mii,dar aia de la statii de chitara n-aveau de un sa stie,ca sunt departamente diferite).Practic noi am vrut sa vedem unde se situeaza ca si calitate si pret Bronxurile pe care urma :) sa le comercializam.Nu ne-a intrebat nime nik in cele 5 ore cat am frecat statiile,dar cand am cerut ceva chitara mai acatarii,ne-au refuzat,spunandu-ne ca Squieru ala e suficient de bun ca sa ne dam seama.La departamentul chitari nu puteai proba nicio chitara mai scumpa,erau puse sus de tot,si unele in vitrina.Asa ca aia care n-ati fost,nu mai comentati daca nu stiti.Poti incerca acolo cate Harley Bentonuri vrei :)

Link to comment
Share on other sites

Am fost anul trecut la Thomann cu Thomaselli :) si am stat juma de zi sa incercam statii,evident fara sa cumparam vreuna (am cumparat alte alea de vreo 3 mii,dar aia de la statii de chitara n-aveau de un sa stie,ca sunt departamente diferite).Practic noi am vrut sa vedem unde se situeaza ca si calitate si pret Bronxurile pe care urma :) sa le comercializam.Nu ne-a intrebat nime nik in cele 5 ore cat am frecat statiile,dar cand am cerut ceva chitara mai acatarii,ne-au refuzat,spunandu-ne ca Squieru ala e suficient de bun ca sa ne dam seama.La departamentul chitari nu puteai proba nicio chitara mai scumpa,erau puse sus de tot,si unele in vitrina.Asa ca aia care n-ati fost,nu mai comentati daca nu stiti.Poti incerca acolo cate Harley Bentonuri vrei :)

Nea, eu nu te cred! :(

Link to comment
Share on other sites

Din cate stiu eu poti sa le specifici in note/comentarii ca vrei asigurare pe transport (mai costa vreo 10 EUR in plus) si atunci transportatorul are grija pentru ca daca nu are grija, el si-o ia.

Asigurarea transport si furt de obicei e 1% din valoarea declarata. Asta la noi. Afara nu stiu cum e.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.