www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

M-audio Revolution 7.1 Vs Creative X-fi Music


Recommended Posts

salut incerc sa aflu si eu care placa de sunet merita si merge mai bine pentru inregistrari. Stiu ca X-FI -ul are EAX 5 care influienteaza foarte mult in games dar nu asta ma intereseaza pe mine. Vreau sa am zgomot de fond cat mai mic pe microfon si sa lucreze cat mai profesional in inregistrari asio.. u know guitar stuff.

Puteti sa imi dati niste pareri recomandari ?

tnx

Link to comment
Share on other sites

creative nu prea are asio (pe audigy chior merge doar pe 48 khz si are latenta mare) si m-audio e cam overpriced zic eu.

 

vezi un e-mu 0404 sau 0202 (soundcreation sau altii). e-mu e divizia pro a creative si din cate am citit au asio calumea. cel putin eu vreau sa imi iau un 0202 in viitorul apropiat

 

daca astea sar mult din buget sau trebuie sa alegi exact dintre alea.. m audio clar

Edited by gadjo
Link to comment
Share on other sites

Nici una din ele. Sint placi de sunet pentru multimedia - jocuri, filme, auditie. Ambele nu au intrari audio cu care sa faci o treaba de calitate la inregistrarea unei chitari, voci etc.. Ce buget ai? Vrei sa ai intrari balansate? Sint solutii la preturi apropiate mult mai potrivite pentru un chitarist, si care se gasesc in Romania. Eu ti-as recomanda din toata inima un Line 6 TonePort GX. Are convertoarele pe care le gasesti intr-un M-Audio Audiophile 24/96 (adica de nivel profesional de intrare, peste Revo [in partea analog-to-digital] si X-Fi). Preamplificatorul de microfon, respectiv de ghitara de pe TonePort este foarte bun, iar in plus ai si efectele de amp sim etc ale Line6, ce pot fi folosite in mod direct monitoring pentru o latenta audio aproape nula, inclusiv pentru inregistrare. Daca nu ma insel, gasesti TonePort GX la www.avaudiosys.ro, daca nu e afisat pe site, suna-i, trebuie sa-l aduca, daca nu il au pe stoc. Pretul e foarte bun, pe la 70 EUR.

Mentionez ca am testat si folosit intensiv toate placile despre care am vorbit aici, mai putin GX-ul, care este exact acelasi lucru sub aspectul calitatii hardware si driverelor precum celelalte TonePort-uri, cu care am lucrat de aproape un an. Atita doar ca GX-ul are mai putini conectori si preampuri.

 

Daca ai buget mai mare si nu te intereseaza efecte dedicate chitarei, exista si alte variante - da-ne amanunte.

Edited by MMG
Link to comment
Share on other sites

mai, si pe mine ma intereseaza asa ceva si cred ca marius vrea o fidelitate cat mai mare a sunetului, in special pt chitara clasica. am i right? cel putin pe mine nu ma intereseaza efectele. ce imi doresc e un sunet cat mai curat. am cautat si eu, dar imi prind urechile in cifre si termeni. la capitolul placi de sunet, cunostintele mele se cam opresc la "headshot!" :)

Link to comment
Share on other sites

Nici una din ele. Sint placi de sunet pentru multimedia - jocuri, filme, auditie. Ambele nu au intrari audio cu care sa faci o treaba de calitate la inregistrarea unei chitari, voci etc.. Ce buget ai? Vrei sa ai intrari balansate? Sint solutii la preturi apropiate mult mai potrivite pentru un chitarist, si care se gasesc in Romania. Eu ti-as recomanda din toata inima un Line 6 TonePort GX. Are convertoarele pe care le gasesti intr-un M-Audio Audiophile 24/96 (adica de nivel profesional de intrare, peste Revo [in partea analog-to-digital] si X-Fi). Preamplificatorul de microfon, respectiv de ghitara de pe TonePort este foarte bun, iar in plus ai si efectele de amp sim etc ale Line6, ce pot fi folosite in mod direct monitoring pentru o latenta audio aproape nula, inclusiv pentru inregistrare. Daca nu ma insel, gasesti TonePort GX la www.avaudiosys.ro, daca nu e afisat pe site, suna-i, trebuie sa-l aduca, daca nu il au pe stoc. Pretul e foarte bun, pe la 70 EUR.

Mentionez ca am testat si folosit intensiv toate placile despre care am vorbit aici, mai putin GX-ul, care este exact acelasi lucru sub aspectul calitatii hardware si driverelor precum celelalte TonePort-uri, cu care am lucrat de aproape un an. Atita doar ca GX-ul are mai putini conectori si preampuri.

 

Daca ai buget mai mare si nu te intereseaza efecte dedicate chitarei, exista si alte variante - da-ne amanunte.

+1 :)

Link to comment
Share on other sites

Profesional nu se inregistreaza cu PC - dectop ..este ptr exercitiu , control si studiu.

 

Nici nu ai nevoie de altceva. dupa ce ajungi experimentat si cu cantatul la chitara si cu inregistrari si perlucrari atuncea vei

sti si singur ce o sa-ti trebuieasca .

 

Doua microfoane electret de calitate ( cu zgomot mis si cu buffer intern ), un preamplif cu doua intrari L si R ca sa poti cupla cele doua microfoane separat .

 

O placa de sunet de care vrei tu , sunt cam la fel , aceiasi tehnologie si cam aceisi calitate , eu am vre-o 5 tipuri , cea mai proasta este Creative SB 5+1, o porcarie .

 

Nu efecte trebe sa ai si nu 7+1 iesiri, ci doua intrari ca lumea , eu nu am cumparat nici atat ca nu merita sa dau 250$ ca sa trag acasa pe PC .

 

Sunt "placi" profi cu doua intrari cu 24 biti si pana la 192KHz , si cu doua iesiri L R .

 

48KHz /24biti este suficient la un homerecording , multe studiouri "mici" ce inregistreaza muzica folosesc aceasta optiune.

 

Nu stiu ce latentza au uni la placa de sunet , nu am avut latenta de cand folosesc PC la inregistrare .

 

Latenta apare cand PC-ul prelucreaza soft sunetul ...efecte in "realime" , sau cand prlucreaza MIDI .

 

La conversia audio timpul este foarte mic , abea se observa , si nici nu ai unde sa observi.

 

Ca sa vezi "latentza" , sau mai bine zis timpul de prelucrare AD/DA ...pui un loop de toba intr-un track in mixerul soft ( QBase sau altul; ce ai) si al inregistrezi prin "What You Hear " pe un alt track , apoi le ascultiu deodata in mixer , se aude o decolorare a sunetului , exect ca si cand reglezi un flanger sau un combfilter , decolorarea depinde de "latentza".

 

daca sunt bani este bine sa cumperi un mixer digital "firewire" cu mai multe intrari ce functioneaza simultan pe cate un canal din mixerul soft asa poti sa tragi multimix real daca este nevoie.

 

Util la inregistrari live , poti sa tragi fiecare instrument pe un track separat ca ulterior sa poti prelucra separat si sa setezi si nivelurile corespunzatoare ( sa mixezi post recording).Altfel daca se rage doar pe doua canale stereo , daca ceva nu este bine mixat din mixerul multicanal dar cu doar o iesire stereo , trebuie reluata inregistrarea pana iese odata bine, atat muzical cat ca si balans intre instrumente.

 

Daca ai si mai multi bani , sau daca nu vrei sa dai bani degeaba sa cumperi un HDD Recorder , standalone , ce nu are nimic cu PC-ul , are mixer multicanal in realtime , diplay propriu , program firmware ce este al tau cumparat , nu mai ai treaba cu windows ai alte programe.Si este de obicei net superior fata de PC recording ce este un fel de jucarie buna ptr invatat.

Link to comment
Share on other sites

Omule, Revo 7.1 are intrarea de linie si cea de microfon comune - ca e din drivere, ca e din hardware, asta nu conteaza pentru tine. Cert este ca tot zgomotul unui preamp prost de nivel multimedia consumer, cum este cel de pe Revo 7.1, ti se scurge in intrarea de linie, si nu ai cum scapa de el: pe la vreo -65 dB noisefloor, adica mult. Foarte mult. Repet, am placa de sunet linga mine, vrei o poza ca sa-ti dovedesc ca o am si ca nu vorbesc din scufitza?

Incerc doar sa te ajut sa nu faci o prostie, asa cum am vazut nenumarati instrumentisti ca obisnuiesc sa faca.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Mi-am luat m-audio si se pare ca am luat dita mai tzapa.

Instrarea pe microfon e f f slaba, probabil imi trebuie un preamp de mic sau ceva :)((. Am ramas dezamagit ca nu are nici mic boost nimic, plus ca a costat o gramada de bani. :) nu mai stiu ce sa zic momentan am ramas fara cuvinde. M-am uitat si pe multe review-uri si toti ziceau ca e mai buna decat audigy 2 dar dupa cum se pare la partea de microfon ii lipseste preamplificarea si se aude cu noise si ca intr-o buda :) si bineinteles eu asta aveam nevoie deci bye bye cu inregistrarile ca alti bani nu mai sunt .

Edited by Marius T
Link to comment
Share on other sites

Nici una din ele. Sint placi de sunet pentru multimedia - jocuri, filme, auditie. Ambele nu au intrari audio cu care sa faci o treaba de calitate la inregistrarea unei chitari, voci etc.. Ce buget ai? Vrei sa ai intrari balansate? Sint solutii la preturi apropiate mult mai potrivite pentru un chitarist, si care se gasesc in Romania.

 

Omule, Revo 7.1 are intrarea de linie si cea de microfon comune - ca e din drivere, ca e din hardware, asta nu conteaza pentru tine. Cert este ca tot zgomotul unui preamp prost de nivel multimedia consumer, cum este cel de pe Revo 7.1, ti se scurge in intrarea de linie, si nu ai cum scapa de el: pe la vreo -65 dB noisefloor, adica mult. Foarte mult. Repet, am placa de sunet linga mine, vrei o poza ca sa-ti dovedesc ca o am si ca nu vorbesc din scufitza?

Incerc doar sa te ajut sa nu faci o prostie, asa cum am vazut nenumarati instrumentisti ca obisnuiesc sa faca.

 

Mi-am luat m-audio si se pare ca am luat dita mai tzapa.

Instrarea pe microfon e f f slaba, probabil imi trebuie un preamp de mic sau ceva :) ((. Am ramas dezamagit ca nu are nici mic boost nimic, plus ca a costat o gramada de bani. :) nu mai stiu ce sa zic momentan am ramas fara cuvinde. M-am uitat si pe multe review-uri si toti ziceau ca e mai buna decat audigy 2 dar dupa cum se pare la partea de microfon ii lipseste preamplificarea si se aude cu noise si ca intr-o buda :( si bineinteles eu asta aveam nevoie deci bye bye cu inregistrarile ca alti bani nu mai sunt .

 

You've been warned! :)

Link to comment
Share on other sites

Deci ele au snr foarte bun, totul este ca nu au preamplificare pe microfon si pe forumuri sugereaza un preamplificator pentru microfon care pe de alta parte daca e bun ar fi calitate buna la recording ca snr -ul placii de sunet este foarte bun. Dar na deacum trebuie sa caut si preamp de microfon :).

 

You've been warned! :)
Link to comment
Share on other sites

Acum ceva timp mi-am luat si eu o placa Toneport Ux1. Ti-o recomand cu caldura. Are preamp incorporat, 24/48, latenta 0 cu direct monitoring, un soft foarte usor de folosit, conexiune usb...Mi se pare cam cea mai eleganta solutie pentru inregistrat chitara in PC.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.