www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Seymour....de Care?!?!..urgent Dak E Posibil


Guest barbu
 Share

Recommended Posts

so..help meeeee...corp mahon/ rosewood fingerboard...configuratie H+H...deci..nu vreau sa sune nici a...sepultura..da nici a..broasca cu par..so...ce ziceti..setu ala de '59...s-ar preta cerintelor mele..mentionez k am undeva la 5 milioane...asta tras de par si neachitata intretinerea pe luna in curs..asta k si paranteza...dak aveti vreun sample pe undeva....nu vreau sampleurile de pe site de la ei..k le-am ascultat..si sincer..intre invader..si jazz..no dif...deci..ceva tras de voi..cu o doza seymour..dar precizez..sa nu sune tocmai agresiv...cant ceva mai soft..si nu am ce face cu invader and stuff...:)(((..scuzati randurile multe... :)

Link to comment
Share on other sites

nu cred ca o sa te edifici foarte mult dupa sample-uri trase de altcineva pt ca de pinde cu ce chitara tragi.. ia-te ma mult dupa descrierile de pe site despre ce output au dozele si cat de brigth sau pe medii suna fiecare doza. mai da un ochi pe diverse review-ri ca sa-ti descrie diversi useri cum s-au comportat dozele pe diverse chitare.

eu mi-am pus pe o chitara setul jh-2 (jazz) cu jh-4 (JB) si am fost foarte multumit de rezultat: brigth atat cat trebuie, mai mult decat dozele stoc, si output moderat.. atat cat si ma asteptam dupa descriere si dupa gust.

bafta !

Link to comment
Share on other sites

Daca vrei output mai mare si nu cauti chiar sound de traforaj - sau sound-ul un pic intepat de JB -, incearca un SH-5 Custom sau un SH-11 Custom Custom in bridge.

 

Pentru neck, nu cred ca exista doza mai versatila in line-up ul SD decat SH-1 '59. Jazz mi se pare ca nu e suficient de ballsy :) Daca te decizi pe Custom Custom pentru bridge, ar fi o varianta grozava sa folosesti APH-1 Alnico Pro II in neck.

Link to comment
Share on other sites

cele mai bune combinatii (pt orice) sunt: bridge: 59, PG, JB. Neck: APH2, 59, PG, Jazz.

mai hot poti incerca Custom si Custom Custom.

parerea mea.

eu am avut setul de 59 pe o chitara si suna foarte bine. superb cleanul pe pozitia de mijloc pe o chitara lp. cand o sa pot, o sa imi iau un PG pt bridge si un 59 sau APH2 pt neck. numa sa fac rost de o chitara pt ele :)

Edited by barbarossa
Link to comment
Share on other sites

alte sugestii...cred k pana la urma voi ramane la jb pe bridge..siu un 59 in neck..sau jazz...acu imi ziceti voi care e mai mijtoaca combinatia...aman2 sunt...sunt constient de asta....dar..care din combinatile astea v-au terminat neuroni..si v-au umezit griful :)

Link to comment
Share on other sites

jb-ul sta strategic in bridge..si va multumesc pt sfat...pt compensare..un jazz cred k ar fi ideal..dak are cineva un 59 pe bridge..sa imi traga o portiune clean-dirty...apreciez sfaturile voastre...si de pe un jazz...uitasem...multzam mult..

Link to comment
Share on other sites

Am ascultat sample-urile de pe site destul de mult si mie imi plac Pearly Gates. N-am avut ocazia sa le ascut live.

 

 

10x man..alea am ascultat si eu.sincer..dak ciulesti urechea..si am un sistem hi-fi destul de performant..nici o diferenta notabila...:(intre..nuj ce ex sa iti dau..

ma rog...59...si un sh-6 per ex..

le-am pus sa cante in paralel..nimic..:(ceva sa sune ..imi rup mana in chitara..dak poate cineva sa ma ajute...nu vreau sa arunc un ban pe geam....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
10x man..alea am ascultat si eu.sincer..dak ciulesti urechea..si am un sistem hi-fi destul de performant..nici o diferenta notabila...:(intre..nuj ce ex sa iti dau..

ma rog...59...si un sh-6 per ex..

le-am pus sa cante in paralel..nimic..:(ceva sa sune ..imi rup mana in chitara..dak poate cineva sa ma ajute...nu vreau sa arunc un ban pe geam....

 

Depinde mult de chitara ta. Pe un LP nu cred ca e combinatie mai bune decat JB-59 pentru ce vrei tu sa canti. Pt chitarile format PRS sau Ibanez SZ cu mahon care eventual au si split la doze cred ca e mai versatil JB-Jazz. Colegul meu are JB-59 pe un LTD format Les Paul si suna extrem de bine si de versatil. A cantat pe un Schecter C1 cu JB-Jazz si mi-a placut foarte mult, mai ales in pozitiile 2 si 4 unde erau splitate dozele avea un sunet care aducea destul de bine cu sunetul de stratocaster.

Edited by Blackthorn
Link to comment
Share on other sites

Pt chitarile format PRS sau Ibanez SZ cu mahon care eventual au si split la doze cred ca e mai versatil JB-Jazz.

 

SZ-ul vine stock cu vesiunile Duncan Design ale '59 (HB101) si Distortion (HB103). E o combinatie foarte flexibila, in acelasi timp avand suficienta diferenta de ton intre cele doua.

Link to comment
Share on other sites

SZ-ul vine stock cu vesiunile Duncan Design ale '59 (HB101) si Distortion (HB103). E o combinatie foarte flexibila, in acelasi timp avand suficienta diferenta de ton intre cele doua.

 

Asa o fi, dar Duncan Designed nu inseamna mare lucru. Mie mi se par chiar mediocre. E doar parerea mea, nu aruncati cu nimic in mine. Pur si simplu pe distors se murdaresc prea tare, asta in sensul rau.

Link to comment
Share on other sites

fratilor...la loc de cinste troneaza un jb(10x emppu) si un jazz(guitarhead)..va mutumesc pt sfaturi...au fost indeajuns de utile....suna de nu imi revin..inca o data..mii de multumiri

Link to comment
Share on other sites

Asa o fi, dar Duncan Designed nu inseamna mare lucru. Mie mi se par chiar mediocre. E doar parerea mea, nu aruncati cu nimic in mine. Pur si simplu pe distors se murdaresc prea tare, asta in sensul rau.

 

Nu le poti compara cu SD-urile, dar am scris despre ele ca un contraexemplu la JB-Jazz despre care se spusese ca se potrivesc pe SZ. In mod normal te astepti ca versiunile americane sa fie mult mai bune decat DD-urile. Mie, insa, nu mi s-a parut sa murdareasca sunetul. Ma rog, chestiune de gust, as spune

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.