www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Prin eBAY sau nu !?


Guest IceYou

Recommended Posts

a mers. luai-ar gaia sa-i ia, ca acelasi lucru l-am facut si acu cateva saptamani si pashii erau altii, imi cerea credit card,acu am reusit , bingooooooooooooooo, sunt userrrrrr.acu, brbr baieti, sunt la shopping :)

 

numa' sa nu te apuci de tzepe sa ne strici ratingu' de tzara :) care oricum este de kko

Link to comment
Share on other sites

Eu cred ca voi face o achizitie prin ebay cat de curand... important este sa iei de la cei care au rating mare (peste 100 de voturi) si in principal de la cei care au magazine pe ebay. In general nu e bine sa cumparati de la chinezi sau asiatici pentru ca sunt meseriasi in tzepe. Am primit chiar o notificare de la ebay relativ la un takeover de cont ebay. Oricum nu intentionam sa cumpar dar a fost utila experienta. Era vorba de un chinez :))

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

eu stau in state de cateva luni, is pot sa spun ca aici ebayul e o chestie populara si foarte de increder, atata timp cat, dupa cum ati zis si voi, iei de la un vanzator cu rating mare..

cu toate astea, eu nu am avut curaj sa imi iau chitara prin ebay (nu stiu de ce, inca nu am incredere) asa ca am preferat sa mi-o iau noua din magazin.. am auzit de multi care au facut cumparaturi de succes, dar si cativa care si-au luat teapa. si bineinteles, mai e si problema cu transportul in tara, chiar nu stiu pe nimeni de la noi care sa fi luat ceva prin ebay..

astea fiind zise, eu mi-am luat un aparat de fotografiat prin ebay cu vreo $200 mai ieftin in stare perfecta, nou... :)

 

ah, inca ceva; puteti sa incercati sa luati si de pu un ebay european, de genu ebay.de, ebay.fr.. sunt sigura ca v-ar scuti de o gramada de cheltuieli la transpot..

Link to comment
Share on other sites

.... mai e si problema cu transportul in tara, chiar nu stiu pe nimeni de la noi care sa fi luat ceva prin ebay..

astea fiind zise, eu mi-am luat un aparat de fotografiat prin ebay cu vreo $200 mai ieftin in stare perfecta, nou... :)

 

... uite eu am luat o chitara electroacustica de la un magazin care vinde pe ebay.com. Transportul a fost 75$ si chitara a ajuns fara nici un defect. Sunt foarte multumit de ea si nu cred ca gaseam in banii aia ceva mai bun in Romania.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Salut loome!Kre stii ceva despre Ebay sau alte site-uri de genu' asta?"Vrem shi noi scule SH ieftine" ... dak stiti pe cineva kre aduce scule de acolo ... sau dak ati cumparat scule de acolo postati shi voi ! Chestia asta se discuta shi pe Xbass : http://www.xbass.ro/forum/viewtopic.php?t=1659 ... da m-am gandit k p'aici sunt mai multe sanse sa aflu ceva ! Multzmam anticipat ! :)

Link to comment
Share on other sites

Eu va spun ce stiu eu din auzite.

1)Iti trebuie cont pe ebay

2)Licitezi

3)Trimiti banii (western union e o optiune dar au un comision putin cam mare)

4)Vine coletul la posta

5)Il ridici si platesti o eventuala vama.

Vorbiti cu vanzatorul sa va trimita o eventuala factura separat daca se poate pentru ca altfel aia de la vama va factureaza conform facturii.

Nu va bagati la aia cu rating mic pentru ca exista sanse sa fie teapa. Unii vanzatori nu permit celor din afara USA sau tarii de origine sa liciteze asa ca ar fi bine sa ii dati un mesaj sa il intrebati daca va lasa si eventual cat ar fi shippingul pana in tara.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.