www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cati Watti Am Nevoie Pentru O Sala De 20 De Mp?


Guest John_OttO
 Share

Recommended Posts

Guest John_OttO

Sper ca am pus topicul bine daca nu rog un admin sa-l mute unde-i este locul.Ideea este simpla.Am ajuns la momentul in care eu cu trupa mea avem sala proprie de repetitii.Dupa mai multe experimente esuate(nu intrebati va rog) am decis sa-mi iau fie mixer cu putere si mixer si putere de rack separat(inca mai oscilez).Momentan nu dispun de nicio suma(momentan) dar macar sa stiu dupa ce ma uit.Eu consider ca o statie 2x120 Watti la 8 Ohmi ar fi suficient,dar colegii mei zic ca ar trebui ceva mai puternic.Acum urmeaza intrebarile:

 

1.Sunt oare suficienti cei 2x120 de watti pentru o sala de 20 de mp sa zicem?

 

2.Puterea boxelor cam cu cat trebuie sa fie mai mare decat puterea ampului?

 

3.Ce combinatie recomandati?Mixer cu putere sau un mixer si putere de rack?

 

Multam anticipat.PACE!

Link to comment
Share on other sites

Guest John_OttO
parerea mea amatoriceasca si de 3 lei

1. da, v-ajung

2. cu 200 w esti on the safe side

3. as opta pentru putere separata

Nenea nush cine te face sa crezi ca parerea ta ar fi de 3 lei sau amatoriceasca.Eu unul insa o sa tin cont de ea si ma bucur sa constat ca am avut dreptate cu cei 2x120 de watti.Multam de sfat si mai astept si alte pareri :)

PACE!

Link to comment
Share on other sites

Guest Saint666

puterea boxelor trebuie sa fie mai mica decat puterea amp-ului, cam la jumate daca vrei sa fii sigur ca nu le arzi

 

si nu, nu am incurcat termenii

Link to comment
Share on other sites

Guest John_OttO
puterea boxelor trebuie sa fie mai mica decat puterea amp-ului, cam la jumate daca vrei sa fii sigur ca nu le arzi

 

si nu, nu am incurcat termenii

Asta e prima data cand aud asa ceva.Sincer eu stiam ca puterea boxelor trebuie sa fie mai mare decat puterea statiei.Mai astept pareri desi asta nu am mai auzit o iau in calcul daaca este sustinuta de mai multa lume.PACE!

Link to comment
Share on other sites

Guest EPSYLON_CURSE
puterea boxelor trebuie sa fie mai mica decat puterea amp-ului, cam la jumate daca vrei sa fii sigur ca nu le arzi

 

si nu, nu am incurcat termenii

 

Mi se pare aberatant ce spui aici - e chestie nu numai de putere, cat de impedanta, rezistenta etc

Adica vrei sa spui ca in cazul unui fullstack cu 8 dif de 12 la 8 ohmi cumulat - putere totala de 8 * 60 W (exigent) ar trebui un amp de 960 W ?? si daca pui un head de 120w se ard difuzoarele ??? hai sa fim seriosi. Doar daca este mult mult mult mai mare puterea difuzoarelor decat amplificatorul apar probleme,

Link to comment
Share on other sites

Guest John_OttO
Ce vrei sa bagi prin mixer-> boxe ? Vocea ? Sau instrumente ?

In principiu vocea.In mod normal bag numai voce(voci in cazul nostru) dar in cazul in care se intampla ceva neprevazut sa putem baga si eventual chitara sau basu,dar utilizarea principala este pentru voce.PACE!

Link to comment
Share on other sites

Guest diogrey
:)

 

Cum i-o aduna regeceul asta pe toti?

nu fiti rai, chestia cu boxele mai slabe decat puterea se aplica la audio hi fi ,ca sa nu ai distorsiuni, la repetitii e invers

 

sfatul meu e sa bagati doar vocea si basul eventula una pe un canal si una pe cealalalta

Edited by diogrey
Link to comment
Share on other sites

Guest Saint666

la instrumente ( chitara ) nu prea se aplica ce zic eu

DAR la muzica , voce si tobe se aplica foarte bine, dat fiind faptul ca avem varfuri in muzica , care nu pot fi redate nedistorsionat cu un amplificator mai putin puternic decat boxele, astfel el scoate distorsiuni si arde boxele

la chitara nu se aplica asta, dat fiind faptul ca semnalul este oricum distorsionat din preamp

 

www.elforum.ro

Link to comment
Share on other sites

nu fiti rai chestia cu boxele mai slabe decat puterea se aplica la audio hi fi ca sa nu ai distorsiuni la repetitii e invers

ce spui frantz :)

adeka, la un amplif de 2*100 sinus, ma scot cu niste boxe de 10w, nu?

c'mon, ca fac alea ca floricelele... ce dreaq....

 

de ce ziceti voi ca apar distorsiuni? nu cumva pentru ca puterea e fortata? si daca ajungi sa fortezi puterea si boxele-s la jumate, cam cat fum scot difurile alea? :)

sau va referiti cumva la THD?

 

hai, gata, nu mai scriu aici ca-mi pierd vremea

da-s cu ochiu pe voi :)

Edited by malex
Link to comment
Share on other sites

Guest John_OttO
nu fiti rai, chestia cu boxele mai slabe decat puterea se aplica la audio hi fi ,ca sa nu ai distorsiuni, la repetitii e invers

 

sfatul meu e sa bagati doar vocea si basul eventula una pe un canal si una pe cealalalta

Mersi de sfat.Nu-i bai ca basu deja are cub dar sa fie acolo in caz ca se intampla ceva.Eu vreau pentru voce.Decide-ti-va pana la urma.Imi iau boxe mai puternice decat ampu sau invers?

PACE!

Link to comment
Share on other sites

Oricum ai sa strici pana la urma difuzoarele daca bagi in fata lor un amp fortat care e pus pe facut distorsiuni. Dar macar nu le arzi la sigur, in cazul in care-s rate-uite la mai putini Watts decat poate scoate amplificatorul ala. Adica - ce soi de protectie mai e si asta, sa arzi boxele daca cumva distorsioneaza amplificatorul :) Si, oricum, aici vorbim doar de putere nominala, da?

 

Deci - NICIODATA nu esti in siguranta daca ai difuri care pot duce mai putin decat poate arunca amplificatorul in ele.

Link to comment
Share on other sites

Acum am citit si primul mesaj in intregime.

 

1. Nu stiu, e posibil, depinde de cat de tare se dau restul baietilor si de ce mixer/putere vei folosi. Calitate mai slaba - rezultate mai slabe.

 

2. De doua ori daca vrei sa fii in siguranta :) Cel putin egala daca nu ai fonduri suficiente. Vezi ca vb aici de putere @ un anumit numar de ohmi.

 

3. As merge pe putere separata. In primul rand pentru ca poti vinde mai usor doar mixer-ul sau puterea daca faci un upgrade.

 

Auzisem de o 'regula' care zice ca vocea trebuie sa aiba de doua ori mai multa putere decat bass-ul si chitarele la un loc, iar bass-ul de doua ori mai multa putere decat chitarele (asta parca inteleg, fiind vorba de joase - care necesita mai multa putere). Nu stiu, n-am aplicat-o niciodata, doar poate ati auzit si voi de ea... se pot justifica calculele astea?

Link to comment
Share on other sites

Guest John_OttO

Multam cerany.Acum m-am lamurit.Deci imi iau boxe care duc mai mult decat poate ampu dar intrebarea e cat? CUm stabilesti asta?sau se fac "dupa ureche".Dupa cum a zis si malex mai sus ca 2x120 de watti sunt suficienti.Cum aflu ce boxe sunt bune pentru un amp de 2x120 de watti?

PACE!

Link to comment
Share on other sites

Guest John_OttO
Gandeste-te si la solutia mixer + 2 monitoare active.

In cazul asta nu-ti mai bati capul.

M-am gandit si la asta si din ce am cautat la aceeasi putere mixer+2 monitoare active costa mai mult decat mixer(acelasi)+putere de rack+2 boxe pasive.

Deci acum am inteles.Aveam in calcul 2 boxe de 180 de watti sau in caz ca e nevoie 2 boxe de 200 de Watti RMS diferenta de pret este de 60 de euro asa ca ma mai gandesc daca se justifica.Astept si sfatul vostru.Merita 20 de watti rms in plus pentru 60 de euro?

PACE!

Link to comment
Share on other sites

Nu vreau sa fiu rautacios, dar daca te uiti la 60 Euro... Impartit la 3 oameni inseamna 20 Euro de om, asa ca...

Monitoarele au avantajul ca le poti folosi si live nu numai la repetitii, fiindca va veni vremea cand va trebui sa puneti sculele la un loc cu alta trupa pentru un gig. Daca ei au PA-ul, voi monitoarele... se aduna sculele.

Intra si aici (daca nu vrei monitoare):

http://www.musicstore.de/is-bin/INTERSHOP....wQAAAER3JwvKPl9

Iti faci o idee de preturi...

Edited by Faust
Link to comment
Share on other sites

la instrumente ( chitara ) nu prea se aplica ce zic eu

DAR la muzica , voce si tobe se aplica foarte bine, dat fiind faptul ca avem varfuri in muzica , care nu pot fi redate nedistorsionat cu un amplificator mai putin puternic decat boxele, astfel el scoate distorsiuni si arde boxele

la chitara nu se aplica asta, dat fiind faptul ca semnalul este oricum distorsionat din preamp

 

www.elforum.ro

 

 

Stii tu ceva dar n-ai inteles tot. Mai citeste si da sfaturi numai cand esti bazat :)

Link to comment
Share on other sites

Guest EPSYLON_CURSE

Daca vrei ceva mai practic - preferabil sa ai un amp puternic dar sa-l tii potentiomentrul de volum cat mai jos decat unul slab la un amp mai slabut in aceleasi boxe.

Link to comment
Share on other sites

Guest En1gma

Ideea e ca cam toate amplificatoarele date la maxim,distorsioneaza( pe final ). Daca tu ai o boxa de 500w sa zicem, ai avea nevoie de o statie care sa asigure pe impedanta respectiva, cam 650-700W, pentru ca din acei 700, macar 500 sa fie fara distorsiuni.

Distorsiunile distrug de cele mai multe ori difuzoarele, nu puterea.Bine, la puteri mari ai nevoie si de anumite filtre(high-pass, low-pass etc. )

edit: eu vorbesc acum despre semnal nedistorsionat .

Edited by En1gma
Link to comment
Share on other sites

Guest Saint666

exact la asta m-am referit si eu, doar ca nu am stiut sa ma exprim

si sa nu uitam ca , o boxa (profi) care are puterea RMS x wati , are puterea program 2 x wati, deci ea pe o perioada scurta poate sa functioneze si la o putere dubla, daca puterea nu e distorsionata ( semnal muzical, NU direct din instrument/pedala/etc.)

puterea ramane nedistorsionata daca amp-ul poate debita corect 2 x wati , si asta se intampla atunci cand avem un amp de 2 x wati, tinut la jumate

Link to comment
Share on other sites

daca am inteles bine tu spui ca iti trebuie un amplif mai puternic decat inghit boxele ca sa te bucuri de puterea maxima care o inghit boxele, fara sa ai semnal distorsionat! si pe langa asta daca un amplif are aceeasi putere cu boxele, daca il dai la maxim, strica boxele mai tare ca un amplif de doua ori mai puternic ca boxele, dat la jumate, din cauza distorsiunilor din etajul de putere! AND IT MAKES PERFECT SENSE asa ca nu mai sariti pe om!

Edited by ciuci
Link to comment
Share on other sites

Guest EPSYLON_CURSE

(era un nonsens mai sus ) Rectific: Daca vrei ceva mai practic - preferabil sa ai un amp puternic dar sa-l tii potentiomentrul de volum cat mai jos decat unul de putere mai mica la volum mare in aceleasi boxe.

Edited by EPSYLON_CURSE
Link to comment
Share on other sites

(era un nonsens mai sus ) Rectific: Daca vrei ceva mai practic - preferabil sa ai un amp puternic dar sa-l tii potentiomentrul de volum cat mai jos decat unul de putere mai mica la volum mare in aceleasi boxe.

:)

ps-ar fi preferabil pt. multi dintre voi, sa cititi (si eventual sa incercati sa si intelegeti) ce s-a scris pe rgc despre puterea amplificatoarelor corelata cu cea a boxelor, in special posturile lui @karpi :) , care lamuresc, pe deplin, acest aspect. numai de bine. :)

Edited by StratMan
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.