www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Poll: Cea Mai Overrated Firma De Chitari Electrice


OntZ
 Share

poll: cea mai overrated firma de chitari electrice  

85 members have voted

  1. 1. cea mai overrated firma de chitari

    • Femder
      20
    • Gibson
      16
    • Jackson
      7
    • Ibanez
      19
    • B.C. Rich
      11
    • PRS
      5
    • RKS
      0
    • Music Man
      3
    • ESP
      2
    • Gretsch
      1
    • Schecter
      1


Recommended Posts

  • Replies 75
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Guest barbu
Cred ca Gibson sunt cele mai overrated, nu pot sa inteleg ce tot lauda toata lumea Les Paul-urile sau SG-urile sau whatever. Am incercat o data un SG si am zis "mi-a ajuns" si m-am intors inapoi la fenderu si ibanezul meu. Este doar o chitara, nu e sfantul graal. Doar pentru ca au cantat toate trupele din anii 60 si 70 pe el nu inseamna ca e cine stie ce... e doar o chitara.

 

 

taticule...am fost si eu k tigan ce sunt sa probez...lasa-ne mai cu ibanezu...sa fim seriosi,.,.e gibson..si nu e degeaba..crede-ma...aia nu k avea balls..avea n-balls..si nu avea crunchu ala care te chasaie in ureche k la nuj ce poama de chitara..asta grohaia...intelegi..grohaia..mai bine..pune mana..si ia un gibson de ala...si ai sa vezi diferenta..si sa ai grija sa fol acelasi combo su aceleasi setari..si vb..da in termenii astia..auzi..doamne..asha-i k's acri strugurii???

Link to comment
Share on other sites

Ca sa spui despre o chitara ca e over-rated ar trebui sa te uiti nu numai la pret, ci si la alternative. Altfel spus, sa gasesti sunetul de Gibson la ESP sau sunetul de Fender la Ibanez sau orice alta combinatie vreti voi. Daca asta nu se poate, si vrei sunetul de Fender, Gibson etc., atunci nu prea mai poti spune ca e over-rated.

Link to comment
Share on other sites

depinde ce strat.... mexican...american.....ca e diferente de la cer la pamant intre ele.

stratul adevarat e cel american....care costa 1000E iar...unu mexican 400E :)

 

 

ba, sincer nush de care era; am zis "da-mi ala alb" :) no, si-am cantat ceva pe ea si suna foarte frumos, tre sa recunosc :)

Link to comment
Share on other sites

Am votat Gibson. Raspunsul la intrebarea "De ce?" il gasiti undeva in articolul asta: http://www.edroman.com/techarticles/22vs24.htm. Prea mult tam-tam pentru nimic. Si de ce am impresia ca majoritatea virtuosilor, si cand zic virtuosi nu ma refer numai la cei care sunt capabili sa cante un milion de note pe secunda, se cam feresc de marca asta. (A se vedea ingramadeala de la fender, ibanez sau dean)

Edited by Preda
Link to comment
Share on other sites

Toata chestia asta mi se pare putin subiectiva...

Daca esti kerry king canti pe bc rich, daca esti vai canti pe ibanez daca esti malmsteen canti pe fender.

fiecare cu soundul lui cu setarile lor, cum il simti tu bine la mana, e o chestie cu care te identifici pur si simplu.

Daca iti place ibanez n-o sa dai ever 2000 eur pe un fender pt ca nu e stilul tau si o sa-l gasesti overpriced sau mai stiu eu ce, deci esti subiectiv. Plus, sa fim seriosi cati isi permit asemenea investitii? Si crede-ma daca dai 2000 eur pe o chitara ai s-o iubesti orice ar scrie pe ea.

Personal imi place ibanezul dar n-o sa zic niciodata ca fenderul sau alta chitara e de ***** sau ca nu-si merita banii... sunt satul de "doctori experti" in domeniu care nu fac altceva decat supozitii.

 

peace

Link to comment
Share on other sites

Guest Morgan

un vot pentru fender puteti sa nu-l luati in considerare.

Am votat doar ca sa vad rezultatele, si am vazut ca fender era cam cea mai discutata marca, asa ca am crezut ca n-o sa afecteze prea mult votu meu.

Link to comment
Share on other sites

Vezi ca Ed Roman nu este Dumnezeul chitarei si este un personaj extrem de controversat. E bun articolul ca lectura dar nu tot ce zboara se mananca!

Nici nu pretind ca e Dumnezeu. Dar nici degeaba nu vorbeste.

Link to comment
Share on other sites

in lista nu exista chit Fender !!

 

cred ca problema este pusa gresit

 

 

chit Stratocaster si Telecaster sunt cele mai populare modele de chitara .

La fel Gibson LP si SG

 

dupa acea urmeaza Ibanez ,cele tip strat ,care prin inbunatatiri inovatii multa munca si perseverenta a ajuns langa ceilalti doi.

 

ca si sunet Strat si GLP au sunet "personal" inconfundabil , toti ceilalti tind a copia aceste doua tipuri de "sunet"

Link to comment
Share on other sites

apropo...de.... chestia aia din semnatura ta...hmm..CE TON...sa futi?care ton? no offence
ba, n-am eu bani de fender, gibson, marshall, etc. dar stiu ca se poate obtine un ton ok si cu scule mai ieftine. n-o sa sune ca alea, da nu-i chiar de lepadat. daca tu ai bani de tot felul de scule, bravo tie, sunt sigur ca suna bine. dar asta nu inseamna ca NUMAI fender si NUMAI marshall suna bine... no offencedar ma refeream ca suna mai bine fara toate cele intre chitara si ampOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO FENDER RULZ!!!!!!!!!!!!!!! :)
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.