www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce Trebuie Sa Fac Ca Sa Sune Chitara Bine Daca Ii Pun Pickguard Din Metal?


Nosferatu
 Share

Recommended Posts

Pai eu vreau sa imi fac un pickguard custom...din metal ...inox inoxidabil cum are james hetfield ...daca stie cineva ltd ala ...si nush ma gandesc ca dozele se pot magnetiza le trebuie ceva ca sa pun intre metal si doze .....nush daca mai aveti sugestii de pickguard plz ..chitara e un flying v clasic ...aripioarele egale

Link to comment
Share on other sites

Guest Wickerman

Inox-ul nu conduce campul magnetic, stai linistit :) :)

De asemenea, INOX vine de la otel INOXidabil, deci nu rugineste.

De asemenea... Pickguard-urile pot fi facute si din aluminiu... Nu conduce campul magnetic, nu rugineste.. Si e mult mai usor decat inox.

Asa se testeaza cutitele de bucatarie... Daca sunt atrase cat de putin de un magnet inseamna ca inoxul este foarte prost.

 

P.S.: Campul magnetic nu trece chiar prin orice. Se calculeaza cu formula permeabilitatii magnetice: μ=μ0*μr unde μ0 reprezinta permeabilitatea in vid, sau absoluta si este egala cu 4*3,14*0,0000001 iar μr fiind permeabilitatea relativa specifica fiecarui material :) . Din cate stiam eu, si aluminiul are mic caracter de izolator magnetic.

Link to comment
Share on other sites

1. dozele sunt deja magnetizate2. degeaba pui, campul magnetic trece prin aproape orice.3. inoxul este inoxidabil, din cate stiam4. pune ceva care nu interactioneaza cu magnetii, precum aluminiul (cred)
Deci trebuie sa rectific ...e otzel inoxidabil metalul...da gasesc oare aluminiu cu formele respective prin oras la mn ? chhh noooot..... deci crek raman la otzel oricum...stiu sigur ca trebuie pus ceva intre doze si pickguardsi cu dozele magnetizate ....am vrut sa spun sa nu faca microfonie si toate chestiile de genul acesta
Link to comment
Share on other sites

Guest Wickerman
Deci trebuie sa rectific ...e otzel inoxidabil metalul...da gasesc oare aluminiu cu formele respective prin oras la mn ? chhh noooot..... deci crek raman la otzel oricum...stiu sigur ca trebuie pus ceva intre doze si pickguardsi cu dozele magnetizate ....am vrut sa spun sa nu faca microfonie si toate chestiile de genul acesta

Daca e inox bun e la fel ca aluminiul doar ca e mult mai greu. Iti garantez ca nu se intampla nici o microfonie si nimic. Functioneaza foarte bine chiar. Dar... trebuie sa fie inox de calitate.

Link to comment
Share on other sites

Daca e inox bun e la fel ca aluminiul doar ca e mult mai greu. Iti garantez ca nu se intampla nici o microfonie si nimic. Functioneaza foarte bine chiar. Dar... trebuie sa fie inox de calitate.
Ok ms si cum credetzi ca ar arata mai bine pe tot corpul sau doar pickguardul....si inca ceva merita sa fac asta sau muncesc degeaba si mult?
Link to comment
Share on other sites

Inoxul e un aliaj care e de diferite calitati. De ex exista inox ce atrage magnetul, dar si inox (316L)pe care nu pui nici un magnet. Evident ca e inoxidabil iar periat bine cu un polizor fin da un aspect stralucitor. Insa pt un pickguard s-ar putea sa ti se para cam greu, tinand cont de dimensiuni. Plus ca inoxul e scump.

Link to comment
Share on other sites

Guest radioman
mai bine il faci din inox pt ca isi mentine stralucirea fata de aluminiu care reactioneaza cu aerul si oricat l-ai freca tot devine mat.

Exista un soi de lac special pentru aluminu, care il protejeaza de oxidare, dar te complici, parerea mea!!!!

Link to comment
Share on other sites

bun ...ok inox....316L am inteles sa dea domnu sa gasesc asa ceva la noi in galati ca ....nu prea exista cred:P oricum o sa il pun pe tot corpul ...si fac asta pt aspect .....sa para mai fioroasa :)))

Fara suparare, dar cum vrei sa-ti imbraci chitara cu inox? Adica vei cumpara o foaie de tabla din inox care trebuie taiata (drept si dupa masuri) trebuie indoita ca lumea...Adica e munc, frate, si in plus iti trebuie si scule.

Link to comment
Share on other sites

Guest EPSYLON_CURSE
Fara suparare, dar cum vrei sa-ti imbraci chitara cu inox? Adica vei cumpara o foaie de tabla din inox care trebuie taiata (drept si dupa masuri) trebuie indoita ca lumea...Adica e munc, frate, si in plus iti trebuie si scule.

 

o sa faca doar un pickguard mare cat FATA chitarii - ca in modelele new century flying v de la gibson

Link to comment
Share on other sites

Guest Wickerman
da so ? nu exista strungari ?

:) platesc ...

Offtopic, dar nu pot sa ma abtin:

Strungaru nu iti face asa ceva. :)

Pe strung se prelucreaza piese cilindrice... Se prind in universal si se rotesc in timp ce un cutit lateral da tot felu de forme piesei. Spre exemplu: butoanele de prindere a curelei se pot face pe strung, capacele potentiometrelor... :)

 

Ontopic: N-are rost sa faci un pickguard din inox cat chitara. Inox-ul e greu... Daca montezi dita placa de inox pe una din fetele chitarii ea se va dezechilibra... ca o felie de paine cu unt care mereu cade cu untul in jos. Plus ca i-ar adauga vreo 2 kg greutatii sale standard...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.