www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce Parere Aveti Despre Dozele Astea?


Guest bosolanu
 Share

Recommended Posts

Guest bosolanu

Nu am cantat niciodata p niste doze mai tzapene.. si sunt curios cam de ce sunt instare dozele p care le am eu...

a cantat cineva p asa ceva? modelul mai exact este: Emg Se-Hg. Chiar sunt emg dar... sunt bune d ceva?

Link to comment
Share on other sites

emg sehg sunt un model din seria select. select sunt un fel de logan by renault. nu au legatura cu dozele emg "consacrate". nu se ridica cu mult peste ce se monteaza in chitarele ieftine.

unde mai pui ca dozele emg pasive nu sunt stralucite. cele active au generat toata "faima" companiei. vezi seymour duncan, dimarzio, bill lawrence pentru doze pasive de calitate.

 

 

 

---

PS: dozele active au nevoie de o baterie pentru a functiona. sunt mai silentioase dar sunt mai dificil de montat intr-o chitara ce nu a fost prevazuta pentru asa ceva (e bataie de cap cu bateria aia de 9v). dozele pasive sunt doze normale care merg fara alt ajutor.

Link to comment
Share on other sites

Guest anghelescu
Ms. mult pt raspuns.. probabil o sa ma indrept spre un Emg 81.. ca am ceva cu emg-urile :)

no offence...dar zi-mi 3 motive pentru care alegi emg 81.....

Link to comment
Share on other sites

Guest anghelescu
1. Sunt suparate.

2. Is Metal !

3. Is negre.

 

:)

era faza ca multi aleg emg...pt ca "wow...emg..frate...emg...imi pun emg pe chitara....emg..."dar habar nu au de ce

Link to comment
Share on other sites

Guest anghelescu
1. Sunt suparate.

2. Is Metal !

3. Is negre.

 

:)

era faza ca multi aleg emg...pt ca "wow...emg..frate...emg...imi pun emg pe chitara....emg..."dar habar nu au de ce

Link to comment
Share on other sites

era faza ca multi aleg emg...pt ca "wow...emg..frate...emg...imi pun emg pe chitara....emg..."dar habar nu au de ce

 

Hehe, ce post "activ". Veteran Anghelescu, ai postat mama draga de doua ori si de doua ori ai raspuns la fel de bine :), adica ai dreptate cu "wow, ce bine dau!" :). Of,of, tineretul asta. Totusi EMG-urile active sunt bunisoare din cate am "auzit" :).

Link to comment
Share on other sites

Guest bosolanu

Aleg 81 din 3 motive:

1. Sunt niste doze cu un output f mare deoarece sunt active!si au c.o.i cum s-ar spune!

2. Sunt unele dintre cele mai bune doze pentru metale.. cum a zis si cineva mai sus: "sunt negre si suparate'"

3. Am o obsesie pt EMG

:)

Chitara deja o am cu Selecturile alea... o sa incerc sa pun o inreg maine ca acum nu sunt acasa!

Edited by bosolanu
Link to comment
Share on other sites

Guest anghelescu
Hehe, ce post "activ". Veteran Anghelescu, ai postat mama draga de doua ori si de doua ori ai raspuns la fel de bine :), adica ai dreptate cu "wow, ce bine dau!" :). Of,of, tineretul asta. Totusi EMG-urile active sunt bunisoare din cate am "auzit" :).

era faza ca o doza o legi dupa felul in care suna ...adica mai pe medii...mai deschis...etc.... 50% din cei care cumpara emg o fac doar pentru ca metallica are emg-uri pe chitara(crede-ma ca am trecut prin asta si stiu)... :( si ca sunt negre dar ei habar nu au ce fel de sunet au... ..si...sunet coios are fiecare doza care costa mai mult de 2mil juma 3...so....

Link to comment
Share on other sites

era faza ca o doza o legi dupa felul in care suna ...adica mai pe medii...mai deschis...etc.... 50% din cei care cumpara emg o fac doar pentru ca metallica are emg-uri pe chitara(crede-ma ca am trecut prin asta si stiu)... :) si ca sunt negre dar ei habar nu au ce fel de sunet au... ..si...sunet coios are fiecare doza care costa mai mult de 2mil juma 3...so....

 

da ba da .... cat de coios ? :)

Link to comment
Share on other sites

Guest EPSYLON_CURSE

eu sacrific bucuros outputu pt un ton misto - ca doar ce naiba nu cant pe plexi, ac30 etc maj ampurilor moderne sunt high gain

Link to comment
Share on other sites

Guest nothin

parca se mai zisese de vreun milion de ori ca emg-urile NU au output extrem de mare

dar hei de ce sa nu ne repetam :)

si tocmai pentru ca NU au output extrem de mare sunt faine... suna foarte "tight" pe medii si foarte clar

 

my 23423968 cents

Link to comment
Share on other sites

Depinde de ce intelegi prin coios. :) Coios as spune ca mai degraba este sunetul scos dintr-un Burstbucker Pro sau un 498T de la Gibson. Adica - nevos, colturos, deloc 'cuminte'.

 

EMG-urile suna oarecum subtire, steril si compresat - chestie care ajuta cand e sa lucrezi cu multa distorsiune din amp de exemplu.

Link to comment
Share on other sites

Guest nothin

si daca se poate ..pe lampi

 

nu bre epsyloane nu de ce ziceai tu vorbeam.. ca le ziceai bine :) ... output-ul mare poate fi un dezavantaj ... bine toata treaba asta ramane la latitudinea chitaristului... gusturi... genul de muzica... iar in cazuri mai nasoale de cat de prost e :)

ma refeream la treaba asta :

 

"Aleg 81 din 3 motive:

1. Sunt niste doze cu un output f mare deoarece sunt active!si au c.o.i cum s-ar spune!

2. Sunt unele dintre cele mai bune doze pentru metale.. cum a zis si cineva mai sus: "sunt negre si suparate'"

3. Am o obsesie pt EMG "

 

 

totalmente offtopic: am vazut si emg-uri ALBE :)

Link to comment
Share on other sites

Guest bosolanu

Nah. tot raman 3 motive:

1. au c.o.i

2. bune de metale si riffuri..

3. am obsesie pt emg.. :)

oricum nu ma intereseaza faptul ca urmeaza sa fiu criticat de nustiu cati ca ce-mi iau eu emg 81, ca nu stiu sa cant la chitara, ca nu stiu ce e ala emg 81... am aflat ce ma interesa :) .... Ms mult Cosu

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.