www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Help


Guest freckles
 Share

Recommended Posts

Guest freckles

well...am primit acum vreo saptamana o chitara imprumut ca sa invat sa cant. este una reghin din 1983. problema este ca am 5corzi de ceva metal(nu stiu ce anume) si una din nylon. nu reusesc sa o acordez nicicum pe cea din nylon, ca nu suna egal cu celelalte. iar problema e ca nu stiu ce fel de corzi sa-i cumpar...de metal sau de nylon? sper ca ati inteles...

Link to comment
Share on other sites

Guest DoomShadow

Depinde dak chitara e classica sau western :-s ... dak e classica .... pui corzi de nylon dak e western ... iei de metal :)

- western

- Classica

Link to comment
Share on other sites

depinde ce chitara e: daca e clasica atunci trebe set de corzi de clasica (3 de nylon si 3 de guta parca, nu stiu exact), daca e "western" atunci trebe corzi de metal. iti dai seama dupa cum aratra chitara: corp relativ mai mare, gat comparabil de subtire ca si la electrice, atunci e western. corp mai rotunjit, gat mai lat atunci e clasica. cel mai bine iti dai seama dupa headstock (partea unde sunt ancorate corzile in cheitele de acordaj), ala cu gauri longitudinale e de clasica.

Link to comment
Share on other sites

Chitara ta este o chitara clasica( conluzie trasa din faptul ca ai o coarda de nylon ->corzile de nylon sunt pe o clasica sunt g b e -> nici una din aceste corzi nu ar fi intrat prin pragusul unei chitari western,sunt mult mai groase).Deci poti sa iti pui corzi de nylon, dar daca ai vrea corzi metalice se poate si asa: http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=10378&hl=

Link to comment
Share on other sites

Guest freckles

deci...in primul rand, va multumesc mult. in al doilea rand, luandu-ma dupa poze si descrieri, e clasica. atunci trebuie sa ii cumpar corzi de nylon, nu? ca asa cu 5corzi de metal si 1 de nylon nu o pot acorda calumea. sau oi fi eu mai proasta:D

Link to comment
Share on other sites

Guest radioman

Nylon fara discutie.

Daca pui corzi metalice risti sa se curbeze griful.

Si in nici un caz nu amesteci corzi metalice cu nylon.

Succes!

Link to comment
Share on other sites

Guest freckles

asa...am luat corzi...si acum alta intrebare...cum le prind acolo jos?ca nu vor sa stea, adica tot sare afara cand o acordez

adica e ceva "mecanism" de legare?

 

s-a rezolvat...:)

Edited by freckles
Link to comment
Share on other sites

Vinde-o!

 

O chitara clasica - cu griful ala cat o bata de baseball - nu este gandita sa iei acorduri cu toate degetele, in primele pozitii. Si ma gandesc ca, fata fiind, ai degetele si mai scurte. Scuteste-te de niste chin si ia-ti scula corespunzatoare.

 

Asta daca nu cumva vrei sa studiez chitara clasica, desigur... :)

Link to comment
Share on other sites

Guest freckles

si eu credeam ca sunt prea proasta sa imi pun degetele cum trebuie :))

defapt nu vreau sa studiez ceva anume. imi doream din tot sufletul sa invat sa cant cateva cantece.

chiatara nu o pot vinde, ca nu e a mea. mi-a dat-o imprumut cineva ca sa invat pe ea. nu primesc chitara pana nu am invatat cate ceva si vad ai mei ca merita...sau pana imi vine salariul:D

multumesc de sfaturi,oricum :)

ah, si am reusit sa-i pun corzile :)

Link to comment
Share on other sites

Vinde-o!

 

O chitara clasica - cu griful ala cat o bata de baseball - nu este gandita sa iei acorduri cu toate degetele, in primele pozitii. Si ma gandesc ca, fata fiind, ai degetele si mai scurte. Scuteste-te de niste chin si ia-ti scula corespunzatoare.

 

Asta daca nu cumva vrei sa studiez chitara clasica, desigur... :)

pe chitara clasica poti lua orice acord in orice pozitie ( pana in poz 12 )

 

@freckles pt cateva cantece pastreaza chitara si apuca-te sa studiezi, pe forum gasesti suficient material care sa te indrume, mai uita-te si pe net www.youtube.com

 

cat despre legatul corzilor, daca ai fi in iasi ti le-as lega eu (am schimbat cateva seturi de corzi de clasica), in schimb am sa caut pe net, dar nu promit sa vin cu vreun rezultat

 

pa pa

 

uite un link care iti arata cum sa montezi corzi de clasica :)

 

@cearny uite aici . sunt destui care nu pot schimba asemenea acorduri nici pe cel mai ingust grif de electrica

Edited by Bassmann™
Link to comment
Share on other sites

Guest freckles

multumesc ca m-ati ajutat

iar corzile le-am prins eu cumva si stau :)) cred ca asta e cel mai important :)

Link to comment
Share on other sites

multumesc ca m-ati ajutat

iar corzile le-am prins eu cumva si stau :)) cred ca asta e cel mai important :)

nu, ia si prinde corzile cum iti arata in link

 

eu cand am legat primul set de corzi pe chitara , corzile grave (Mi, la, re) le-am infasurat de mai multe ori pe pragus (ele se infasoara numai o singura data, cele acute sol, si, mi, de 2-3 ori ), apoi cand le-am legat ca la carte am sesizat ca, de fapt, suna mai bine chitara; i se schimbase timbrul.

Link to comment
Share on other sites

Guest freckles

deci am descoperit ca eu am probleme si cu cititul tab-urilor...adica uneori imi apare de ex cifra 24 la o coarda...si n-am 24 d fret-uri...deci...nu stiu ce sa fac...

si cu acordatul am probleme:))

sunt un caz pierdut:))

 

LE: am reusit sa rup o coarda tot incercand s-o acordez:)) mi-ul gros...:))

maine mai iau un set de corzi si o schimb...nu trebuie schimbate toate,nu?

iar ai mei nu ma sprijina deloc...mamamea imi zice de minim 5ori pe zi ca nu am ce face ca oricum nu am talent si sa o las dreq balta :)(

da sunt convinsa ca daca chiar ma chinui intr-un an o sa invat cat de cat ceva [-(

Edited by freckles
Link to comment
Share on other sites

Guest Spider
deci am descoperit ca eu am probleme si cu cititul tab-urilor...adica uneori imi apare de ex cifra 24 la o coarda...si n-am 24 d fret-uri...deci...nu stiu ce sa fac...

si cu acordatul am probleme:))

sunt un caz pierdut:))

 

LE: am reusit sa rup o coarda tot incercand s-o acordez:)) mi-ul gros...:))

maine mai iau un set de corzi si o schimb...nu trebuie schimbate toate,nu?

iar ai mei nu ma sprijina deloc...mamamea imi zice de minim 5ori pe zi ca nu am ce face ca oricum nu am talent si sa o las dreq balta :((

da sunt convinsa ca daca chiar ma chinui intr-un an o sa invat cat de cat ceva [-(

 

 

poti sa ii spui mamei tale sa aiva putina rabdare cu tine ... Chitara e pentru toata lumea atata timp cat exista un interes, pasiune etc...

din 3-4 acorduri de baza daca le stii poti canta o gramada de melodii doar schimband ritmul, bataia ....

ce e cel mai important e sa vrei cu adevarat sa canti la chitara ... dak vrei atunci cu siguranta vei putea ... si cu ajutorul celor de pe acest forum vei ajunge sa canti destul de bine :) si tine cont k e online ... sfatul meu e sa iti gasesti in zona un profesor de chitara shi atunci iti va fii mult mai usor

shi tine minte: NU ESTI ANTITALENT ... ca sa fii antitalent trebuie sa vrei sa inveti chitara dar sa astepti sa vina de la sine :) tu macar incerci ... altii fac un acord din care suna o nota doar shi pun chitara deoparte shi refuza sa mai incerce

nu te lasa...

asta e unu din momentele in care mama nu are dreptate

Link to comment
Share on other sites

LE: am reusit sa rup o coarda tot incercand s-o acordez:)) mi-ul gros...:))

maine mai iau un set de corzi si o schimb...nu trebuie schimbate toate,nu?

Cum acordezi btw? Ia APTuner - extrem de usor de acordat cu programul asta si nu risti sa acordezi mai sus decat trebuie rupand astfel corzile. Dar iti trebuie microfon. :)

Si daca ai 24 in tab pe orice coarda in afara de Mi-ul subtire poti sa canti nota aia pe coarda urmatoare, de ex pe coarda Si - 24 e aceeasi nota ca 19 pe E-ul subtire..deci poti s-o canti.

Edited by Huffer.
Link to comment
Share on other sites

Guest Morgan

in primul rand, e incepatoare, si nu i-ar fi foarte usor sa ajunga la tasta 19 pe o chitara clasica, probabil fara cutaway. Asta ca sa nu mai vorbim de faptul ca o clasica parca nici macar nu are 19 taste. In al doilea rand, daca pe un tab gasesti note luate pe tasta 24, alea nu sunt melodii de cantat pe chitara clasica. Cat timp ai chitara asta limiteaza-te la melodii facute pentru asa ceva mai bine.

Link to comment
Share on other sites

Guest freckles

am numarat fret-urile...sunt 18jumate:(

azi ma duc sa mai imi iau un set de corzi, da presupun ca nu trebuie schimbate toate, ci doar aia rupta...

melodia cred ca era epilog, nu sunt sigura...

si ap-tuner am incercat sa ilfolosesc dar daca loveam mi-ul gros, imi aparea de ex nota C cu o cifra langa si in stanga un procentaj, dar nu stiu daca e cu - mai trebuie stransa sau mai trebuie dat drumul la coarda?

iar profesor am tot intrebat cunoscuti si inafara de un kids club(gradinita), care are profesor nu am aflat nimic. si nici cu timpul nu stau atat de bine, incat sa merg zilnic la ore, pt ca lucrez.

m-as fi inscris in septembrie la scoala de arte, dar trebuie sa plec :)

deci imi ramane doar varianta cu invatatul singura din cursuri de pe net, mai intreb daca nu inteleg ceva,etc :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Chiperion

Cineva mai cunoscator ca mine spune:

 

Nylon strings for classical guitars take longer to stretch and settle into tune.

 

If you've just restrung your guitar, grab the middle of each string (around the 12th fret) and give it a few good hard yanks (not too hard), straight up and away from the guitar. Better to stretch them by hand right away than to have them stretch (and drop in pitch) gradually over days, which is what new strings do.

(Incearca.)

 

Ca sa-i arzi un acordaj, hai sa ne uitam la ala standard: EADGBE (unde A e La, pe restul le deduci matale). La valoarea aia trebuie sa duci matale corzile, de la ,,gros'' la ,,subtire''.

 

AP-Tuner, cand produci un sunet, iti arata ceva de genu' asta: aptunerMain.jpg

Experimenteaza cu cheitele ca sa duci fiecare coarda acolo unde trebuie; cu cat ai ,,eroare'' (plus sau minus) mai spre nul, cu atat ai nimerit-o mai bine.

 

http://www.justinguitar.com/ sau Steal This Video de pe ultimate-guitar, now there's some might nifty resources; in plus, mai sunt si lectiile postate de nenea Toni aici, pe RGC. Spor!

Link to comment
Share on other sites

am numarat fret-urile...sunt 18jumate:(

azi ma duc sa mai imi iau un set de corzi, da presupun ca nu trebuie schimbate toate, ci doar aia rupta...

melodia cred ca era epilog, nu sunt sigura...

si ap-tuner am incercat sa ilfolosesc dar daca loveam mi-ul gros, imi aparea de ex nota C cu o cifra langa si in stanga un procentaj, dar nu stiu daca e cu - mai trebuie stransa sau mai trebuie dat drumul la coarda?

Deci Mi-ul gros trebuie sa fie E2 in APTuner, adica, in dreapta jos ultima nota. Daca e mai sus (de exemplu E2 +30.0 sau F2 +20.0), mai dai drumul din cheita pana ajungi la E2 si vezi procentajul sa fie in jur de 00.0 ca sa fie acordata. Si asa la restul corzilor - coarda libera trebuie sa corespunda notei din dreapta - E2 pt Mi-ul gros, A2 pt La, D3 pt Re, G3 pt Sol, B3 pt Si si E4 pt Mi-ul subtire.

Schimba doar Mi-ul gros apoi cu APTuner urci Mi-ul astfel incat sa fie exact E2 si sa corespunda notei din dreapta jos din APTuner.

Link to comment
Share on other sites

@freckles daca as fi in locul tau as schimba toate corzile, pt ca sa sune bine chitara.

setul vechi il vei pastra, iar in cazul in care se rupe o coarda iei din el si inlocuiesti coarda

 

aa, sa-ti iei corzi D`addario, pe clasica m-au satisfacut tot timpul. costa vreo 200 si ceva de mii parca (setul)

Edited by Bassmann™
Link to comment
Share on other sites

Guest freckles

cand am luat eu aveau doar darco :)

si daca acum cumpar d'addario si presupunand ca iar mi se rupe una, pot sa pun o darco in schimb?

Link to comment
Share on other sites

Guest freckles

pai am unul nou darrco din care am rupt mi-ul incercand sa-l acordez :))

deci mai iau un darco de'ala atunci :)

si dupaia ma chinui cu ap-tuner

Link to comment
Share on other sites

nu

iti iei un set dadario si atat. daca ai bani poti sa-ti iei si doua. daca acordezi corect nu se vor rupe in veci (poate nu crezi, dar corzile de clasica sunt mai rezistente decat cele de acustica)

 

am folosit si eu darco si s-au inegrit foarte repede, plus ca aveau sunetul infundat

mergi cu incredere pe daddario

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.