www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Nazistilor


Symbolic
 Share

Recommended Posts

  • Replies 63
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

in curand o sa fie mai multi admini decat membri pe forumul asta. de fapt, eu inteleg. e un forum mare, tre sa tii lucrurile sub control. ce dracu, altfel ti se urca in cap. ce se petrece aici e un fel de "forum-gradinitza". lasati dracu lumea sa mai si muste de cur, tre sa ne defulam si noi cumva. apropos, sunt curios, face cineva o statistica aici? cati membri activi (care posteaza ZILNIC) are forumul asta? nu cred ca sunt 50. apoi, s-avem pardon. daca erati in germania, la momentul asta forumul era gol in semn de protest si ati fi primit toti mailuri cu insulte naziste :) . Cam nazist forumul asta, bine pusa problema.

Link to comment
Share on other sites

Faptul ca tu te-ai ofensat inseamna "fuck all", forumul asta nu e curtea din spatele casei tale ca sa poti sa dai afara pe cine vrei. ai o minte cat o nuca.

Link to comment
Share on other sites

Ninja, situatia in care tu te-ai simtit ofensat este trecuta in regulament? Revino-ti si lasa un moderator cu mai multa experienta si mai mult bun simt decit tine sa curete rahatul pe care l-ai facut tu.

Link to comment
Share on other sites

LORD-C:

Scuze ninja pt atitudinea mea ofensiva, dar tu nu iti vei face o chitara in veci. Pur si simplu, am luat toate posturile tale la rand si le-am citit, iar daca m-ai calcat pe mine pe nervi in halul asta, pai cred ca de te vei intalni cu cristi, iti va face bass-ul guler.... doamne fereste, intra omu nevinovat la belele cu tine

 

Ba, nu stiu cum e in tara in care traiti voi, dar pe la mine asta se califica drept o insulta. Si ultima oara cand am verificat era nu numai necivilizata ci si impotriva regulamentului;

 

Pentru gandirea "romaneasca" de pe acest forum, sa lamurim cateva chestii:

 

- Oamenii astia au facut cum au putut sa rezerve un spatiu pe net pentru a ne ajuta pe noi , COMUNITATEA chitaristica din romania (si nu numai :) ) sa impartasim cunostinte, impresii bla bla bla. Acesta este un SERVICIU pe care ei ni-l fac, iar conditiile impuse sunt cele din regulament. (Daca aveti ceva de comentat referitor la ele sunt sigur ca niste comentarii civilizate vor fi luate in considerare, in vreme ce insultele gratuite vor fi ignorate sau mai rau). Daca nu iti plac conditiile in care este oferit un serviciu esti liber sa renunti la el. (Asta este sistemul capitalist, si asa funcioneaza concurenta; daca tot o dam pe teme economice, stiti ca nu se pune problema de vreun monopol, mai existand si alte forumuri legate de muzica/instrumente in romania;)

Exemplu: daca moderatorii au decis ca pe threadul de postare a melodiilor la duel sa NU se faca comentarii, nu vad de ce va incapatanati voi sa faceti comentarii fix acolo; si va mai si mirati cand luat cate un warn.

 

- Ca de obicei, adevarul si dreptatea sunt totusi un pic la mijloc, in sensul ca si Ninja putea sa se consulte cu ceilalti admini/moderatori inainte de a lua o decizie destul de importanta cum este cea de banare.

 

Cam asta e, bafta

Link to comment
Share on other sites

Sunt in mare parte de acord cu Sheriff

 

Si in alta ordine de idei "boicotarea" mi se pare o solutie ciudata. Tin sa va anunt ca noi nu avem absolut nici un avantaj de pe urma acestui forum (in afara informatiilor - as putea a adaug ca avem parte de gauri destul de serioase in buget). Rau nu faceti decat celorlati utlizatori care vor pierde unele din opiniile voastre pertinente.

Link to comment
Share on other sites

Atunci cand beneficiezi de un serviciu, ai si dreptul de a-ti sustine o opinie in cazul in care aceasta poate face ca serviciul sa devina mai bun/eficient. Beneficiarii serviciului ar trebui ascultati pentru ca la urma urmei, ei sunt participantii la acest forum si daca nu ar conveni nimanui regulile, ar ramane doar administratorii pe el.

Link to comment
Share on other sites

Eu ce am spus?? Dar ai _obligatia_ de a-ti sustine punctul de vedere in mod civilizat, cu atat mai mult cu cat serviciul este oferit in mod gratuit.

Link to comment
Share on other sites

Eu mi-as dori un experiment.

Sa lasam forumul nemoderat pe o perioada de o saptamana. Sunt curios ce ar iesi.

Desigur asta fara ca userii sa stie si sa fie cuminti cumva fortat doar din dorinta de a demonstra ceva.

 

A si inca ceva. Atitudinea lui LORD C a fost abjecta. Macar respectul pentru ajutorul adus de Ninja comunitatii trebuia sa isi masoare cuvintele.

Link to comment
Share on other sites

"Ba, nu stiu cum e in tara in care traiti voi, dar pe la mine asta se califica drept o insulta. Si ultima oara cand am verificat era nu numai necivilizata ci si impotriva regulamentului"

 

Sheriff, exagerezi. Iti repet, situatia nu necesita mai mult decit o avertizare (nu warn), cu atit mai mult cu cit nici ninja nu este tocmai usha de biserica. Ceea ce nu pare sa priceapa nimeni este ca treaba nu este atit de extrema de nici una din parti - admini si useri. Adica, nici adminii nu sint "nazisti", nici userii nu sint prosti/needucati. Lipsa de experienta si nervul arcuit prea tare nu sint nazism, iar arta moderarii unui forum presupune sa te prinzi cind si cum trebuie sa intervii in asa fel incit sa nu se ajunga la sarituri peste cal. In opinia mea, crescendo-ul care a dus la afirmatia offtopic a lui Lord-C isi are radacinile si in naivitatea (ca moderator) si agitatia lui ninja. Repet, moderatorii unui forum nu sint doar militieni virtuali, care privesc la greselile noastre de pe margine si ne sanctioneaza, ci si oameni sincer interesati in a preveni si deturna excesele ce cauzeaza la regulament, prin insesi mesajele si atitudinea lor generala. Ceea ce ninja parca nu a prea facut... Tactul, calmul si inteligenta moderatorilor fac cit trei din cei sapte ani de acasa care lipsesc celor dispusi sa calce regulamentul. Iar in cazul asta parerea mea este ca nu trebuia tinut cu dintii de regulament, ci procedat cu mai mult tact si echilibru - Lord-C nu mi-a lasat impresia ca este genul de pacoste de forum... Cum pot fi unii moderatori neinspirati.

Link to comment
Share on other sites

Scuze pt dublul post, dar nu am reusit sa dau in timp util un edit la mesajul meu anterior.

Ideea in moderarea unui forum este sa fii eficient, folosind cea mai mica fortza posibil. Adica, inainte sa iei o anumita masura ce este acoperita de regulament, stai intai si te uiti la om - daca o simpla avertizare scrisa, nu warn, il aduce pe calea cea buna, nu are nici un sens sa aplici metode mai dure. Ideea in moderare nu este sa aplici regulamentul orbit de nervi sau de setea de adevar, chiar daca esti acoperit de prevederile (nu totdeauna foarte clare, nu?) ale acestuia si mai ai si dreptate pe deasupra. Regulamentul este bun atita timp cit reusesti sa faci cit mai rar apel la el. Arta moderarii unui forum presupune folosirea celui mai mic ciocan eficient in situatia data, chiar daca regulamentul ar spune ca poti scoate barosul stramoshilor din lada de zestre a bunicului.

Edited by MMG
Link to comment
Share on other sites

Uite altceva, Sheriff: daca tu suni la compania ta de cablu TV si-l injuri pe ala care-ti raspunde pana nu mai poti, si ala iti taie abonamentul ca s-a suparat...ce faci ? Te plangi, sau spui...astea-s regulile, nu am ce face ?

 

NU. Ufffff, uite la asta ma refeream cand am spus "gandire romaneasca"....

Daca ceva la compania de cablu te-a enervat atat de tare ca sa-l injuri p-ala la tel, atunci NU il suni si il injuri ci pur si simplu renunti la serviciile lui. Vezi tu d-asta am adus vorba de faza cu momopolul, la noi la cablu nu mai ai ce-i face ca bajetii au impartit orasul intre ei si daca ramai fara cablu de la ai tai, sa fii sanatos; :)

 

Deci nu spui "astea-s regulile, n-am ce face", pentru ca ai ce face, cum am aratat mai sus. Daca il suni si il injuri sau te duci sa-l bati atunci intri TU in culpa, iar orice deserviciu ti-ar fi facut va trece pe locul 2 in fata legii/justitiei, cum vrei tu sa-i zici (nu ma refer la _sistemul_ juduciar ).

 

Revenind, comparatia, nu este cea mai fericita, dintr-un motiv foarte simplu, pe care ma vad nevoit sa-l repet: acesta este un serviciu gratuit, in vreme ce cablul NU este. Atunci cand platesti pentru un anumit serviciu ai DREPTUL sa te astepti la anumite standarde/servicii/blahblah. Atunci cand un serviciu iti este oferit benevol si gratuit ai OBLIGATIA, repet OBLIGATIA, de a te adresa civilizat in orice imprejurare celui care ti-l ofera, si de a respecta conditiile impuse de el, ce e asa de greu de inteles? Daca nu iti convin conditiile, renunti la serviciu si asta e tot;

Link to comment
Share on other sites

Atunci cand un serviciu iti este oferit benevol si gratuit ai OBLIGATIA, repet OBLIGATIA, de a te adresa civilizat in orice imprejurare celui care ti-l ofera, si de a respecta conditiile impuse de el, ce e asa de greu de inteles? Daca nu iti convin conditiile, renunti la serviciu si asta e tot;

poate ca nu imi convin conditiile si nu sunt singurul. De ce sa renunt la serviciu si sa nu spun ceva daca mi se pare ca ar aduce un plus de eficienta serviciului ?

Link to comment
Share on other sites

:) Bine, am sa fiu mai explicit:

 

Atunci cand ti se ofera un serviciu contra cost, ai dreptul sa iti exprimi opiniile si sugestiile si ai DREPTUL ca acestea sa fie luate in considerare, sau chiar ai dreptul sa fie puse in aplicare (e o diferenta aici, depinde de natura serviciului si alte chestii subiective)

Daca serviciul e MOKA: ai DREPTUL sa iti exprimi parerile/sugestiile/cererile, ai OBLIGATIA sa le exprimi civilizat(de fapt asta o ai si in primul caz, dar aici e mai stringenta), si ai DREPTUL sa primesti un raspuns civilizat atata timp cat ai respectat primele 2 conditii.

ai OBLIGATIA sa le exprimi civilizat

Eu am atras atentia asupra faptului ca Ionut (Lord-c) a incalcat aceasta regula, deci era dreptul moderatorilor sa il sanctioneze; nu m-am bagat decat superficial in discutia cu privire la natura sanctiunii si cat de potrivita a fost. Totusi, daca mai tin eu minte, atunci cand te inscrii pe forum semnezi ca accepti regulamentul, deci, teoretic, daca regulamentul prevede ban pentru scos limba, moderatorii sunt perfect indreptatiti sa-ti dea ban, indiferent ca tu sau altul din afara considerati sanctiunea potrivita sau nu.

 

Mai concret, referitor la ce ai intrebat: nu trebuie sa renunti la serviciu, si nu vre nimeni asta, doar trebuie sa iti exprimi doleantele in mod civilizat si decent.

Link to comment
Share on other sites

lewl :) Eu am incercat sa fiu impartial si sa arat ca nici logica celor care s-au grabit sa-l acuze pe Ninja nu este perfecta; Dupa cum am mentionat, nici eu nu sustin ideea de a bana pe cinva fara a consulta in prealabil pe ceilalti moderatori, dar nu la asta ma refeream in posturile de mai sus.

Link to comment
Share on other sites

Sheriff are foarte multa dreptate in ceea ce spune. Dar, nu cred ca termenul "Obligat" se incadreaza aici. E mai mult o chestie de bun simt. Daca unii vor sa fie tigani si cocalari (nu fac apropouri, nu ma refer la nimeni de pe forum), atunci treaba lor. Vor fi sanctionati.

 

Forum-ul asta are un regulament "light".

Parerea mea este ca Lord-C sa primeasca jumatate din sentinta, sau chiar mai putin :) (1-2 zile ) :). Cred ca asa e cel mai bine, ca s-a gresit de ambele parti (zic eu)

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.