www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Doze humbucker HH pentru lead guitar în B standard tunning (downtuned doom metal/deathmetal)


Recommended Posts

Salut,

am o chitară Harley Benton Fusion-III HH HT EB BK (cea din imagine și din link-ul de mai jos).
https://www.thomann.de/ro/harley_benton_fusion_iii_hh_ht_eb_bk.htm

Am luat-o doar pentru a o folosi pentru cântat acasă coveruri de piese cântate în B standard tuning (doom&death metal), mai mult pt rhythm, nu am avut din start mari pretenții de la ea. 
I-am pus corzi de 12-56, am setat-o la lutier, e ok pt rhythm.

Însă e atroce pentru părțile de lead, se aude extrem de muddy. Practic e de necântat când vine vorba de lead guitar în B standard.

Bănuiesc că e de la dozele Roswell LAF-AlNiCo-5, le-am căutat pe net, costă noi ceva gen 35$ setul, deci sunt niște doze foarte ieftine și, bănuiesc, foarte proaste calitativ.

Întrebarea este: având în vedere că aș avea nevoie să cânt și lead pe ea și că trebuie să fac upgrade la doze, ce doze recomandați pentru cântat lead guitar în B standard tuning (doom&death metal), așa încât, atunci când cânt lead pe distors să nu sune muddy.

Ideal ar fi să arate cât de cât apropiat de cele actuale (vedeți poza).

Eu am găsit pe thomann.de niște doze Bare Knuckle (fie un set de  Bare Knuckle BC True Grit HB Set 50, mediul output, fie un set de Bare Knuckle BC Brute Force HB Set 50, high output).

Link-uri mai jos:
https://www.thomann.de/ro/bare_knuckle_bc_true_grit_hb_set_50_n.htm
https://www.thomann.de/ro/bare_knuckle_bc_brute_force_hb_set_50_n.htm

Care dintre ele ar fi mai potrivite? Mă gândesc că cele mediu output ar fi mai potrivite pt lead care să nu sune muddy, dar, fiind chitarist de dormitor, de nivelul „indefinite beginner”😄, sunt oameni aici care se pricep mult mai bine decât mine.
Puteți recomanda altele?

Mersi mult!
 

Screenshot 2024-09-06 084059.png

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Nea Ovidiu said:

Însă e atroce pentru părțile de lead, se aude extrem de muddy. Practic e de necântat când vine vorba de lead guitar în B standard.

648mm = 25.5 inch

Nu e de la doze, 'problema' e ca incerci sa faci cu o chitara cu scale standard rolul unei chitari 7st(26.5) sau bariton(28+). Poti incerca un set de corzi mult mai gorase, posibil sa te ajute un pic ( eg un set de 7st din care folosesti ultimele 6 ) dar e posibil sa nu incapa corect in nut si cheite. 

Am folosit corzi 12-54 si 13-56 pe scale standard acordat D standard sau Drop C, mai jos nu suna bine indiferent de doze.

https://www.thomann.de/ro/harley_benton_amarok_bt_bknt_flame_burst.htm

Altfel, sunt cateva anunturi cu 7-string si 8-string la Mica Publicitate

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Din cate imi dau seama poti incerca ceva humbuckere sa sune mai bright, avand corzi groase ai mult mai mult low end si fundamentala. Un set de doze din cate goria PAF, adica vintage output should do the trick, si neaparat Alnico 5, cele alnico 2 sunt mai calde din fabrica ...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, Nea Ovidiu said:

Salut,

 

mersi pt ofertă.

Iau în calcul, dar trebuie s-o vând mai întâi pe a mea.

Asta dacă vreau să-mi păstrez căsnicia 😁, pt că am deja 5 chitare.

 

Nu era ofertă că nu cunosc vânzătorul, doar am văzut-o recent pe forum și m-am gândit că e mai potrivită pentru ce vrei să faci și nu foarte scumpă.

Edited by apocapsile
Link to comment
Share on other sites

La cat de multe trupe sunt care folosesc chitare standard scale sau chiar mai 'rau' (adica mai scurte :) ) acordate in B, imi vine greu sa cred ca nu poate suna bine pe motiv de scale. As zice ca trebuie sa gasesti corzile potrivite, sa aiba suficienta tensiune si sa ajustezi tonul de dupa chitara (amp, procesor, sau ce folosesti). Mai poate fi si chitara in sine, adica fix bucatile alea de lemn sau cat de bine este imbinarea la bolt-on neck. Si ce spune un coleg mai sus legat de ajustarea dozelor si a surubelelor cred ca e foarte valid. Doar parerea unuia care are doar chitare cu scale>26.5 :)...

Edited by Jiganie
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.