www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Gibson Les Paul Custom R7 ( 57 ) Black Beauty


Recommended Posts

  • 3 weeks later...
On 02/04/2024 at 16:48, AlexCiortan said:

De obicei insemana 50-60% din pretul de catalog.

Asta cine o stabileste?

Nu de alta, dar am ceva chitare de vanzare si deja mi s-a luat de abordarea asta cu "care e ultimul pret", "costa X dar iti dau 50%", etc.

Mai urmariti si alte platforme de vanzare si vedeti cam cum sta treaba. In cazul celor de la Gibson e cel mai probabil sa NU gasesti vreodata o chitara la -50/60% retail price, deci cel mai probabil vei avea una, dar doar cu gandul ;) 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Pe toate platformele ( inclusiv reverb ) preturile sunt umflate masiv.

In US tot timpul regula a fost:

Street Price = 90 to 60 percent of MSRP

Used Price = 50 percent of MSRP

Nu am avut probleme pana acuma sa nu gasesc instrumentul dorit la pretul dorit, e vorba doar de timp aici.

Cunosc cazuri recente care pe R9 au dat 60% din pretul de catalog. Este problema vanzatorului daca accepta pretul sau nu. 

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, AlexCiortan said:

Pe toate platformele ( inclusiv reverb ) preturile sunt umflate masiv.

In US tot timpul regula a fost:

Street Price = 90 to 60 percent of MSRP

Used Price = 50 percent of MSRP

Nu am avut probleme pana acuma sa nu gasesc instrumentul dorit la pretul dorit, e vorba doar de timp aici.

Cunosc cazuri recente care pe R9 au dat 60% din pretul de catalog. Este problema vanzatorului daca accepta pretul sau nu. 

Pot vorbi doar din proprie experienta. Cel mai des am vandut chitare pe Reverb.

Parerea mea este ca preturile nu sunt umflate maxiv ci doar reflecta contextul economic actual.

Pe Reverb trebuie sa mai iei in calcul si faptul ca vanzatorul plateste ~15% din pretul total sub forma de taxe si comisioane catre Reverb si procesatorul de plati.

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Hai sa iti dau un exemplu:

https://reverb.com/en-ro/item/81546215-gibson-custom-shop-3-pickup-57-les-paul-custom-black-beauty-reissue-2006-2012-ebony-vos

Daca scoti cei 15% de care zici vanzatorul ramane cu aproximativ 62% MSRP price.

Si eu am cumparat si am vandut destul de multe obiecte de pe reverb dar te contrazic la faptul ca reflecta contextul economic actual. 

Trebuie sa repet, vanzatorul alege daca accepta oferta cumparatorului.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Posted (edited)

sa nu exageram cu gibsonurile. nu mai suntem in pandemie. sunt deal-uri peste tot acum. eu in ultimul an am facut flipping destul de profitabil. am obtinut mai mult de 30% din pretul de nou la second handuri pentruu vreo 4 les pauluri si le-am dat apoi pe reverb. in america deja discounturile sunt agresive. va veni curand si in europa. devine iar piata cumparatorilor si pentru gibsonuri.

Edited by meyhnach
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.