www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

chitara noua si dispunerea corzilor din fabricatie


Dana Marianna
 Share

Recommended Posts

On 12/12/2023 at 15:58, Dana Marianna said:

 

Nu este de la grosimea corzii, pentru ca daca as schimba grosimea sigur nu as mai pastra rezonanta, de care eram multumita cum era.  Iar grosimea in acest moment nu ma deranjeaza. Doar spatiul dintre corzi si gatul chitarei era prea mare si imi cerea un efort prea mare al degetelor.  

D-nul Eugen a fost amabil.  Nu stiu insa daca am gasit reglarea ideala intre ce a fost inainte si varianta de acum.  

 

Felicitări că ai mers, e mult mai bine decât să te chinui singură cu asta.

Vezi că de regulă coardele mai subțiri sunt cele care oscilează mai violent în forma aia de 8 când le ciupești, cele groase chiar permit de regulă să le plasezi mai aproape de grif fără zbârnâit din categoria deranjantă. 

Apoi mai sunt diverse mărci și tehnologii și la coardele de acustică unde poate îți zic colegii care știu cum e - nu mă pricep.

La electrică de exemplu Elixir Optiweb rezistă mult timp pe chitară, dar au un zing al lor specific de care nu scapi niciodată și opun mai multă rezistență la deformare (apăsat, bend) decât alte mărci la același acordaj. Mă gândesc că e valabil și la acustică. Trebuie să experimentezi și cu alea până te lămurești care se simt și sună cel mai bine pentru tine.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

multumesc frumos . Cred ca trebuie sa experimentez, cum zici, si marci de corzi, mai bune. Grosimea corzilor la mine acum nu este subtire de 8,9. Sunt groase, nu stiu exact daca 11 sau 12. Asa au venit cu chitara.  Dupa cum zici, cred si eu ca si marca poate face diferenta ( si lutierul imi sugerase). Sper sa fie si mai bine asa.

Edited by Dana Marianna
Link to comment
Share on other sites

On 12/12/2023 at 15:58, Dana Marianna said:

Buna,

revin si eu cu rezolutii la topic

Am fost cu chitara, am rezolvat cumva dar inca am nelamuriri.

Multumesc celor care si-au luat din timp sa raspunda. Deci daca nu voiati sa intrati pe forum, nu intrati si ii lasati pe altii. Secundo, sunt fata....deci aloo infoiatii, mai usor. Sunt noua pe forum si nu stiu ce s-a discutat. Am cautat si eu prieteneste. Multumesc Blackthorn si Bguitar pentru mesajele incurajatoare.

Nu cunosc lutieri (mesteri) care sa imi aranjeze chitara. Am luat lista de aici din forum, sunt doar trei. Nu am vazut mesajul lui Blackthorn decat astazi. dupa ce am fost deja cu chitara la reglaj. Dintre cei trei am ales d-nul Eugen despre care se scria aici ca recomandare, desi printre note de aversiune Pentru ca el are si un pret convenabil comparativ si am putut ajunge cu metroul, ca altfel nu aveam metrou.  Mi-a lasat corzile mai jos, a micsorat distanta, se aude destul de bine, dar uneori am impresia ca poate au ajuns corzile prea lasate astfel ca sa se apropie de ce spunea Apocapsile cu sunet de tigaie. Ei bine, acum nu ma mai dor dogetele, pot canta bine pe ea, dar ma sperie posibilitatea sa fie lasate prea mult si daca dau mai tare de corzi s-o ia pe sunet de tigaie, cum am uneori impresia asta.

Nu este de la grosimea corzii, pentru ca daca as schimba grosimea sigur nu as mai pastra rezonanta, de care eram multumita cum era.  Iar grosimea in acest moment nu ma deranjeaza. Doar spatiul dintre corzi si gatul chitarei era prea mare si imi cerea un efort prea mare al degetelor.  

D-nul Eugen a fost amabil.  Nu stiu insa daca am gasit reglarea ideala intre ce a fost inainte si varianta de acum.  Admit cu siguranta ca acum pot canta fara chin.  Ceea ce este bine.  Nu stiu daca se putea un reglaj pe la 3 sferturi intre cele doua puncte, adica cu un sfert in directie opusa.  Nu este o chitara scumpa, nu am bani de chitara scumpa. Dar rezonata cutiei este buna si nu m-a deranjat sunetul in afara faptului de distanta corzilor care mi-a creat probleme la degete. Si da, imi doresc un sunet plin, neviciat, cu rezonanta foarte buna, ca sa pot canta piese care sa sune profesionist.  Pot canta pe chitara asta. Astazi am vazut pe internet pe Maria Raducanu, care este foarte cunsocuta in playlist-ul bucurestean de cluburi, si am auzit niste zbarnaieli si niste pacaneli la chitara ei pe scena. Nu stiu daca a dat rateuri din greseala, dar zbarnaitul chitarii posibil ca este de la cum functioneaza nu prea bine chitara ei.

Ca o paranteza, eu am cantat la chitara acum mult ani, dar niciodata nu am reglat eu chitara ci a fost cineva care mi-a dat-o reglata (o singura chitara folosisem si asta este a doua), sunt doar interpreta nu si meseriasa in asa ceva si sincer nu am propozitie formata in cap de orientare.  Deci daca este un forum, m-am gandit atunci ca se inscrie cine vrea, nu cine nu vrea sa raspunda.

Multumesc foarte mult  pentru sprijin.

Salutare!   totuși, despre ce ghitara este vorba? brand, tip, fabricant, ceva materiale de fabricatie, sau ceva foto în special cu acel cordar dar si cu actiunea incriminata. Ar fi intreresant să aflăm și cam ce muzică se cântă la ea, ce stil fingerpiking, struming, folosiți pana sau nu, etc. Nu sunt lutier, dar pe ale mele mi le setez singur, am mai și construit câteva și pot ajuta cu plăcere.    Zile și cântări bune tuturor!

Link to comment
Share on other sites

Buna Mr_Doc. Merci de interventie. Am rezolvat la set up ce ma frigea, faptul ca ma dureau degetele rau. Mi-a rezolvat lutierul. La inceput o pusesem pe seama faptului ca poate pentru ca n-am cantat de mult. Dar de fapt, dupa ceva timp, mi-am dat seama ca spatiul de la corzi la gatul chitarei era prea mare si imi cerea efort. Gresit am crezut  ca poate era ceva cu corzile, neobisnuita, dar nu grosimea corzilor ma deranjeaza, adica am vrut sa fie groase ca sa aiba rezonanta mai buna. Acum sper sa nu fie lasate prea mult si sa distorsioneze sunetul, pentru ca la un moment dat am zis: Bine am facut-o sa mearga bine la degete, dar avand in vedere ca rezonanta era buna si nedistorsionata cu zbarnaieli (nu era nicio problema de sunet pe corzi inainte de operatiune), acum am o mica idee o indoiala ca poate corzile sunt prea mult lasate.  Eu folosesc si ciupitul corzilor dar si diverse tehnici de lovire, mai slabe sau mai energice. Si imi doresc sa fie un sunet nedistorsionat. Dintr-o discutie cu baietii de aici am mai primit o sugestie incurajatoare pentru marca de corzi. Mi-a zis si lutierul ca o marca de corzi face sunetul mai bun. Si atunci mai am o speranta de si mai bine, sa nu ma sperii de posibile zbarnaieli, cu un brand de corzi mai bun. Faptul ca pot sa cant pe ea cu lejeritate acum este suuper bine, multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.