www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

IR(Impulse Response)


adipablo
 Share

Recommended Posts

Răspunsul la impuls e o metodă compactă de a caracteriza răspunsul în frecvență a unui difuzor (plus poweramp, cab, microfon și ce mai e implicat), i.e. sunetul lui specific. Cabsim-ul din procesor sau VST aplică acest răspuns peste semnalul tău prin convoluție:

Asta se întâmplă cam de când există procesoare, câteva decenii. Deci e o soluție tehnică firească și matură, nicidecum o invenție de marketing.

Dar cu ce te-au ofensat triggerele de tobă?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
1 hour ago, adipablo said:

Cu nimic,faceam o asociere intre simulari de tobe si cabinete de chitara.Nu am procesor cu care sa incarce ir,dar cind o sa am probabil ca o sa imi dau seama.Inca ceva,cum suna o simulare de cab pe un FRFR?

Nu ai neapărat nevoie de procesor întreg pentru asta, găsești module de IR la tot felul de prețuri, separat. De exemplu poți dezactiva cabsim-ul pe un proc mai veberabil (Line6 POD, Boss GT-100 etc.) ca apoi să ieși cu semnalul într-o unitate dedicată - Mooer Radar sau altceva, pe care poți să încarci și să selectezi mai multe IR-uri.

Teoretic poți ieși nu doar în monitoare active FRFR, ci și în difuzoare normale, căști, etc. dar vor suna mai nasol sau mai bine în funcție de cât de neutru și plat e răspunsul acelor difuzoare.

Edited by apocapsile
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.