www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

logo RGC


Guest novakane
 Share

Recommended Posts

Guest novakane

ok voi face maine, ca acu e prea tarziu. da-mi tu niste exemple de chitaristi pls :))

 

 

le: tocmai am vazut chitaristul o sa il salvez. incerc maine cu el.

Edited by novakane
Link to comment
Share on other sites

Guest novakane

imaginea aia e jalnica, si da ai dreptate nu se prea poate lucra pe ea, implicit e vb si de copyright cum ai zis. trebuie ceva anonima ori vreunu de pe aici care vrea sa apara in logo :). asa cred ca ar fi cel mai convenabil.

 

deci, cine se ofera cu o poza calumea?

 

 

l.e. : am primit si poze, inlocuiesc maine chitaristul

Edited by novakane
Link to comment
Share on other sites

Guest novakane

helo again,

 

daca multi au cerut ca trebuie sa fie o chitara, am incercat si asa. nu ma intrebati ce grif e de la ce chitara, ca nu pun sa fac reclama :) .

astept parerile voastre

 

rgc_4.jpg

Link to comment
Share on other sites

Pot sa ma bag cu critica? :)

Va amintesc cateva lucruri din The Six Universal Attributes Of a Great Mark:

 

Un logo trebuie sa fie

- distinctiv (i.e. sa nu se bazeze pe un font ce-l gasesti in orice revista de benzi desenate);

- practic (sa poata fi imprimat si serigrafic, si la tipografie, sa poata fi transmis prin fax, sa fie lizibil atat pe 1 cm² cat si pe un billboard de 10 m²). Cu alte cuvinte, sa contina semne simple, clare, usor de recunoscut, si chiar daca e color sa nu-si piarda impactul in varianta grayscale/binara/inversata;

- sa transmita o singura idee, cu cat mai putine artificii (daca vrei sa transmiti ideea de "chitarist" nu arunci pe-acolo un pletos, o chitara, o pana si "hmm, ce-ar mai merge? Un amplificator!").

 

Varianta lui Teckus nu-i rea. Probleme sunt la tipografie ("ommunity" si "romanian guitarist community" sunt din alta poveste fata de rest.), ambiguitate (R-ul seamana prea mult cu un A) si simplitate (cred ca ar fi mai bine cu un simplu dreptunghi in loc de "ommunity"). Si, desigur, fara stroke/glow, pete tricolore sau alte gratuitati :)

Link to comment
Share on other sites

Guest novakane

mkey fiveseven iti dau dreptate in ceea ce zici. dar intrebarea mea e urmatoarea, RGC o fi o firma cu toate drepturile rezervate incat sa se puna sigla si pe o stampila? (deoarece e obligatoriu), la faza cu imprimarea ai dreptate dar se lucreaza in DPI si acolo mai mult corel, in acest caz ar fi mai bine ca un grafician sa deseneze de mana, si nu un simplu designer sa faca un logo in photoshop. mai exact e recomandabil vectorial sa se lucreze, astfel incat sa aiva calitate mare.

Link to comment
Share on other sites

Guest Morgan

eu sunt complet paralel cu tot ce inseamna web design sau grafica, asa ca ma multumesc sa fac niste recomandari: un grif care sa para ca are inlayuri cu RGC si un chitarist cu tatuaj cu Romanian guitarist community

Link to comment
Share on other sites

RGC o fi o firma cu toate drepturile rezervate incat sa se puna sigla si pe o stampila?

 

Tocmai de asta spunem ca nu e nevoie de identitate acum. Dar daca se va dori sa se imprime niste tricouri sau sa apara ca partener media pe un afis etc. e bine sa se respecte regulile universale.

 

e recomandabil vectorial sa se lucreze

 

Nu stiam ca mai sunt si alte optiuni :)

Link to comment
Share on other sites

......

 

Un logo trebuie sa fie

- distinctiv (i.e. sa nu se bazeze pe un font ce-l gasesti in orice revista de benzi desenate);

- practic (sa poata fi imprimat si serigrafic, si la tipografie, sa poata fi transmis prin fax, sa fie lizibil atat pe 1 cm² cat si pe un billboard de 10 m²). Cu alte cuvinte, sa contina semne simple, clare, usor de recunoscut, si chiar daca e color sa nu-si piarda impactul in varianta grayscale/binara/inversata;

- sa transmita o singura idee, cu cat mai putine artificii (daca vrei sa transmiti ideea de "chitarist" nu arunci pe-acolo un pletos, o chitara, o pana si "hmm, ce-ar mai merge? Un amplificator!").

 

......

 

Perfect adevarat :)

 

dar,

logo este facut strict pentru acest forum(adica sa inlocuiasca, probabil, logo din partea de sus stanga a paginii forumului) si nu cred ca este nevoie sa fie serigafiat sau transpus pe vreo stampila :)

Din pacate dimensiunea de 238/68px te ingradeste putin.

Link to comment
Share on other sites

Guest anghelescu
mie imi place (desi prevad ca nenea chitaristul ala o sa fie cam prea alternativ pentru membrii rgc :) )

singura observatie ar fi ca nu mi se pare ca se potrivesc cele 2 fonturi. imi place mai mult ala de la "Romanian Guitarist Community' (cu 2 de m btw).

draguta combinatia de culori

+1... in rest e f ok

bravo :)

Link to comment
Share on other sites

Guest novakane

helo

 

dupa cum am promis acum in weekend tot am incercat sa fac ceva. dupa lungi certuri cu pixu si foaia (eu nefiind grafician ca si altii de pe aici) am incercat sa trag un logo, care mai incolo il voi dezvolta. zice-ti parerile voastre:

 

rgc1.jpg

 

rog ca graficienii sa se abtina de anumite pareri extra profesionale deoarece eu nu fac scoala de grafica :)

 

alin

Link to comment
Share on other sites

helo

 

dupa cum am promis acum in weekend tot am incercat sa fac ceva. dupa lungi certuri cu pixu si foaia (eu nefiind grafician ca si altii de pe aici) am incercat sa trag un logo, care mai incolo il voi dezvolta. zice-ti parerile voastre:

 

rgc1.jpg

 

rog ca graficienii sa se abtina de anumite pareri extra profesionale deoarece eu nu fac scoala de grafica :)

 

alin

 

 

M A R P H A :)

asta se poate baga si-n vena ... mie asta-mi inspira

 

ba, o chestie care nu numai sa stea in stanga sus (a paginii :)), dar sa poata fi pusa pe un tricou, pe un sticker ceva (pe un toc de chitara, in parbrizul unei masini)... intr-o revista de profil...

Link to comment
Share on other sites

Guest novakane

merci mult :) . cat despre logoul desenat puteam sa mai dezvolt, si ma mira faptul ca sunt atatia graficieni pe site si nu se baga nici unu sa deseneze un logo.

Link to comment
Share on other sites

Guest Morgan
...what do you mean by that?

 

postasem ca nu vad poza, dar cand mi-a aparut postul a aparut si poza

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.