www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Muzica romaneasca


Guest Alexandru
 Share

Recommended Posts

  • Replies 103
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

De trupe romanesti deci:

Cargo si Iris sunt chiar OK, da in ultimul timp nimic mai mult.

Pe de alta parte, pe vremea cu Survolaj puteai asculta chestii chiar destul de marfa in rockul romanesc.

Sahara e chiar misto, totusi melodiile lor sunt putin prea linistite (no offence, Felix). Deh, altfel cum sa patrunzi pe piata la noi?? Chiar nu e vina lor.

In aceeasi situatie se afla si Trupa, care sunt super super misto (ma rog, cel putin chitaristul) si au niste melodii f.f. usurele. Iarasi destul de marfa mi se par Firma. In rest, daca e sa o luam in jos, mai sunt cateva formatii chiar OK romanesti de pop/rock mai mult pop decat rock, dar astea nu stiu daca ne intereseaza.

Ma rog, poate am mai sarit eu cate ceva pe aici, dar in mare asta e parerea mea.

Link to comment
Share on other sites

Guest DarkMan2004
Linkin Park, Razvan ? Stiu ca e o discutie despre trupe romanesti dar nu ma pot abtine... Linkin Park ? Cea mai buna trupa la ora actuala ? Te rog frumos, sper sa fi scris asa ceva la un moment de betzie crunta.

 

da...chiar asa e...linkin park e cea mai buna trupa la ora actuala...si pe mine ma enerveaza da' n-ai ce face...poate ca pt ca tie nu-ti place asta nu inseamna ca nu e cea mai buna trupa...

 

vita de vie e trupa belea rau...

Link to comment
Share on other sites

ba fratilor... ziceati de linkin park.. ala nu este rock... este facut de astia care se cred "cool" care asculta si rock si rap si s-au gandit sa le imbine si uite ce-a iesit.. un mare rahat... ala dupa parerea mea nu se poate kema rock.. uitati-va la handicapatu ala de dj din spate cum face : mai are un piq si da cu capu de masa atunci cand el nu are parte de "cantat" are scratchuri dalea de rap... ce e asta frate?? cum ar fi sa fii dj intr-o formatie de "rock"? dj-ii aia sunt toti cocosatzi de la atata "cantat" la pick-up-urile lor si am vazut ca majoritatea au capu lipit de umar atunci cand asculta ce "mixeaza" la castile alea puse pe o singura parte ca sa fie ei mai "cool" ... fac pe mine de ras cand vad unu ca aia... ziceti-mi si mie ce face un dj cand isi uita castile acasa? din obisnuintza sta cu capul lipit de umar si zice lumea "uite-l si pe handicapatu ala, si-a uitat castile acasa si acum sta cu capul lipit de umar ca sa fie "cool" "

 

 

(io kiar am o ura fata de astfel de persoane)

apropo, pt o speranta de mai bine intrati pe www.schoolofrock.com si cititi ce scrie pe site(in special la press)

Link to comment
Share on other sites

Guest DarkMan2004
cum ar fi sa fii dj intr-o formatie de "rock"?

 

ok...da' de limp bizkit ce zici?...ca aia in comparatie cu linkin park (care au un succes de nu mai stiu ce sa faca cu el) canta mai bine...

Link to comment
Share on other sites

O alta trupa misto care s-a prostit de tot e Class dar nu de la inceput ci de cand a venit bruneta aia noua si si-au schimbat stilul. Primele piese au fost misto tare, chiar dementiale incat ascultam Intro zi de 4-5 ori la rand :)

Link to comment
Share on other sites

felix:

"va sfatuiesc sa ascultati albumul Rock '92 (din pacate eu il am pe vinil dar o sa incerc sa-l digitizez wink.gif).... e cel mai tare album cu trupe rock de la noi"

 

Am eu unul din seria "Formatii Rock" de pe vremea lu' Ceau. Pe o parte este Pro Musica, pe cealalta este Accent. Il am digitizat, daca il vrei. Poate ca Rock '92 nu este, totusi, cel mai tare album cu trupe rock de la noi, daca tot este sa facem comparatii.

 

On topic

Trupa romaneasca cea mai buna nu mai exista. Parerea mea este ca la momentul actual mai exista, cu indulgenta, doar piese bunicele, la unii sau la altii, dar trupele sufera de o inconsistenta constanta de multi ani. De aceea, mai bine comparam piese, decit trupe.

Poate, totusi, Firma... dar nu am ascultat un album complet, doar ce a fost la TV - bunicel, dar neconcludent pentru intregul potential al trupei. Imi place basul basistului - un Yamaha RBX 774 - asta am vrut sa-mi iau si eu initial, dar e prea virat spre sound-ul rock, si nu lasa prea mult loc si de alte genuri. Mai bine imi iau un Attitude Plus pe linga ce am deja si pun Bartolini-uri P, daca tot vreau numa' sunet de rock... Jesus, sint offtopic, scuze...

Link to comment
Share on other sites

off topic.. il cunosc personal pe "ala" de la Firma... ii zice Sorin Erhan si are un singur bas... ala Yamaha fretless... restul sunt de la prieteni pentru imagine din videoclip... oricum e un tip tare si am si cantat cu el intr-o trupa Iron Maiden wannabe... canta bine si are idei bune.

 

on topic: au fost mai multe albume mijto cu trupe rock romanesti.. ia de exemplu Romania unplugged pe care erau trupe ca Adi Manolovici Grup (cu piesa Inger si demon) etc. Il am pe undeva pe caseta... ce s-a facut inainte de '89 mi se pare de pork ca erau toate trase la Electrecord in conditii jalnice. Singurii care au fost rock inainte de revolutie au fost Phoenix... restul erau combinatii folk-glam-rock (vezi Sfinx sau Holograf) care faceau pe plac sistemului.

 

tot on topic: bune mi se par si primele 2 albume Vama Veche (desi acolo e Doors wannabe) dar oricum, in peisajul muzicii romanesti sunt originale.

 

Parerea mea e ca trebuie sa ne rupem de ce a fost pana in '89 si sa mergem inainte... rock-ul nu este un produs al industriei muzicale in Romania... este un antiprodus si trebuie luat ca atare... sunt multe trupe la noi care au ceva de spus dar din pacate nu au resursele necesare sa iasa in mainstream. Din pacate, romanii sunt si vor ramane balcanici iar muzica rock nu va iesi in fata niciodata pe aceste meleaguri.

Link to comment
Share on other sites

Felix, nu vreau sa te ofensez dar ce zici aici "ce s-a facut inainte de '89 mi se pare de pork ca erau toate trase la Electrecord in conditii jalnice. Singurii care au fost rock inainte de revolutie au fost Phoenix... restul erau combinatii folk-glam-rock (vezi Sfinx sau Holograf) care faceau pe plac sistemului." este o subnaivitate.

Nu te supara pe mine (ma gindesc dupa afirmatiile tale ca esti tinar si nervos :-) ), dar nu este obligatoriu nevoie sa te desprinzi de ce a fost inainte de '89 ca sa faci muzica, eventual rock. Chiar nu vad legatura intre creativitatea unui om si eventuala lui placere de a asculta primul album Celelalte Cuvinte, sau Zalmoxe al Sfinx, Tainicul Virtej al Florian din Transilvania (pe asta cum il incluzi in curentul generic "folk-glam-rock" care face pe plac sistemului?) sau Metropol 3 (pe asta din urma chiar poti asculta vreo 2 piese aproape black, care cu siguranta NU faceau pe plac sistemului, ti-o spun ca om luat in duba militiei la un concert Metropol).

Mentionez ca sint nascut in 1970.

Si ca pentru mine rockul nu este un produs ci o necesitate fizica.

Link to comment
Share on other sites

Eu m-am referit strict la calitatea inregistrarilor cand am spus de Electrecord. Nu neg ca Sfinx a fost o trupa buna la vremea ei (vreme la care in lume cantau trupe ca Deep Purple, Black Sabbath, Led Zeppelin, Pink Floyd etc. :) ). Nu putem compara calitatea inregistrarilor facute la noi cu cea e pe albumele occidentale de la vremea aia. Nu sunt chiar asa de tanar si nervos pe cat crezi tu... incerc sa te fac sa vezi ca muzica rock din Romania a fost mereu cu multi ani in urma celei din vest si ca trupele de la noi nu erau in adevaratul sens al cuvantului rock. Singurii pe care eu ii vad ca fiind rock inainte de '89 sunt Phoenix si cred ca au fost unica trupa de la noi care a simtit asa si a inteles importanta sculelor si a sunetului bun. Ca erau 2 piese pe nu stiu ce album care aduceau a rock sau ca a existat Florian din Transilvania care a incercat sa aduca ceva inovatii in domeniu, asta nu ma incalzeste cu nimic cand afara Ozzy si Alice Cooper faceau show de rock de prin anii '70.

De fapt problema cu muzica rock de la noi este lipsa cu desavasire a show-ului in adevaratul sens al cuvantului, lipsa sunetistilor adevarati si a oamenilor care sa inteleaga in ultimul ceas ca nu maneaua si Ozone inseamna cultura. Am cantat si pe scene mici si pe scene foarte mari si am ascultat foarte multa muzica in ultimii 10 ani. Nu vreau sa ai impresia ca habar nu am ce vorbesc.

Faptul trupele de rock nu ies din underground nu se datoreaza numai lor. Se datoreaza caselor de discuri absolut neinteresate de procerea acestor trupe, se datoreaza faptului ca daca vrei sa ai o scula buna trebuie sa faci eforturi mari sa o procuri si cel mai important, trupele rock de la noi nu prezinta o garantie a stabilitatii. Oamenii canta cu mai multe trupe de-odata, au o gramada de bashini in cap absolut nejustificate, se urca beti pe scena, unii se mai si cearta pe scena etc. Cine ar vrea sa investeasca banii intr-un produs care nu prezinta nici o garantie? Asta e problema si d-aia casele de discuri nu sunt interesate. Plus ca tot in multe cazuri, cantarea live lasa de dorit.

Cam atat am avut de spus. Astept contra-argumente. :)

Link to comment
Share on other sites

Felix, cred ca apartinem unor civilizatii diferite. Pentru mine rock inseamna ca indiferent de scule, de sunetisti, de cultura, de dracu si de lacu, sa reusesti sa-l faci pe ala de te asculta sa simta puternic chestia aia, cum sa zic, de parca te ia valu' de bucurie si energie. Restul e butaforie. Si crede-ma ca am vazut fenomenul asta, de-i zice catharsis, sau poate enthousiasmos, pe viu. Oricit ai lustrui o muzica, o sonoritate, daca ea nu are capacitatea de a destepta acest ceva, prin forta creativitatii muzicianului, degeaba polishingu'. Iar daca o are, cine are urechi si inima o s-o auda si o sa se bucure de ea, oricit de prost e inregistrata, sau cit de dezbracata de show. BTW, se poate si fara show. Dar pentru oameni mai subtili, cu simturile ascutite. Desi nu pot contesta show-ului valori "etice si estetice", el nu este un criteriu de baza in judecarea muzicii, pentru un om cit de cit interesat de muzica si nu doar de mizanscena.

And, pls, este posibil ca macar intr-un forum de muzica sa scap de cultura? Daca si aici mai vad steaguri fluturate de intelectuali, io ma las de toate si ma reapuc de punk.

Si retineti o data pt totdeauna ca nimeni nu este dator sa va promoveze pt ca faceti rock. Nimeni nu este dator sa va considere mai buni decit maneaua sau rahaturile comerciale. Nimeni nu va este dator cu nimic. Evident, puteti sa va plingeti. Cu atita o sa ramineti. Singurul lucru care poate fi facut in aceasta situatie este tocmai ceva precum ce fac oamenii care au creat acest forum (printre care te numeri, jos palaria). Actiune, nu pretentii de muschi cultural si invective la adresa altor muzicieni - manelisti, dar muzicieni care isi hranesc copiii cinstit cu banii pe care ii cistiga. Pentru ca pe linga vedetele care va deranjeaza pe voi, mai sint foarte multi care cinta alaturi de ele si care merita tot respectul pentru munca lor. Ei nu dau la nimeni in cap, iar faptul ca romanul mediu ii asculta la greu nu l-au obtinut cu forta si prin manevre oculte. Nu imi place muzica lor, desi unele pasaje sint interesante, dar stiu sa recunosc si sa respect un confrate muzician, cit sint eu de roacar si el de manelist.

Link to comment
Share on other sites

In mare parte ai dreptate dar tin sa te contrazic la partea de scule. Comparatii se pot face multe dar nu are sens sa le insir acum. Ideea este ca decat sa ma duc intr-un club in care sa vad o trupa care canta (foarte bine chiar si poate au ceva de spus) dar luminile de pe scena se rezuma la 2 becuri, sunetul este facut pe amplificatoare handmade in beci si boxele PA-ului sunt nishte chestii aruncate de prin cine stie ce discoteca, sunetistul e la bere, aia de canta sunt imbracati cu hainele de strada si canta pe scule made in Reghin, mai bine stau acasa si-mi vad de ale mele.

Ti-am zis, sunt de multa vreme bagat in chestia asta si stiu cum se mananca toate. Pe vremuri cand cantam cu Byron pe scule de 2 lei si tot ce conta era mesajul (si am avut succes) am simtit si eu catharsis-ul la care te referi tu. Btw, am si cantat intr-o trupa care se numea Katharsis :).

In momentul de fata trebuie sa realizam ca sculele te ajuta sa ai un sound bun, ca felul in care te prezinti pe scena te poate scoate din anonimat si ca stabilitatea si seriozitatea unei trupe sunt cei mai importanti factori.

Nu incerc sa culturalizez pe nimeni dar nu ma poate convinge cineva ca maneaua este muzica sau ca cei care canta manele sunt "muzicieni". Intr-adevar, au existat lautari geniali (de ex. Faramitza Lambru) pentru care am tot respectul dar nu pot sa privesc cu respect o muzica care nu a progresat deloc de la aparitia genului si "artistii" care fac orice pentru bani.

Sanatatea unei natiuni se poate "masura" prin prisma culturii acelui popor. Din pacate noi ramanii suntem intr-o coma culturala generala.

Link to comment
Share on other sites

de ura sa spui ca au fost singurii . ca au fost printre cei mai buni da, e adevarat. acum cu copiatul e iar destul de relativ... toti au avut ca influente muzica de afara (in special la phoenix se vede jethro tull) . dar nu asta e important. avand in vedere faptul ca atunci muzica straina nu circula peste tot trupele romanesti poate ca au facut un bine copiind putin din ce era afara. muzica rock a avut parte de alta atmosfera in care sa se dezovolte in occident. cred ca era singura metoda de a pastra spiritul viu.

 

in ultimii ani mi se pare ca lucrurile au inceput sa se mai aseze si pe la noi. apar din ce in ce mai multe trupe (bune sau rele). diversitatea nu poate sa aduca decat lucruri bune.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
O alta trupa misto care s-a prostit de tot e Class dar nu de la inceput ci de cand a venit bruneta aia noua si si-au schimbat stilul. Primele piese au fost misto tare, chiar dementiale incat ascultam Intro zi de 4-5 ori la rand :)

 

 

hai frate, parca vorbeam de rock aici. poate are trebui redenumit topicul 'Cea mai buna trupa rock romaneasca', ca eu nu vreau sa vorbesc despre class si animalx !

Link to comment
Share on other sites

Guest Razvan

De exemplu: Amadeus (faine tipele de la vioare) si dupa cum am mai spus Voltaj (daca vreti sa cumparati rosii stricate sa stiti ca s-a epuizat stocu' :) )

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.