www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Muzica romaneasca


Guest Alexandru
 Share

Recommended Posts

Guest Alexandru

Subiectul asta este super dezbatut si controversat. Evident ca nu poti sa nu fii subiectiv dar poti sa motivezi. Dupa parerea mea exista doua discutii separate : una despre tehnica muzicienilor si cealalta despre prestatia si stilul lor (din toate punctele de vedere).

 

Felix merci de idee! :)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 103
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Poate o sa par demodat dar cred ca cei mai tari in ceea ce priveste rocku' au fost cei de la Metallica iar in prezent Linkin Park nu numai petru faptul ca fac muzica buna si scot hit dupa hit dar si din cauza ca au o atitudine diferita fata de celalte trupe rock, nu stiu au pur si simplu ceva care te atrage :)

Link to comment
Share on other sites

Hai mah Addicted, nu mai pune totul la suflet ca nu de alta da poate Doamne fereste faci un atac cerebral si murdaresti podeaua de bale degeaba :) Acuma hai serios n-am vrut sa te supar dar fiecare cu gusturile lui nu? :)

Link to comment
Share on other sites

None taken Proof :) Cearny cred ca pentru ajunge buni e nevoie de multa si multa publicitate :) Desigur ca e nevoie si de talent si multe ore petrecute cu chitara in mana (numai vezi ca curg siroaie de ape pe corpul chitarei :) ) dar fara publicitate te descurajezi si lasi balta tot

Link to comment
Share on other sites

Ce face o formatie ca sa fie/ajunga cea mai buna? :)

 

Pei, in primu rand, sa nu cante alternativ :(B). O formatie ca sa ajunga buna, nu neaparat cea mai buna, tre sa cante marfa frate, si sa fie pe gustu tuturor (ma refer nu neaparat la cetateanu de rand), adica da sa nu fie nici black sau death, pt ca aici sunt mai putin ascultatori (zic si eu :)), si nici altfel pm, n-am idee. :)

Link to comment
Share on other sites

Sa va faceti nevoile in ograda mea daca aia de la Marfar n-o sa ajunga "celebri", oricum piesa aia Las-o Ba Ca Merge Asa e chiar simpatica, numa' videoclipul e cam nasol.

P.S. Ce tot aveti cu Linkin Park mah fratilor mah? :)

Link to comment
Share on other sites

P.S. Ce tot aveti cu Linkin Park mah fratilor mah?

Razvan, pe forumu asta sunt multi metalisti :), so intelege-ne si tu.

Marfar aia sunt niste ratati, aia canta de caterinca, ei nu pot sa scoata ceva serios... :). Mah, o trupa marfa era Cargo... care acum, de cand a venit grasu ala (nuj cum il cheama), s-au prostit. Au scos numai melodii naspa. Ma rog, cu exceptia a doua trei :). O alta trupa carae era tare (si mai e) este Iris. Iris a fost, este si va fi imaginea rockului romanesc. Oricum, destul de repede, incepe sa se dezvolte rockul romanesc si sa apara din ce in ce mai multe trupe.

Link to comment
Share on other sites

Stiu ca ei canta la caterinca dar de cand ne-au invadat manelele "poporu" cauta numai manele sau derivate. Apropo va inteleg prea bine dar nu-i chiar asa de nasoala piesa lor.

Link to comment
Share on other sites

Am ascultat Praf in Ochi si nu m-au impresionat deloc.

 

Cat despre Cargo, nenea Igrisan canta cu ei de multa vreme, pana acum cantand doar la chitara si de cand Kempes s-a decis sa plece, si la voce. Are o voce foarte faina si promite, pacat ca tipii tot continua sa faca concerte de cate 6 melodii, 7 cu tot cu ecore.

 

Si a-propos, nu cred ca au scos mai mult de 5 melodii cu Igrisan la voce, asa ca daca 3 sunt bune, eu zi ca e bine :)

Link to comment
Share on other sites

Da canta chiar nasol astia de la PIO, au o gramada de influente Linkin Parkiene si PODene :) dar totusi piesa asta noua a lor mai merge dar primele sunt chiar de ***. Oricum tot mai misto canta Iris :)

Link to comment
Share on other sites

Io ii nominalizez pe Magica si pe Interitus Dei. Chiar daca nu prea imi plac chestiile cu influente gotice si ambele formatii copiaza mult de la altii mai mari... Chitaristul (e acelasi la ambele formatii diun cate stiu ) e destul de tare si macar au ceva energie in ei.

 

Iris sunt legende... au scos muzica cu adevarat buna zic eu, dar si ei au copiat la greu. Oricum valoarea e necontestabila.

 

Si Cargo imi plac. Ziua Vrajitoarelor a fost un album chiar bun.

 

Restul... Ce sa zic? Nu prea imi place noua directie in care o ia muzica rock ( daca i se mai poate spune asa ). Si exponentii acestei "evolutii" ( copii de Linkin Park, Evanescence si dracu mai stie ce ) mi se par slabi.

Link to comment
Share on other sites

Eu zic sa transformam threadul in ceva de genul " Trupe romanesti ce merita ascultate"

Azi am ascultat ceva care se numeste Cri-gri si joi imi iau album cu ei (primul meu cd original :) ) . De exceptie mi se mai pare o formatie cu numele "Urma". Canta un fel de rock acustic cu ceva influente de jazz/blues. Cautati albumul lor "Nomad Rhymes" (albumul este cantat in limba engelza)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.