www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Muzica romaneasca


Guest Alexandru

Recommended Posts

  • Replies 103
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Guest rhcp_guitarist

doamne despre ce trupe de cacao vorbiti (fara suparare!).linkin paRK?!!?!

din muzik romaneask cei mai tari sunt vdv,alternosfera,firma,coma,e.m.i.l.,luna amara...Am ascultat PIo si aveti dreptate,cate "influente" de LP si POD!!totusi pot sa zik k 1000 de ganduri e bunicica.proof,celalalte cuvinte sunt chiar buni.: :)

din strainatate va recomand RHCP,incubus,lost prophets,tenacious d(trupa lui jack black) :)

 

sper k n-am suparici pe nimeni :(

 

 

 

 

:)

 

ROCK ON!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Guest Razvan

rhcp_ alternosfera? Haideti sa fim seriosi :) Daca ala e rock de calitate apai asta inseamna ca Guta este fondatorul muzicii bune in Rou. Dude you've got a serious problem, no offense.

Link to comment
Share on other sites

Guest p_aciulea
rhcp_ alternosfera? Haideti sa fim seriosi :) Daca ala e rock de calitate apai asta inseamna ca Guta este fondatorul muzicii bune in Rou. Dude you've got a serious problem, no offense.

 

 

dude, daca tu nu poti accepta a exista si alte pareri in afara de a ta in materie de muzica, atunci no offense, but you've got a serious problem :)

Link to comment
Share on other sites

Guest rhcp_guitarist

Auzi,Razvan makar ai ascultat mai multe melodii de la rhcp si alternosfera??!?sau te bagi in seama k n-ai ce face acasa?!!?zi-mi tu ce trupe asculti si apoi ma iau si eu de tine.cred k n-ai ascultat k atentie acordurile lui john frusciante,ce revolutionare sunt!alternosfera da clasa celorlalte trupe!

 

 

 

apropo sunt fata,dude! :)

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Am cautat Alternosfera si baietii astia par sa nu aiba un album scos. Sunt din Republica Moldova si tot ce am de la ei sunt 3 melodii - 2 in rusa si una in romana (wamintirile). Sincer nu am fost impresionat foarte tare dar sunt doar 2 cantece. Par sa fie o copie de la est de Incubus . Astept un album sa ma lamuresc complet

Link to comment
Share on other sites

Guest rhcp_guitarist

am eu cateva melodii de la ei,alternosfera,in romana(drumuri de noroi) si rusa(pisha narkotik,bez tebea,potolok,compas,zima...)

 

 

 

doar sa-mi ziceti si vi le dau....sau cautati pe dc++

 

 

 

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Guest snow_patrol

Hmm am gasit la un moment dat albumul celor de la Alternosfera din pacate mie personal mi se par destul de slabi si oricum ruseste nu stiu prea bine :).

Coma ce sa zic pentru mine Somn este un album care l-am asculta de zeci de ori cu prietenii dar noul album nu se stie daca va mai aparea vrodata datorita divergentelor dintre membri formatie.

la ora actuala Emil sunt singuri pe care ii mai ascult (chiar prea mult), anu trecut a avut succes mare Luna Amara care sunt o trupa foarte buna dar au cam exagerat cu concertele in Bucuresti si au devenit cam antipatici(cel putin pentru mine).

Foarte bine suna Zebre , imi plac un pic si Nociv asa un pic..Evo au o melodie chiar misto , bineinteles Implant pentru refuz, Ab4, Kumm, Ocs si...nu ma injurati dar cateodata un Florin Chilian si niste Tapinarii nu strica..:)

Link to comment
Share on other sites

Guest rhcp_guitarist

Stiu ca gusturile nu se discuta...ce sa faci?sunt singura care asculta si apreciaza alternosfera!makar pe mine sa ma au! :)

Ab4 si e.m.i.l sunt chiar misto!!!!!!!!

va mai recomand urma k albumul nomad rymes. :)

Link to comment
Share on other sites

pai da si daca e urma ,...tre sa fie si kumm ca deah ..tot ei sunt (juma

) .....va mai recomand sa ascultati trupe care canta prin baruri ( nu neaparat care au albume scoase sau ceva....) da sunt o gramada ...si nu ma refer la astea din underworld ( decat daca sunteti fanii genului)....dar in big mamou, music club, juke box, coyote ugly,backstage(joi d joi) ( ultimele 4 sunt scumpe ...dar merita o data p luna la un concert bun)...ca sa stiti ca e muzica buna...ca toata lumea zice ca la noi nu se canta ....se canta in draci si uneori chiar exceptional d bine....asa ca mai umblati si voi si cautati , si mergeti unde mai vedeti JAZZ, BLUES, sau ceva d genu ...ca nu musca...e totusi muzica...

Link to comment
Share on other sites

Guest Hetfield_escu

Mie imi plac cei de la Trooper...suna f bine.Si Cargo.As zice si Iris pt. tot ce au facut de-a lungul anilor.

In rest....numai apa de ploaie din pacate.Oricum la noi metalul e muci.Si muzica rock in general.Pacat...m-as fi bucurat sa enumar mai multe trupe dar nu am ce...

Mai bine ziceai si tu cele mai bune manele :) Erau romane intregi de scris :)

 

Din pacate asta e...suntem o tara de manelisti.O sa vedeti in curand ceva de genul:National Stadium - Manele Open Air Live Performance :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest Baumwolle

Din Romania...Iris, Phoenix si Luna Amara ar fi cei care imi plac cel mai mult.Si Cargo si Vita de Vie.A, si Vama Veche :) (my old love).

 

Am auzit p-aici de AB4....pleeeease, mai gay nu se poate :)

Link to comment
Share on other sites

Guest rhcp_guitarist
Am auzit p-aici de AB4....pleeeease, mai gay nu se poate :)

 

 

Mda...nush.mi-e chiar imi plac ab4,mai ales ultima lor melodie "preferences".e adevarat,la inceput am avut si o reticenta,dar odata ce am primit albumul lor"broken trust" mi-am schimbat parerea. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Guest tambourine_girl

ok, blazzaj a ascultat cineva? sau si mai bine, i-a vazut in concert ?

urma si kumm - posibile definitii ptr profesionalism

 

P.S: Salut tuturor! eu sunt noua pe aici! :)

Link to comment
Share on other sites

Guest spyked88

(in ordine descrescatoare) Phoenix, Vama Veche, Cargo (imi placeau inainte sa plece kempes), Iris, Luna Amara misca si ei pe acolo (au unele melodii care chiar ma "ating" la suflet). In rest, muzica romaneasca... saraca de ea. As vrea sa aud o formatie romaneasca de rock sau metal progresiv (probabil sunt, dar n-am auzit eu de ele).

Link to comment
Share on other sites

Guest Steven

Ar cam fi:Iris, Phoenix, Cargo, Celelalte Cuvinte, Trooper si mai nou Negura Bunget pentru sunetul excelent pe care il are pentru o formatie romaneasca(ma refer la ultimul album).Chiar, singura formatie romaneasca recunoscuta pe plan international este Negura Bunget...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest decide

mie imi plac asa:phoenix,vita de vie,negura bunget,cargo(imi placea cand erau cu kempes) timpuri noi,vena cava(niste ieseni super,i love them!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!),putrefaction ,marduk(asa si asa...) si as vrea sa ascult si rhcp pt ca nu am ascultat niciodata

Link to comment
Share on other sites

Phoenix a renascut parca de cand cu cooptarea lui Cristi Gram pe electrica. Sa speram ca vor scoate noul album in acesta toamna, care daca va fi in genul concertului de la Polivalenta, ar trebui sa aiba niste solouri de sa-ti pice fata...

 

Trooper mi s-a parut una dintre cele mai mai surprize muzicale de la noi cu primul lor album. S-au cam pierdut niste chestii de atunci sau mi se pare mie? De pe Desant io unu nu am ramas decat in minte decat cu un videoclip misto la Zorii unei zile noi (care o piesa ok, dar putea fi superba). Iar Balaurul a cam ramas cantonat in 'Zakk Wylde-ismele' lui; pacat.

 

Pe segmentul comercial, e muzica buna si pe la noi si parca incepe sa iasa ceva mai mult la lumina in ultimii doi ani; producatorii, casele de discuri au inceput sa promoveze formatii care merg pe directii pop-rock...

Link to comment
Share on other sites

Asta cu pop-rockul e un lucru bun. De regula publicul asculta ce i se serveste pe tava si traiesc cu speranta ca din ascultatorii ocazionali de pop-rock (vorbesc aici de tineri ... ) poate ca 5% vor aprofunda subiectul.

Cred ca incep sa se lamureasca si producatorii ca a te fatai pe scena pe jumatate dezbracat si tinand microfonul doar de forma nu inseamna a canta . Poate ca se vor plictisi si cei multi de "muzica" asta.

Mai e de facut multa munca de convingere dar sperante sunt :)

Link to comment
Share on other sites

Phoenix a renascut parca de cand cu cooptarea lui Cristi Gram pe electrica. Sa speram ca vor scoate noul album in acesta toamna, care daca va fi in genul concertului de la Polivalenta, ar trebui sa aiba niste solouri de sa-ti pice fata...

 

Nu pot sa rezist sa nu-mi spun parerea aici. Dupa mine Cristi Gram nu a facut nimic bun in concertul ala, ba chiar a stricat unele faze. Ce canta el n-are legatura cu Phoenix. Ca sa nu mai zic ca era complet mecanic in tot ce facea si avea un sunet groaznic la chitara aia ( Ibanez K7 parca era ). Mai ales cand intra cu tot felul de pattern-uri de Glibert pe refren ma enerva la culme. Mie personal nu-mi place de nici o culoare de el ca si chitarist in general, dar in contextul lui Phoenix chiar m-a cam dezgustat. Acu daca iti place de el imi pare rau ca l-am balacarit in public asa, dar, stii tu... parerea mea :)

Link to comment
Share on other sites

Mai, mie mi-a placut in primul rand ca am auzit ceva nou dupa atat timp (nu sunt fan sau ceva, nici nu-l mai auzisem pe tip inainte). Sunt de acord cu tine la unele faze, dar nu e ca si cum ar fi mers pe choppere si de-astea tot concertul. Nu mi-au placut suprapunerile cu vioara lui Mani, care au fost destul de frecvente, insa soloul de la Sirena chiar mi-a impresionat, si nu prin tehnicitate neaparat, ci ca traire. Acum depinde si unde ai vazut concertul, ca pe TVR cand el era calare pe Floyd, baietii filmau tavanul si altfel se intelegea si se auzea chiar toata treaba. Era un K7, da, trecut printr-un boss gt-8 si cred ca mai avea amplificator / efecte in spate.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.