www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Echipament Wireless


Guest mateiutzu
 Share

Recommended Posts

Guest mateiutzu

Doresc sa-mi achizitionez cat de curand un sistem wireless pt. chitara.

Am gasit pe site-ul mcmusic un samson, dar sunt sigur ca se gasesc si alte modele in bucuresti (akg, shure...)

Ce mi-ati putea recomandat in banii de 1000RON ?

Pun mare accent pe calitatea si claritatea sunetului !

Link to comment
Share on other sites

Doresc sa-mi achizitionez cat de curand un sistem wireless pt. chitara.

Am gasit pe site-ul mcmusic un samson, dar sunt sigur ca se gasesc si alte modele in bucuresti (akg, shure...)

Ce mi-ati putea recomandat in banii de 1000RON ?

Pun mare accent pe calitatea si claritatea sunetului !

 

daca nu iti cumperi nimic pana in august ( la inceput ) iti dau eu un Shure whireless aproape nou ( folosit la 2 cantari , ai sa iti dai sema dupa cum arata . Cutie , manual etc .

Daca esti sigur ca il vrei si te grabesti spune-mi si incerc eu sa o rezolvam cumva , gasesc eu pe cineva de incredere . Eu voiam pe el 300 euro dar merge cu 10 milioane .

 

Bafta !!!

Link to comment
Share on other sites

Atunci renunta la wireless. Ala ar fi bun daca ai pune mare accent pe show. Nu poti sa le ai pe toate.

 

LE: Iti recomand cabluri Evidence Audio la banii aia.

 

ce are calitatea sunetului cu wireless ???????????????

sau ne wireless ???

 

adica la voce e OK si la chitara nu ??? aberatii

 

plus inseamna ca nimic din ce este inregistrat nu e ok , asa ca sunt surprins de cu ne ingramadeste lumea la concert unde poate auzi sunetul "live" fara sau cu wireless.

 

publicul nu observa ...deci atuncea pe cine imporesioneaza asa numita calitate a tonului ...

 

in plus ca 90% nici "chitaristii" nu stiu ce e aia "calitatea tonului " , numa zic si ei asa ca-i la moda ...A DEA IMPRESIA CA SE PRICEPE

 

Am deschis un topic "Tonul" si NIMIC ...nimeni nu a reusit nici macar sa puna sample cu ce crede el ca ar fi "tonul" .

 

nici nu vrea nimeni sa inteleaga , doar vorbesc si ei asa ca sa se afle in treaba ca doar " suntem chitaristi" , babele vorbesc de vreme despre cand ploua sau nu , chitaristi obligatoriu de "ton" si decum se tine pana ...hehe cam atat se poate.

 

La nivel de chitara , chitara are nevoie de cea mai proasta statie si linie de amplificare din punct de vedere al calitatii ...

Putere aia da , adica dinamica , dar si aceasta numai pentru chitaristi , nu ptr gi-gi ...acolo nu conteaza mai nimic .

 

majoritatea chitaristilor la moda canta cu o dinamica de nici un fel doar ca sa le iasa "curat" giumbuslucurile de shred .

In rest nu mai conteaza nimic .

 

vreti sa vedeti un chitarist adevarat ,dintre multi alti nercunoscuti ,dai pe youtube "Tommy Emmanuel" sa vezi ce de wireless canta..

 

Eu zic sa-ti cumperi ceva ieftin si bun , pe incercate ,Sa nu dai bani pe nu stiu ce firma ,ca sa afli ca amandoua sunt facute in china si sunt identice...

Link to comment
Share on other sites

Calitatea sunetului n-are nimic cu wireless.

adica sunetul nu are calitate daca e cu wireless :)

Nici la voce nu e bun,multi solisti care tin la calitatea sunetului canta cu cablu la microfon.La chitara strica mai rau ,datorita impedantei mari a dozei.Un microfon are impedanta mai mica.si e si pe cablu balansat.

Poti sa iti iei orice wireless mai nou,toate suna cam la fel.Nu gasesti nShure si Akg in comert,doar Samson.

Link to comment
Share on other sites

Guest mateiutzu

NU inteleg de unde atata agresivitate, karpi ? Am pus o simpla intrebare ... nu am dat cu parul.

Am inteles foarte bine ce ai spus ... Eu ma refeream la tonul care si asa este stricat de un GT-8 !!! Daca aveam pedale analogice sau un marshall tsl nu mai intrebam nimic de wireless. Nu cant blues, nu sunt shredder, nu cant direct in amp si nu am gibson goldtop ... Am o chitara simpla cu doze SD bagata printr-un GT-8 si preluata in concerte prin mixer si cant o muzica accesibila majoritatii. Stiu ca sunt f. multi chitaristi straini care folosesc wireless ... The Edge, Joe Perry, Brad Whitford, mai nou si Bryan May (si daca el nu are un ton demential) etc ...

Deci intrebarea mea mai exacta (ca sa nu se mai incinga spiritele) ... ar fi trebuit sa fie : CE UNITATE WIRELESS AR TREBUI SA ACHIZITIONEZ CA SA ASIGUR UN SHOW EXCELENT (distanta, plaja de frecvente) si TOTODATA SA MENTIN UN TON "DECENT".

 

alexstrat ... ma voi gandi si in 2-3 zile iti voi da un raspuns.

 

P.S. Poate ar trebui sa imi iau pedale analogice .. dar toate pedalele m-ar costa vreo 650euro ... ca sa nu mai vb de un amp capabil full lampa care ar ajunge pe la 2000 de euro (si aici alegerea mea ar fi un VOX AC30 sau un marshall plexi head+cabinet) si un SUHR sau un TYLER. Dar in acest fel ... ar trebui sa imi iau si carnet, si masina ...si sa dau banii aiurea pe benzina ...pt. ca altfel nu as avea cum sa car sculele mele la toate cantarile). Nu sunt in VAMA, HOLOGRAF, BERE GRATIS, IRIS sau PHOENIX (combinatia ii poate deranja pe unii ..dar astea sunt trupele romanesti care mi-au venit acum in minte).

Toate cele bune !

Edited by mateiutzu
Link to comment
Share on other sites

Guest Wickerman

Ar fi interesant de stiut cum functioneaza acel mic dispozitiv "Dragster"... Poate si o mica schema. :)

E chiar interesant si m-ar interesa si pe mine o idee de corector de impedanta tot pentru un wireless (unu foarte praf) care functioneaza bine doar cu microfon. Poate reusesc cumva sa-mi bag si chitara in el B)

Nevertheless, prefer cablul la chitara... :)

 

Ar fi interesant de stiut cum functioneaza acel mic dispozitiv "Dragster"... Poate si o mica schema. :)

E chiar interesant si m-ar interesa si pe mine o idee de corector de impedanta tot pentru un wireless (unu foarte praf) care functioneaza bine doar cu microfon. Poate reusesc cumva sa-mi bag si chitara in el ;)

Nevertheless, prefer cablul la chitara... :(

Link to comment
Share on other sites

@karpi

@midnight rider

 

Discutia, dupa cum stim, e fara sfarsit...

Parerea lui Arpi o stiam, si o respect.

E clar ca suntem impartiti in doua, tabara lui Arpi si tabara lui Mircea Bunea; :) pentru amandoi.

Discutia e fara sfarsit si printre chitaristii de afara, nu numai la noi.

La inceput eram de partea lui Arpi dar acum, dupa ce am ascultat multe cabluri, fac parte dintre cei care dau multi bani pe ele. Nu sunt de meserie nici inginer, nici electronist si nu am argumente stiintifice sa-l combat pe Arpi, nu am decat propriile urechi, care sunt subiective, si cunostinte de fizica de baza din liceu. Acolo totusi am invatat cate ceva despre cum trece curentul electric prin diverse metale, precum si faptul ca metalele se comporta diferit, cele bune sunt scumpe si in locul lor se foloseste cupru, sau aluminiu pe vremea lui Ceasca. Am inteles ca raportul cel mai bun calitate/pret il are cuprul, dar asta nu inseamna ca nu exista materiale mai bune dar mai scumpe. Astea sunt cunostine la nivel de Gâgã, dar... fiecare cu meseria lui.

Nu pot sa nu remarc, totusi, cat de bine a pus Arpi punctul pe i de cateva ori:

 

publicul nu observa ...deci atuncea pe cine imporesioneaza asa numita calitate a tonului ...

 

in plus ca 90% nici "chitaristii" nu stiu ce e aia "calitatea tonului " , numa zic si ei asa ca-i la moda ...A DEA IMPRESIA CA SE PRICEPE

 

Am deschis un topic "Tonul" si NIMIC ...nimeni nu a reusit nici macar sa puna sample cu ce crede el ca ar fi "tonul" .

 

nici nu vrea nimeni sa inteleaga , doar vorbesc si ei asa ca sa se afle in treaba ca doar " suntem chitaristi" , babele vorbesc de vreme despre cand ploua sau nu , chitaristi obligatoriu de "ton" si decum se tine pana ...hehe cam atat se poate.

 

La nivel de chitara , chitara are nevoie de cea mai proasta statie si linie de amplificare din punct de vedere al calitatii ...

Putere aia da , adica dinamica , dar si aceasta numai pentru chitaristi , nu ptr gi-gi ...acolo nu conteaza mai nimic .

 

majoritatea chitaristilor la moda canta cu o dinamica de nici un fel doar ca sa le iasa "curat" giumbuslucurile de shred .

In rest nu mai conteaza nimic .

Link to comment
Share on other sites

Faust:Pertinent ca intotdeauna,asta cu cablurile este highly subjective,totusi.de ex,la un test comparat,Manu Savu,Florin Barbu de la Proconsul si x bass,Boro,Overdrive si subsemnatul au auzit acelasi lucru.Mircea Bunea a auzit altceva,desi el nu a fost acolo.Este vorba de subiectivism,si dedicatie unei marci in acest caz.Explicatiile lui karpi nu stau in picioare.Tot cu aceasta geniala idee ca publicul nu pricepe nimic,era sa dea faliment si grupul Compact.NICIODATA sa nu desconsideri publicul,am la activ peste 1500 de concerte.De cate ori am facut asta sau s-a instalat rutina,a iesit prost.

Acu sa revenim la topic:mateiutzu este un chitarist care promite mult,si are un ton bun.E cam devreme sa il convingem sa se blazeze,ca "Publicul oricum nu intelege nimic",nu credeti?.De aceea i-am recomandat ,practic ,orice wireless de marca.Am incercat Samson si am fost relativ multumit de progresele pe care le-a facut tehnica in a prezerva cat de cat sunetul.Trebuie sa mentionez ca in anii 90 am avut destul de multe wirelessuri,incluzand un nady pe care am dat 2000 de dolari.Toate,absolut toate stricau sunetul destul de rau,compensam asta cu diverse boostere si EQ-uri,am ajuns sa imi iau analizor spectral si EQ Rane pe 31 de benzi,ca sa mai fac la loc din sound,si chiar si atunci cand am gasit o configuratie cu un sunet foarte asemanator,LA MANA raspunsul era diferit.Cantand pe scene mari,wirelessul era absolut necesar,avand in vedere showul de atunci.Asa ca go for that wireless,daca ai concerte pe scene mai mari.Ca sa canti intr-un club din Bucuresti nu cred ca merita sa strici banii pe wireless,mai bine vinzi GT8 ul,si pui bani si iti iei niste pedale.

@cearny:The Dragster is on the way,asa ca sa vii sa-i facem un test.Ca si io am de cantat la niste festivale vara asta si mi-as pune wireless,daca pot.

Edited by midnight rider
Link to comment
Share on other sites

@cearny:The Dragster is on the way,asa ca sa vii sa-i facem un test.Ca si io am de cantat la niste festivale vara asta si mi-as pune wireless,daca pot.

 

Nu pot refuza invitatia :) Sunt destul de curios, pentru ca alternativa ar fi fost sa legi un DI box bun (sau un kit complet de re-amping) de curea, chestie care mi se pare cam aiurea.

Link to comment
Share on other sites

Nu pot refuza invitatia :) Sunt destul de curios, pentru ca alternativa ar fi fost sa legi un DI box bun (sau un kit complet de re-amping) de curea, chestie care mi se pare cam aiurea.

asta tre sa v-o povestesc:

In anii 87 sau 88,eram singurul chitarist din Romania cu wireless.Mai ales fiindca eram tanar si inconstient,fiindca era absolut ilegal sa folosesti ORICE dispozitiv de radiofrecventa,ca te depista securitatea.Aproape imposibil de gasit erau si bateriile de 9v.,care ,pentru cei ce nu stiu,se baga in emitator.Fiind noi in turneu prin Secuime,am trimis un tehnic care era de prin partea locului sa caute la magazinul sport-electrice baterii de 9V.Cu 15 minute inaintea inceperii concertului,se intoarce triumfator.Zice"Am sa iti fac o mare bucurie.Eu credeam ca a aranjat cu vanzatoarea sa luam o cutie de baterii,ca nu se dadea decat una la fiecare om.El zice:am lucrat toata ziua si am stricat un traf de-al lui tata,dar ti-am facut o sursa stabilizata de 9V,ca sa nu mai umbli dupa baterii in fiecare oras" :)

Link to comment
Share on other sites

Guest mateiutzu

Multumesc mult Rares pt. laude ! :) ...

Revenind la subiect ... am dat peste cineva care mi-a facut o oferta de SHURE UT-14. Din cate stiu eu acest sistem e printre cele mai bine cotate.

Motivul pentru care vreau sa imi iau wireless ... este ca voi avea cat de curand un turneu prin tara pe scene in aer liber. Cum nu voi mai fi constrans sa cant la backing (pt. ca ne vin niste fete la backing) voi avea spatiu de manevra pe scena ca sa zic asa.

Rares ... nu cred ca am apucat sa-ti explic la sala de ce nu imi iau pedale. In primul rand am nevoie de in jur de 4 preseturi intr-o piesa. 2 Cleanuri (unul cu reverb+delay/chorus/flanger si unul cat mai curat), un distors pt. ritmul din refren si un distors de solo. Fiind fan The Edge folosesc la primul clean cate doua simulari de amp (de ex. Left - Fender Deluxe + Right - VOX AC30 Clean). Pe primul amp am un delay de 250ms , iar pe al doilea am un delay de 500ms setate la volume diferite, feedback-uri diferite ...etc). Lucrez foarte mult cu preampurile din boss si de aceea am nevoie sa setez tipul de cabinet (1x12,2x10,2x12,4x12), tipul de microfon (dinamic, cardioid, condenser) si distanta/unghiul acestuia fata de amp. Pot spune ca tonul meu de clean este cel mai complex. "covorul" refrenului fiind asigurat doar de distorsul cu reverb. De obicei imi place sa folosesc si rotary pe unele parti. Distorsul de solo este construit de obicei tot din 2 ampsim-uri ... in general MS1959 si un HiGain (Soldano, Mesa, 5150).

Niciun efect folosit de mine pe o piesa nu va semana in totalitate cu celelalte. Nu sunt sigur ca ma pot multumi cu un singur ton. Pentru ca in cele din urma tu imi sugerezi sa imi iau multe pedale (si aici as avea nevoie de LINE6 DD4, BOSS CH-2, Tubescreamer, OS-2, MT-2, CS-2, Rotovibe, EHX Holygrail ...etc) scumpe si un singur amp care nu mi-ar fi de ajuns pt. ca eu vreau diversitate (si in plus nu am o masina la dispozitie ca sa il car peste tot). Dat fiind faptul ca inca nu imi permit din banii castigati din muzica sa iau atatea scule scumpe, ma multumesc cu rig-ul actual.

 

P.S. Si eu sunt fan MIRCEA BUNEA :)

Edited by mateiutzu
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.