www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

despre corzi in general


Guest Pheno
 Share

Care sunt corzile preferate de voi  

26 members have voted

  1. 1. Care sunt corzile preferate de voi

    • D'Addario
      6
    • Ernie Ball
      9
    • GHS
      7
    • Fender
      0
    • Dean Markley
      2
    • Martin
      0
    • Vinci
      0
    • Knucklehead
      0
    • Everly
      0
    • Gibson
      0
    • PRS
      0
    • D.R.
      0
    • Elixir
      1
    • Adamas
      0
    • Snarling Dogs
      0
    • Belson
      1
    • Altele
      0


Recommended Posts

o kestie exotica ar fi dean markley blue steel , care cica sunt tratate cryogenic , la nush cate grade minus,dar ce-o fi insemnand asta nu stiu. ce stiu sa-ti spun este ca-s cele mai bune corzi pe care le-am incercat io si te tin 1 luna in stare exceptionala(noi) si 3 luni in stare buna.spre deosebire de ex de earnie ball 1saptamana oki, si dupa o luna sunt sarme de intins rufe(riginite ca dreaku).

Link to comment
Share on other sites

o kestie exotica ar fi dean markley blue steel , care cica sunt tratate cryogenic , la nush cate grade minus,dar ce-o fi insemnand asta nu stiu. ce stiu sa-ti spun este ca-s cele mai bune corzi pe care le-am incercat io si te tin 1 luna in stare exceptionala(noi) si 3 luni in stare buna.spre deosebire de ex de earnie ball 1saptamana oki, si dupa o luna sunt sarme de intins rufe(riginite ca dreaku).

16285[/snapback]

 

Pixy, exact asta am patit eu cu GHS Dupa o saptamana erau ruginite!

Si pot sa-ti spun ca Ernie si D'Addario luate de afara tin incomparabil mai mult cu ce cumparam noi de aici. In 2000 am apucat sa-mi iau eu D'Addario de la Londra si de atunci m-am indragostit de firma asta. Da' dupa ce am luat de aici, am trecut rapid pe Ernie Ball.

Link to comment
Share on other sites

culmea!!!!!!!!!! eu mi-am luat totul de afara(sua cu precadere) inafara de ghs care le-am luat de aici. si cele mai proaste mi s-au parut earnie ball, dintre astea trei.dadario mi se par slabutze si de ceva ani nu le-am mai incercat .insa oricum niciuna din firme nu tine mai mult de 2-3 saptamani fara sa rugineasca , inafara de dean markely.asta o zic din experientele mele.

Link to comment
Share on other sites

inteleg ca grosimea corzilor variaza dar ce stiti despre materialele din care sunt facute corzile? exista si chestii mai exotice?

16280[/snapback]

 

 

garantia pt GHS din cate stiu eu este de 6 zile. astea tratate si care sunt si destul de scumpe au garantie 30 de zile insa specifica faptul ca daca pleci in turneu sau faci abuz de ele aceasta perioada scade.

Link to comment
Share on other sites

Guest fluffyone

Dean Markley Blue steel, intr-adevar mi s-au parut cele mai bune corzi ever.

Foarte bune la sunet si ton, si foarte foarte rezistente.

Si ghs imi plac, dar parca nu isi pastreaza asa bine calitatile.

Link to comment
Share on other sites

Hmm, pai, sincer sa fiu nu am avut curiozitatea sa incerc corzi fender de la noi, dar am cantat cateva minute pe chitara colegului meu de trupa cu ele de abia puse (corzi fender) si suna ok, cel putin cand sunt noi. Rezistenta lor mi-e greu s-o estimez, pentru ca el are floyd rose, si dracia asta numai bine nu le face :)

I guess they're ok, dar nu pot sa ma pronunt asa cum ma pot pronunta in legatura cu GHS, D'Addario, Ernie Ball, sau DR, pe care le-am folosit intensiv.

Link to comment
Share on other sites

fender sunt slabe calitativ(asta insemnand in principal ca nu dureaza).asa cand usnt noi multe din ele sunt oki, diferentza se face in timp.atunci se vede care isi pastreaza mai bine calitatile initiale(care usnt mai fiabile).personal, repet, nu am gasit ceva mai bun decat dean markley.

Link to comment
Share on other sites

Prima mea chitara electrica a fost un model Reghin d-asta nou shi cu corzile cu care a venit in fabrica am cantat cam 1 an jumate, nu au ruginit niciodata, nici nu s-au rupt shi sunetul era acceptabil pt exercitiu acasa.

 

Dupaia am trecut pe D`Addario XL de .10, corzi bune, tzin cam 2 saptamani calitatea de corzi noi(palm-muturile suna bine) shi tzin cam 2 luni pe chitara daca le mai stergi din cand in cand, da daca nu canti la ele cam 1-2 saptamani shi nu le stergi ruginesc tare.

 

Am auzit shi de corzi criogenate shi de corzi hidrofobe da` inca nu am avut ocazia sa le testez :)

Link to comment
Share on other sites

Eu prefer Ernie Ball. Acum le am pe chitara de 3 luni, nu s-au innegrit deloc si suna inca bine!

E drept ca oxidarea corzilor depinde mult si de transpiratia fiecaruia - unii transpira mai mult/mai acid, etc.

Foarte bune mi s-au parut si Dean Markley Blue Steel, alea criogenate, suna foarte bine.

Am mai folosit si corzi Thomann, la 99 de centi setul! La pretul asta sunt foarte bune, si imi permit sa le schimb des.

 

In ceea ce priveste corzile mai 'exotice', am auzit spunandu-se ca Elixir Nanoweb ar fi nemaipomenite. Corzile astea sunt invelite intr-un material special care le prelungeste viata. Nu l-am incercat, pentru ca-s foarte scumpe.

Link to comment
Share on other sites

Eu am o experienta foarte proasta cu Dean Markley.. mi-am luat vreo 6 pachete din state (d'astea criogenate) si tare imi pare rau.

Nu pot sa zic, sunetul cand sunt noi noutze (1 zi max) este impecabil iar controlul este super. Eu prefer in general 0.9-0.42 pentru chestii mai rapide si nu foarte dure.

Dupa maxim o saptamana cu chitara cantata aproare zilnic si tinuta in camera fara umezeala excesiva, corzile G B E sunt VARZA de ruginite.

Intradevar ce am observat, se pot curata cu usurinta.. si tine treaba.

 

Pana acum cel mai multumit am fost de niste Ernie Ball Super Slinky luate din Ungaria. Au fost super. Parca nu asa de stabile (se dezacordau mai usor) dar m-au tinut foarte mult(peste 6 luni). Iar cand erau noi (primele 2 luni) iti zboara mana pe ele de zici ce e aia..

 

Pe vremuri obisnuiam sa mai iau LaBella (nu mai stiu cum se scrie :)) eram destul de bune.

Link to comment
Share on other sites

Blue Steel strings are the world's first and finest Cryogenic-processed strings. Blue Steel strings are a total breakthrough in string technology. Starting with the very finest quality materials, Blue Steel strings are frozen to minus 320 degrees Fahrenheit, held there for an exact period of time and then slowly and carefully brought back to their original temperature. This unique Cryogenic treatment realigns the molecular structure of the string, giving Blue Steel more highs and lows, a longer life, and greater ability to stay in tune.

Link to comment
Share on other sites

Din cate stiu eu, Reghin foloseste corzi Belson.CulBoji, considera-te norocos!

16341[/snapback]

 

Reghin nu foloseste corzi Belson ci niste sarme de tot cacatul care nu au pic de elasticitate si nici nu ar trebui sa reziste prea mult. Chiar se gaseau in comert (vezi la magazinul din Alba Iulia al firmei sau chiar la Carrefour dc mai tin) si erau comercializate sub marca "Hora".

Belson sunt mult peste acestea si mie personal imi par niste corzi decente. Nu tin la fel de mult ca cele ale unui producator mai cunoscut, dar consider ca multi le desconsidera mult prea usor, mai ales dc iei in calcul pretul acestora. Vorbesc de electrica; la acustica (corzi metalice - silver sau bronze) si mie imi par mult mai slabe calitativ decat cele straine.

 

Inca ceva legat de D'Addario, am avut si eu un set de corzi din State si mi s-au parut mai bune (mai "moi" in primul rand, nu-ti rupeai degetele in ele, in conditiile in care aveau aceasi dimensiune) decat ce am luat de la noi. La fel si cu Labella.

Link to comment
Share on other sites

Blue Steel strings are the world's first and finest Cryogenic-processed strings. Blue Steel strings are a total breakthrough in string technology. Starting with the very finest quality materials, Blue Steel strings are frozen to minus 320 degrees Fahrenheit, held there for an exact period of time and then slowly and carefully brought back to their original temperature. This unique Cryogenic treatment realigns the molecular structure of the string, giving Blue Steel more highs and lows, a longer life, and greater ability to stay in tune.

16358[/snapback]

 

 

Eu te cred omule .. am citit si eu pe ele inainte sa le pun pe chitara.. dar iti zic.

Am fost profund dezamagit de ele, doar privind viata scurta pe care o au luand in calcul si pretul mai mare.

Link to comment
Share on other sites

Mda.. si Blue Steel-urile mele s-au innegrit dupa vreo 3 saptamani.. dar cat erau noi, sunau foarte bine.

 

 

Edit: am putea sa adaugam un poll la topicul asta, sa votam marca de corzi preferata?

Edited by BigMac
Link to comment
Share on other sites

eu folosesc numai ernie ball si dupa urechea mea suna bine cel putin 2-3 luni, evident nu ca in prima zi, dar pt exersat nu e problema. si nu mi s-a intamplat niciodata sa mi se rugineasca, desi transpir pe ele cand e cazul :(. mai puneti mana si voi pe o carpa uscata si stergeti oleaca chitara dupa ce ati abuzat-o :) cearsafurile nu le speli dupa ce faci sex? :):) if you know what i mean...

Link to comment
Share on other sites

Ok, am facut un poll... sper ca nu mi-a scapat nici o firma mai importanta.

 

On-topic: pe electrica folosesc doar GHS 0.09-0.46 aduse de afara. Am folosit ani buni d'Addario dar sunt absolut patetice in comparatie cu GHS. Daca la d'Addario corzile se uzeaza foarte repede si ai surpriza sa ramai fara una dintre ele chiar in concert (s-au rupt 3 corzi la un playback :)), GHS-urile le am pe chitari de 6 luni si nu prezinta semne majore de uzura. Sunt foarte trainice si suna extrem de bine. Dean Markley am folosit cand au aparut prima data la noi si nu mi s-au parut extraordinare.

Link to comment
Share on other sites

Ok, am facut un poll... sper ca nu mi-a scapat nici o firma mai importanta.

 

On-topic: pe electrica folosesc doar GHS 0.09-0.46 aduse de afara. Am folosit ani buni d'Addario dar sunt absolut patetice in comparatie cu GHS. Daca la d'Addario corzile se uzeaza foarte repede si ai surpriza sa ramai fara una dintre ele chiar in concert (s-au rupt 3 corzi la un playback :)), GHS-urile le am pe chitari de 6 luni si nu prezinta semne majore de uzura. Sunt foarte trainice si suna extrem de bine. Dean Markley am folosit cand au aparut prima data la noi si nu mi s-au parut extraordinare.

16399[/snapback]

 

folosesc si eu d'addario si nu am rupt niciodata o coarda...

in schimb ghs mi s-au parut foarte dure si cu sunet nedefinit si s-au oxidat rapid

Link to comment
Share on other sites

Guest Sheriff

Da mai oameni buni, dar luati in calcul faptul ca suntem in romania si exista toate sansele ca unele dintre corzile despre care vorbiti sa fie contrafacute, caz in care experienta respectiva nu este relevanta pentru acea marca. +k unii au transpiratia mai acida ca altii...de aici rezultatele diferite :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.