www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cum Functioneaza Stratocaster-vg?


Metabog
 Share

Recommended Posts

Am vazut niste videouri si m-am minunat de optiunile de sunet. Am vazut ca are doza midi si nu inteleg: toate simularile alea se obtin prin sampleuri sau altceva? Eu vroiam sa-mi iau o doza midi exact ca aia facuta de roland si sa o folosesc cu Receptor, dar VG-ul cum simuleaza toate sunetele alea de chitara?

Link to comment
Share on other sites

Nu are iesire separata de midi? Da ce pana mea era atat de greu sa-i faca si o iesire midi sau usb daca tot are doza pe ea? Intr-adevar sample-urile suna superb, nu-mi vine sa cred cat de calumea suna in filmuletele alea, dar mi se pare pur si simplu stupid sa nu o poti baga intr-un calculator sau un Receptor...

 

Tehnologia mi se pare un MARE pas inainte pentru instrumente muzicale, desi se putea de mult. Ma mir cat de mult ocupa sampleurile. Eu am luat Real Guitar 2 (trial version de 30 zile :)) si mi se parea cu suna foarte realist (cu niste inregistrari cantate la clapa am pacalit mai pe toata lumea ca era chitara...). Eu as vrea sa pot sa urc pe scena si sa cant niste lickuri dinalea de synth gen Rudess sau Wakeman, cu chitara :) ar fi excelent, ca sa nu mai zic de paduri sau arpegii, sau bass (ai putea simula o chitara bass pe o chitara normala aproape perfect). O trupa care canta cu 4 chitari pe scena si face muzica electronica asa live :)

Link to comment
Share on other sites

Vrei sa spui ca aceasta chitara are un synth inauntru care simuleaza perfect toate chitarile alea, fara sampleuri? :) holy crap :) Hehe in ce lume traim.

 

Adica nush daca s-a gandit cineva vreodata calumea, dar avem acum posibilitatea de a crea orice sunet posibil :) adica suntem prea tari ca si civilizatie :(

Link to comment
Share on other sites

Guest Morgan

am impresia ca exista si niste ibanez-uri cu doza midi, dar cu iesire pt ea, nimic incorporat. Personal nu-mi place de nicio culoare stratocasterul VG, sa folosesti o chitara cu synth e bine, dar sa integrezi 10 000 de chestii intr-o chitara e cam... nu stiu, pentru lenesi. Cel putin faza cu schimbatul acordajului din potentiometru m-a lasat tampit.

Link to comment
Share on other sites

Ideea cu strato-ul asta este ca suna ca orice strato American Series + un synth Roland de chitara integrat + alte cateva gadget-uri si o interfata de utilizator foarte simpla. Totul este "guitar oriented", adica nu avem ca la un synth de chitara normal nici tonuri de strings sau hammond, sau alte paduri. Synthul (the VG circuit) este numai pentru simularea acordajelor alternative, a tonurilor de single, humbucker, acustic, double-six, sitar, etc...

 

Deci nu este un synthesizer ci mai degraba un fel de Variax (chitara de la Line6 care se poate cupla cu PODxt), sau cum le place lor sa-i spuna "Virtual Guitar" (VG). Manevrarea este foarte simpla si nu trebie sa citesti manualul, de aia nu are nici USB nici MIDIout. Doar Audio si alimentare.

Edited by dgeekoo
Link to comment
Share on other sites

Ideea cu strato-ul asta este ca suna ca orice strato American Series + un synth Roland de chitara integrat + alte cateva gadget-uri si o interfata de utilizator foarte simpla. Totul este "guitar oriented", adica nu avem ca la un synth de chitara normal nici tonuri de strings sau hammond, sau alte paduri. Synthul (the VG circuit) este numai pentru simularea acordajelor alternative, a tonurilor de single, humbucker, acustic, double-six, sitar, etc...

 

Deci nu este un synthesizer ci mai degraba un fel de Variax (chitara de la Line6 care se poate cupla cu PODxt), sau cum le place lor sa-i spuna "Virtual Guitar" (VG). Manevrarea este foarte simpla si nu trebie sa citesti manualul, de aia nu are nici USB nici MIDIout. Doar Audio si alimentare.

 

Singuru lucru care ma deranjeaza e ca mi se pare un fel de idee dinaia 60's asa, cel putin din reclama... adica noi am putea face asa la fel de bine sau mai bine doar cumparand componente, iar ei sunt ceva de genu "si apesi butonul asta.... si waaaaaaaaaaau, 5 acordaje intr-unul! Nu-i asa ca este minunat?". Nici macar nu-ti explica exact ce face si cum face, au scos-o de parca e un fel de minune dinasta magica. Eu nu vreau sa am un buton pe chitara care trece prin 5 acordaje, eu vreau sa-mi leg chitara la Receptor sau la placa mea de sunet si sa experimentez cu 12501350 de acordaje si de patchuri.

Link to comment
Share on other sites

Singuru lucru care ma deranjeaza e ca mi se pare un fel de idee dinaia 60's asa, cel putin din reclama... adica noi am putea face asa la fel de bine sau mai bine doar cumparand componente, iar ei sunt ceva de genu "si apesi butonul asta.... si waaaaaaaaaaau, 5 acordaje intr-unul! Nu-i asa ca este minunat?". Nici macar nu-ti explica exact ce face si cum face, au scos-o de parca e un fel de minune dinasta magica. Eu nu vreau sa am un buton pe chitara care trece prin 5 acordaje, eu vreau sa-mi leg chitara la Receptor sau la placa mea de sunet si sa experimentez cu 12501350 de acordaje si de patchuri.

 

pai ia-ti un strat roland ready si gata. sau un godin

Link to comment
Share on other sites

Pai asta este faza ca este o chitara normala cu 6 corzi, mecanice, etc... Poti sa experimentezi cate acordaje alternative vrei tu (inmultit cu 5). Iar daca vrei sa canti la synth iti iei o clapa, sau un synth de guitara.

Daca nu este explicat cum se face este pentru ca este prea evident exista doua butoane rotative +switch-ul cu 5 pozitii.

Un buton rotativ este pentru alternate tuning, celalt cu tipul de guitara, iar switchul variatii la acelasi tip de chitara.

 

Bine inteles ca exista si pozitia "normal" unde doza midi si circuitul VG este total dezactivat chitara lucrand ca un Stratoclasic.

 

(ia uite cum se compun cuvinte noi!...)

Link to comment
Share on other sites

chitara acea este pentru un profi ce canta de toate intr-un local , de la manele la muzica clasica .

 

un incepator nu are ce sa faca cu ea.

 

Primas data ar trebui sa inveti sa canti la chitara acustica , in tote acordajele posibile ,in toate stilurile...in toate genurile si sa canti super .

dupa vre-o 10 ani te poti apuca sa inveti sa folosesti ca si synth ptr a inlocui cate un instrument necesar intr-o perioada ( moda etc ) ca sa reproduci un cover , sa semene cu originalul , asa primesti ciubuc de la clienti ...apoi ca sa canti un concert de pian ar trebui sa ai vre-o patru maini si tot nu se poate pe o chitara cu doar 6 corzi.

 

Am cantat pe un synth al unui prieten e super dar cum am spus , la birt , ptr acompaniament ptr mici interventii e OK.Ptr concert se pot face chesti de efect dar cam atat , plus ca trebuie sa fii un chitarist foarte complex la nivel de Joe Pas . Larry Coriel hitaristi ce se pun pe o scena mare in fata a mii de oameni si sustin un concert intreg singuri .

 

Mie cel mai mult mi-a placut ca poti sa bagi strings pe armonie ce ramane cu sustain si soloul al faci cu alt ton sa zicem "normal" si nu mai ai nevoie de un clapar , dar te limiteaza la solo caci trebuie sa canti in pozitii ptr acorduri si arpegii , se poate canta frumos ...suna de toate ..suflatorii mi-au placut ...

 

Creativ poti sa o folosesti dupa un timp si creezi noi sonoritati , acum problema este daca intereseaza pe cineva noile sonoritati.

 

lumea are deja vedete ...de la Tommy Emmanuel la Robert Frip ,nu prea este nimeni curios de alte giumbuslucuri ,poti sa ma crezi ca in afara de cativa prieteni muzicanti nimeni nu stie ca tu canti cu un synth de chitara .si nici nu-i intereseaza.

E o jucarie interesanta , atat.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

chitara acea este pentru un profi ce canta de toate intr-un local , de la manele la muzica clasica .

 

un incepator nu are ce sa faca cu ea.

 

Primas data ar trebui sa inveti sa canti la chitara acustica , in tote acordajele posibile ,in toate stilurile...in toate genurile si sa canti super .

dupa vre-o 10 ani te poti apuca sa inveti sa folosesti ca si synth ptr a inlocui cate un instrument necesar intr-o perioada ( moda etc ) ca sa reproduci un cover , sa semene cu originalul , asa primesti ciubuc de la clienti ...apoi ca sa canti un concert de pian ar trebui sa ai vre-o patru maini si tot nu se poate pe o chitara cu doar 6 corzi.

 

Am cantat pe un synth al unui prieten e super dar cum am spus , la birt , ptr acompaniament ptr mici interventii e OK.Ptr concert se pot face chesti de efect dar cam atat , plus ca trebuie sa fii un chitarist foarte complex la nivel de Joe Pas . Larry Coriel hitaristi ce se pun pe o scena mare in fata a mii de oameni si sustin un concert intreg singuri .

 

Mie cel mai mult mi-a placut ca poti sa bagi strings pe armonie ce ramane cu sustain si soloul al faci cu alt ton sa zicem "normal" si nu mai ai nevoie de un clapar , dar te limiteaza la solo caci trebuie sa canti in pozitii ptr acorduri si arpegii , se poate canta frumos ...suna de toate ..suflatorii mi-au placut ...

 

Creativ poti sa o folosesti dupa un timp si creezi noi sonoritati , acum problema este daca intereseaza pe cineva noile sonoritati.

 

lumea are deja vedete ...de la Tommy Emmanuel la Robert Frip ,nu prea este nimeni curios de alte giumbuslucuri ,poti sa ma crezi ca in afara de cativa prieteni muzicanti nimeni nu stie ca tu canti cu un synth de chitara .si nici nu-i intereseaza.

E o jucarie interesanta , atat.

 

Dude inteleg ce vrei sa spui dar eu sincer sunt mai interesat sa-l folosesc pentru muzica experimentala si progresiva decat pentru a canta in felul in care spui tu (si sunt total de acord). Nici nu pot sa-mi imaginez cate ai putea sa faci ( de ex gandeste-te ca ai putea controla un spectacol de lumini numai din chitara, sau trei tipi cu vg-uri care simuleaza o orchestra simfonica, etc). Sunt mai putin interesat in sunetele lor de chitari, desi suna exceptional.

Link to comment
Share on other sites

Guest Morgan

daca vrei sa experimentezi iti iei un synth (roland sunt cele mai cunoscute) de chitara, si o doza midi pe care o pui pe stratul tau normal. VG-ul nu are iesire midi, esti limitat la optiunile date de chitara. Acum nush, mai mult ca sigur poti sa iti faci tu o iesire pt doza midi, dar nu merita sa-ti iei o chitara noua si sa o diseci cand poti sa iti iei doar o doza midi si un synth. De fapt vin si la pachet synth + doza

Link to comment
Share on other sites

daca vrei sa experimentezi iti iei un synth (roland sunt cele mai cunoscute) de chitara, si o doza midi pe care o pui pe stratul tau normal. VG-ul nu are iesire midi, esti limitat la optiunile date de chitara. Acum nush, mai mult ca sigur poti sa iti faci tu o iesire pt doza midi, dar nu merita sa-ti iei o chitara noua si sa o diseci cand poti sa iti iei doar o doza midi si un synth. De fapt vin si la pachet synth + doza

 

Nu ai nevoie neaparat de synth, poti sa te conectezi la un calculator/laptop prin midi, sunt mii si mii de vst-uri, printre cele mai bune Absynth, East West Symphonic Orchestra, Sytrus, etc, sau poti sa-ti iei Receptor ca sa poti sa te cari cu el ori unde, e ca un rack in care ai cativa giga in care poti pastra pluginuri vst, si te conectezi cu orice.

Link to comment
Share on other sites

Guest Morgan

sau asa :). oricum, cred ca m-am prins de ce n-are vg-ul iesire midi: asta ar incuraja cumparatorii sa se indrepte catre firme concurente digitech (care e detinuta de fender), care fac synthuri de chitara: roland si korg (or mai fi si altele, eu p-astea le stiu).

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.