www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

BLUES ...si totul despre blues


Burb
 Share

Recommended Posts

Da :) de cand a plecat comunismul din curtea noastra lucrurile nu mai sunt cum erau :) Pacat ca blues-urile sunt ascultate si gustate de numai cativa oameni dar ce vreti asa e in Roumanie, toata lumea isi face nevoile in curtea noastra si noi nici macar nu ne deranjam sa curatam (si ne mai intrebam de ce tara noastra a ajuns in halul in care este :( ). Oricum destul cu partile rele ca prea devenim pesimisti, haideti sa mai vorbim despre blues in general si nu despre blues-ul in RO.

Off topuc: care dintre voi vrea o sectiune speciala pentru jazz? Cati dintre voi sunt pentru? :)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 95
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Da Cosule dar daca tot am inceput sa debitam haideti sa debitam in continuare pe threadul asta pana ne lamurim ce si cum si dupa aia sa stearga cineva posturile non-blues, merge, ce ziceti?

P.S.: cine-i Steve Vai? Chiar sunt curios, cred ca l-ati pomenit de vreo 100 de ori pana acuma.

Link to comment
Share on other sites

:) What, m-am referit la cine este in realitate, cu ce se ocupa si nu cine este pentru cineva, oof, ce trebuie sa fac ca sa ma fac inteles? :)
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest cancerul

mey vreau shi eo blues-uri k am auzit ks destul d ushurele imi potzi trimite nishte tab-uri? eos fata..:-D

shi cu rockul avetzi dreptate ..in ultimul timp a revenit moda "cu rock-ul" shi au aparut tot felul d pokemoni k linkin park shi altii kre au succes iar rockul d calitate incepe sa devina o specie p cale de disparitie..hai sa fim sinceri..cui ii place nymphetamine a lui cradle..thats dezgusting sau ultimul album motorhead....shi inainte cantau marfa cele 2

post-98-1110389269_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

sorry pt offtopic.. cum a mai zis si cosu altora.. ar fi mult mai indicat daca s-ar scrie fara chestii de gen avetzi , d , k, .. e asa mare lenea sa scrii un cuvant asa cum se scrie? nu inteleg.. plus ca unu ca mine la 11 noaptea sta sa descifreze ce ai vrut tu sa zici.. incercati copii sa scrieti mai pe limba noastra.. nu a mircului.

end of offtopic

Link to comment
Share on other sites

sorin..imi place andries fan , :) era preferatu meu cand eram mic..porma am descoperit gary moore si s-a schimbat un pic chestia....am vrut sa inregistrez si io dracula blues...da mi-a cam fost lene ca are multe versuri ( ca ea e banala ...blues in E) ...oricum...mai astept sugestii , propuneri ......oricum am inteles ca n vdm sambata ( 12 martie) la o cantare..sau asa zicea cosu ( cand am fost in big mamou la o berica :) )....

 

p.s. cancerul...vezi ca pe forumu asta sunt niste taburi si chiar melodii ...vezi cu o pagina inainte....si cere ceva concret ca asa blues e MARE :) ...HAIL 2 BLUES..long live

Link to comment
Share on other sites

uitati baieti si fete...ce va adus mosu...un backing track d blues in A (La) :)

 

..jucativa....bagati feeling.....solo si/sau voce si /sau muzicutza ...fiecare c are....si

nush ....daca va suna bine inregistrati peste si puneti p site sa ascultam si noi ..gloata..:o ...poate bag si io o incercare....aaaaaa da stai ca am doar acustica ;) e las ...ca vdm.

 

...hai k vrem sa auzim THE SOLO... :o:)B);):)

 

hai ....be nice ...and lets play some blues...ok??!!!

 

 

p.s. tab n-am ;) ..da sa vedeti c rpd trece timpu' :(

Guitar_Jam_Trax___Blues_backing_track_in_A.mp3

Link to comment
Share on other sites

felix mi-a placut mult ultimul solo..you did make me happy :) ...ce efecte ai folosit ?si mi-a placut jocul cu canalele dreapta stanga....rock on dude

burb mie mi se pare ca suntem un forum de incepatori( si aia 98% amatori de metale) asa ca cred ca sunt putini cei care pt face un solo pe o piesa data si .burb inca asteptam solo-ul tau....bring it on

Link to comment
Share on other sites

felix vreau sa fac o observatie referitor la primul solo( nu ca as avea autoritatea sa o fac..dar sper sa nu te superi).nu suna prea bluesy,nu stiu daca intelegi ce vreau sa zic, cred ca e rezultat din folosirea gamei A major si nu a gamei A blues care dupa cum stii e o pentatonica minora si care da acel feeling de blues rezultat din disonanta unei game minore cantata peste acorduri majore. u rock man!!keep them coming

Link to comment
Share on other sites

nu cred ca sunt foarte multi incepatori si aici nu fac nici un apropo la adresa mea sa ma umflu in pene sau altceva.....solo-uri pt blues as face si eu, dar am doua probleme......nu stiu gamele....si a doua nu am scule....probabil cativa ati auzit melodiile din "melodii cantate de noi"......deci decat sa se auda in halul ala si sa nu se inteleaga nimic, mai bine nu fac deloc.....si cred ca majoritatea sunt in problema asta......nu se pune problema ca nu suntem in stare ci se pune problema ca la inregistrare iese cu totul altceva decat ceea ce se canta pe chitara.....

 

nu spun ca felix nu stie meserie...ca ne-a demonstrat si cu alte ocazii, dar spun sigur ca daca cineva sta o saptamana pe bluzul ala face super solo...chiar daca se chinuie mai mult

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.