www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Probleme Cu Dozele


Niggar
 Share

Recommended Posts

Ba baieti am si eu o chitara romaneasca hora relativ noua (vreo 6-7 luni parca ).Suna binisor pe clean da' cand bag un distors pe ea bazaie ca musca.Mai ales pe doza de la neck.Si precizez ca la inceput mergeau toate dozele perfect.La bridge e humbucker si n-am treaba cu ea.Mai nou incepe sa bazaie si doza din middle.

M-am gandit sa nu fie cumva de la pedala aia pe care o am da am probat-o pe un BC Rich Warlock si nu avea noise.

 

Deci ce sa fac sa schimb dozele sau sa renunt la kitara cu totul si sa caut una noua.

A si daca ati putea sa imi recomandati ceva pana in 250 de euro?Caut in special pentru solo-uri de thrash si ocazional niste blues ( especially Gary Moore :)

Link to comment
Share on other sites

S-ar putea sa fie de la cabluri, de la firele din ghitara, poate nu sunt bine izolate.Sunt o multime de factori care pot sa iti afecteze sunetul.De obicei dozele single coil au un zgomot de fond.

 

O ghitara pana in 250 de euro ti-as recomanda un Jackson JS20 DK, pentru pretul asta sunt foarte fain lucrate, au gatul subtire, tastele sunt finisate calumea si paintjob-ul e bun.

Link to comment
Share on other sites

Guest Wickerman

Si eu am aceeasi chitara... Doar ca eu i-am schimbat dozele de la bridge si de la neck cu 2 humbuckere de la Grosmann... Ideea e urmatoarea: Dozele simple (single coil) cum le spune si numele, au o singura bobina. Iar cand le apropii de surse generatoare de unde electromagnetice acestea incep sa induca un curent alternativ (la frecventa la care este emisa unda din aparatul din apropiere, in cazul cel mai frecvent 50Hz din monitorul CRT pe care vezi mare scris acum "Romanian Guitarist Community" :)) direct la tine in amplifraier. Overdrive-ul iti amplifica semnalul scos de doza spre a distorsiona si de a avea sunetul pe care toti il iubim. Dar iti amplifica si acel curent in plus. Dozele humbucker (duble) au 2 bobine inseriate, iar magnetii sunt inversati. Gandind un pic logic si electric -> cand intr-o bobina este indusa o sarcina pozitiva, in cealalta este negativa (magnetii sunt inversati). Iar cand prima are sarcina negativa, a doua are pozitiva... (de 50 de ori pe secunda in cazul de mai sus :) ). Deci se anuleaza reciproc => no noise. Incearca urmatorul experiment: conecteaza doza de la neck si opreste monitorul si TV-ul din apropiere sa vedem daca mai auzi acel zgomot stresant ;):(

De asemenea, ziceai ca stii un electronist... Da-i o bere si zi-i sa-ti puna cabluri ecranate in chitara... Si sa ti-o ecraneze bine. Va face o mica diferenta ;)

Bafta! :)

P.S.: Daca vrei alta ai grija sa nu iei teapa. Reghincasterele au lemnu' bun... Sa n-o dai p-asta si sa-ti iei una din placaj sau te-miri-ce chinezarie. Daca n-ai probleme de genul fret-buzz schimba-i la asta dozele in ceva mai adevarat... Fa-o HSH cu doua SD-uri sau DiMarzio... Te vor invidia toti pentru Reghincaster-ul tau si vei canta trash cat vrei, dar sa ne dai si noua sa auzim B)

Edited by Wickerman
Link to comment
Share on other sites

Tehnic e incorect dar concluzia e buna -> Humbucker less humm

Bobina nu are "sarcina". Sarcina electrica e o marime ce sa masoara in farazi si o intalnim la condensatori :)

Unitatea fundamentala pentru sarcina negativa este electronul

Sarcina aici poate fi inlocuit cu "semnal electric" si ne mai apropiem de adevar.

Link to comment
Share on other sites

Guest Wickerman
Tehnic e incorect dar concluzia e buna -> Humbucker less humm

Bobina nu are "sarcina". Sarcina electrica e o marime ce sa masoara in farazi si o intalnim la condensatori :)

Unitatea fundamentala pentru sarcina negativa este electronul

Sarcina aici poate fi inlocuit cu "semnal electric" si ne mai apropiem de adevar.

Tot pe acolo... ideea conteste :)

Offtopic: Fa-ti cont pe ELForum ca vad ca te pricepi :(.

Eu nu prea le am cu curentul alternativ, asa ca nu nimeresc mereu termenii potriviti B). Dar ideea e tot aceeasi. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Wickerman

E bine si asa... Ma bucur sa vad pe cineva care i-o placut ora de fizica in scoala. Deci eu si colegul meu de banca nu suntem chiar singurii :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Johnny I

correction: in farazi se masoara ceea ce se numeste capacitatea condensatorului.

sarcina se masoara in coulombi. un electron este un purtator de sarcina.

Link to comment
Share on other sites

Ati deviat-o de tot cu "sarcina" asta.

 

Raspunsul la problema cu dozele este urmatorul. Dozele single coil (cum ai la neck si middle) genereaza (sau mai bine zis capteaza) zgomot. Cand canti cu sunet "clean" zgomotul este insezizabil (sau acceptabil). Cand pui efectul (distors sau Overdrive) zgomotul este amplificat impreuna cu semnalul util si devine deranjant.

Solutia: canti pe dozele single coil numai "clean" sau semi-clean (crunch). Cand bagi distorsion folosesti doza bridge care este Humbucker (taie "hum"-ul adica zgomotul).

 

Sau cumperi doze noiseless sau humbuckers si pentru celelalte pozitii.

Link to comment
Share on other sites

Guest Wickerman
Ati deviat-o de tot cu "sarcina" asta.

 

Raspunsul la problema cu dozele este urmatorul. Dozele single coil (cum ai la neck si middle) genereaza (sau mai bine zis capteaza) zgomot. Cand canti cu sunet "clean" zgomotul este insezizabil (sau acceptabil). Cand pui efectul (distors sau Overdrive) zgomotul este amplificat impreuna cu semnalul util si devine deranjant.

Solutia: canti pe dozele single coil numai "clean" sau semi-clean (crunch). Cand bagi distorsion folosesti doza bridge care este Humbucker (taie "hum"-ul adica zgomotul).

 

Sau cumperi doze noiseless sau humbuckers si pentru celelalte pozitii.

Uite-l pe al mai destept care stie sa ii lumineze si pe incepatori. Ai simplificat tot ce am spus noi mai sus, bravo! Si cea mai buna idee ramane alte doze.

Keep Rockin! :)

Link to comment
Share on other sites

Uite-l pe al mai destept care stie sa ii lumineze si pe incepatori. Ai simplificat tot ce am spus noi mai sus, bravo! Si cea mai buna idee ramane alte doze.

Keep Rockin! :)

 

Mai "copii". "Alte doze" este usor de spus, dar pentru asta trebuie sa dispui de bani. Iar sunetul de single este totusi greu de egalat de catre cel de "humbucker"...

 

Cand nu ai bani sa-ti cumperi o scula de 2000$ te multumesti cu ce ai si faci compromisul cel mai la indemana.

Link to comment
Share on other sites

Si eu am aceeasi chitara... Doar ca eu i-am schimbat dozele de la bridge si de la neck cu 2 humbuckere de la Grosmann... Ideea e urmatoarea: Dozele simple (single coil) cum le spune si numele, au o singura bobina. Iar cand le apropii de surse generatoare de unde electromagnetice acestea incep sa induca un curent alternativ (la frecventa la care este emisa unda din aparatul din apropiere, in cazul cel mai frecvent 50Hz din monitorul CRT pe care vezi mare scris acum "Romanian Guitarist Community" :() direct la tine in amplifraier. Overdrive-ul iti amplifica semnalul scos de doza spre a distorsiona si de a avea sunetul pe care toti il iubim. Dar iti amplifica si acel curent in plus. Dozele humbucker (duble) au 2 bobine inseriate, iar magnetii sunt inversati. Gandind un pic logic si electric -> cand intr-o bobina este indusa o sarcina pozitiva, in cealalta este negativa (magnetii sunt inversati). Iar cand prima are sarcina negativa, a doua are pozitiva... (de 50 de ori pe secunda in cazul de mai sus :) ). Deci se anuleaza reciproc => no noise. Incearca urmatorul experiment: conecteaza doza de la neck si opreste monitorul si TV-ul din apropiere sa vedem daca mai auzi acel zgomot stresant ;)B)

De asemenea, ziceai ca stii un electronist... Da-i o bere si zi-i sa-ti puna cabluri ecranate in chitara... Si sa ti-o ecraneze bine. Va face o mica diferenta :o

Bafta! :)

P.S.: Daca vrei alta ai grija sa nu iei teapa. Reghincasterele au lemnu' bun... Sa n-o dai p-asta si sa-ti iei una din placaj sau te-miri-ce chinezarie. Daca n-ai probleme de genul fret-buzz schimba-i la asta dozele in ceva mai adevarat... Fa-o HSH cu doua SD-uri sau DiMarzio... Te vor invidia toti pentru Reghincaster-ul tau si vei canta trash cat vrei, dar sa ne dai si noua sa auzim ;)

Ms mult.A si apropo am incercat faza cu monitorul si intr-adevar elimina din zgomot da oricum ramane destul de multa bazaiala.Oricum dozele le schimb asta e clar.Iau un EMG-81 si inca una vad io ce gasesc ( si ce bani mai am )

Cu trashu.... sa lasam sa mai treaca niste timp ca sunt inca la inceput cu stilu asta :)

Link to comment
Share on other sites

imi dau si eu cu parerea de nestiuitor al chitarii...e posibil sa-ti bazaie chitara de la difuzor...doza de neck are mai mult bass fata de cea din bridge...cine stie...poate s-a bushit vreun difuzor(depinde pe ce cantzi)daca ai boxe de casa(hi fi)verifica mediile.zic si eu...nu stiu daca asta e dar merita sa verifici....succes in cautarea si rezolvarea problemei.

PS...nu cred ca se merita sa p[ui emg-uri pe un reghin...si daca pui...tre saoroace fie ambele active.intram in alta discutzie.n

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.