www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Mai Platesc Vama?


Guest omuletzu verde
 Share

Recommended Posts

Guest omuletzu verde

Am o ruda care a plecat acum in sua,si mi-a promis ca imi poate aduce un gibson les paul studio.

Ideea ar fi, mai plateste ceva vama pt. chitara?

Link to comment
Share on other sites

Mie trebuie sa-mi soseasca Fender-ul din SUA. O sa mi-l trimita un amic cu USPS si ar trebui sa ajunga la un oficiu postal. Sper sa se aplice ce spune Cosu, adica sa platest vama si TVA la valoarea din tarifarul vamal, care parca e 70 EUR. Oricum, dupa ce se intampla minunea o sa-ti spun.

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

Avand in vedere ca taxele au scazut... o sa fie aproximativ 4% din cei 70 de euro. Do the math.

 

Umbla zvonu ca se va reglementa si nomenclatorul vamal, fiindca 70 de euro e o valoare jenanta... dar pana atuncea.

Link to comment
Share on other sites

@cosu: taxele vamale pentru produsele din UE au disparut, fiind regula comunitara. Pentru importurile din afara UE s-au instaurat taxele aplicabile in Uniune. La masini din afara UE, spre exemplu, taxele au scazut de la 30% la 10%. S-a modificat, insa, si baza de aplicare pentru a evita 'aberatiile' de genul taxei aplicate la valoarea reziduala, in cazul unui leasing, care faceau ca masina cumparata cu banii jos sa ajunga mai scumpa decat una cumparata cu credit.

 

Revenind, insa, la topic, nu sunt convins ca au facut acelasi lucru si cu instrumentele muzicale. Mai sapam.

Link to comment
Share on other sites

Am mai sapat un pic si am gasit asa: taxa vamala aplicabila chitarelor electrice este de 3.7% calculata la valoarea in vama. Valoarea in vama include si transportul. Ce e neclar este cu se stabileste valoarea in vama pentru ca in legislatie nu am gasit decat ca valoarea in vama pentru importurile efectuate de persoane fizice se stabileste de catre ministrul de finante.

 

Daca are cineva experiente cu chitare aduse din SUA dupa 1 Ianuarie 2007 ar fi foarte folositoare.

Link to comment
Share on other sites

Am mai sapat un pic si am gasit asa: taxa vamala aplicabila chitarelor electrice este de 3.7% calculata la valoarea in vama. Valoarea in vama include si transportul. Ce e neclar este cu se stabileste valoarea in vama pentru ca in legislatie nu am gasit decat ca valoarea in vama pentru importurile efectuate de persoane fizice se stabileste de catre ministrul de finante.

 

Daca are cineva experiente cu chitare aduse din SUA dupa 1 Ianuarie 2007 ar fi foarte folositoare.

 

Nu uita de TVA-ul de 19% :)

Link to comment
Share on other sites

In vama inca mai exista nomenclatorul "chitara cu 2 doze" pret xxxEuro (ceva in jur de 100, cam cat ar fi una Reghin).

Daca exista un document de genul factura e bine sa se faca pierdut.

daca este la posta normala, cu o ciocolata la tanti de la un baiat care zambeste frumos si intra cu "saru-mana", s-ar putea sa scapi fara alta cheltuiala (care oricum este mica).

Daca expeditorul (sau purtatorul) are proasta inspiratie sa declare o valoare mare atunci vama poate deveni substantiala...

Link to comment
Share on other sites

Nu uita de TVA-ul de 19% :)

 

N-am uitat. Fiind un procent, suma de interes ramane tot valoarea in vama.

 

In alta ordine de idei, astazi am aflat ca trimiterea unei chitare prin posta (fie ca e Fedex, UPS sau USPS) poate fi un exercitiu foarte costisitor. Date fiind dimensiunile, singura optiune cu astia este transport expres (sau overnight) care costa vreo 800 USD la dimensiunile si greutatea pachetului. Trebuie gasite alte variante. Aviz amatorilor.

Link to comment
Share on other sites

Cu USPS costa ceva in jur de 100$.

Fedex si UPS nu se recomanda pentru ca vama se calculeaza la valoarea de asigurare a pachetului (care va fi pusa cel putin egal cu valoarea reala).

 

Din pacate, si USPS cere tot 800 USD pentru ca dimensiunea maxima a pachetului pentru serviciul standard este de 79 inch. Chitara impachetata are 105 inch. Iar pentru dimensiunea asta e valabil doar serviciul scump. Mai e o varianta care costa in jur de 400 USD, dar presupune dimensiunea maxima de 84 inch, ori numai carcasa are 83 inch. Deci pica si asta.

 

Alte idei?

Edited by man1ak
Link to comment
Share on other sites

Vrei sa spui ca iti cumperi o chitara la care pachetul are 105 inch? Adica peste 2 metri si jumate +?

 

Ma cam indoiesc, sau poate esti din tara uriasilor, oricum Gibson nu face chitari decat pentru noi cei de pe planeta asta.

 

 

(astea sunt din categoria "Vorbim sa n-Adormim")

Edited by dgeekoo
Link to comment
Share on other sites

Size Limits

Letter-post: See 243.2

Parcel Post: Maximum length: 42 inches

Maximum length and girth combined: 79 inches

 

Size Limits (217.4)

An item must be large enough to hold on its face the postage

and the plastic pouch that carries the Global Express

Guaranteed Air Waybill/Shipping Invoice (shipping label).

The shipping label is approximately 5.5 inches high and

9.5 inches long, and the plastic pouch that carries it is

approximately 7 inches high and 12 inches long.

Maximum length: 46 inches

Maximum width: 35 inches

Maximum height: 46 inches

Maximum length and girth combined: 108 inches

 

Size Limits (223.2)

Maximum length: 36 inches

Maximum length and girth combined: 79 inches

 

De la http://pe.usps.gov/text/imm/immicl/immiclnr_024.html.

 

Deci daca pachetul tau are peste 46in lungime (adica ~117cm), nu poate fi trimis cu posta. Nu stiu care e inaltimea standard la cutiile acelea de carton.

 

LE: am masurat si tocul de la Eclipse are 107cm lungime, deci cutia are 110cm maxim.

 

LLE: Stiti care e parea mai nostima? Ca daca le cumperi din SUA si ti le trimit cu Global Express, ajung in 5 zile. Trimise din Germania (Thomann), dureaza si doua saptamani. Bine, tot cel mai repede si cel mai sigur e chiar din magazin :) Dar suntem off-topic.

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

Stiu ca domnu Scanteie a primit un bass din State. A asteptat vreo 2 saptamani dupa el, dar in nici un caz nu a platit 800 de para. Cred ca 150 (max) e o valoare mai mult decat normala :)

Link to comment
Share on other sites

Guest daemon

asteptam cu interes raspunsul, ca am si eu un ditamai animalul de bass de trimis incoace, tot prin cunostinte... si sunt curios cat flamanzesc pt el

Link to comment
Share on other sites

Guest daemon

este clar in privinta dimensiunii, si fiindca mi'l cumpara si trimite cineva, cred ca profit de faptul ca am bolt'on si'i zic sa'i dea jos corzile si gatul sa faca pachetul mai mic... asta cu dimensiunile mi'e clar... m'am uitat pe site'ul usps si ajunge la 60-70 de dolari un pachet greu de 8 kg (16 lbs), si nu cred ca ajunge un bas atat... dar cu restul taxelor nu mi'e clar

Link to comment
Share on other sites

dar cu restul taxelor nu mi'e clar

 

Taxele se aplica la valoarea in vama, care in acest moment e o necunoscuta. De principiu:

 

Taxa vamala: 3.7% * Valoarea in vama

TVA: 19% * (Valoarea in vama + Taxa vamala)

 

Am inteles ca pentru persoane fizice nu se include si transportul in valoare.

 

Eu acum explorez varianta printr-o companie de transport SUA-Romania. Ce am gasit pana acum: Carpati Transport Inc (www.carpatiusa.com) si Atlas Shipping (www.atlasshippingltd.com). Partea proasta este ca transporturile pleaca din New York, deci trebuie sa-ti aranjezi transportul pana la ei. Partea buna este ca transportul domestic in SUA nu e chiar scump (in jur de 30-40 USD cu tot cu asigurare).

 

O sa aflu mai multe detalii in seara asta, sper.

Link to comment
Share on other sites

este clar in privinta dimensiunii, si fiindca mi'l cumpara si trimite cineva, cred ca profit de faptul ca am bolt'on si'i zic sa'i dea jos corzile si gatul sa faca pachetul mai mic... asta cu dimensiunile mi'e clar... m'am uitat pe site'ul usps si ajunge la 60-70 de dolari un pachet greu de 8 kg (16 lbs), si nu cred ca ajunge un bas atat... dar cu restul taxelor nu mi'e clar

 

Daca primesti prin USPS se foloseste codul vamal. Daca il primesti ca persoana fizica, iar vamesul se convinge ca nu este o valoare ,mai mare de 70-100 euro, se poate intampla sa fie "ingaduitor" si sa scapi cu un zambet si un "multumesc foarte mult".

Daca el crede ca trebuie sa platesti neaparat, nu are decat un cod invechit (ca inca nu cred ca se aplica codurile europene) in care scrie chitara electrica cu 1 doza - valoare 75 Euro, chitara electrica cu 2 doze - 76 Euro, chitara electrica cu 3 doze ... etc... (aberatii).

 

Nu trebuie sa existe in pachet factura! (sau daca exista trebuie ca vamesul sa se prefaca ca n-o intelege). Daca exista factura atunci taxa este conform pretului declarat in factura.

 

(Apropo nu cred ca este nevoie sa-ti demonteze bass-ul)

Link to comment
Share on other sites

Exista un Ordin al Ministerului de Finante (1076/26.06.2006) unde se stipuleaza valoarea in vama a diverselor produse. Culmea este ca la chitara electrica exista valoarea numai pentru 1 doza si respectiv 2 doze. Valorile sunt 69 si respectiv 78 EUR. Deci trebuie sa convingi vamesul ca nu are decat 2 doze, in caz ca-ti iei Strat. Tare.

 

@dgeekoo: ca idee, de la 1 ianuarie se aplica normele europene in ceea ce priveste regimul vamal.

Edited by man1ak
Link to comment
Share on other sites

Exista un Ordin al Ministerului de Finante (1076/26.06.2006) unde se stipuleaza valoarea in vama a diverselor produse. Culmea este ca la chitara electrica exista valoarea numai pentru 1 doza si respectiv 2 doze. Valorile sunt 69 si respectiv 78 EUR. Deci trebuie sa convingi vamesul ca nu are decat 2 doze, in caz ca-ti iei Strat. Tare.

 

@dgeekoo: ca idee, de la 1 ianuarie se aplica normele europene in ceea ce priveste regimul vamal.

 

normele da. Dar codurile vamale? Nu cred ca exista inca....

Link to comment
Share on other sites

normele da. Dar codurile vamale? Nu cred ca exista inca....

 

Codul vamal exista si este in vigoare. Mai mult, se aplica aceleasi cote de taxare ca si in orice alta tara UE. Ce poate diferi de la tara la tara sunt valorile in vama ale diferitelor produse, in cazul in care nu exista factura.

Link to comment
Share on other sites

Codul vamal exista si este in vigoare. Mai mult, se aplica aceleasi cote de taxare ca si in orice alta tara UE. Ce poate diferi de la tara la tara sunt valorile in vama ale diferitelor produse, in cazul in care nu exista factura.

 

Pai asta este codul vamal. La noi codul spune "chitara cu 2 doze". La ei scrie "Gibson LesPaul Standard series".

Intlegi ce vreau sa spun?

Link to comment
Share on other sites

Pai asta este codul vamal. La noi codul spune "chitara cu 2 doze". La ei scrie "Gibson LesPaul Standard series".

Intlegi ce vreau sa spun?

 

Inteleg, ok. Codul vamal nu este cel in care sunt trecute valorile si listele de produse, de aici si confuzia. Vorbim despre lucruri diferite.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.