www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Inceputul ;)


Guest malmsteen_the_best
 Share

Recommended Posts

Inceputul este cam asa:

- studiezi teoria si solfegiul ca 3-4 ani, dupa care mai aprofundezi 2-3 cu armonia si contrapunctul

- dupa asta, daca ai ceva talent la compozitie, incerci sa faci 3-4 ani de filologie studiind arta compozitiei literare, ritmul si contrapunctul in materie de poezie (nu stiu cum se numesc astea)

- si cam atat pentru inceput

Link to comment
Share on other sites

Inceputul este cam asa:

- studiezi teoria si solfegiul ca 3-4 ani, dupa care mai aprofundezi 2-3 cu armonia si contrapunctul

- dupa asta, daca ai ceva talent la compozitie, incerci sa faci 3-4 ani de filologie studiind arta compozitiei literare, ritmul si contrapunctul in materie de poezie (nu stiu cum se numesc astea)

- si cam atat pentru inceput

 

criminal esti frate:)))))))))))))))))))sadic raspuns!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Inceputul este cam asa:

- studiezi teoria si solfegiul ca 3-4 ani, dupa care mai aprofundezi 2-3 cu armonia si contrapunctul

- dupa asta, daca ai ceva talent la compozitie, incerci sa faci 3-4 ani de filologie studiind arta compozitiei literare, ritmul si contrapunctul in materie de poezie (nu stiu cum se numesc astea)

- si cam atat pentru inceput

LOOOOOOL

Link to comment
Share on other sites

Guest alexm
Inceputul este cam asa:

- studiezi teoria si solfegiul ca 3-4 ani, dupa care mai aprofundezi 2-3 cu armonia si contrapunctul

- dupa asta, daca ai ceva talent la compozitie, incerci sa faci 3-4 ani de filologie studiind arta compozitiei literare, ritmul si contrapunctul in materie de poezie (nu stiu cum se numesc astea)

- si cam atat pentru inceput

 

Salut

 

Asta este o buna scuza pentru cei care incearca sa compuna si nu le iese nimic :);

Link to comment
Share on other sites

Inceputul este cam asa:

- studiezi teoria si solfegiul ca 3-4 ani, dupa care mai aprofundezi 2-3 cu armonia si contrapunctul

- dupa asta, daca ai ceva talent la compozitie, incerci sa faci 3-4 ani de filologie studiind arta compozitiei literare, ritmul si contrapunctul in materie de poezie (nu stiu cum se numesc astea)

- si cam atat pentru inceput

sadic raspuns intr-adevar.. there's a little karpi in everyone of us! :)

acuma pe bune... cum poti sa sugerezi asta cand tipu poate vrea doar sa bage 3 riffuri pe cantec si un solo de umplutura asa ca sa se simta bine pe o scena si sa dea din cap?? trebuie neaparat x ani de studii si n diplome ca sa ajungi sa poti sa INCERCI macar sa faci un cantec?! normal, daca tipu vrea sa ajunga mare expert in ale muzichiei cu ochelari grosi la ochi, atunci merita sa parcurga pasii enumerati mai sus.

 

bottom line: trebuie munca, sudoare, degete amortite, cateva carti de teorie muzicala, multe multe ore pierdute cu compusul si o gramada de foi cu versuri de calitate indoielnica(ca sa ajungi la ceva intr-adevar bun), asta nu neaparat cu 100 de ani de studiu si un vraf de diplome. eu vorbesc din proprie experienta, daca vrei uite-te la topicul din "inregistrarile noastre" numit "un cantec de gp facut de mine" si o sa vezi ca totusi nu spam-uiesc.

Link to comment
Share on other sites

Guest malmsteen_the_best

daca vreau sa armonizez o nota sa sune major ce trebuie sa respect ?? cred k notele arpegiului notei dar am observat k nu intotdeauna si nu stiu dc ??? iar k sa armonizez sa sune minor ce trebuie respectat ??? help me pls

Link to comment
Share on other sites

Cum se compune o melodie ??? de la ce se incepe si cum o continui ???? help me pls

 

Se incepe de la un gand, de la o idee, de la o obsesie. Poti sa o numesti tema. Apoi dezvolti.

Joaca-te cu chitara. Asa incepe totul. Incearca sa nu te iei prea in serios. :)

 

Un raspuns mai serios gasesti aici: http://www.wikihow.com/Write-a-Song

Link to comment
Share on other sites

Guest alexm
cum afli tonica unei linii melodica si invers ??

 

tonica= sunetul principal care determina numirea tonalitatii. Ex. tonica gamei do major este nota Do. Ai o linie melodica, vezi in ce gama sunt sunetele respective si aflii si tonica, fiind prima nota din gama. Si, de asemenea, trebuie sa tii cont si de tonalitatea (majora sau minora ) in care te aflii, aici te ajuta urechea (cred), pentru ca, dupa cum ai citit si tu, o gama majora are aceleasi sunete cu relativa ei minora.

Edited by alexm
Link to comment
Share on other sites

pe mine ma "loveste" IDEEA :) ...

adica stiu exact ceea ce vreau sa transmit in piesa , si incep sa cant ori la clapa (pian) ori la chitara depinde ce imi sare in ochi...

...si in timp ce (cu ochii inchisi :) ) ma gandesc la IDEE... ... totul se imbina "armonios in armonii", rezultand inceputul unei piese noi.

bine inteles cantat in "suedeza" (amestec de engleza cu burundi)

 

odata am fost inspirat de tzakanitul unui motor de masina rezultand un ritm interesant :)

Link to comment
Share on other sites

Guest malmsteen_the_best

da ms is 50 % lamurit :) !! vreau sa te intreb de unde stii in ce gama sunt sunetele pentru k sa afli tonica !!! pt k nah notele se repeta in mai multe game si asta nush cum stii k o linie melodica ii in gama sol major si nu-i in re major sa zicem k notele se cam repeta zic eu ??? help me !! ms mult

Link to comment
Share on other sites

Inceputul este cam asa:

- studiezi teoria si solfegiul ca 3-4 ani, dupa care mai aprofundezi 2-3 cu armonia si contrapunctul

- dupa asta, daca ai ceva talent la compozitie, incerci sa faci 3-4 ani de filologie studiind arta compozitiei literare, ritmul si contrapunctul in materie de poezie (nu stiu cum se numesc astea)

- si cam atat pentru inceput

 

Dude... pleaca ma de-aici... asta daca vrei sa compui muzica simfonica and such and such. Pana si tipii de la Dream Theater n-au facut decat un an la Berklee.

 

N-ai nevoie de toate astea ca sa "compui o melodie". Iti trebuie doar o idee buna si originala si abilitatea de a o canta.

 

Si Malmsteen eu zic sa lasi intrebarile astea de pe forum, astea nu sunt intrebari pentru un forum. Astea-s intrebari de intrebat un prof. Nu poti sa vii si sa pui intrebari de genu cum se face un acord sau cum gasesti tonica... pe bune, gaseste un profesor si toate drumurile o sa ti se deschida.

Edited by Metabog
Link to comment
Share on other sites

Guest malmsteen_the_best

deci : vreau sa va intreb de unde stiti in ce gama sunt sunetele pentru k sa afli tonica !!! pt k nah notele se repeta in mai multe game si asta nush cum stii k o linie melodica ii in gama sol major si nu-i in re major sa zicem k notele se cam repeta zic eu ??? help me !! ms mult

Link to comment
Share on other sites

deci : vreau sa va intreb de unde stiti in ce gama sunt sunetele pentru k sa afli tonica !!! pt k nah notele se repeta in mai multe game si asta nush cum stii k o linie melodica ii in gama sol major si nu-i in re major sa zicem k notele se cam repeta zic eu ??? help me !! ms mult

 

Te decizi tu singur in ce gama vrei sa fie, si apoi te tii de gama aia. Eventual, mai tarziu modulezi daca vrei sa treci in alta gama.

Link to comment
Share on other sites

Dude... pleaca ma de-aici... asta daca vrei sa compui muzica simfonica and such and such. Pana si tipii de la Dream Theater n-au facut decat un an la Berklee.

 

N-ai nevoie de toate astea ca sa "compui o melodie". Iti trebuie doar o idee buna si originala si abilitatea de a o canta.

 

Si Malmsteen eu zic sa lasi intrebarile astea de pe forum, astea nu sunt intrebari pentru un forum. Astea-s intrebari de intrebat un prof. Nu poti sa vii si sa pui intrebari de genu cum se face un acord sau cum gasesti tonica... pe bune, gaseste un profesor si toate drumurile o sa ti se deschida.

 

Daca cei del DT au facut doar un an de Berkley (sau Berklee?...) asta nu inseamna ca pana atunci erau ciumetzi (adica incepatori) in ale muzicii. Adica poate au facut o perfectionare... poate. De asemenea precis nu s-au oprit acolo. Ce compun si ce fac ei acolo, melodic, ritmic si armonic este imposibil fara o educatie muzicala solida (plus talentul si scanteia).

 

@Malmsteen gama o afli dupa alteratiile notelor. Adica, de exemplu, daca ai fa# do# si Sol# esti precis in La major sau Fa#minor. Poti fi si in Si Doric de exemplu (asta este modul)... Gama pana la urma o poti afla cautand tonica. De obicei (dar nu neaparat) cu tonica incepe si se termina un motiv principal (o fraza, sau o intreaga melodie). Tonica este pivotul in jurul careia se construieste melodia. Pot exista si modulatii si atunci se schimba tonalitatea (si tonica, si/sau alteratiile) s.a.m.d.

Toate tin de ce spuneam mai sus (jumate in gluma dar jumate in serios). Teoria si studiul sunt baza. Doar dupa aceea incepe talentul, si oricum daca nu intelegi decat partial ce spun cu cateva randuri mai sus asta este pentru ca iti lipseste baza teoretica.

Cineva spunea pe forum ca nu poti sa scrii daca nu stii alfabetul. De asemenea nu poti scrie si vorbi corect daca nu cunosti gramatica, etc....

 

Inca ceva: teoria muzicala nu este nici pe departe ceva atat de complicat si savant cum pare. Este ceva mai simpla decat aritmetica elementara (clasa IV).

 

Spor la treaba!

 

uita-te la tabbul asta : http://www.ultimate-guitar.com/tabs/l/ludw..._to_joy_tab.htm . aici am doar o linie melodica . de unde stiu in ce gama este ?

 

 

Uite cum este: o fraza are 2 randuri din tab. Incepe cu nota Si (:) si se termina cu Sol (G, coarda III libera adica 0).

Fara sa apara Fa# in melodie putem spune cu certitudine ca tonica este Sol(G) si ca tonalitea este Sol major (Sol-Si terta mare).

Link to comment
Share on other sites

aha pai si nu-i o coincidenta k se termina in sol ??? sau ?

Nu stiu daca ai observat pana acuma, dar sunt 7 game(cu tot cu moduri) care au exact aceleasi note. Dupa coincidente de genul asta iti dai seama in care din ele e scrisa melodia. In general, totusi, se folosesc doar gama majora, sau gama minora. Iar in cazul asta sunt si mai multe posibilitati, pentru ca apar doar 5 note. Ai putea sa zici ca e DO major, dar DO apare doar de 4 ori. Dupa coincidente de genul asta iti dai seama in ce gama e scris cantecul.

Link to comment
Share on other sites

Guest malmsteen_the_best

einar nu inteleg la ce te referi ... poti sa fi mai explicit te rog cu ce ai zis ?

Link to comment
Share on other sites

Guest malmsteen_the_best

Uite cum este: o fraza are 2 randuri din tab. Incepe cu nota Si ( si se termina cu Sol (G, coarda III libera adica 0).

Fara sa apara Fa# in melodie putem spune cu certitudine ca tonica este Sol(G) si ca tonalitea este Sol major (Sol-Si terta mare).

 

        

            Cum adica fara sa apara Fa # putem spune ca tonica este Sol si tonalitatea este Sol major ?? ca doar nota fa # apartine gamei Sol major ?? sau mai exact spune-mi pls cum ai gasit tonica in tabbul acel ( ode to joy) !! te-ai luat dupa faza k se termina in sol ?? :):)

Link to comment
Share on other sites

Uite cum este: o fraza are 2 randuri din tab. Incepe cu nota Si ( si se termina cu Sol (G, coarda III libera adica 0).

Fara sa apara Fa# in melodie putem spune cu certitudine ca tonica este Sol(G) si ca tonalitea este Sol major (Sol-Si terta mare).

 

        

            Cum adica fara sa apara Fa # putem spune ca tonica este Sol si tonalitatea este Sol major ?? ca doar nota fa # apartine gamei Sol major ?? sau mai exact spune-mi pls cum ai gasit tonica in tabbul acel ( ode to joy) !! te-ai luat dupa faza k se termina in sol ?? :):)

 

Da, ti-am spus mai sus ca tonica este nota cu care incepe (catEodata) dar mai ales se termina (aproape sigur (95%)) o melodie sau fraza.

 

Plus ca asa imi suna dar pentru asta trebuie sa fiu in stare sa mi-o cant in minte sau sa o fredonez dupa tabulatura (sau dupa note), adica folosesc ceea ce am invatat la orele de solfegiu.

 

gata nu ma mai bag in topicul asta....

 

Citeste o carte (te rog) si mai discutam dupa aceea.

Link to comment
Share on other sites

Guest Ismael

Nu e nevoie de cine-stie-ce tehnica si cunostinte pentru a compune o piesa. Sunt de ajuns 3 acorduri bine aranjate si mult feeling, ca in final nu facem muzica sa demonstram cat suntem de tari, facem muzica din placere, sa ne simtim bine si sa ne descarcam sufletul. Nu trebuie sa te complici ca Iron Maiden in tehnici si chestii ca sa scoti ceva calumea (asta nu inseamna ca Maiden nu canta bine, ei sunt printre preferatii mei :) )

 

E simplu, ca in literatura: pentru a compune o piesa ai nevoie de un motiv, iar din motivul acela iti iese o tema - a mai spus cineva asta mai sus. Motive sunt multe si dupa mine acesta este cel mai important in a compune. Ganditi-va ce motiv o avut Clapton cand a compus tears in heaven...

 

Din tema aia poti face variatii. Mai multe sau mai putine, dar sa respecte sound-ul, feelingul, etc.

 

Combini tema si variatiile, mai adaugi ceva si ajungi la o propozitie. De la mai multe propozitii ajungi la o fraza :)

 

Important e sa compui cu sufletul, mai putin cu mintea. (punctul meu de vedere)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.