www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Nationala De Rock


Guest NationaladeRock
 Share

Recommended Posts

  • Replies 165
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Guest Adriani
Iata cum merg lucurile in alte parti (a se lua pur si simplu informativ):

http://www.guitarcompetition.org/default.asp

Bafta participantilor si organizatorilor!

 

Iata cum stau si la noi lucrurile( a se lua tot pur informativ ), cam asta au in plus cei pe care ii dai ca exemplu:

30 ani in fata( muzical vorbind), o doza mai mare de bun simt din partea celor care asista si comenteaza de pe "margine" ( din punct de vedere al celor 7 ani de acasa ) si mai multa dorinta de a face ceva pozitiv......adica, fiecare cu ce are.

Facem si noi ce putem.... Suntem la inceput de drum. Multumim de sfat, anyway.

Link to comment
Share on other sites

E greu de vorbit pe larg despre un asemenea eveniment... mai ales ca eu, venind din provincie si dupa orele de serviciu, nu am ajuns decat dupa ce o parte din concurenti evoluasera deja. de aceea si pozele sunt facute doar la ce am mai apucat...

dupa cat am vazut si auzit, parerea mea proprie si personala este ca a fost un eveniment reusit, care si-a atins din plin menirea. A dat ocazia participantilor sa se confrunte cu ei insisi si cu publicul si a scos din hibernare (speram!) un pusti exceptional. Finala, dupa parerea mea a fost pertinent si corect jurizata, si ierarhia stabilita a fost cea reflectata de evolutiile "live" ale participantilor.

 

asa cum imi amintesc, ierarhia castigatorilor arata cam asa:

 

marele premiu: Andrei Sora (colegul nostru de forum) :)

premiul 1: Ursache Claudiu

premiul 2: Mihai Alexandru (Malmsteen al nostru) :)

premiul 3: Coman Adrian (comanel al nostru) :(

premiul 4: Dudau Diana Paula

 

 

s-au decernat si cateva premii speciale:

 

premiul pentru popularitate: Andrei Sora

premiul pentru virtuozitate: Mihai Alexandru

premiul pentru originalitate: Coman Adrian

premiul revistei "Maximum Rock": Mihai Alexandru

premiul "Adi Manolovici": Manea Andrei

premiul "Mircea Vintila": Dudau Diana Paula (aici sper sa nu ma insel.. cine stie mai bine e rugat sa ma corecteze) :)

 

aveti atasate doua arhive ce contin cateva fotografii din timpul concursului si a decernarii premiilor speciale, plus filmuletzul cu decernarea premiilor de podium. calitatea nu e exceptionala, dar se intelege ceva din ce s-a petrecut acolo, sper.

ar fi bine daca si alti participanti din public, care au fotografiat sau au filmat, ar putea sa imparta cu noi placerea de a urmari imagini de acolo, mai ales ceva video cu prestatia castigatorului (din pacate eu nu am filmat portiunea aceea).

 

Felicitari participantilor si organizatorilor! La mai mare!

festivitate_de_premiere.avi

poze_din_timpul_concursului.rar

poze_de_la_decernarea_premiilor_de_consolare_si_a_premiilor_speciale.rar

Link to comment
Share on other sites

Am vazut doi chitaristi EXCEPTIONALI!!!! Andrei Sora si Claudiu Ursache. Felicitari si multa bafta!

A fost un concurs reusit, iar clasamentul final a fost conform cu realitatea de pe scena. Un usor dezavantaj pentru cei care au venit cu trupa, din cauza acusticii foarte proaste a salii.

Rezultatele au fost peste asteptari, iar daca la fiecare editie, vom vedea cate 1-2 chitaristi excelenti si inca vreo 3-4 foarte buni, eu zic ca e un demers de succes.

Link to comment
Share on other sites

Guest Blackout

Felicitari premiantilor, in primul rand, dar si celorlalti participanti!

De asemenea, un sincer "bravo!" lui Adi Manolovici pentru acest demers! Fiecare exercitiu de acest gen este binevenit in peisajul muzicii rock de la noi, pentru ca are darul de a o scoate din amorteala si de a micsora distanta dintre underground si zona...vizibila!

Link to comment
Share on other sites

Guest Adriani
Felicitari premiantilor, in primul rand, dar si celorlalti participanti!

De asemenea, un sincer "bravo!" lui Adi Manolovici pentru acest demers! Fiecare exercitiu de acest gen este binevenit in peisajul muzicii rock de la noi, pentru ca are darul de a o scoate din amorteala si de a micsora distanta dintre underground si zona...vizibila!

 

Va multumesc tuturor pentru aprecieri dar cred ca in primul rand trebuie felicitati toti concurentii pentru prestatie si sponsorii pentru generozitate. Mai multe poze cu participantii se gasesc pe site-ul www.nationaladerock.ro, iar in curand vom pune si ceva filme !

 

Keep On Rockin' !

Link to comment
Share on other sites

Guest Andrei Sora
Felicitari Andrei! ( si felicitari si celorlalti concurenti) :(B);):) :) :)

Merci mult!!!

 

haha.. subscriu la ce o zis andrei.. ce fata am si eu in pozele alea :o)

 

Oricum, frate, tu n-ai iesit asa... mi-e rusine... ;)

Link to comment
Share on other sites

Guest Baradux

Pe Andrei l-am felicitat destul, deh, e colegu' de banca(sa ma dau si io mare acuma), asa ca respect si kudos pentru ceilalti concurenti. E nevoie de mult curaj/alcool sa te urci pe o scena, cu atat mai mult in conditii de concurs si stiind in ce a constat preselectia.

O prima editie destul de reusita, in ciuda micilor dificultati mai mult sau mai putin tehnice. Pe cand o a doua editie? Auzeam de ceva prin iarna? Oricum, ideal ar fi intr-o vacanta.

Link to comment
Share on other sites

atzi vazut videourile? eu zic sa fim totusi seriosi. nu prea s-a meritat punctajul. am fost si in sala, si la fel am vazut, dar acum s-a reconfirmat treaba dupa ce am vazut videourile. castigatorul marelui premiu a cantat aceeasi piesa, for the love of God mult mai prost decat concurentul de pe locul 1. de fapt andrei sora nici n-a cantat cu totul piesa, partile cele mai grele le-a cam evitat. e de ajuns sa lasi cateva note de inceput de la Andrei sora si claudiu ursache, si iti dai seama care a cantat mai bine. pentru cei care nu ati fost la concurs, castigatorul marelui premiu s-a si incurcat de vreo 3 ori (la parti care nu sunt pe videoul de pe site, a pierdut ritmul). si i s-a mai oprit si cablul de cateva ori. dupa mine oricum iesea din lupta pentru marele premiu. avem un mare premiu care n-a putut sa cante toata piesa cum era, a pierdut ritmul de vreo 3 ori in concurs, a tras foarte prost de corzi, nu prea clar. marele premiu de fapt ca valoare a fost pe la locul 2, Mihai Alexandru a fost oricum mai bun decat Andrei Sora. Si se vede clar pe videouri. Cine cunoaste sa asculte atent. Banuiesc ca D-l Adi manolovici si-a dat lejer seama (asa cum isi da seama orice ochi cat de cat format) care a fost mai bun, dar noah, in juriu n-au fost doar chitaristi. dar e prea izbitoare la ochi diferenta dintre aceeasi piesa cantata mult mai bine de Claudiu Ursache fata de Andrei Sora. si felicitari d-lui Mihai Alexandru, chiar ca dovada de virtuozitate.

in rest, nu stiu ce preselectie s-a facut, ca primii care au cantat...m-a cam durut capu' nene, iar cel care a luat punctaj maxim la preselectie nu a luat nimic la concurs.

dar au fost catziva concurenti chiar buni.mi-a placut de ei. nu vreau sa zic nimic rau de Andrei sora, s-a anuntat ca are doar 16 ani, e talentat, canta, are tot ce-i trebuie sa ajunga un mare chitarist, doar ca la concursul asta au fost chitaristi mai buni c el si care au cantat mai bine.

Link to comment
Share on other sites

Guest Andrei Sora
atzi vazut videourile? eu zic sa fim totusi seriosi. nu prea s-a meritat punctajul. am fost si in sala, si la fel am vazut, dar acum s-a reconfirmat treaba dupa ce am vazut videourile. castigatorul marelui premiu a cantat aceeasi piesa, for the love of God mult mai prost decat concurentul de pe locul 1. de fapt andrei sora nici n-a cantat cu totul piesa, partile cele mai grele le-a cam evitat. e de ajuns sa lasi cateva note de inceput de la Andrei sora si claudiu ursache, si iti dai seama care a cantat mai bine. pentru cei care nu ati fost la concurs, castigatorul marelui premiu s-a si incurcat de vreo 3 ori (la parti care nu sunt pe videoul de pe site, a pierdut ritmul). si i s-a mai oprit si cablul de cateva ori. dupa mine oricum iesea din lupta pentru marele premiu. avem un mare premiu care n-a putut sa cante toata piesa cum era, a pierdut ritmul de vreo 3 ori in concurs, a tras foarte prost de corzi, nu prea clar. marele premiu de fapt ca valoare a fost pe la locul 2, Mihai Alexandru a fost oricum mai bun decat Andrei Sora. Si se vede clar pe videouri. Cine cunoaste sa asculte atent. Banuiesc ca D-l Adi manolovici si-a dat lejer seama (asa cum isi da seama orice ochi cat de cat format) care a fost mai bun, dar noah, in juriu n-au fost doar chitaristi. dar e prea izbitoare la ochi diferenta dintre aceeasi piesa cantata mult mai bine de Claudiu Ursache fata de Andrei Sora. si felicitari d-lui Mihai Alexandru, chiar ca dovada de virtuozitate.

in rest, nu stiu ce preselectie s-a facut, ca primii care au cantat...m-a cam durut capu' nene, iar cel care a luat punctaj maxim la preselectie nu a luat nimic la concurs.

dar au fost catziva concurenti chiar buni.mi-a placut de ei. nu vreau sa zic nimic rau de Andrei sora, s-a anuntat ca are doar 16 ani, e talentat, canta, are tot ce-i trebuie sa ajunga un mare chitarist, doar ca la concursul asta au fost chitaristi mai buni c el si care au cantat mai bine.

 

La care parti te referi?

Link to comment
Share on other sites

Guest Anton

Dragalasule slasshh! Am vazut si eu videourile si am mers si la concurs. E problema ta personala daca consideri ca marele premiu a cantat mai prost decat locul 1. iar daca zici ca marele premiu nu a cantat toata piasa inseamna ca nu stii piesa intra pe dc++ si pirateaz-o, asculta si dupa aia scrie mesaje pe forum! La felul in care a reactionat publicul la Andrei Sora comparativ cu restul nu poti spune nimic.

 

 

daca nu ma insel la Mihai Alexandru se striga din public "Nashpa." Adica publicul e mai prost sau ce? La o piesa nu facea decat sa tina o nota cateva masuri, asta e semn de virtuozitate nu? Ai zis bine ca "cine cunoaste sa asculte!": problema este ca tu nici nu cunosti nici nu auzi bine - intre marele premiu si locurile 1 si 2 a fost mare diferentaâ. Iar cei care au fost in jurui inclusiv Adi Manolovici sunt profesionisti nu afoni. Faptul ca in sala publicul a sustinut castigatorul marelui premiu e fara dubiu. Iar Andrei Sora a cantat trei piese in timp ce locurile 1 si 2 au canta cate 2.

 

Si nu in ultimul rand nu ar strica sa spui cine esti tu. La ce instrument cu corzi canti tu, ca sa-ti dai cu parerea asa de profesionist. Din ce scrii reiese insa ca esti suflator! No offence!

Edited by Anton
Link to comment
Share on other sites

Faptul e consumat, asa ca degeaba mai comentam prestatia concurentilor. Cat despre public, n-are absolut nici o legatura cu decizia juriului. Daca Andrei Sora a avut mai multi prieteni in sala (si se pare ca a avut), e de inteles cui i-au tinut partea, chiar si cu comentarii rautacioase la adresa altor concurenti (ceea ce la un concurs nu prea se face). Da' asa e la romani: mai bine strigi "M**e Rapid!" decat "Hai Dinamo!"

Felicitari castigatorilor si tuturor participantilor.

Link to comment
Share on other sites

La care parti te referi?

la partea de sweep in arpegii minor7, la frazarea cu maneta, shi la partea de feeling la final, kre a fost inlocuita cu niste improvizatzii haotice. Acum nu lua nimic personal,dar asta e parerea mea ca Ursache Claudiu de pe locu 1 shi Mihai Alexandru de pe 2 au kntat mai bine.

Oricum bravo! Pentru varsta ta kntzi f bine! Felicitarile mele!

Link to comment
Share on other sites

Guest Anton

daca tu stii atat de bine de ce nu ai concurat? sau esti doar teoretician, mai slasschh-ule?

 

Faptul e consumat, asa ca degeaba mai comentam prestatia concurentilor. Cat despre public, n-are absolut nici o legatura cu decizia juriului. Daca Andrei Sora a avut mai multi prieteni in sala (si se pare ca a avut), e de inteles cui i-au tinut partea, chiar si cu comentarii rautacioase la adresa altor concurenti (ceea ce la un concurs nu prea se face). Da' asa e la romani: mai bine strigi "M**e Rapid!" decat "Hai Dinamo!"

Felicitari castigatorilor si tuturor participantilor.

 

Domnu Doctor! faptul e consumat... ce crezi ca a fost la concursul asta, miting pentru Basescu? Baiatu a cantat bine si publicul a reactionat! e ciudat pentru o cantare rock? Hai steaua! Feliciari castigatorilor, tuturor participantilor, organizatorilor si sponsorilor... si la mai mare!

Edited by Anton
Link to comment
Share on other sites

daca tu stii atat de bine de ce nu ai concurat? sau esti doar teoretician?

Domnul meu, mai bine te abtii de la comentarii de genul asta daca nu intelegi ce spun. Dupa cum ti-ai facut intrarea pe forum, e foarte posibil sa nu faci prea multi purici pe-aici.

Si ca sa-ti raspund la intrebare: nu ma incadrez in limita de varsta impusa. Mai precis, depasesc limita maxima cu vreo 9 ani. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Andrei Sora
la partea de sweep in arpegii minor7, la frazarea cu maneta, shi la partea de feeling la final, kre a fost inlocuita cu niste improvizatzii haotice. Acum nu lua nimic personal,dar asta e parerea mea ca Ursache Claudiu de pe locu 1 shi Mihai Alexandru de pe 2 au kntat mai bine.

Oricum bravo! Pentru varsta ta kntzi f bine! Felicitarile mele!

 

la partea aia nu aveam cum sa ajung la notele alea inalte (EDIT: nu-mi incapea mana) ... asa ca am inlocuit bucata... Si cu maneta... sa fim seriosi... daca dadeam putin de ea sa dezacorda chitara in ultimu' hal...

Oriucum, merci pentru aprecieri - si-ti respect parerea. :)

Edited by Andrei Sora
Link to comment
Share on other sites

Guest Anton
Domnul meu, mai bine te abtii de la comentarii de genul asta daca nu intelegi ce spun. Dupa cum ti-ai facut intrarea pe forum, e foarte posibil sa nu faci prea multi purici pe-aici.

Si ca sa-ti raspund la intrebare: nu ma incadrez in limita de varsta impusa. Mai precis, depasesc limita maxima cu vreo 9 ani. :)

doctore nu pe tine te-am intrebat de ce nu ai concurat! citeste mai atent! o fi din cauza varstei inaintate? si nu ma lua cu purici... cum adica cum mi-am facut intrarea?

Edited by Anton
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.