www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

hammer-on , pull off , vibrato , bend ,slide


Guest snow_patrol
 Share

Recommended Posts

Guest snow_patrol

salve io nu am chitara decat de vro luna si progresez in fiecare zi cate putin insa vreau sa-mi explice cineva pe romaneste frate ce inseamna si cum se face hammer-off,pull-off,slide,bend si alte cele notatii care le gasesc prin taburi ca in engleza mie greu sa realizez ce vor sa spuna .Multam mult

Link to comment
Share on other sites

yeah cearny. go go go !. snow patrol, pana face cearny filmuletele, o sa incerc sa-ti explic eu. slide e atunci cand duci degetu (de la mana stanga) pe o coarda de sus pana jos sau de jos pana sus, astfel incat sa fie auzite toate notele, il duci prin alunnecare ca sa zic asa. la celelalte nuj cum sa-ti explic, ca nu-mi gasesc cuvintele :). ma rog, sper ca ai inteles cum e faza cu slideu.

Link to comment
Share on other sites

cam ciudata explicatia ta. Din cate stiu eu (poate stiu gresit) slide-ul se face astfel. De exemplu ai un deget de la mana stanga pus pe fretul 2 pe coarda G (sol). Apoi lovesti coarda si repede duci degetul pe fretul 4 dar nu il ridici, ci il duci tinand coarda foarte apasata, astfel se creeaza un sunet foarte interesant. Sper ca ai inteles cum sa faci. Good luck!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest MrJackson

Slide: Tii deshtu de la mana stanga pe un fret (caseta) si, fara sa il ridici, il muti pe o alta caseta mai sus sau mai jos.

 

Hammer-on: Tii un deget de la stanga pe un fret, lovesti coarda cu pana dupa care cu alt deget, apesi pe alt fret mai sus decat primu, fara sa mai dai pe coarda. Tre sa apesi un pic mai tare, dar se va auzi misto.

 

Pull-off: E inversu hammer-on-ului. Tii un deget pe un fret si alt deget pe un fret superior si dupa ce ai lovit coarda, ridici degetul de pe fretul superior cu o miscare de tragere. Asa va suna nota pe care o tii fretuita cu primu deget.

 

Bend: Tii o coarda fretuita si dupa aia cu acelasi deget tragi de ea in sus sau in jos (spre capul tau sau spre picioare). Pt asta ai nevoie de ceva mai multa forta in deget dar si de "muscle memory" pt a o face cum trebuie de fiecare data...

 

Sper k mam facut inteles. Dak nu astept intrebari

Link to comment
Share on other sites

Ce vrea MrJackson sa zica in legatura cu bend-ul este ca nu poti pur si simplu sa ridici/cobori de coarda. Cand faci miscarea asta, inaltimea notei creste, si nu vrei sa-ti creasca cu 3/4 sau mai stiu eu 1/8 de semiton.

 

In general vrei ca nota sa creasca fie cu un semiton (distanta de o tasta) fie cu un ton (distanta de doua taste), asa ca tre' sa ai grija cat de mult ridici coarda, ca sa n-o iei pe aratura.

 

Pe langa asta, daca canti intr-o gama anume (asta e un subiect ceva mai avansat), trebie sa stii in momentul in care faci bend daca ridicand fie un semiton sau un ton mai ramai in gama respectiva. Deci controlul tehnicii asteia este foarte important.

 

Un exercitiu bun pentru crearea 'memoriei musculare' este sa iti alegi o tasta - de exemplu tasta 4 de pe coarda Sol (adica Si) si sa asculti intai cum suna tasta 5 (Do), apoi facand bend pe 4 sa ajungi la aceeasi nota. Asta e bend de un semiton (half-step bend). Apoi lovesti nota de la tasta 6 (Do#) si incerci sa ridici la tasta 4 pana suna la fel, ajungand la un bend de un ton (whole-step bend).

 

Un exercitiu bun dupa ce ai facut pasii de mai sus este sa faci pogresiv bend de semiton dup-aia din bendul respectiv sa urci la un bend de un ton, cobori la bend de un semiton si revii la nota initiala.

 

Sper ca m-am facut si eu inteles. Daca mai vrei sa stii ceva despre bend-uri, te rog sa intrebi.

 

PS: L-am pus pe cosu sa traga filmuletele alea (i-am dat lui webcamul) - sper sa le puna in curand pe forum :)

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

Foarte buna completare..eu nu am avut atat rabdare...Oricum, ca incepator nu trebuie neaparat sa iti bati capul cu toate chestiile astea legate de bend. Vor veni de la sine dupa un timp.

Link to comment
Share on other sites

daca tot a venit vorba de benduri ... sa adaug si eu ceva care pare total in afara muzicii ... cica exista si benduri de 1/4 tonuri (un sfert de ton!! sau juma de semiton) :) - si eu am ramas masca da am experimentat si uneori suna chiar marfa. (ma rog, e defapt un fel de tremolo neterminat).

 

:)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest Pheno

Stie cineva cum se face artificial harmonic, ca am auzit de tehnica asta dar nu a stiut nimeni sa-mi exemplifice exact cum se face.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Guest DarkMan2004

rog sa puna cineva un video cu right hand tapping...sau sa ma imprumute si pe mine cineva cu o camera :)...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

dive bombs si dips

un fel de opus al bendurilor si bend and release..

cum ar trebui folosite?!

eu cand le folosesc in compozitiile mele le folosesc dupa ureche dar e vreo regula (mai degraba sfat) pt a le folosi?

imi pare rau ca nu prea sunt folosite (sau cel putin nu prea am auzit eu lume vorbind despre ele) pt ca sincer mie imi cam plac (in compozitiile mele :))

Link to comment
Share on other sites

pai vezi in guitar pro ca au acolo..

era si o chestie pe net...10 whammy bar tricks..

dive bomburile se fac apasand bara (opusul unui bend) si la revenirea barei nota sa fie oprita..da un sunet de parca ar fi ceva in picaj

iar dip..se apasa si sa da drumu la bara destul de rapid (se poate si mai lent..dar nu prea am auzit...parca doar in solou smoke on the water)

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.