www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Amplificator cu EL84


razvanfaramustata
 Share

Recommended Posts

Salut!

Caut de ceva vreme o schema de amplificator cu EL84 push-pull. Vreau sa il folosesc acasa, deci am nevoie de ceva de putere mica, in jur de 20W. In mare parte il voi folosi pentru metal, asa ca imi trebuie un ton destul de agresiv, dar si un canal pentru clean. Mi-ar placea sa aiba corector de ton pentru inalte, medii si joase si daca se poate un reverb cu arc pe care il voi cumpara.

Pentru a obtine acel ton agresiv de care vorbeam, sunt dispus sa folosesc si o pedala de overdrive in fata amplificatorului.

Multumesc mult pentru ajutor si sper ca nu am spus ceva aiurea, sunt nou pe forum... :)

Link to comment
Share on other sites

Nu te-am intrebat pentru ce ai nevoie (repetat in casa ,concerte, sala, etc). 
Dar pentru repetat acasa,asa cum zic si colegii, un SE cu EL84 in final ( care de fapt nici nu ajunge la 5W) e mai mult decat suficient.
Ca si posesor de ambele ampuri ( SE EL84  ~5W  si PP EL84 de aprox 20W ) pot sa iti spun ca la cel de 20W e greu sa il dai mai sus de 2/10 cu un dif de 12'  intr-un apartament. 
Daca vrei doar sunetul unui amplificator pe lampi, eu zic sa mergi pe un SE cu EL84.
 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

10W se aude ca si o volum  dublu fata de  1W  , 

20W  un pic mai mult de dublu fata de 1W

Cat de tare se aude  la volumul  maxim depinde de SPL ( sensibilitatea /randamentul  difuzorului ).

Datele  "citite" de pe  indicatorul .scara potmetrului nu sunt relevante  deoarece   marimea semnalului  nu este unul "standardizat ".Adica daca doza da semnal mare ( sau folosesti un preamp -buffer ) poate ajunge ampliful la puterea maxima si in pozitia " 1"din "10"  .

 

Daca  dai blana sa distorsioneze  ( si ai bloc de alimentare bun ) poti ajunge cu un amplif la putere aproape dubla .

asa ca un amplif de 2W in blana poate ajunge pe la 3-3,5W siu daca ai un difuzor bun te scoate din casa .

In locatii /camera mica ca si dimensiuni degeaba  cresti puterea  deoarece va creste mult "haul " dincauza multiplelor reverberatii  plus undele sonore   reflectate si neatenuate ajung in antifaza cu semnalul dircet si se reduce drastic volumul in schimb creste enorm neclaritatea ,ai mai mult "vacarmul " decat presiune sonora .Mai ales joasele se degenereaza  apoi  unele frecvente vuiesc altele nu se aud ..iese un vacarm .

Difuzoare  cele mai ieftine cu SPL 90dB   iar celre scumpe si mai bune pana la 110dB  la puterea de 1W/ascultate de la 1metru .

90dB<->110dB   este o diferenta enorma ..este aproximativ de patru ori mai tare perceptia de volum /tarie acustica .

Am vazut prospect de difuri cu SPL 127dB .Inca nu am avut ocazia sa  incerc asa ceva ..

Deci in cea mai mare parte ,de difuzor  depinde cat de tare suna .

Ampliful se proiecteaza dupa difuzor ! Primul lucru ar fi sa faci rost de un dif bun  cu SPL cat mai mare .

 

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.