www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Multi-efecte - Niste Pareri Pls


Guest Heavy_Alloy
 Share

Recommended Posts

Guest Heavy_Alloy

Vreau sa-mi iau un proc..dar inca nu m-am hot. Initial vroiam korgu ax1500g, dar am auzit ca e laudata seria G de la zoom. ma gandeam sa iau g2.1 sau g7. la banii aia am vazut pe thomann si un floor pod plus (http://www.thomann.de/gb/line6_floor_pod_plus.htm).

O varianta ar mai fi si pachetul line 6 pod 2 http://www.thomann.de/gb/line6_podii2006_bundle.htm . Niste pareri pls  :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Morgan

Daca ai bani de floor pod-ul ala eu zic ca nu-ti pui problema cum ar trebui. Gasesti la mica publicitate chestii mai bune la banii aia, si daca mai pui cativa euroi te scoti cu un Boss gt-8, care este probabil cel mai pun multi-efect pe care il poti cumpara

Link to comment
Share on other sites

Vreau sa-mi iau un proc..dar inca nu m-am hot. Initial vroiam korgu ax1500g, dar am auzit ca e laudata seria G de la zoom. ma gandeam sa iau g2.1 sau g7. la banii aia am vazut pe thomann si un floor pod plus (http://www.thomann.de/gb/line6_floor_pod_plus.htm).

O varianta ar mai fi si pachetul line 6 pod 2 http://www.thomann.de/gb/line6_podii2006_bundle.htm . Niste pareri pls :)

 

Prietenii mei care folosesc multi-efecte avantajeaza Boss GT-8 sau POD XT , cam la acelasi pret cu Zoom-ul G7.1 (despre care am auzit pareri foarte diferite, pro si contra). Ar fi bine, daca le-ai putea incerca, depinde de stilul propriu, care ti-ar placea mai mult.

Eu (ca amator) am un Boss GS-10, imi place, pentru ca are USB si pot sa schimb patchurile din computer, si sa inregistrez fara alta scula :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Heavy_Alloy

Care e diferenta intre 24 bit A\D conversion,Sampling Frequency: 96kHz (zoom G2.1) si 20 bit, 44 khz (korg ax1500G)? Care suna mai bine?

Link to comment
Share on other sites

Trecind peste faptul ca in general, in domeniul digital, more is better, de fapt pt un procesor de chitara cred ca aceste valori sint complet nesemnificative.

Procesoarele Zoom sint cu cel putin o generatie mai noi decit Korg 1500, ceea ce inseamna putere de procesare mai mare, algoritmi superiori. Asta e ceea ce conteaza.

Link to comment
Share on other sites

Guest Heavy_Alloy

Mda...pe site-ul mc music G7 costa 11 mil si in magazin 13 :) Despre korg ax3000g ce parere aveti? Am probat g7 si ax3000g si mi se pare ca zoom-ul suna mai bine (cel putin pe distors).acuma...daca dai mai tare ampu se mai schimba sunetul... :)

Link to comment
Share on other sites

Mda...pe site-ul mc music G7 costa 11 mil si in magazin 13 :) Despre korg ax3000g ce parere aveti? Am probat g7 si ax3000g si mi se pare ca zoom-ul suna mai bine (cel putin pe distors).acuma...daca dai mai tare ampu se mai schimba sunetul... :)

 

O sa sune mai bine decat multe altele G7-le Pe mine GT8-ul de exemplu, ma lasa rece. Am vrut sa imi iau GT8 si am apelat la prieteni. A venit omul cu procesorul la mine acasa - GT8. Si ne-am pus pe el. Oricat ar fi de nenorocit un combo, tot ar trebui sa se auda ceva pe el. Si totusi pe comBOUL meu nu s-a auzit nimic deosebit, dupa vreo 2 ore de butonaj in echipa. Are niste cleanuri dragute in schimb. In rest, totul suna fortat. Am cumparat pana la urma G7 fara sa-l probeze. Si crede-ma, a fost cea mai buna investitie facuta intr-u procesor. Daca vrei live and loud, atunci ia-ti pedalute.

Link to comment
Share on other sites

Guest Heavy_Alloy
O sa sune mai bine decat multe altele G7-le Pe mine GT8-ul de exemplu, ma lasa rece. Am vrut sa imi iau GT8 si am apelat la prieteni. A venit omul cu procesorul la mine acasa - GT8. Si ne-am pus pe el. Oricat ar fi de nenorocit un combo, tot ar trebui sa se auda ceva pe el. Si totusi pe comBOUL meu nu s-a auzit nimic deosebit, dupa vreo 2 ore de butonaj in echipa. Are niste cleanuri dragute in schimb. In rest, totul suna fortat. Am cumparat pana la urma G7 fara sa-l probeze. Si crede-ma, a fost cea mai buna investitie facuta intr-u procesor. Daca vrei live and loud, atunci ia-ti pedalute.

 

Vrei sa zici ca suna mai bine zoom g7 decat boss gt8?? :)  de unde ai cumparat g7-le si cu cat?

Link to comment
Share on other sites

Trecind peste faptul ca in general, in domeniul digital, more is better, de fapt pt un procesor de chitara cred ca aceste valori sint complet nesemnificative.

Nu neaparat. Intr-adevar, faptul ca semnalul de iesire e esantionat mai bine e aproape egal cu zero. In schimb o frecventa de esantionare mai buna inseamna si ca procesorul prelucreaza semnalul mai precis.

Link to comment
Share on other sites

Vreau sa-mi iau un proc..dar inca nu m-am hot. Initial vroiam korgu ax1500g, dar am auzit ca e laudata seria G de la zoom. ma gandeam sa iau g2.1 sau g7. la banii aia am vazut pe thomann si un floor pod plus (http://www.thomann.de/gb/line6_floor_pod_plus.htm).

O varianta ar mai fi si pachetul line 6 pod 2 http://www.thomann.de/gb/line6_podii2006_bundle.htm . Niste pareri pls  :)

La ce-ti trebuie ?

 

cate sound-uri folosesti ?

 

ce fel de muzica canti? cat canti live cat canti home ?canti coveruri de diferite stiluri? acompaniezi live cantareti ?

 

Am mai scris pe aiciea , toate sunt un surogat si mai ales live nu suna absolut nicicum .SI nu este nevoie .

Pentru studio nu sunt bune caci calitatea lasa de dorit ...toate sunt un fel de pacalici ..ce suna bine in casca cu efecte "stereo".

 

pentru orice chitarist este arhisuficient o statie buna de 100W 4x10" sau 4x12"( tube sau solid state)

 

un distors analogic un distors digital , chorus , eventual echo /delay

 

Singurul loc unde poti sa-l folosesti este acasa ca sa canti cu un sound simulat direct in line-in al placi de sunet dar si aicea numai folosite mono caci odata inregistrata ,nu mai poti scoate cu nimic "murdaria stereo"produsa de aceste " minuni".

 

Daca totusi vrei un procesor pentru avantajele ca duci ceva mic si compact cu cateva preseturi care sa sune cumva pe statia ta , sa nu ai nevoie de mai multe surse de tensiune si nu necesita zece cabluri de interconectare, cauta un procesor analogic cu preseturi reglabile digital cu care poti realiza o configuratie de pedale analogice .

Link to comment
Share on other sites

Care e diferenta intre 24 bit A\D conversion,Sampling Frequency: 96kHz (zoom G2.1) si 20 bit, 44 khz (korg ax1500G)? Care suna mai bine?

 

24 bit/96KHz ar trebui sa sune cel mai curat , dar depinde si de calitatea procesorului A/D.

 

mai important este sa aiba 96KHz mai bine ar fi 192KHz pentru a reduce distorsiunile si produsele de IMD precum si zgomotul de insertie .(IMD =InterModulationDistortion )

 

la efectele cu frecventa de esantionare mica 32KHz si unele mai mici se produc zgomote suparatoare pe langa "ton"rezultate din zgomotul de insertie si intermodulatia intre semnalul util si frecventa de esantionare .

Data fiind frecventa relativ mica a esantionari nu putem folosi filtre destul de bune asa ca avem la "mizerie" din belsug in sunetul digitalizat.Se mai face oversampling dar odata introduse distorsiunile IMD NU mai scapi de ele fara a altera si sunetul.

 

Cel mai tare se obsderva efectul esantionari prea mici la conversia semnalelor scurte (atacul) , subesdantionat sau dispare complect sau aopare ca un zgomot ...

 

20 bit este super adancime de bit,24 este deja o exagerare dar actual se folosesc convertoarele ce se fabrica in masa.

 

16 bit=65356 de nivele (trepte)si poate reda 90dB , 24 bit = 17.000.000 nivele(trepte ) si dinamica electrica este mai mare peste 115dB.

 

ce s-ar reflecta in cazul efectelor in raport semnal/zgomot mai bun lucru important la legarea in serie a mai multor efecte ..

 

in cea ce priveste dinamica muzicala sau cea acustica aceasta se comprima pentru o inregistrare /redare corespunzatoare conditiilor.Semnalele mici se expandeaza iar cele mari se comprima asa vom avea multi biti pe semnalele mici si mai putine pe cele mari .Semnalele mari ( atacul ) nu contin prea multe carateristici importante ale tonului asa ca se pot reface usor prin expandare dupa D/A convertor .

 

mai este o rezolvare prin dublarea canalelor de A/D pe fiecare semiperioada cea negativa si cea pozitiva cate un convertor AD de 16 bit asa avem 16 bit +16 bit = 130000 de nivele , se denumesc si acestea de "32 bit" dar practic nu este adancimea de 32 bit ...2^32 aprox =4300000000 de nivele.

 

un convertor AD 44khz/16bit cu un algoritm bun si de viteza mare este suficient ptr utilizarea in audio casnic/amator

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.