www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Pareri despre Fender Frontman 212R


Recommended Posts

M.am documentat cat de cat si am gasit in mare parte doar recenzii negative despre acest combo.

Am posibilitatea de a achizitiona fie Fender FM212R , fie Fender 112SE.

Care ar fi o alegere mai buna?

P.S. Doresc sa cumpar un combo puternic pt. metal la un buget de 600 ron maxim. (second-hand desigur..)

Edited by Richard Spikard
Link to comment
Share on other sites

Ampul nu e rau pt un solid state la banii lui, insa difuzoarele suna a orice numai a metal nu.

Cred ca mai bine mai stringi niste bani si te reorientezi.

A fost un amp ieftin (la propriu si la figurat) acum vreo 15 ani cind a aparut, intre timp lucrurile au avansat enorm si nu mai merita sa cinti pe asa ceva oricum ai da-o.

Link to comment
Share on other sites

detin de vreo 6 ani un FM212; ce pot zice despre el - cleanul  ok, cum zicea colegul si mai sus, canalul de drive si "more drive" is de evitat; le-am folosit chiar la inceput,pana am strans bani de o pedala de distors si dupaia nu m-am mai atins de driveul din amp 

daca ai nevoie de un amp pt repetat la sala de repetitii (cu tobe),asta e cam best deal la ce face vs pret - dupa ce canti vreun an la sala si vrei sa treci la un alt nivel, frontmanul o sa fie primul pe care il schimbi :)) 

ps - daca ii bagi o pedala agresiva in fata,scoti si "metale" din el,doar nu te astepta sa sune ca un mesa , pana la urma,asta e un amp sincer - cat dai atata face 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Am folosit si FM si Frontman... suna F. bine pt. ce sint, in special cu pedale/proc.! ... chiar si canalu' "de drive" este bun, neasteptat de bun pt. Fenderul renumit pt. clean-uri :))) ... Meh, multi bagatori de seama (snobi?), sau care nu au folosit (nu stiu sa foloseasca?) aceasta scula... Iti recomand cu caldura Frontman, cu ceva pedala in fata, sau in bucla! Nu stiu ce fel/cit de "metal" vrei tu, dar iti fac un blind test de stai trei zile si nu ghicesti Fender!

p.s.: Ca sa ne intelegem... NU exista din prima " combo puternic pt. metal".. In special  "la un buget de 600 ron maxim" !! ROFL :))) ... Deci, este ori un combo sensibil mai scump, ori te duci frumos la o situatie cu un head si 4x12! (sau 2x12, cel putin).

:rocker:

Link to comment
Share on other sites

Am un FM212R care a fost forjat la o sala de repetitii vreo 5 ani inainte sa-l iau. Are in total vreo 15 ani. In afara de 3 potentiometre si un difuzor, nu s-a stricat nimic la el. Suna acceptabil si se aude tare. guitarhead si dani au dreptate: pentru cat dai chiar este cea mai buna optiune. Asta DACA ITI TREBUIE LA SALA. Acasa este degeaba. Cat despre metale, nu stiu ce sa zic.

Link to comment
Share on other sites

Eu am avut unul la care am pus difuzoare celestion si băgam procesorul (boss GT-10 în return), deci  îl folseam ca PA cu cabinet și pentru mine era foarte bun.

Mai târziu când am renunțat la procesor l-am folosit și cu preampul lui, și suna ok spre bine.

Problema este că sună foarte tare ca volum, și potențiometrul de volum nu e cel mai inteligent, astfel că la 1 e prea incet iar la 2 deja e prea tare, și pentru o sala de 30mp cu tot cu tobe și bass, e prea mult, așa că am ajuns până la urmă să deconectez un difuzor din cele două ca să devină mai potolit și mai utilizabil (și tot se auzea foarte tare).

 

Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, mettal86 said:

Eu am avut unul la care am pus difuzoare celestion si băgam procesorul (boss GT-10 în return), deci  îl folseam ca PA cu cabinet și pentru mine era foarte bun.

Mai târziu când am renunțat la procesor l-am folosit și cu preampul lui, și suna ok spre bine.

Problema este că sună foarte tare ca volum, și potențiometrul de volum nu e cel mai inteligent, astfel că la 1 e prea incet iar la 2 deja e prea tare, și pentru o sala de 30mp cu tot cu tobe și bass, e prea mult, așa că am ajuns până la urmă să deconectez un difuzor din cele două ca să devină mai potolit și mai utilizabil (și tot se auzea foarte tare).

 

La faza asta eu am legat difuzoarele in serie, ca sa pot baga si acasa! :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.