www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Echivalent 2n5088 / Diode Cu Germaniu


gigimarga
 Share

Recommended Posts

M-am apucat de curand, cu mare zel, sa-mi fac efecte :) ... mai ales fuzz-uri/distors-uri.

 

Din pacate, in multe scheme apare un tranzistor 2N5088 (de exemplu la Big Muff Pi) al carui echivalent nu am reusit sa-l gasesc pe Internet...mi-l poate spune si mie cineva?

 

Deasemenea mai apar si diode cu germaniu (1N34A, 1N270) care nu se gasesc prin magazine...parca la Vitacom am gasit 1N60...de unde se pot lua astfel de diode in Bucuresti?

 

Multumesc mult!

Link to comment
Share on other sites

M-am apucat de curand, cu mare zel, sa-mi fac efecte :) ... mai ales fuzz-uri/distors-uri.

 

Din pacate, in multe scheme apare un tranzistor 2N5088 (de exemplu la Big Muff Pi) al carui echivalent nu am reusit sa-l gasesc pe Internet...mi-l poate spune si mie cineva?

 

Deasemenea mai apar si diode cu germaniu (1N34A, 1N270) care nu se gasesc prin magazine...parca la Vitacom am gasit 1N60...de unde se pot lua astfel de diode in Bucuresti?

 

Multumesc mult!

in aparate de radio tranzistorizate mai "vechi" sunt diode detectoare cu Ge .

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Guest Wickerman

Diodele cu Germaniu, bata-le vina... Si eu m-am chinuit sa gasesc asa ceva mult timp pentru un MXR Distorsion+. Sunt greu de gasit, ca in magazine n-au... Eu am reusit sa gasesc vreo 2-3 intr-un televizor vechi pe lampi. De asemenea, profa de fizica (care pot spune ca stie electronica, nu gluma... singurul pro pe care il stiu personal si cu care imi petrec vreo 4-5 ore pe saptamana :)) mi-a spus ca s-ar putea sa mai gasesc direct la IPRS la poarta fabricii... Si pentru echivalente la tranzistori, recomand un catalog de tranzistori (se gasesc usor pe internet). Te uiti la specificatiile tranzistorului si pur si simplu mai cauti unul care sa fie asemanator :) . Pentru mine a mers de fiecare data asa... :)

Link to comment
Share on other sites

Diodele cu Germaniu, bata-le vina... Si eu m-am chinuit sa gasesc asa ceva mult timp pentru un MXR Distorsion+. Sunt greu de gasit, ca in magazine n-au... Eu am reusit sa gasesc vreo 2-3 intr-un televizor vechi pe lampi. De asemenea, profa de fizica (care pot spune ca stie electronica, nu gluma... singurul pro pe care il stiu personal si cu care imi petrec vreo 4-5 ore pe saptamana :)) mi-a spus ca s-ar putea sa mai gasesc direct la IPRS la poarta fabricii... Si pentru echivalente la tranzistori, recomand un catalog de tranzistori (se gasesc usor pe internet). Te uiti la specificatiile tranzistorului si pur si simplu mai cauti unul care sa fie asemanator :) . Pentru mine a mers de fiecare data asa... :)

 

Salut,

 

Multam de raspuns, am rezolvat cat de cat problema.

Cateva diode cu Ge am gasit intr-un magazin din Tei, dar si ideea cu IPRS mi se pare foarte buna.

In catalog n-am gasit echivalentul la 2N5088, dar tot cineva de pe forum, Messu, a zis ca BC549...si asa a fost (cel putin pentru un Triangle Big Muff pe care l-am facut eu).

Eu vroiam un program (cum am vazut in magazinele din Tei) in care sa cauti echivalentul unui tranzistor.

 

Pe curand,

Eu

Link to comment
Share on other sites

Guest Wickerman
tranzistoarele din primul etaj trebuie sa fie din acelea cu zgomot mic ....BC413 ...

 

in loc de diode cu Ge se pot folosi si tranzistoarele cu Ge , utilizand ca si dioda jonctiuneile BE sau BC.

 

diodele cu Ge se folossc deoarece au pragul de deschidere mic

Daca spui si cat esti tare :)

Ge: ~0,12V si Si: ~0,55V :)

Link to comment
Share on other sites

Multumesc tuturor pentru raspunsuri!

Pana acum mi-am facut cateva efecte (Triangle Big Muff, Proco Rat, Tube Screamer, Colorsound Overdrive, MXR Blue Box, Vox ToneBender, Fuzz Face, Guv'nor, MXR Noise Gate) care merg binisor.

Singura problema la cateva ar fi urmatoarea: cand dau un power-chord sau o nota si o las sa sune uneori nu scade uniform, ci cu niste mici "gatuieli" pe la sfarsit.

Am citit ca fenomenul apare din cauza ca ar trebui reglat bias-ul unor tranzistoare, dar habar n-am ce inseamna si nici cum de face (inca...) .

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Guest tamasflex

Pragurile de taiere a diferitelor diode:

8mHqep8GJm.jpg

 

 

 

Tranzistoare legate ca diode:

5f0onMnPKR.jpg

post-5071-1183198248_thumb.jpg

Edited by tamasflex
Link to comment
Share on other sites

Guest tamasflex

Cel mai tare Fuzz:

Cu P2 se (semireglabil) regleaza tensiunea de iesire in asa fel incit la iesire cu P4 la maxim semnalul sa fia putin mai mare decit fara effect. Este vorba de un FuzzFace modificat.

CJWBjGxdvI.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Cel mai tare Fuzz:

Cu P2 se (semireglabil) regleaza tensiunea de iesire in asa fel incit la iesire cu P4 la maxim semnalul sa fia putin mai mare decit fara effect. Este vorba de un FuzzFace modificat.

 

ar fi si mai interesant daca ar avea si un cablaj deja facut ca pare destul de "incurcata" schema...

Link to comment
Share on other sites

Guest tamasflex
ar fi si mai interesant daca ar avea si un cablaj deja facut ca pare destul de "incurcata" schema...

Nu este incurcat, e foarte limpede.

 

qhQr4lxexN.jpg

 

yan49rpmH9.jpg

wJhCBLGb4Y.jpg

Link to comment
Share on other sites

Guest tamasflex
wow...multam...chiar o sa-l incerc...pare un fel de super big muff pi :)

 

Da,T2 seamana putin. T2 este un limitator compressor care este un fel de overdrive la semnale mai mari.

Distorsiunea propriu zisa este facut de T2-T4 care la iesire da un semnal ff dreptunghiular.

Mai multe despre dist: http://diyguitareffects.tripod.com/id23.html.

Daca nu intelegi ceva din diagrame iti traduc.

Este de fapt modelul primului dist din anii 60 pe care a folosit si Jimi Hendrix dar putin modificat.

Link to comment
Share on other sites

Guest tamasflex
M-am apucat de curand, cu mare zel, sa-mi fac efecte :) ... mai ales fuzz-uri/distors-uri.

 

Din pacate, in multe scheme apare un tranzistor 2N5088 (de exemplu la Big Muff Pi) al carui echivalent nu am reusit sa-l gasesc pe Internet...mi-l poate spune si mie cineva?

 

 

Multumesc mult!

Bc109c -Bc549 etc. Tranzistoare cu beta mare cu zgomot mic.

 

La "bigmuff" intre colector si masa caca 4.2 V trebuie sa masori. Dava nu este modifici valoarea rezistentei de 100 k intre baza si masa pina ce pe colector apare 4.2 -4.5 V.

Edited by tamasflex
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.